»RSS Benchmark sajt

Strana 571 od 572 PrvaPrva ... 71471521561567568569570571572 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 8.551 do 8.565 od ukupno 8569

Tema: Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Member
        Na forumu od
        Aug 2015
        Poruka
        1.049
        Hvala puno na detaljnom objašnjenju.

Member Avatar korisnika Zeha
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        9.197
      3. Moja mašina
        • CPU: i5-6600K i Hyper 212 EVO
        • MoBo: ASUS Maximus VIII HERO
        • RAM: KINGSTON HyperX Savage 16GB (2x8GB) HX424C12SB2K216
        • VGA: ASUS GTX 960 4GB (STRIX-GTX960-DC2OC-4GD5)
        • MON: HP ZR24w
        • HDD: Samsung 850EVO 250GB, SEAGATE IronWolf Guardian 8TB, SEAGATE Archive 8TB, WD2001FASS 2TB
        • OPT: ASUS DWR-24F1MT
        • Case: Fractal Design Define R5 sa 4 "FD" Dynamic GP-14 ventilatora i Cooler Master V850
        • SND: Creative Sound Blaster Z, Philips SHP9500, Logitech X-230
        • LAP: HP ProBook 470 G0 (H0V04EA) + Samsung SSD 840 EVO 250GB i Logitech Anywhere Mouse MX
        • TV: LG LCD 32LW5590 i CONAX CAM modul :o)
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Kuschall Compact, Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800, Logitech MX Master
      4. Citat Citiram korisnika: TwistedMind Pogledaj poruku
        Vrlo je to komplikovano sa proizvođačem i njihovom garancijom. Domaćeg trgovca ništa ne obavezuje da povećava uslove koje nudi zakon. Garancija je upravo to, više uslova od zakona. Da li je to vremenski period ili neki drugi uslov nema veze, ali mora da poveća pogodnosti iznad zakona kako bi se to nazvala garancija. U suprotnom, u pitanju je saobraznost i za to je dovoljan fiskalni. Saobraznost utiče na sve (ili skoro sve) proizvode. Zamisli kupovinu digitrona od 200rsd na kiosku. Ne očekuješ garanciju, ali to ne znači da on treba da crkne za mesec dana i da niko za to nije kriv. Ovo je način da se spreči/smanji škart.

Ono što proizvođači daju ne mora da ima veze. To uglavnom važi kod direktnih distributera, ali neki tamo proizvođač ne može da naredi kiosku da nudi garanciju kada ni ne radi direktno sa njim. To je već interna politika. Prodavac mora da odluči da li će da da kako bi privukao kupce ili šta god.
        Anyway, ako proizvođač nešto nudi, treba se raspitati pre kupovine da li to važi ili ne kod tog prodavca. Ako važi, to mora da se overi. Na garantnom listu postoje posebna mesta za davaoca garancije i prodavca i oba moraju biti popunjena.
        Ja se nikada ne hvatam za to što proizvođač nudi nego samo za ono što prodavac nudi. One fore, registruj se na sajtu i dobijaš dodatnih 3 god garancije, a tehnomaniju baš lepo zabole za moju registraciju i marketing proivođača.
        Bilo je ovde iskustva kada je proizvođač sam rešio problem kupcu, ali je uređaj morao da se šalje njima van Srbije.
        Znaci u praksi sta?
        Treba traziti i popunjen garantni list (jos kad bi smo mi kupci znali sta je pravilno popunjen garantni list) uz fiskalni?
        Sve skenirati ili barem ostro slikati...
        Ako odbija trgovac popuniti, overiti i izdati garantni list kako ga primorati jer druga mogucnost je odustati od kupovine ili svesno pristati na ucenu ili mogucnost da ti u buducnosti ne bude data nova garancija?
        Da li ja dobro shvatan u vezi produzenje garancije odnosno nove garancije (novog garantnog roka od 2, 3 ili koliko god godina), ako se uredjaj AA popravi garancija se produzava za XX dana koliko je bio u servisu (prodavnici i servisu, od dana predaje na popravku/reklamaciju) i to se upisuje u postojeci garantni list. Ako se uredjaj AA zameni za isti uredjaj AA (ista proizvod samo drugi komad sa drugim serskim brojem eventualno) prodavac je duzan da izda novi garantni list i u njemu upise zasto se datum u garantnom i fiskalnom ne podudaraju i od kad do kad sada vazi nova garancija? Treba li u tom slucaju (AA za AA) eventualno ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni? Sta ako se uredjaj AA zameni za uredjaj AB, dobije se novi garantni list sa novim punim periodom vazenja garancije? Sta je sa fiskalnim racunom ako se AA menja za AB, treba li ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni?

Citat Citiram korisnika: Quepa Pogledaj poruku
        A jel taj ProMobi ovlašćeni serviser? U smislu važi mi garancija tamo, ne naplaćuju mi?
        Koliko ja znam i koliko sam mnogo puta procitao na forumu, Promobi jeste zvanicni servis za mnoge proizvode od mnogih proizvodjaca i sa vazecim fiskalnim (i garantnim listom) oni popravljaju o trosku proizvodjaca i/ili uvoznika dok je u garanciji.

Citat Citiram korisnika: RazbojNick Pogledaj poruku
        Ne, tada ide na tvoj trošak, kao bilo koja popravka.

Roba se reklamira trgovcu, a gde će je on dalje odneti je njegova odluka. Tebe, po slovu zakona, interesuju rokovi i ishod.
        Jeste delimicno tako ali roba se moze odneti (poslati) i u servis direktno, bez znanja i kontaktiranja sa prodavcem.
        ***************** Vozite kola...? *****************
        ONDA NE PARKIRAJTE NA MESTIMA REZERVISANIM ZA OSOBE SA INVALIDITETOM !!!

Moderator Avatar korisnika Joker
        Na forumu od
        Jun 2000
        Poruka
        6.047
        Na osnovu kojeg zakona ćeš ostvariti svoja prava kao potrošač ako odneseš robu direktno u servis?
        Uklonjen potpis

Member Avatar korisnika bakara
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        4.990
        Hoćeš da kažeš da nećeš realizovati garanciju u servisu?

Po meni je reklamacija trgovcu čisto gubljenje vremena i mog i trgovcevog.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Member Avatar korisnika cobraman
        Na forumu od
        Feb 2009
        Poruka
        750
      8. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5 4690k + Noctua Nh-U12S
        • MoBo: ASUS Z97- PRO GAMER
        • RAM: Kingston Fury HyperX 1886 2x8Gb
        • VGA: GIGABYTE GeForce GTX 970 4GB G1 GAMING OC
        • MON: AOC - 23.6" - E2461FWH LED full HD
        • HDD: Samsung 850evo 500Gb + WD Red 1TB + Samsung F3 500GB + samsung F1 500GB
        • OPT: Samsung DVD/CD RW
        • Case: CHIEFTEC Aegis CH-05B-B-OP + CORSAIR VX550
        • SND: Microlab FC330
        • TV: Sony 48w705c
        • Ostalo: Mobile phone ----Huawei Mate 9
      9. Ima li nekih promena u vezi ostvarivanja garancije tj zamene uredjaja novim vezanim za ugovornu obavezu kod operatera... Konkretno da li mora da podigne licno potpisnik ugovora ili moze donosilac fiskalnog i gatancije... Lomim se da uzmem neki skuolji fon uzet od operatera al me strah sta ako zatreba zamena ne daj Boze...

Member Avatar korisnika TwistedMind
        Na forumu od
        May 2009
        Poruka
        5.134
      11. Moja mašina
        • CPU: Intel i7 8700 and Be quiet Dark Rock Pro 3
        • MoBo: MSI Z370 SLI Plus
        • RAM: 2x8GB DDR4 Kingston HyperX Predator 3000MHz
        • VGA: Asus 1080TI turbo + Accelero Xtreme III
        • MON: Dell P2414H @80Hz
        • HDD: Samsung M.2 960EVO 250GB + WD Caviar Black 1TB
        • Case: Cooler Master Trooper + Cooler Master V750
        • SND: Sennheiser HD 555 modded to 595
        • Ostalo: Mionix Naos 7000 + Xiaomi XL podloga
      12. Citat Citiram korisnika: Zeha Pogledaj poruku
        Znaci u praksi sta?
        Treba traziti i popunjen garantni list (jos kad bi smo mi kupci znali sta je pravilno popunjen garantni list) uz fiskalni?
        Sve skenirati ili barem ostro slikati...
        Ako odbija trgovac popuniti, overiti i izdati garantni list kako ga primorati jer druga mogucnost je odustati od kupovine ili svesno pristati na ucenu ili mogucnost da ti u buducnosti ne bude data nova garancija?
        Da li ja dobro shvatan u vezi produzenje garancije odnosno nove garancije (novog garantnog roka od 2, 3 ili koliko god godina), ako se uredjaj AA popravi garancija se produzava za XX dana koliko je bio u servisu (prodavnici i servisu, od dana predaje na popravku/reklamaciju) i to se upisuje u postojeci garantni list. Ako se uredjaj AA zameni za isti uredjaj AA (ista proizvod samo drugi komad sa drugim serskim brojem eventualno) prodavac je duzan da izda novi garantni list i u njemu upise zasto se datum u garantnom i fiskalnom ne podudaraju i od kad do kad sada vazi nova garancija? Treba li u tom slucaju (AA za AA) eventualno ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni? Sta ako se uredjaj AA zameni za uredjaj AB, dobije se novi garantni list sa novim punim periodom vazenja garancije? Sta je sa fiskalnim racunom ako se AA menja za AB, treba li ponistavati stari fiskalni i izdavati novi fiskalni?

Koliko ja znam i koliko sam mnogo puta procitao na forumu, Promobi jeste zvanicni servis za mnoge proizvode od mnogih proizvodjaca i sa vazecim fiskalnim (i garantnim listom) oni popravljaju o trosku proizvodjaca i/ili uvoznika dok je u garanciji.

Jeste delimicno tako ali roba se moze odneti (poslati) i u servis direktno, bez znanja i kontaktiranja sa prodavcem.
        U slučaju zamene AA za AA, dobijaš novi garantni period. Ni novi list ni novi fiskalni nisu obavezni. Zakon obavezuje samo period. A što jes jes, ako ostvariš svoje pravo, šta te briga za papir. Nekima je lakše da sve urade ispočetka, ali to je interno. Bukvalno zavisi od dizajna garantnog lista i jednog reda teksta koji predviđa to upisivanje ili ne. Ako pogledaš neki garantni list, vrlo verovatno da ćeš videti mesto za servisne podatke gde se može označiti zamena za novi. Kada bi bio obavezan novi fiskalni i/ili garantni list, to polje ne bi postojalo.
        U slučaju zamene AA za AB obavezan je novi fiskalni i garantni u skladu sa uslovima tog konkretnog proizvoda.

Roba se može reklamirati samo na lokacijama naznačenim na garantnom listu. Ako na listu piše da je firma xx zvanični servis onda se može odneti tamo. Ako ne piše, onda se mora nositi prodavcu. To što ja slučajno znam da servis žika popravlja monitore za neku firmu, ne znači da mogu da odem kod njega jer ja nemam nikakva posla sa njim.
        a.k.a. subtractor

Member Avatar korisnika mihailo998
        Na forumu od
        Aug 2014
        Poruka
        538
      14. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5-2500 3,3 GHz up to 3,7GHz + CPU Cooler LC-CC-95
        • MoBo: Sapphire P67 Pure Black Hydra
        • RAM: 12 GB DDR3 Kingstone HyperX
        • VGA: Sapphire HD 6850 1GB GDDR5 256bita
        • MON: LG 22MP55HQ-P IPS 22"
        • HDD: HDD WD Cavier Green 1TB +SSD Kingstone 120GB
        • OPT: Super Writemaster
        • Case: Obicno kuciste nzm marku ali nista specijalno / Antec VP500PC
        • SND: Integrusa/Genesis Natec H11
        • LAP: Nema
        • TV: Nema
        • Ostalo: Cooler Master Octane mis+tastatura
      15. A za A i nova garancija vazi samo u slučaju kada imas garantni list, ne i kada imas saobraznost odnosno samo racun.

A za B dobijas novi racun i novu garanciju u oba slucaja.

A u prvih 6 meseci saobraznosti imas pravo da zahtevas prekid ugovora (ukoliko se proizvod pokvari) odnosno povrat novca. Dok koliko sam razumeo posle tog perioda tek posle druge popravke imas pravo da trazis zamenu za drugi ili povrat novca.

Neka me isparvi neko ako je pogresno?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Member Avatar korisnika RazbojNick
        Na forumu od
        Feb 2004
        Poruka
        5.546
        Citat Citiram korisnika: mihailo998 Pogledaj poruku
        Dok koliko sam razumeo posle tog perioda tek posle druge popravke imas pravo da trazis zamenu za drugi ili povrat novca.

Neka me isparvi neko ako je pogresno?
        Može i posle, ali mora prvo da se proba sa popravkom ili zamenom, za šta se potrošač odluči.
        Prezirem "surf" sa telefona

Member Avatar korisnika Zeha
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        9.197
      18. Moja mašina
        • CPU: i5-6600K i Hyper 212 EVO
        • MoBo: ASUS Maximus VIII HERO
        • RAM: KINGSTON HyperX Savage 16GB (2x8GB) HX424C12SB2K216
        • VGA: ASUS GTX 960 4GB (STRIX-GTX960-DC2OC-4GD5)
        • MON: HP ZR24w
        • HDD: Samsung 850EVO 250GB, SEAGATE IronWolf Guardian 8TB, SEAGATE Archive 8TB, WD2001FASS 2TB
        • OPT: ASUS DWR-24F1MT
        • Case: Fractal Design Define R5 sa 4 "FD" Dynamic GP-14 ventilatora i Cooler Master V850
        • SND: Creative Sound Blaster Z, Philips SHP9500, Logitech X-230
        • LAP: HP ProBook 470 G0 (H0V04EA) + Samsung SSD 840 EVO 250GB i Logitech Anywhere Mouse MX
        • TV: LG LCD 32LW5590 i CONAX CAM modul :o)
        • Ostalo: Kuschall Compact, Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800, Logitech MX Master
      19. Citat Citiram korisnika: Joker Pogledaj poruku
        Na osnovu kojeg zakona ćeš ostvariti svoja prava kao potrošač ako odneseš robu direktno u servis?
        Ne na osnovu zakona vec na osnovu tvrdnji, saveta i preporuka mnogih clanova foruma koji su svoje telefone nosili ne u VIP (ili bilo koji drugi prodavac, ovde konkretno su oni (vip) spominjani) koji salje u Begram (smlatim pa vam vratim servis) vec u ProMobi gde vide fiskalni, provere po SN broju uredjaja da li je to taj uređaj i poprave (o cijem trosku ne znam tacno).
        OK ovo jeste tema i prica o zakonima, mozda ja "malo" van tog okvira izlazim, međutim praksa nas uči ovome gore izrečenom...
        Menjao Zeha : 15.05.2019. u 16:19
        ***************** Vozite kola...? *****************
        ONDA NE PARKIRAJTE NA MESTIMA REZERVISANIM ZA OSOBE SA INVALIDITETOM !!!

Member Avatar korisnika Dakii
        Na forumu od
        Apr 2017
        Poruka
        813
        Pisano hiljadu puta na forumu da se Samsung telefon kupljen legalno, operater, radnje.....nosi iskljucivo i samo u Promobi, nikad ali nikad se nenosi kod operatera pogotovo ne VIP koji salje u Begram, raspali se dabogda.
        Svako ko ima fiskalni racun ili garanciju moze licno da ode u Promobi da im odnese telefon u servis ili posalje kurirskom sluzbom samo ih treba prvo nazvati oni sve organizuju.

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока

Na forumu od
        Jun 2000
        Poruka
        6.047
        Sve je to ok što vi pišete, odneti u servis brže će rešiti problem, lakše objasniti kvar itd. Ali ZZP reguliše odnos između potrošača i trgovca

član 4.

Odredbe ovog zakona se primenjuju na odnose potrošača i trgovaca, koji su predmet ovog zakona, osim u slučaju postojanja posebnih odredbi sa istim ciljem kojima se uređuju predmetni odnosi koji obezbeđuju viši nivo zaštite u skladu sa posebnim propisima ili zakonima.

Šta uraditi ako ti servis popravi uređaj star mesec dana a ti si hteo novi uređaj na koji imaš pravo po ZZP? ZZP ne obavezuje niti se odnosi na servis, nego isključivo na trgovca i svoje pravo možeš da ostvariš kod trgovca, ne i u servisu.

To sam hteo da napomenem da imate u vidu kada proizvod reklamirate u servisu.
        Menjao Joker : 15.05.2019. u 17:46
        Uklonjen potpis

Member Avatar korisnika gr3mlin
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        73
      23. Moja mašina
        • CPU: i5 4670K
        • MoBo: GA-z87d3h
        • RAM: 4x4gb
        • VGA: ASUS GeForce GTX 1070 8GB ROG Strix
        • MON: E2350
        • HDD: ssd 840evo, 2xHitachi 500gb,+2x1TB samsung
        • OPT: optiarc 7173
        • Case: CM 690II Advanced/ CM M700
        • SND: Xonar d1 /genius 5.1
        • LAP: Acer
        • TV: LG 42LF652V
      24. šta raditi dalje?
        Pojavila se bela štrafta debljine 1cm uzduž preko ekrana na redmi 5 u garanciji još godinu dana. Odnet telefon u najbližu poslovnicu, oni ga poslali u servis. Posle 7 dana stiže sms da je moj zahtev za popravku prihvaćen.
        Nakon oko 30 dana javljaju iz poslovnice da mogu da preuzmem telefon. Na dokumentaciji iz servisa piše "tokom testiranja nevedeni nedostatci nisu oučeni", pregledam telefon ispred prodavca sve deluje ok, radi telefon nema štrafte, ali fali nosač za sim karticu.
        Daljim pregledom telefona primećujem da telefon ima drugi serijski broj od prvobitnog tja od onog koji je na kutiji imei 1 i imei2 ostali isti. Telefon vraćen opet u servis.

Member Avatar korisnika el_patron
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        1.824
      26. Moja mašina
        • CPU: AMD Phenom II 955 @3.2GHz
        • MoBo: ASUS M4A87TD
        • RAM: 2x2GB Kingston 1600MHz CL9
        • VGA: MSI R9 270x OC
        • MON: Samsung BX2331
        • HDD: Samsung SpinPoint F3 500GB
        • OPT: Samsung S223C/SATA
        • Case: Cooler Master 690 II Basic
        • SND: ASUS Xonar DX/Sennheiser HD 428
        • INET: DSL
        • Ostalo: Inteli 3.0, Logitech G11, SS Qck+
      27. Zahtevati nov jer su pokusali da ti uvale drugi telefon ili im zapretiti tuzbom ukoliko nece da ti daju nov.

Member Avatar korisnika gr3mlin
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        73
      29. Moja mašina
        • CPU: i5 4670K
        • MoBo: GA-z87d3h
        • RAM: 4x4gb
        • VGA: ASUS GeForce GTX 1070 8GB ROG Strix
        • MON: E2350
        • HDD: ssd 840evo, 2xHitachi 500gb,+2x1TB samsung
        • OPT: optiarc 7173
        • Case: CM 690II Advanced/ CM M700
        • SND: Xonar d1 /genius 5.1
        • LAP: Acer
        • TV: LG 42LF652V
      30. sad nesto razmišljam kako su promenuli IMEI jel moguće/dozvoljeno?

Na forumu od
        Jun 2000
        Poruka
        6.047
        Druga ploča?
        Uklonjen potpis

Strana 571 od 572 PrvaPrva ... 71471521561567568569570571572 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •