Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Nažalost te rokove niko ne poštuje. Ja imam reklamaciju od 28 Novembra za paket oštećen prilikom transporta. Reklamirao sam i kod prodavca (Gigatron) i kod kurirske službe i još uvek se nisu udostojili da odgovore.
 
Ne postuju kada im dozvolis da na postuju :)
 
Kako jedan lepo sroceni mail menja pravilo igre i kako tebe odjednom zovu i cimaju da se sve sto pre zavrsi u cilju "buduce saradnje". :)

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Verujte mi zvao sam ih desetak puta, pominjao sam i zakon i inspekciju ali očigledno ne vredi.
 
Ništa zvao...sročiš mail, daš im 24h da ti odgovore, a posle inspekcija.
 
Sad sam bio do Emmi-ja da mi napisu garanciju za SSD. Datum je stavljen danasnji iako na fiskalnom racunu pise drugi datum. Takodje, kada sam pitao da li treba serial number, rekli su mi da ne treba i promrljao je nesto da imaju u sistemu. Na garantnom listu pise da je garancija 60 meseci.

E sad, zanima me da li da odem ponovo, da mi napisu novu garanciju sa serijskim brojerm, jer ukoliko budem trebao da reklamiram, ne znam kako ce to ispasti s obzirom da datumi na racunu i garanciji nisu isti i ne postoji serijski broj.
 
Sad sam bio do Emmi-ja da mi napisu garanciju za SSD. Datum je stavljen danasnji iako na fiskalnom racunu pise drugi datum. Takodje, kada sam pitao da li treba serial number, rekli su mi da ne treba i promrljao je nesto da imaju u sistemu. Na garantnom listu pise da je garancija 60 meseci.

E sad, zanima me da li da odem ponovo, da mi napisu novu garanciju sa serijskim brojerm, jer ukoliko budem trebao da reklamiram, ne znam kako ce to ispasti s obzirom da datumi na racunu i garanciji nisu isti i ne postoji serijski broj.

Normalno, datum na garanciji i računu moraju da se poklapaju. Takođe mora serijski broj. Samo zamisli situaciju ( koja se već dogodila) da prodavac bankrotira ili prestane da postoji, onda moraš reklamaciju da ostvaruješ kod uvoznika ili kod predstavništva koji nema tvoje podatke "u sistemu". Šta tebe briga imaju li oni u sistemu ili ne. A situacija o kojoj govorim je ako se dobro sećam 2008.-2009. godina kada je pukao Eltim. Pa su mnogi koji su kod njih kupovali Beko bili u problemu.
Takođe imaju jednu gadnu naviku da kad dobiješ zamenu u garantnom roku, pokušavaju novi garantni list da ti napišu sa starim datumom kada si prvi put kupio proizvod. Kada im skreneš pažnju da te ne zezaju nego da napišu sa datumom kad si dobio nov uređaj onda kao "a pa da, u pravu ste, ima smisla to što pričate itd..."
 
Poslednja izmena:
Moj ssd ni nema serijski broj

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Sad sam bio do Emmi-ja da mi napisu garanciju za SSD. Datum je stavljen danasnji iako na fiskalnom racunu pise drugi datum. Takodje, kada sam pitao da li treba serial number, rekli su mi da ne treba i promrljao je nesto da imaju u sistemu. Na garantnom listu pise da je garancija 60 meseci.

E sad, zanima me da li da odem ponovo, da mi napisu novu garanciju sa serijskim brojerm, jer ukoliko budem trebao da reklamiram, ne znam kako ce to ispasti s obzirom da datumi na racunu i garanciji nisu isti i ne postoji serijski broj.
Uzeo sam u Comtrade SSD Kingston UV 500, otisao posle deset dana da mi popune garanciju od 60 meseci, upisali serijski broj i datum kupovine.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Поручио сам неке чизмице за дете преко телефона у Матро обући, тамо су биле јефтиније 700 динара ако се поруче онлајн или телефоном. Рок испоруке је 3 радна дана. Курир (Ројал) је пакет преузео у среду 12ог и тај дан је требала бити испорука, али роба још није стигла. Звао сам их пет пута, свако дан од среде и нису знамо да ми кажу шта се дешава са пакетом. Само кажу да ће јавити када сазнају шта је са пакетом а нису јавили. По броју за прећење се види да је пакет шетао од курира до магацина и назад.

Која су моја права у овом случају?

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Kakva prava kad nisi ništa kupio?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
@bakara
Mogao si bar da se potrudiš da pročitaš ZZP.

Dužnost obaveštavanja pre zaključenja ugovora

Član 13

Trgovac je dužan da pre zaključenja ugovora o prodaji robe ili pružanju usluga, potrošača na jasan i razumljiv način na srpskom jeziku i jeziku i pismu nacionalne manjine u skladu sa zakonom obavesti o:

4) načinu plaćanja, načinu i roku isporuke, načinu izvršenja drugih ugovornih obaveza;


Obmanjujuća poslovna praksa

Član 19

Pod obmanjujućom poslovnom praksom, u smislu ovog zakona, smatra se poslovna praksa trgovca kojom navodi ili preti da navede potrošača da donese ekonomsku odluku koju inače ne bi doneo, tako što mu daje netačna obaveštenja ili stvaranjem opšteg utiska ili na drugi način, čak i kada su obaveštenja koja daje tačna, dovodi ili preti da dovede prosečnog potrošača u zabludu u pogledu:

2) osnovnih obeležja proizvoda, kao što su obeležja koja se odnose na dostupnost, prednosti, rizike, način izrade, upotrebu, dodatke koji prate proizvod, pomoć koja se potrošačima pruža posle prodaje i postupanje po njihovim prigovorima, način i datum proizvodnje ili pružanja usluge, isporuku, podobnost za upotrebu, način upotrebe, količinu, specifikaciju, državu proizvodnje i državu porekla žiga, očekivane rezultate upotrebe ili rezultate sprovedenih testova ili provera proizvoda;

Izvršenje i isporuka

Član 32

Trgovac je dužan da u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora na daljinu i ugovora koji se zaključuje izvan poslovnih prostorija izvrši uslugu ili isporuku robe, osim ako nije nešto drugo ugovoreno.

Trgovac je dužan da bez odlaganja obavesti potrošača da isporuka ugovorene robe ili pružanje ugovorene usluge nije moguće.

Odredbe ovog člana ne primenjuju se na ugovore koji za predmet imaju finansijske usluge.
 
Јел то значи да немам никаква права, нисам баш најбоље разумео.
Ово сам поручио тако што сам окренуо број телефона рекао шифру производа, величину, адресу и број телефона. Речено је да је рок испоруке до три дана.
Да сам знао да ћу чекати две недеље не бих купио. Мада је овде крива курирска служба.

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Možeš da ih prijaviš inspekciji za ovo što je naveo Joker, da odbiješ isporuku ako ti (konačno) stigne i da u medjuvremenu kupiš/poručiš na drugom mestu.
 
На који број конкретно се врши пријава? Треба ли се обратити и заштити потрошача?

Послато са Mi A2 6/128 уз помоћ Тапатока
 
Nemojte huskati coveka, kad lepo stoji u citiranom clanu zakona rok isporuke do 30 dana.
 
30 dana "Osim ako nije nesto drugo ugovoreno" pitanje je da li taj rok od 3 dana stoji negde na sajtu ili je samo usmeno rečeno

Sent from my MI 6
 
Ne moze da uradi nista, osim da odustane od kupovine, zalba inspekciji na ovakvo kasnjenje isporuke ne bi prosla ni u uredjenim drzavama, a kamoli u ovoj bootleg simulaciji drzave.
 
Ne slažem se sa tom izjavom i neka ostane na tome, a član faca neka sam odluči kako će dalje.
 
@bakara
Mogao si bar da se potrudiš da pročitaš ZZP.
Mogao sam ali nema potrebe, jer se ceo taj zakon odnosi na to kada nešto kupiš, a on nije ništa kupio već naručio telefonom.

Ako hoće da odustane samo ne treba da primi tu robu i oni mogu da se slikaju, isto tako dok nije tu robu platio nije ni postao kupac.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Mogao sam ali nema potrebe, jer se ceo taj zakon odnosi na to kada nešto kupiš, a on nije ništa kupio već naručio telefonom.

Ako hoće da odustane samo ne treba da primi tu robu i oni mogu da se slikaju, isto tako dok nije tu robu platio nije ni postao kupac.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Podebljano nije tačno, jer izvršena novčana/vrednosna transakcija NIJE preduslov da slučaj potpadne pod nadležnost ZZP.
Stoga, kao dopuna onome što je Joker već citirao:

Značenje pojedinih izraza
Član 5

Pojedini izrazi koji se upotrebljavaju u ovom zakonu imaju sledeće značenje:

6) ugovor o prodaji je svaki ugovor kojim prodavac prenosi ili se obavezuje da prenese svojinu na robi potrošaču, a potrošač plaća ili se obavezuje da plati cenu, uključujući i ugovor koji za predmet ima i prodaju robe i pružanje usluge;

------------------
Ovlašćenja nadležnih inspektora
Član 156

U vršenju inspekcijskog nadzora nadležni inspektor ima sva prava, dužnosti i ovlašćenja koja su propisana ovim zakonom i zakonima kojima se uređuje inspekcijski nadzor u oblasti trgovine, odnosno turizma.

Nadležni inspektor u vršenju nadzora ispituje da li trgovac, odnosno prodavac:


4) obaveštava potrošače, u skladu sa čl. 13, 27, 87, 88, 93. i 111. ovog zakona;


6) obavlja nepoštenu poslovnu praksu, u skladu sa čl. 19-23. ovog zakona;

------------------
XVI KAZNENE ODREDBE
Prekršaj
Član 160

Novčanom kaznom u iznosu od 300.000,00 do 2.000.000,00 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

6) ne obaveštava potrošača, u skladu sa članom 13. ovog zakona;

9) obmanjuje potrošača na način propisan čl. 19-21. ovog zakona;
 
Poslednja izmena:
Nemojte se bespotrebno raspravljati oko ovoga.
 
Evo nas par sa foruma cekasmo SSD-ove oko 2 nedelje, dok na sajtu stoji rok isporuke 5 dana. I nije mi jasno, zasto iko narucuje telefonom kad tako nemate dokaz o porudzbini? Lepo se ulogujes, porucis, dobijes potvrdu sa cenom na mail i posle to mozes da iskoristis kao dokaz.

U drugoj temi, clan se zali da hoce da mu naplate vise nesto sto je narucio za Black Friday i sto je nakon toga poskupelo. Uvek imajte sve napismeno, ne samo prilkom kupovine vec u zivotu, za bilo sta. Nasa drzava funkcionise na veoma glup nacin. Ne mozes ni taksu da prenos vlasnistva prilikom kupovine kola da platis online, mora uplatnica jer salterusa mora to da opipa, nije validno ako joj pokazes na telefonu transakciju.
 
Nemojte se bespotrebno raspravljati oko ovoga.

kako da se ne raspravljamo kada ne mozemo da definisemo sta je to potrosac?

jel to onaj sto je nesto potpisao, platio i kupio ili onaj sto je samo pricao o tome i razmisljao da kupi?

kada kontaktirate inspekciju prvo sto ce da vas pitaju je kako je placeno...
I sta onda?
recicete ja sam hteo da kupim ali oni nece da mi prodaju.

Ajde malo ozbiljnije da diskutujemo.
Niti vi mozete prodavca da naterate da vam proda nesto niti on vas moze da natera da kupite nesto.
Tek kad vi kupite nesto imate slucaj, do tada je sve na dugackom stapu.
 
Zanima me, kako to da si ti uvek na strani prodavca, tj uvek pokusavas da opravdas njegov postupak, cak i kada nije validan? Mislim da nisam video ni jedan post gde si stao na stranu potrosaca. Nemoj da shvatis pogresno moje pitanje, cisto me zanima ovako.
 
Odakle ti to da sam na strani prodavca?
Covek jednostavno nista nije kupio.

OK imao je nameru da kupi ali nije kupio i zbog toga je ljut.

Vi hocete da kupite jeftin ssd koji ste videli na sajtu ali ga nema vise na stanju...

Odem ja u lidl da kupim sladoled od 2kg za 300din koji reklamiraju na akciji u katalogu i sladoleda nema, a ja sam ljut, kome da se zalim?
Inspekciji?
Da tuzim sudu?

To je ta prica...

Da je on potpisao neki ugovor gde se prodavac obavezuje da ce da isporuci robu u nekom roku, da je platio a nije dobio pa i da diskutujemo...ovako, o cemu pricamo?
 
Poslednja izmena:
Ako sladoleda po toj ceni nije bilo uopšte tog dana, naravno da možeš da ih prijaviš.:smash:

Pismeni ugovori su obavezni kod stvari kod kojih je to zakonima izričito navedeno, kao nepokretnosti, motorna vozila, brodovi, avioni i slično.
Jedini problem kod njega je ako nema nikakav dokaz da je naručio, bar sms od njih.
 
Nazad
Vrh Dno