Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Vrlo je to komplikovano sa proizvođačem i njihovom garancijom. Domaćeg trgovca ništa ne obavezuje da povećava uslove koje nudi zakon. Garancija je upravo to, više uslova od zakona. Da li je to vremenski period ili neki drugi uslov nema veze, ali mora da poveća pogodnosti iznad zakona kako bi se to nazvala garancija. U suprotnom, u pitanju je saobraznost i za to je dovoljan fiskalni. Saobraznost utiče na sve (ili skoro sve) proizvode. Zamisli kupovinu digitrona od 200rsd na kiosku. Ne očekuješ garanciju, ali to ne znači da on treba da crkne za mesec dana i da niko za to nije kriv. Ovo je način da se spreči/smanji škart.

Ono što proizvođači daju ne mora da ima veze. To uglavnom važi kod direktnih distributera, ali neki tamo proizvođač ne može da naredi kiosku da nudi garanciju kada ni ne radi direktno sa njim. To je već interna politika. Prodavac mora da odluči da li će da da kako bi privukao kupce ili šta god.
Anyway, ako proizvođač nešto nudi, treba se raspitati pre kupovine da li to važi ili ne kod tog prodavca. Ako važi, to mora da se overi. Na garantnom listu postoje posebna mesta za davaoca garancije i prodavca i oba moraju biti popunjena.
Ja se nikada ne hvatam za to što proizvođač nudi nego samo za ono što prodavac nudi. One fore, registruj se na sajtu i dobijaš dodatnih 3 god garancije, a tehnomaniju baš lepo zabole za moju registraciju i marketing proivođača.
Bilo je ovde iskustva kada je proizvođač sam rešio problem kupcu, ali je uređaj morao da se šalje njima van Srbije.
 
Vrlo je to komplikovano sa proizvođačem i njihovom garancijom. Domaćeg trgovca ništa ne obavezuje da povećava uslove koje nudi zakon. Garancija je upravo to, više uslova od zakona. Da li je to vremenski period ili neki drugi uslov nema veze, ali mora da poveća pogodnosti iznad zakona kako bi se to nazvala garancija. U suprotnom, u pitanju je saobraznost i za to je dovoljan fiskalni. Saobraznost utiče na sve (ili skoro sve) proizvode. Zamisli kupovinu digitrona od 200rsd na kiosku. Ne očekuješ garanciju, ali to ne znači da on treba da crkne za mesec dana i da niko za to nije kriv. Ovo je način da se spreči/smanji škart.

Ono što proizvođači daju ne mora da ima veze. To uglavnom važi kod direktnih distributera, ali neki tamo proizvođač ne može da naredi kiosku da nudi garanciju kada ni ne radi direktno sa njim. To je već interna politika. Prodavac mora da odluči da li će da da kako bi privukao kupce ili šta god.
Anyway, ako proizvođač nešto nudi, treba se raspitati pre kupovine da li to važi ili ne kod tog prodavca. Ako važi, to mora da se overi. Na garantnom listu postoje posebna mesta za davaoca garancije i prodavca i oba moraju biti popunjena.
Ja se nikada ne hvatam za to što proizvođač nudi nego samo za ono što prodavac nudi. One fore, registruj se na sajtu i dobijaš dodatnih 3 god garancije, a tehnomaniju baš lepo zabole za moju registraciju i marketing proivođača.
Bilo je ovde iskustva kada je proizvođač sam rešio problem kupcu, ali je uređaj morao da se šalje njima van Srbije.
Znaci u praksi sta?
Treba traziti i popunjen garantni list (jos kad bi smo mi kupci znali sta je pravilno popunjen garantni list) uz fiskalni?
Sve skenirati ili barem ostro slikati...
Ako odbija trgovac popuniti, overiti i izdati garantni list kako ga primorati jer druga mogucnost je odustati od kupovine ili svesno pristati na ucenu ili mogucnost da ti u buducnosti ne bude data nova garancija?
Da li ja dobro shvatan u vezi produzenje garancije odnosno nove garancije (novog garantnog roka od 2, 3 ili koliko god godina), ako se uredjaj AA popravi garancija se produzava za XX dana koliko je bio u servisu (prodavnici i servisu, od dana predaje na popravku/reklamaciju) i to se upisuje u postojeci garantni list. Ako se uredjaj AA zameni za isti uredjaj AA (ista proizvod samo drugi komad sa drugim serskim brojem eventualno) prodavac je duzan da izda novi garantni list i u njemu upise zasto se datum u garantnom i fiskalnom ne podudaraju i od kad do kad sada vazi nova garancija? Treba li u tom slucaju (AA za AA) eventualno ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni? Sta ako se uredjaj AA zameni za uredjaj AB, dobije se novi garantni list sa novim punim periodom vazenja garancije? Sta je sa fiskalnim racunom ako se AA menja za AB, treba li ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni?

A jel taj ProMobi ovlašćeni serviser? U smislu važi mi garancija tamo, ne naplaćuju mi?
Koliko ja znam i koliko sam mnogo puta procitao na forumu, Promobi jeste zvanicni servis za mnoge proizvode od mnogih proizvodjaca i sa vazecim fiskalnim (i garantnim listom) oni popravljaju o trosku proizvodjaca i/ili uvoznika dok je u garanciji.

Ne, tada ide na tvoj trošak, kao bilo koja popravka.

Roba se reklamira trgovcu, a gde će je on dalje odneti je njegova odluka. Tebe, po slovu zakona, interesuju rokovi i ishod.

Jeste delimicno tako ali roba se moze odneti (poslati) i u servis direktno, bez znanja i kontaktiranja sa prodavcem.
 
Na osnovu kojeg zakona ćeš ostvariti svoja prava kao potrošač ako odneseš robu direktno u servis?
 
Hoćeš da kažeš da nećeš realizovati garanciju u servisu?

Po meni je reklamacija trgovcu čisto gubljenje vremena i mog i trgovcevog.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ima li nekih promena u vezi ostvarivanja garancije tj zamene uredjaja novim vezanim za ugovornu obavezu kod operatera... Konkretno da li mora da podigne licno potpisnik ugovora ili moze donosilac fiskalnog i gatancije... Lomim se da uzmem neki skuolji fon uzet od operatera al me strah sta ako zatreba zamena ne daj Boze...
 
Znaci u praksi sta?
Treba traziti i popunjen garantni list (jos kad bi smo mi kupci znali sta je pravilno popunjen garantni list) uz fiskalni?
Sve skenirati ili barem ostro slikati...
Ako odbija trgovac popuniti, overiti i izdati garantni list kako ga primorati jer druga mogucnost je odustati od kupovine ili svesno pristati na ucenu ili mogucnost da ti u buducnosti ne bude data nova garancija?
Da li ja dobro shvatan u vezi produzenje garancije odnosno nove garancije (novog garantnog roka od 2, 3 ili koliko god godina), ako se uredjaj AA popravi garancija se produzava za XX dana koliko je bio u servisu (prodavnici i servisu, od dana predaje na popravku/reklamaciju) i to se upisuje u postojeci garantni list. Ako se uredjaj AA zameni za isti uredjaj AA (ista proizvod samo drugi komad sa drugim serskim brojem eventualno) prodavac je duzan da izda novi garantni list i u njemu upise zasto se datum u garantnom i fiskalnom ne podudaraju i od kad do kad sada vazi nova garancija? Treba li u tom slucaju (AA za AA) eventualno ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni? Sta ako se uredjaj AA zameni za uredjaj AB, dobije se novi garantni list sa novim punim periodom vazenja garancije? Sta je sa fiskalnim racunom ako se AA menja za AB, treba li ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni?


Koliko ja znam i koliko sam mnogo puta procitao na forumu, Promobi jeste zvanicni servis za mnoge proizvode od mnogih proizvodjaca i sa vazecim fiskalnim (i garantnim listom) oni popravljaju o trosku proizvodjaca i/ili uvoznika dok je u garanciji.



Jeste delimicno tako ali roba se moze odneti (poslati) i u servis direktno, bez znanja i kontaktiranja sa prodavcem.

U slučaju zamene AA za AA, dobijaš novi garantni period. Ni novi list ni novi fiskalni nisu obavezni. Zakon obavezuje samo period. A što jes jes, ako ostvariš svoje pravo, šta te briga za papir. Nekima je lakše da sve urade ispočetka, ali to je interno. Bukvalno zavisi od dizajna garantnog lista i jednog reda teksta koji predviđa to upisivanje ili ne. Ako pogledaš neki garantni list, vrlo verovatno da ćeš videti mesto za servisne podatke gde se može označiti zamena za novi. Kada bi bio obavezan novi fiskalni i/ili garantni list, to polje ne bi postojalo.
U slučaju zamene AA za AB obavezan je novi fiskalni i garantni u skladu sa uslovima tog konkretnog proizvoda.


Roba se može reklamirati samo na lokacijama naznačenim na garantnom listu. Ako na listu piše da je firma xx zvanični servis onda se može odneti tamo. Ako ne piše, onda se mora nositi prodavcu. To što ja slučajno znam da servis žika popravlja monitore za neku firmu, ne znači da mogu da odem kod njega jer ja nemam nikakva posla sa njim.
 
A za A i nova garancija vazi samo u slučaju kada imas garantni list, ne i kada imas saobraznost odnosno samo racun.

A za B dobijas novi racun i novu garanciju u oba slucaja.

A u prvih 6 meseci saobraznosti imas pravo da zahtevas prekid ugovora (ukoliko se proizvod pokvari) odnosno povrat novca. Dok koliko sam razumeo posle tog perioda tek posle druge popravke imas pravo da trazis zamenu za drugi ili povrat novca.

Neka me isparvi neko ako je pogresno?




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Na osnovu kojeg zakona ćeš ostvariti svoja prava kao potrošač ako odneseš robu direktno u servis?

Ne na osnovu zakona vec na osnovu tvrdnji, saveta i preporuka mnogih clanova foruma koji su svoje telefone nosili ne u VIP (ili bilo koji drugi prodavac, ovde konkretno su oni (vip) spominjani) koji salje u Begram (smlatim pa vam vratim servis) vec u ProMobi gde vide fiskalni, provere po SN broju uredjaja da li je to taj uređaj i poprave (o cijem trosku ne znam tacno).
OK ovo jeste tema i prica o zakonima, mozda ja "malo" van tog okvira izlazim, međutim praksa nas uči ovome gore izrečenom...
 
Poslednja izmena:
Pisano hiljadu puta na forumu da se Samsung telefon kupljen legalno, operater, radnje.....nosi iskljucivo i samo u Promobi, nikad ali nikad se nenosi kod operatera pogotovo ne VIP koji salje u Begram, raspali se dabogda.
Svako ko ima fiskalni racun ili garanciju moze licno da ode u Promobi da im odnese telefon u servis ili posalje kurirskom sluzbom samo ih treba prvo nazvati oni sve organizuju.

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
 
Sve je to ok što vi pišete, odneti u servis brže će rešiti problem, lakše objasniti kvar itd. Ali ZZP reguliše odnos između potrošača i trgovca

član 4.

Odredbe ovog zakona se primenjuju na odnose potrošača i trgovaca, koji su predmet ovog zakona, osim u slučaju postojanja posebnih odredbi sa istim ciljem kojima se uređuju predmetni odnosi koji obezbeđuju viši nivo zaštite u skladu sa posebnim propisima ili zakonima.

Šta uraditi ako ti servis popravi uređaj star mesec dana a ti si hteo novi uređaj na koji imaš pravo po ZZP? ZZP ne obavezuje niti se odnosi na servis, nego isključivo na trgovca i svoje pravo možeš da ostvariš kod trgovca, ne i u servisu.

To sam hteo da napomenem da imate u vidu kada proizvod reklamirate u servisu.
 
Poslednja izmena:
šta raditi dalje?
Pojavila se bela štrafta debljine 1cm uzduž preko ekrana na redmi 5 u garanciji još godinu dana. Odnet telefon u najbližu poslovnicu, oni ga poslali u servis. Posle 7 dana stiže sms da je moj zahtev za popravku prihvaćen.
Nakon oko 30 dana javljaju iz poslovnice da mogu da preuzmem telefon. Na dokumentaciji iz servisa piše "tokom testiranja nevedeni nedostatci nisu oučeni", pregledam telefon ispred prodavca sve deluje ok, radi telefon nema štrafte, ali fali nosač za sim karticu.
Daljim pregledom telefona primećujem da telefon ima drugi serijski broj od prvobitnog tja od onog koji je na kutiji imei 1 i imei2 ostali isti. Telefon vraćen opet u servis.
 
Zahtevati nov jer su pokusali da ti uvale drugi telefon ili im zapretiti tuzbom ukoliko nece da ti daju nov.
 
sad nesto razmišljam kako su promenuli IMEI jel moguće/dozvoljeno?
 
Druga ploča?
 
Zamenili maticnu plocu pa je drugi i IMEI da li znas u koji servis je nosen ?

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
 
neznam koji servis, prodavnica je w..w... Ali IMEI je ostao isti serijski broj nije. Sad opet treba da čekam 30 dana da ubace nosač za sim karticu? I kada stigne i opet bude različiti serijski broj od onog na kutiji šta onda
 
Poslednja izmena:
Posle prve neuspešne popravke si morao da zahtevaš nov telefon, pošto saobraznost nije postignuta (nisi dobio ono što si im odneo).
U slučaju da prodavac to odbije, trebao si da zahtevaš to napismeno, izjavu na memorandumu firme, sa sve pečatom i potpisom odgovornog lica.
Ako odbiju da daju izjavu, poziv tržišnoj inspekciji sa lica mesta.
 
Ako naletite na nesto jeftino u DS Marketu,zaobidjite,nemaju pojma ni sta ni kako prodaju.
 
Pobeda

Ćao svima! Dva pitanja:

1. Telefon koji je u garanciji do novembra sam odneo na servis u VIP 28. marta, da bi mi 5. aprila poslali poruku da se reklamacija odbija, ali da su ”pokrenuli dodatne analize sa nadležnim servisom” jer im je ”moje zadovoljstvo veoma važno” bla bla. Od tada ni traga ni glasa evo sve i dalje. Štaviše, sredinom aprila sam putovao van zemlje i pokušao da ih nateram da mi vrate telefon jer ovaj zamenski k*rcu ne valja, na šta su rekli da nije moguće jer je telefon još u proceduri u servisu. E sad s obzirom da mi na papiru koji su mi dali piše da su u obavezi da u roku od 30 dana otklone kvar, zanima me šta ja mogu sad kad je tih 30 dana davno prošlo? Za sad se pravim lud, ne zovem ih, dok ne saznam prava. Što se kvara tiče, u pitanju je ”kliktanje” ekrana, tj. ”plivanje” u gornjem delu, i baterija koja drži pola dana - priznajem za telefon star godinu i kusur dana, odneo sam ga samo jer imam pravo na garanciju, nisam ni očekivao da ga poprave. Fon je iPhone SE.

2. Kako da lako pretražujem ovu grdosiju od foruma jer sam siguran da se o mom pitanju već pričalo stotinu puta i da sad samo trošimo reči? :D

Ćao drugari, samo jedan VELIKI update. Dobio sam NOVI telefon :)))

Ništa mi i dalje nisu javljali, i u ponedeljak uveče sam im poslao polu preteći mejl pozivajući se na član 52, stavove 5 i 6:

”Potrošač ima pravo da zahteva zamenu, odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor zbog istog ili drugog nedostatka saobraznosti koji se posle prve opravke pojavi, a ponovna opravka je moguća samo uz izričitu saglasnost potrošača.”

”Uzimajući u obzir prirodu robe i svrhu zbog koje je potrošač nabavio, opravka ili zamena mora se izvršiti u primerenom roku bez značajnih neugodnosti za potrošača i uz njegovu saglasnost.”

i na član 56, stav 7

”Prodavac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana prijema reklamacije, pisanim ili elektronskim putem odgovori potrošaču na izjavljenu reklamaciju. Odgovor prodavca na reklamaciju potrošača mora da sadrži odluku da li prihvata reklamaciju, izjašnjenje o zahtevu potrošača i konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije. Rok ne može da bude duži od 15 dana, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj, od dana podnošenja reklamacije.”

Ništa mi nisu odgovorili na mejl, samo su me u sredu pozvali iz servisa i rekli da će me novi telefon čekati u VIP radnji. Dali mi novu garanciju tri meseca pre isteka ove sadašnje :) E sad, to što Vip ”nove” telefone dostavlja uvezane u gumicu od tegle, u plastičnim gaćama za papire, itd.. to je druga priča sa kojom nemam energije da se borim, makar izgleda skroz novo :)

Eto, nek vam je svima sa srećom, i pobedićemo ove korporacije!

Pozdrav,

Rastko
 
U VIPu posle pretnje tuzbom sam dobio novi telefon u originalnoj kutiji, novi fiskalni racun.

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
 
posle tačno 8 dana kako je poslat nazad telefon( koji je prethodno bio oko 30 dana na reklamaciji) zbog nedostajajućeg nosača za sim kartice stiže mi sms da mi je reklamacija prihvaćena a zamena odbijena i da uređaj ide na kompletiranje. Pretpostavljam da će opet čekati max moguće dana da vrate telefon. Jel mi se produžuje barem garancija? I šta raditi ako se serijski brojevi sa kutije i telefona ne podudaraju opet?
 
posle tačno 8 dana kako je poslat nazad telefon( koji je prethodno bio oko 30 dana na reklamaciji) zbog nedostajajućeg nosača za sim kartice stiže mi sms da mi je reklamacija prihvaćena a zamena odbijena i da uređaj ide na kompletiranje. Pretpostavljam da će opet čekati max moguće dana da vrate telefon. Jel mi se produžuje barem garancija? I šta raditi ako se serijski brojevi sa kutije i telefona ne podudaraju opet?

Možda niste trebali da reklamirate telefon ponovo, već ste trebali da zahtevate da vam pošalju hitno SIM uložak?

Telefoni se vode po IMEI1 broju i ukoliko su ti brojevi isti i u telefonu i na kutiji, sigurno je kutija original. Kutija je uostalom i nebitna za reklamaciju uređaja.
 
prodavac je rekao da mora da se šalje ponovo. Sad dali je kutije nebitna, ali ja sam morao da se vraćam kuci po silikonsku futrolu što je bila u kutiji (prodavac pregledao sav sadržaj i ustanovio da fali futrola) da bih moga da reklamiram telefon prvi put. Možda je u vašem mestu procedura drugačija
 
Poslednja izmena:
Ambalaza ne moze biti razlog uskracivanja garancije

Sent from my Pocophone F1 using Tapatalk
 
Ambalaza ne,ali silikonska futrola nije deo ambalaze, vec deo paketa.
 
Kutija je tu bitna samo zbog nalepnice sa IMEI nalepljenoj na nju.
 
Znaci crkne tv i ako nemas vise taj hdmi kabl kojinje dosao sa njim ne mozes da ga reklamiras. Siguran sam da je tako.

Sent from my Pocophone F1 using Tapatalk
 
Ja sam pitao zato što nisam znao i nisam imao iskustva sa tim većim IT kućama do sada rešavao bilo kakvu garanciju u manjim lokalnim radnjama bez problema samo uređaj nosio bio im dovoljan serijski broj, ali izgleda čim prodavnica veća a mesto manje, garancija ide ajd da zajebavamo kupca što više možemo. A još uvek neznam dali imam pravo da mi se garancija produži za 2x30 dana? U prodavnicama kojima sam do sada kupovao sve je bilo rešeno najduže 7 dana pa me ove akrobacije jako nerviraju
 
Nazad
Vrh Dno