Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Dodatne godine garancije registracijom uredjaja na sajtu uvoznika

Kako to radi u praksi, navodno obuhvaceni su isti kvarovi kao i garancijom proizvodjaca.
Znam da se kod klima ili sigurnosnih vrata garancija produzava ako se servisira godisnje, kako je kod bele tehnike?
Pa vidi nije baš isto kao regularna garancija i ne pokriva baš sve isto. Imao sam problem sa wirpul mašinom za veš malo posle 2 godine i to je peripetija oko garancije koja traje mesec dana. Prvo saljes osiguranju šta je kvar, pa ako oni procene da je za popravku onda oni šalju setivera da on potvrdi a je to to. Tek onda on njima javlja šta je i oni mu odobravaju popravku i šalju deo iz centralnog servisa. Užas !

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Beko, 5 godina bez greške. u 5oj godini isto kao u prvoj. jedini problem je što imaju 0 delova na lageru, pa se sve čeka.
gorenje je nekad imalo neko ograničenje, ne sećam se detalja, mislim i za hisense da je tako neka priča...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Pisao sam u temi o A50 ali i ovde da napisem tj da pitam za savet.
Telefon koji je mladji od 6 meseci kome je crkao ekran (samo ekran ne i touch) stize mi 8 dan tj malopre poruka od Gigatrona da mi je odbijena reklamacija. Pa me interesuje koja je procedura ako su me zaista odbili jer telefon nit ima fizicka ostecenja nit je kvasen za ova 4 meseca koliko sam ga koristio?
Sta da radim? Kome da se zalim? Jel moze preko telefona ili moram licno? Jel https://zastitapotrosaca.gov.rs/za-potrosace ?

Postovani, Tokom testiranja uredjaja nismo primetili nesaobraznost koju ste reklamirali. U duhu dobrih poslovnih odnosa i poverenja koje ste nam ukazali, uredjaj cemo proslediti u ovlasceni servis radi detaljnog testiranja. Po zavrsenom testiranju bicete obavesteni o rezultatima. U skladu sa Zakonom o zastiti potrosaca i definisanim zakonskim rokovima obavestavamo Vas da Vasa reklamacija nije prihvacena. Srdacan pozdrav, Nepo System Korisnicka podrska | Reklamacije.rs powered by Nepo System Info: [email protected] | Telefon: 011 40 30 100 Korisnicki portal: http://www.reklamacije.rs | Nepo System: http://www.nepo.rs


https://www.youtube.com/watch?v=ucljZig0fcI
 

Prilozi

  • Screenshot_20200212-202016.png
    Screenshot_20200212-202016.png
    97.5 KB · Pregleda: 117
Ma to je genericki odgovor, gde mogu da ne primete da je crkao ekran? :d Jos uvek nema razloga za paniku, oni ovom generickom porukom kupuju vreme dok uredjaj stvarno ne stigne do servisa.
 
Beko, 5 godina bez greške. u 5oj godini isto kao u prvoj. jedini problem je što imaju 0 delova na lageru, pa se sve čeka.
gorenje je nekad imalo neko ograničenje, ne sećam se detalja, mislim i za hisense da je tako neka priča...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Evo mene Beko masina za pranje i susenje ves za 3 god bila je 6puta na servis. Zadnji put trazim i dobijem novu zamensku masinu i nakon 7 meseci i ona se pokvari.

Sada se ubedzukem sa Beko da kad su mi dostavili novu zamensku masinu treba da mi dostave i novu garanciju po clan 503 zakona o obligacionih odnosa. Ako to ne ispune sledi sudska tuzba pa nek oni dokaze na sud kako su dostavili novi uredjaj bez obnova garancije.

A za novu zamesnku masinu opet trazim zamenu posto se pokvarila nakon samo 7 meseca. Otisla je elektronika motora.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Šta je crkavalo toliko na toj mašini?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Elektrika motora, posle toga grejac, posle toga pocela je da curi voda pa zamenili gumu, posle toga pocela je da se gasi pa su menjali celu prednu plocu, posle toga start dugme nije radilo pa opet celu prednu plocu, pa dobio novu zamensku pre 7 meseca i sada je pukla elektrika motora....
 
Elektrika motora... Garant je onaj tahometar kao na Samsungu, kao na Aristonu, kao na... To se izgleda sve pravi u istoj fabrici.
 
Masina ima inverter motor na koi daju 10god garancije ali nije direct drive kao na Samsungu i Lg nego je pogon preko kaisa.
 
Elektrika motora, posle toga grejac, posle toga pocela je da curi voda pa zamenili gumu, posle toga pocela je da se gasi pa su menjali celu prednu plocu, posle toga start dugme nije radilo pa opet celu prednu plocu, pa dobio novu zamensku pre 7 meseca i sada je pukla elektrika motora....

Brate, ja bih ti vratio pare i zahvalio se na strpljenu. Plus, dao bih ti telefon druge prodavnice. :D
 
hahaha evo ti prilka za mesec dva kupujem komplet belu tehniku za stan :D Dvoumim se da li opet Beko
 
Ti ocito uzivas u ovome, dakle obavezno uzmi sve Beko.
 
Eve da spodelim, reklamacija uvazena i dobijem povrat novca. Porucena nova Whirlpool masina kao kompenzacija.
 
Poslednja izmena:
Najbolji ortak i ja smo se borili da nam izdaju novu garanciju za 2080 Super koja je dobijena za 1080ti kojoj je ostalo 6 meseci garancije bas u Emmi-ju.

Kada god se zameni uredjaj ili znatno izmeni, ide nova garancija.
Ne postoji mogucnost da uredjaj izadje iz sistema ka korisniku, a da u sistemu ne pise nova garancija, kao sto je za ovu graficku pisalo u sistemu 3 godine, a dodatno registrovali na Gigabyte sajtu za 4.
Prica je bila isto ta *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*na, kako to mislite da se tako menja stalno...
Ali otisli par puta i dobili garanciju ispod ruke od coveka, i ako su oni njima rekli da ne izdaju nove garancije za zamenu.

Dakle, to je do slepacke firme Emmi, koja krsi zakon.

Imam video snimke svih razgovora uzivo sa tim ljudima koje sam hteo da upload na YT ako ne dobijemo garanciju, to da slusas i da covek izneveruje kakve nebuloze se pricaju.



Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Generalno da, ti nisi duzan da prihvatis drugi uredjaj ako nemaju isti... pogotovo ako ne daju nov racun/garanciju za drugi koji ponude, ali izgleda nigde ne pise da su duzni u servisu da izdaju isti pa idu na foru da pristanes na zamenu i cao......
Znaci insistirati na povracaju para pa nek se oni misle posle
 
Imam problem sa Emmi/Winwin reklamacijom- XFX grafika koja je njihov uvoz predata na reklamaciju i u roku od par dana me obaveste da je karta ispravna i reklamacija nije uvazena. Sada cekam vec 2 nedelje da mi je vrate! Zvao sam ih i kazu da je u ovlašćenom servisu (kod njih jer ih oni uvoze i prodaju) i da sacekam sledecu nedelju da je isporuce nazad u radnju. To bi bilo 4 nedelje cekanja plus par dana koliko je proslo od predaje na servis do resenja zahteva!!??. Pravdaju se rokom od 30 dana za rešavanje iako je reklamacija resena posle par dana! Kako da izvučem kartu nazada, apsirdno mi je da se ceka vise od 3 nedelje transport iz lokalnog servisa?!
 
Slaba vajda, da se nešto na vreme reši, koliko znam u završnoj su fazi spajanja sa Tehnomanijom, i ono što sam poručio već desetine dana ne stiže, nove stvari da se kupe nema vajde ako nema u radnji... Radnici zbunjeni...

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Sport vision online prodavnica...

Dobijem mail nude neku odecu vrlo povoljno, odmah kliknem da kupim to sto sam hteo, i jos plus uzmem neke carape koje mi ni ne trebaju da bude racun preko 1000din jer je toliki minimalni iznos.

Platim odmah karticom online preko intezinog procesora placanja dobijem sms potvrdu a za isporuku izaberem prodavnicu u kojoj sam vec video da imaju artikal na stanju...

I tu pocinje cirkus.

Posto mi se niko ne javlja, Sutradan ih kontaktiram putem online formulara (nemoguce dobiti ikog telefonom) da pitam sta je sa kupovinom.

-Posle nekog vremena dobijam odgovor da carape nisu dostupne i nista vise... duks ne pominju.
-saljem ponovo upit i pitam sta je sa duksom?

-duks nemaju, tj ostecena je roba, i nikakav predlog sta dalje.

-Ponovo saljem upit i trazim da vrate novac.

-dobijem odgovor da ce novac biti vracen i opet nista da kazu ni kada ni kako...

Novca nema narednih nedelju dana, i ja ponovo saljem upit i prolazim kroz potpuno istu proceduru.

- obavestavaju me da roba nije dostupna, i ako se sada na sajtu i dalje prodaju iste boje i velicine ali po drugim cenama.
I potpuno ignorisu da sam ja kupio dva artikla a ne jedan i da sam oba vec platio.

-ali ovog puta ja pitam da li vec uplaceni novac mogu da iskoristim za kupovinu u radnji i doplatim za artikl koji nemaju na sajtu

-dobijem prost odgovor da to ne moze, moram kupiti drugi proizvod iskljucivo online.

-ja tu vec gubim strpljenje i trazim da mi posalju bilo koju boju od tog modela u velicini L ili XL

-dobijem ponovo odgovor da proizvod nije dostupan...zato sto je u pitanju ostecena roba!


Nemam vise ideju sta da radim, kako da mi vrate pare ili da mi daju to sto sam kupio????

telefon sa sajta na kome pise pozovite nas ima smao funkciju da vas prosledi ka on line formularu, nemam sa kim da pricam, a i ove mailove kao da pisu neki botovi.
 
Poslednja izmena:
U proceduru povracaja novca nisam upucen, ono sto ti preporucujem da uradis je da posaljes prijavu trzisnoj inspekciji, sve moras lepo da im dokumentujes i objasnis(izvod iz banke da su skinuta sredsrtva, ako imas prepisku sa sport vision-om i sl), ovde moguce da postoji obmanjujuce oglasavanje, u smislu zakona o zastiti potrosaca clan 19 cini mi se, za koje je predvidjena kazna, opet nisam siguran u iznosu od 300 000 do 2 000 000 rsd, mislim clan 160.(izvinjavam se ako gresim). E sad posalji mejl i sport vision-u gde navodis da je njihovo postupanje nedopustivo u smislu zakona o trgovini, zakona o obligacionim odnosima, zakona o zastiti potrosaca i zakona o elektronskoj trgovini i da ces preduzeti odredjene pravne mere ukoliko ti ne vrate novac.
Trzisna inspekcija inace sporo radi, ja sam prijavljivao firmu jakov sistem iz nisa u novembru, a tek sam u januaru dobio odgovor, naravno pozitivan jer sam sve dokumentovao, ako nista drugo bar ce ih kazniti.
Vidi ako mozes da odes u neki sport vision i da razgovaras sa nekim od menadzera, mozda te oni malo bolje upute.
 
Poslednja izmena:
Bolje je da ih pre prijave upozori da ce ih prijaviti da se sluze obmanjucom poslovnom praksom, da vidis kako ce da se ipak nekako nadje u magacinima sve sto si narucio. Bolje po njega, a i njih ce nauciti pameti
Oblici poslovne prakse koji se smatraju obmanjujućom poslovnom praksom

Član 21
5) poziv trgovca potrošaču da učini ponudu za kupovinu nekog proizvoda po određenoj ceni, ako trgovac prikriva postojanje osnovanog razloga za sumnju da će moći da isporuči taj proizvod ili opremu ili da angažuje drugog trgovca za isporuku proizvoda po navedenoj ceni, u količini i roku koji bi se mogao očekivati s obzirom na vrstu proizvoda, obim oglašavanja i ponuđenu cenu;

Nedvosmisleno i neoborivo, ako si ti reagovao tako brzo od trenutka kad ti je stigao mail sa ponudom.
 
Poslednja izmena:
Ma sutra ću ja da dođem u radnju da to resim od dopisivanja nema vajde. A telefon praktično ne postoji.

Ja sam to kupio i platio, imam mail i šta sam kupio i dokaz da sam platio, a to što oni tvrde da je oštećeno i da nema mogu da ja već nisam bio u radnji koja mi je i onako u blizini.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Kupio sam cipele (Levis) u Fashion and friends u Ada mall-u, obuvao ih dva puta samo do posla i nazad (a na posao idem kolima i radim u klompama), treći dan pukotina na desnoj cipeli. Odnesem u prodavnicu, reklamiram i posle sedam dana dobijem odgovor da se odbija i obrazloženje:"Pregledom dostavljenog reklamiranog uzorka obuće navedeno oštećenje iz opisa reklamacije desne cipele je mehanička. Ovakva vrsta oštećenja nije nastala u tehnološkom procesu izrade artikla već prilikom njegovog korišćenja i na osnovu toga se zaključuje da je reklamacija neopravdana.
Šta dalje da radim, nisam pošteno ni obuo cipele a platio ih 7300 dinara? Pogledajte prilog 281063
Posle podnete žalbe na reklamaciju, odobrili zamenu. Agencija potvrdila da nije moja greška (CIN ili CIP, nisam siguran) i da je reklamacija opravdana. Posle prve odbijene reklamacije pitam u prodavnici koje su moje opcije, šta da radim sledeće, sležu ramenima i prećutkuju da imam pravo na drugostepenu reklamaciju. Ali zahvaljujući efektivi u kojoj su mi rekli da posle druhostepene reklamacije cipele odnesem njima ponovo sam predao cipele u prodavnicu i prodavci normalno primaju cipele na drugostepenu kao da su oduvek znali da to ide tako. Da sam ćutao i čekao, ništa od cipela[emoji6].

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Danas videh na fejsu slucaj od prosle godine gde je covek tuzio Sportvision i dobio, iako je jugoinspekt odbio reklamaciju na patike.

88042320_3566148153426327_1377701156368678912_o.jpg

87771968_3566148660092943_2865539207080706048_o.jpg
 
Problem je sto je malo ko spreman da se zainati za 50 evra, i snosi sve sudske i advokatske troskove.
 
Naravno, ali uglavnom su vece cifre u pitanju. Kada bi se kolektivno skupilo par ljudi i tuzilo i tako svaki put, sigurno bi se nesto promenilo u buducnosti.
 
Ma uzasni su svi...
srpska online prodaja je katastrofa, moj savet je da bar nista ne placate u napred jer cesto toga nema ili cete dugo cekati, ovako bar pare niste dali pa ste mirni.

Ovih dana narucujem masinu za ves online, sasvim obican model...

Porucim kod prvog, dobijem mail da nema...
porucim kod drugog, isto...

porucim kod treceg, cetvrtog...okrecem telefonom redom, nema niko a svi nude online, cak i tehnomanija, gigatron i ostali koji imaju jace cene.
Na tehnomanijinom sajtu cak stoji na kojoj lokaciji imaju u radnji, ali kad pozoves telefonom kazu da nemaju.:mad:

I evo nedelju dana kasnije gledam svaki dan i niti je ko sklonio niti promenio cene.
Cak i ona dukserica oko koje sam se natezao u sportvisionu (nisam je uzeo vratili su pare) i dalje stoji u prodaji :)

Pre neki dan takodje iz subotice narucim one maske za lice (korona style) 50komada i juce me zovu da mi kazu da nemaju vise.... na sajtu ima i dalje

Pa sjajno ...
 
Poslednja izmena:
Samo prijavljujte inspekciji. A za ozbiljnije stvari sud, imalo pismen advokat to dobija.
 
Advokatske troškove i sudske takse snosi strana koja je izgubila spor, a ova presuda je dobar primer smislenog odlučivanja sudova u slučajevima u kojima je očigledno da trgovci imaju netačna opravdanja potkrepljena besmislenim nalazima Jugoinspekta.

A i dosta brzo je doneta prvostepena presuda.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno