Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

ABCD

Slavan
Učlanjen(a)
28.11.2004
Poruke
100
Poena
320
Ova tema ima za cilj da svi potrosaci budu informisani o svojim zakonskim pravima ali i obavezama vezanim za kupovinu nekog proizvoda odnosno usluge.

Bilo bi dobro da svako citira onaj clan zakona za koji misli da bi mogao koristiti kupcima u raznim situacijama npr. prilikom kupovine ili reklamacije proizvoda ili usluge.

Takodje, bilo bi lepo da sa ostalim clanovima foruma podelite svoja iskustva iz prakse kako neko drugi ne bi dosao u istu situaciju, odnosno kako bi znao na koji nacin da reaguje kada dozivi nesto slicno.

DOKUMENTACIJA
1. Zakon o zaštiti potrošača (DOC, PDF)

VAZNI TELEFONI
Trzisna inspekcija
Odeljenje Beograd, Omladinskih brigada 1, tel. 602-555, faks 3117-417
- Odsek za rešavanje prijava građana (dežurna služba), 27. marta 43-45, 3227-376, 3227-788 (07.30-22.00)
- Automatska telefonska sekretarica za prijavu slučajeva neizdavanja fiskalnih računa: 3620-932

Evo nekih delova trenutno vazececih ZAKONA O ZASTITI POTROSACA i ZAKONA O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE l INSPEKCIJSKOM NADZORU:

Po ZAKONU O ZASTITI POTROSACA - SLUZBENI GLASNIK Broj 79/05, onaj ko pregleda ispravnost reklamiranog proizvoda, odnosno servis, reklamirani proizvod moze drzati najduze 8 dana (citiram clan 13 stav 4)

"Ovlašćeno lice odlučuje o prigovoru istog dana kada je prigovor podnet, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora."

Ovlascena lica su serviseri ili njima nadrdjeni sef ili vlasnik servisa, i oni moraju odluciti istog dana, a najkasnije do 8 dana, o tome da li je proizvod za reklamaciju odnosno za popravku ili za zamenu, odnosno reci da je proizvod ispravan i da radi po propisanim standardima i specifikaciji.
Ukoliko to ne urade mogu biti sudski gonjeni, a podnosilac reklamacije (kupac) ostecena strana, za odstetu moze naplatiti sve moguce troskove koje moze da izmisli odnosno tako izmisljenje i dokaze (tipa "trebao sam raditi posao vredan 5000e i morao je biti gotov u cetvrtak i ja nisam to stigao da zavrsim") servis bi u tom slucaju morao da plati i kamatu na to (npr. provajder bi u slucaju da je ugovorio sa korisnikom internet usluga konstantan pristup bez prekida odredjenom brzinom, bi u slucaju prekida morao da plati stetu koja je nastala usled prekida). Znaci ukoliko korisnik internet usluge moze da dokaze da mu je propala transakcija vredna milion eura bas u tom trenutku mogao bi da tu sumu zakonski naplati od pruzaoca internet usluge, odnosno provajdera; nekom servisu mogao bi se naplatiti i prevoz (poput "2x sam dolazio u prazno u servis", "platio sam taksi jer sam zurio", " telefonske racune jer sam zvao sa mobilnog") ali takodje za sve to se moraju imati dokazi!

Deo ovoga prikazuje clan 35 istog zakona (citiram deo)

"Ako potrošač pretrpi štetu prouzrokovanu proizvodom sa nedostatkom, odnosno neizvršenjem usluge ili izvršenjem usluge sa nedostatkom može da zahteva naknadu štete."

Da ne bude zabune sta je nedostatak na proizvodu - to je bilo sta sto nastane tokom koriscenja u garantnom roku (razlog zbog koga se uredjaj reklamira). Citiram clan 13 istog zakona:

"Potrošač ima pravo prigovora na kupljeni proizvod ili pruženu uslugu, za koje se ne izdaje garantni list, zbog nedostataka koji su nastali u roku od šest meseci od dana kupovine, odnosno izvršene usluge."

Znaci ovde se vidi da kupac garanciju ima na bilo koji proizvod 6 meseci, bez obzira da li mu u radnji kazu da ima samo nedelju dana. Jedina stvar koju bi ljudi iz prodavnice mogli da osporavaju u slucaju nekog tuzenja je to da li ste potpisali garanciju.
Moj savet u vezi toga je da za proizvode preko 6 meseci garancije obavezno potpisete a za proizvode ispod 6 meseci nikako jer ako nije potpisana vi ste je primili ali se zakonski niste slozili (niste prihvatili nedelju dana) i time dobijate mogucnost da preko trzisnog inspektora ostvarite garanciju od 6 meseci u slucaju da je potrebna, odnosno ako trzisni inspektor ne uradi posao da mozete svoju stetu naplatiti putem suda.

Sto se tice vremenskog roka za otklanjanje reklamacije, cuvenih 45 dana je zabluda. Prodavci zbog neinformisanosti ili zbog namere dovode kupce u zabludu.
ZAKON O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE l INSPEKCIJSKOM NADZORU - SLUZBENI GLASNIK Broj 39/96, 20/97, 46/98, 34/2001 i 80/2002 kaze da za izvrsenje imaju najvise 15 dana od dana kada je serviser odnosno za to odgovorno lice utvrdilo da je uredjaj neispravan (citiram deo clana 36):

"Preduzeće i preduzetnici iz stava 3 ovog člana dužni su da potrošača obaveste o odluci donetoj po reklamaciji u roku od osam dana od dana prijema reklamacije i da osnovan zahtev iz reklamacije ispune u daljem roku od 15 dana."

Ukoliko za 8+15 odnosno 23 dana ne urade ono sto su duzni, sve sto sam gore napisao sigurno se moze dobiti na sudu.
Ukoliko Vas mrzi da se akate po sudovima, posle 23 dana mozes otici u inspekciju i za najduze 30 dana inspektor uz dovoljan broj dokaza - znaci prijemnica u servis i sl. zavrsava posao.

ZAKON O ZASTITI POTROSACA - SLUZBENI GLASNIK Broj 79/05, citiram clan 74 stav 1:

"Ako nadležni inspektor u vršenju nadzora utvrdi da je prodavac odbio da postupi po osnovanom prigovoru potrošača da proizvod sa nedostatkom zameni novim proizvodom ili proizvodom odgovarajuće marke (modela, tipa) ili da vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini cene tog proizvoda na dan vraćanja ili da otkloni nedostatak na proizvodu, doneće rešenje kojim će prodavcu naložiti da ispuni zahtev potrošača, odrediti način ispunjenja zahteva i rok za postupanje, koji ne može biti duži od 30 dana od dana kada je rešenje postalo konačno."

I na kraju ovog navodjenja sa pojasnjenjima - imajte u vidu, cisto zbog svoje satisfakcije i ako zelite da im se osvetite, da mogu popiti i kaznu i do nekoliko miliona dinara plus da, zbog nekog, za vlasnika radnje, zasigurno "jeftinog proizvoda", pretrpe zatvaranje na neki broj dana i stetu od nekoliko miliona dinara (citiram clan 77 istog zakona):

"Novčanom kaznom u iznosu od 300.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup pravno lice ako:
7. vrši prodaju proizvoda za koje nije obezbedio prateću dokumentaciju (garantni list, sertifikat, tehničko uputstvo i uputstvo za korišćenje, dokaz o poreklu proizvoda i dr.), rezervne delove, kontinuirani tehnički servis, odnosno održavanje i popravku na način utvrđen ovim zakonom ( član 13, član 15. tač. 5) i 7), čl. 21. i 23);"

Da ne bude zabune sa clanom 13 ZAKONA O ZASTITI POTROSACA - SLUZBENI GLASNIK Broj 79/05, citiram:

"Ako potrošač pretrpi štetu prouzrokovanu proizvodom sa nedostatkom, odnosno neizvršenjem usluge ili izvršenjem usluge sa nedostatkom može da zahteva naknadu štete."

Kako ne bi ispalo da drzava bez obzira na garanciju za svaki kupljeni proizvod zakonom garantuje (stoji iza kupca) samo 6 meseci izdata je dopuna zakona:
"NAČIN REŠAVANJA REKLAMACIJE POTROŠAČA NA PROIZVOD KUPLJEN SA GARANTNIM LISTOM
Zakon o zaštiti potrošača čl. 34 i 35
Mišljenje Ministarstva trgovine, turizma i usluga, br. 011-00-00191/2005-06 od 2.12.2005. godine

koja kaze sledece:

"Kada su u pitanju tehnički proizvodi za koje se izdaje garantni list u skladu sa zakonom ili ugovorom, uključujući i drugu prateću dokumentaciju (tehničko uputstvo, uputstvo za upotrebu, druge podatke i oznake), davalac garancije, odnosno prodavac je dalje u obavezi da obezbedi:
- rezervne delove, priključne aparate, pribor i druge proizvode bez kojih se tehnički proizvod ne može koristiti prema svojoj nameni, kao i
- kontinuirani tehnički servis, odnosno održavanje i popravku.

Neizvršenje preuzete obaveze održavanja i popravke proizvoda u skladu sa zakonom, odnosno izdatim garantnim listom, daje za pravo potrošaču da traži zamenu proizvoda sa nedostatkom novim proizvodom ili vraćanje iznosa plaćenog za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja ili da prihvati popravku proizvoda u naknadnom roku."

Ova dopuna takodje kaze i da se ZAKON O ZASTITI POTROSACA i ZAKON O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE l INSPEKCIJSKOM NADZORU ne kose, odnosno da nisu u suprotnosti (kontradiktorni), citiram:

"Odredbe čl. 34. i 35. Zakona o zaštiti potrošača nisu u suprotnosti sa odredbom člana 36. Zakona o uslovima za obavljanje prometa robe, vršenje usluga u prometu robe i inspekcijskom nadzoru ("Sl. glasnik RS", br. 39/96, 20/97, 46/98, 34/2001 - dr. zakon i 80/2002 - dr. zakon - dalje: Zakon), koji se odnosi na pravo potrošača na reklamaciju u prodajnom objektu.

S obzirom da član 35. tač. 6) i 7) Zakona obavezuje prodavce na malo da robu prodaju sa pratećim ispravama, uz garantni list u skladu sa Zakonom o standardizaciji ("Sl. list SRJ", br. 30/96, 59/98, 70/2001 i 8/2003), to podrazumeva odgovornost prodavca za ispunjenje uslova iz garantnog lista."

Pokret potrosaca Beograda u saradnji sa njihovim strucnim saradnikom advokatom Dragoljubom Simonovicem organizuje besplatne pravne savete svake subote od 10 do 12h pozivom na telefone 011-3621-338 i 36-16-338.
Korisna adresa:
POKRET POTROŠACA BEOGRADA, Slobodana Penezica-Krcuna 9/III, 11000 Beograd-Stari Grad, Telefoni 011-3616 330; 011-3616 338, Fax 011-643 050 i E-mail [email protected]
 
Poslednja izmena od urednika:
Otvoren Centar za zaštitu potrošača i korisnika usluga:
http://forum.benchmark.rs/showthrea...entar-za-zaštitu-potrošača-i-korisnika-usluga

----------

Kupovina preko interneta / onlajn naručivanje / kupovina iz fotelje.

Primer:
Naručili ste robu tako što ste čitali specifikacije sa sajta prodavca, gldeali slike te robe sa sajta prodavca, zvali telefonom i opisane su vam neke karakteristike a dobili ste robu drugačijih karakteristika, koja radi na drugačiji način, koja ne izgleda kao na slici koju ste videli, koja ne radi onako kako vam je rečeno da će raditi / onako kako je napisano da će raditi.
U tom sličaju vas, ako kupca, štiti zakon o zaštiti potrošača:
Obaveze trgovca u slučaju odustanka od ugovora

Član 34

Trgovac je dužan da bez odlaganja izvrši povraćaj uplata koje je primio od potrošača, uključujući i troškove isporuke, a najkasnije u roku od 14 dana od dana kada je primio obrazac za odustanak.

Trgovac vrši povraćaj koristeći ista sredstva plaćanja koja je potrošač koristio u prvobitnoj transakciji, osim ako se potrošač nije izričito saglasio sa korišćenjem drugog sredstva plaćanja i pod uslovom da potrošač zbog takvog povraćaja ne snosi nikakve troškove. Izuzetno od stava 1. ovog člana, trgovac nije dužan da izvrši povraćaj dodatnih troškova koji su posledica izričitog zahteva potrošača za dostavu koja odstupa od najjeftinije uobičajene dostave koju je ponudio trgovac.

Trgovac može da odloži povraćaj sredstava dok ne dobije robu koja se vraća, ili dok potrošač ne dostavi dokaz da je poslao robu trgovcu u zavisnosti od toga šta nastupa prvo, osim u slučaju kada je trgovac ponudio da sam preuzme robu.

Trgovac o sopstvenom trošku preuzima robu koja je bila isporučena potrošaču u njegovom domu u momentu zaključenja ugovora izvan poslovnih prostorija ako roba po svojoj prirodi ne može da se vrati na uobičajen način preko poštanskog operatora.
Valja napomenuti i:
O samom načinu povraćaja robe i novca piše u ovom postu http://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=4789502

Što se tiče korišćenja robe za to vreme, u članu 35. zakona stoji:
"Potrošač je isključivo odgovoran za umanjenu vrednost robe koja nastane kao posledica rukovanja robom na način koji nije adekvatan, odnosno prevazilazi ono što je neophodno da bi se ustanovili priroda, karakteristike i funkcionalnost robe."

Dakle za tih 14 dana imaš pravo da koristiš uređaj normalno (onako kako je i zamišljeno) , a ne smeš ga koristiti na način koji nije predviđen za ti vrstu robe (npr igraš fudbal sa nečim što nije lopta...).
Kako postupiti:
Pozvati prodavca i opisati mu u čemu je problem. Ako dobijete odgovor da to mora u proces reklamacije onda isto tako odgovorite prodavcu da ga vi samo obaveštavate, da ovo nije nikakva molba ili savet i da očekujete sledeći korak.
Taj isti prodavac je u obavezi da pošalje kurira o svom trošku da pokupi paket.
Pre dolaska kurira spakovati robu i garanciju sa računom i sve to poslati natrag u prodavnicu.
Uz "papire" napišite i kratku izjavu (recimo na jednom A4 papiru) zbog čega vraćate robu tipa:
Zahtev za raskid ugovora
Ime i prezime, adresa i kontakt telefon
Opis problema / razloga zbog kojeg vraćate robu
Broj žiro računa na koji će vam biti uplaćena sredstva
Check Mitre 10 Catalogue and Officeworks Catalogue.

Alternativa, sigurnija opcija:
https://forum.benchmark.rs/showthre...-u-II-Postu)&p=6142036&viewfull=1#post6142036

----------

Kako postupiti kada se prodavnica bez vaše saglasnosi odluči da pošalje reklamirani artikal na "servis"?
https://forum.benchmark.rs/showthre...-u-II-Postu)&p=5099225&viewfull=1#post5099225

----------

Imam garanciju ali ne i (upotrebljiv) račun:

http://forum.benchmark.rs/showthrea...one-i-praksu&p=4898506&viewfull=1#post4898506

----------

Zašto tržišna inspekcija ne može da mi pomogne i kako da ostvarim svoja prava kada prodavac odbije moju reklamaciju:
https://forum.benchmark.rs/showthre...-u-II-Postu)&p=5126254&viewfull=1#post5126254

----------

Iskustvo sa reklamacijom miša od ~2K Dinara

https://forum.benchmark.rs/showthre...-u-II-Postu)&p=5011830&viewfull=1#post5011830

----------

Problemi sa Gigatron / Tehnomania + Nepo reklamacijama:
https://forum.benchmark.rs/showthre...-u-II-Postu)&p=5913932&viewfull=1#post5913932

----------

P.S. žao mi je što ovo nisam ranije sastavio na jednom mestu da bude lako za naći ali valjda je bolje ikad nego nikad. ;)
Supa
 
Poslednja izmena od urednika:
Kupio sam pre 15-ak dana vivax dvd na poklon rodjaci, i pri tom mi je prodavac rekao da je zakonski rok za popravku uredjaja 6 meseci, a ne 45 dana...tek sam sad shvatio da to i nije 45 dana, nego 23 dana...Srecom, garancija nece biti potpisana od moje strane narednih 6 meseci, zbog toga shto na njoj pishe da je rok 45 dana...jesam li dobro skontao? Tek posle 6 meseci cu je potpisati....ok? :)

Dakle, garancija na logitech misheve/tastature, nije 7 dana kako pishe na garantnom listu, nego 6 meseci, ukoliko ja, kao kupac, nisam potpisao tu garanciju?

pazi ... i bez obzira na to ... na sudu je nesto sto je protivzakonito neodrzivo ... isto kao u slucaju neustavnih zakona ... znaci nijedan posten sudija sa ili bez tvog potpisa ne bi mogao da prihvati to od 45 dana kad zakon kaze da je max 23 .... moze on staviti u taj protivzakoniti ugovor i da ima 2 meseca za popravku .... zakon stiti kupca u garanciji propisanom roku a najmanje 6 meseci .... a ako je garancija duza od 6 meseci i kaze 45 dana ... to je takodje protivzakoniti i imas prava da trazis 23 dana po zakonu .... cak i sa tvojim potpisom to je protivzakonito i na sudu kao takvo oborivo .... 23 dana je bez obzira na garanciju zakonom propisan rok za izvrsenje reklamacije ...

e sad ... druga stvar je to sto ugovor ima vise kopija .... u slucaju nekog velikog cimanja potplacivanja .... svakako ako potpises svoju mozes reci ... rekli su mi samo tu da potpisem ... dobro se spremiti za to sta je nosio tog dana i sl pitanja i dovesti za svedoka tvog takodje pripremljenog drugara ... ali u sustini vazno je da njima ne potpises ... jer u slucaju da je garancija npr. 3 meseca ako potpises ti si se slozio sa tim, dao si im dokaz da se slazes i oni su cisti .... ali opet na sudu mozes da ih dobijes ... jer oni su te doveli u zabludu i ubedili da potpises protivzakoniti ugovor .... ima clan zakona koji kaze da moraju i da te edukuju i informisu .... citiram Zakon O Zastiti Potrosaca....

"2. Osnovna prava potrošača
Član 3
Osnovna prava potrošača u smislu ovog zakona jesu prava na:
3) informisanost - raspolaganje činjenicama od značaja za pravilan izbor i zaštitu od nepoštene oglasne poruke ili oznake na proizvodima koje mogu potrošača da dovedu u zabludu;
4) izbor - mogućnost izbora između više proizvoda i usluga, po prihvatljivim cenama i uz garantovano dobar kvalitet;
6) obeštećenje - dobijanje pravične naknade za lažno prikazivanje svojstava proizvoda i usluga, nekvalitetne proizvode ili nezadovoljavajuće usluge;
7) obrazovanje potrošača - sticanje osnovnih znanja i sposobnosti potrebnih za pravilan i pouzdan izbor proizvoda i usluga, znanja o osnovnim pravima i odgovornostima potrošača i načinima kako se ta znanja mogu ostvarivati;"

pa kako su te informisali i kako su ti dali potrbno znaje za odluku kad su te u startu prevarili sa protivzakonitim ugovorom .... oni bi u sustini morali da ti kazu da je kod njih samo kod njih taj rok 45 dana a da je po zakonu i na svim drugim mestima 23 ... ako ti to ne kazu ... kraj price ... obmanuli su te ... a ja se pitam kako bi dokazali da je njihov radnik bas tebe uputio ... odnosno da bas tebe nije zaboravio da uputi ... ....

sve u svemu da ne dubim jos ... potpisao ne potpisao ... protivzakoniti ugovori se lagano obaraju na sudu .... ali ipak je vazno da ti njima ne potpises ... kako im ne bi dao ni taj mali tracak nade ... slamku za koju bi se hvatali .... a za potpisivanje posle 6 meseci .. ti garanciju imas u rukama pa je imas .... mozes potpisati i 45 dana a traziti 23 i dobiti 23 jer 45 nije u skladu sa zakonom ....

sto se tice kulera logitech miseva i sl ... tako je .... npr. firma Multicom prodaje robu iz Pin-a ... i sam Pin na tu robu daje godinu dana garancije ... ali se u Multikomu prave ludi i daju 7 dana ... radnu garanciju ... i tako posluju godinama .... porasli vec na 5 prodajnih mesta ... a zakon svaki dan prekrse x puta .... prave ljude budalama .... da ne ulazim u to koliki je tek to prekrsaj ....
 
Da li uopste garancija mora da bude potpisana ? Na vecini garantnih listova ni nema mesto gde kupac treba da potpise. Bilo bi logično da se potpisom prihvataju uslovi garancije.
I jos jedno mi nije jasno.
Ako proizvodi ima garanciju od 12 meseci, da li kupac mora da pristane na popravku uređaja ili i onda moze da zahteva zamenu uređaja ili povrat novca i u kojem vremenskom periodu ? U starom zakonu o zaštiti potrošača kupac je u roku od 90 dana od kupovine robe mogao u slučaju kvara da traži zamenu robe, povrat novca ili da pristane na popravku iako je roba imala 12 meseci garancije. U novom zakonu se to odnosi samo na uređaje koji nemaju pisanu garanciju tj. imaju zakonsku garanciju od 6 meseci.
 
Da li uopste garancija mora da bude potpisana ? Na vecini garantnih listova ni nema mesto gde kupac treba da potpise. Bilo bi logično da se potpisom prihvataju uslovi garancije.
I jos jedno mi nije jasno.
Ako proizvodi ima garanciju od 12 meseci, da li kupac mora da pristane na popravku uređaja ili i onda moze da zahteva zamenu uređaja ili povrat novca i u kojem vremenskom periodu ? U starom zakonu o zaštiti potrošača kupac je u roku od 90 dana od kupovine robe mogao u slučaju kvara da traži zamenu robe, povrat novca ili da pristane na popravku iako je roba imala 12 meseci garancije. U novom zakonu se to odnosi samo na uređaje koji nemaju pisanu garanciju tj. imaju zakonsku garanciju od 6 meseci.

kao sto sam vec rekao ... potpis olaksava ili otezava stvar u zavisnosti od situacije .... usustini 99% njih to i ne pogleda ....

sto se tice drugog dela naveo sam dopunu zakona ... a sad cu citirati jos jedan deo iz nje koji bi trebao da resi tvoju dilemu ....

"Neizvršenje preuzete obaveze održavanja i popravke proizvoda u skladu sa zakonom, odnosno izdatim garantnim listom, daje za pravo potrošaču da traži zamenu proizvoda sa nedostatkom novim proizvodom ili vraćanje iznosa plaćenog za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja ili da prihvati popravku proizvoda u naknadnom roku."

znaci tvoje je pravo da izaberes novac ili isti takav proizvod .. odnosno neki drugi proizvod uz naknadu razlike u ceni ....
 
U citiranom delu pise
Neizvršenje preuzete obaveze održavanja i popravke proizvoda u skladu sa zakonom, odnosno izdatim garantnim listom ......
po mojem tumačenju to je opcija kada oni neizvrše obaveze održavanje i popravke, po ovom ti nemozes tražiti zamenu uređaja koji ima garanciju 12 meseci a pokvario se treći dan posle kupovine, nego ideš u servis i čekaš 10-15 dana da se popravi. Da li postoji vremenski rok posle kupovine kada su dužni da ti zamene ili vrate novac ?
 
U citiranom delu pise
Neizvršenje preuzete obaveze održavanja i popravke proizvoda u skladu sa zakonom, odnosno izdatim garantnim listom ......
po mojem tumačenju to je opcija kada oni neizvrše obaveze održavanje i popravke, po ovom ti nemozes tražiti zamenu uređaja koji ima garanciju 12 meseci a pokvario se treći dan posle kupovine, nego ideš u servis i čekaš 10-15 dana da se popravi. Da li postoji vremenski rok posle kupovine kada su dužni da ti zamene ili vrate novac ?

koliko ja tumacim novi zakon .... u svih x meseci ti biras da li ces da popravis ili da ti vrate pare .... meni je WEG odnosno Tehnomanija morali da vrate novac u 10 mesecu garantnog roka ... izricito sam trazio povracaj novca u trzisnoj inspekciji ....

znaci ti imas pravo na jednop frugo ili trece tokom celokupnog garantnog roka ... a na proveru ispravnosti bojim se da mora da ide ....
 
milina za oci !

Predpostavljam da bi bilo dobro svakome ko nosi bilo sta na servis tj prvo na procenu sta nije u redu, da se na taj dan sam uveri kolika je trenutna cena tog proizvoda. Zanima me kako dokazati da je cena bila tolika ako se ona u narednom periodu promeni? ...tacnije... gde to pise?
 
Uzmesh cenovnik od te firme na taj dan, trazish da ti pechatiraju :D valjda...
 
Nikakva rekalmacija ti ne važi bez fiskalnog računa, a tamo piše kolika je bila cena.
 
Sredicu malo formatiranje texta i izvode iz zakona označiti drugom bojom, samo sada nemam vremena da se pozabavim time... Bice tema super, samo malo strpljenja :)
 
Nikakva rekalmacija ti ne važi bez fiskalnog računa, a tamo piše kolika je bila cena.

mislim da to nije tacno u svakoj situaciji ... svaka firma ima svoj ulaz ... i po serijskom broju zna od koga je nabavila i dal je to njena roba ....

imao sam dva primera kada nisam imao fiskalni ... u ETRON-u i ppogledali su u bazu .. videli da je jos u garanciji i prihvatili da odrade reklamaciju .... i u PLATO-u gde sam misleci da tastatura mora biti ispravna fiskalni zguzvao jos u radnji .... medjutim oni nisu hteli da prihvate pa sam morao da se obratim trzisnom inspektoru .... moja sreca u tom slucaju je bila da sam ni ja ne znam zasto trazio i blok racun .... ali on svakako nije bio presudan jer se znaju serijski brojevi .... isto kao sto plato zna sta je uzeo tako i njegov uvoznik zna da je proizvod sa tim serijskim brojem dao bas Platou.... blok racun mi je samo olaksao problem i proveru vezanu za utvrdjivanje da je to roba kupljena kod njih .... ... i zaista ... fiskalni racun bledi za 6 meseci do godinu .... kako onda da ostvaris u npr. IMTEL-u reklamaciju na uredjaj koji ima 3+ god garancije .... dovoljna je samo njihova stampana .... a moj savet vam je da svaku garanciju kopirate ili skenirate prvi dan zajedno sa fiskalnim racunom ... ja posle losih iskustava tako radim ....
 
Moguće da za popravku u garantnom roku nije neophodan fiskalni račun, ali mislim da se povrat novca bez njega ne može uraditi. Mada ja čuvam sve fiskalne račune, neka se nađe :)
 
Poslednja izmena:
Džabe fiskalni račun kada on posle nekog kraćeg perioda izbledi, još ako se nađe blizu nekog toplotnog izvora još pre nestade sve sa njega. Tako da obavezno kopirajte sve važnije fiskalne račune zlu ne trebalo!
 
Poslednja izmena:
Moguće da za popravku u garantnom roku nije neophodan fiskalni račun, ali mislim da se povrat novca bez njega ne može uraditi. Mada ja čuvam sve fiskalne račune, neka se nađe :)

ok .. ali pogledaj ih ... da li su bar malo pobledeli .... u zavisnosti gde ih cuvas moze se desiti i za par meseci da su necitljivi .. a sta onda ... kako povracaj novca .... ja sam u PLATO-u uzeo novac nazad i kupio umesto Logitech dve najjeftinije Chicony tastature i ostalo mi je jos koliko hoces para .... a podvlacim ti jos jednom .. nisam ni imao fiskalni racun od tastature .... njihiov sef me slao u inspelciju ... kaze idi slobodno ja znam kako radim i godinama tako radim bez problema ....

mislim da fiskalni def nije neophodan ali da je to njihov izgovor ..... da lakse musteriju skinu ....
 
Poslednja izmena:
fiskalni rachun je termo shtampa, prevucite upaljach preko njega i pozdravite se sa njim.

Ko ne moze da kopira, nek` ih obavezno drzi u fascikli (naravno, priheftane za garantni list) i sve to daleko od svetlosti i izvora toplote...kad kupish neki uredjaj suvishe si srecan da mislish o tome kako ce ti se pokvariti i trebati ti fiskalni komad papira..ni jedan fiskalni rachun koji mi stoji u fioci nije izbledeo, chak se ni oni iz 2004 god nisu mrdnuli (upravo pogledao)... znachi:

Rachune dalje od svetlosti i izvora toplote, inache tjao tjao!

Volim fiskalni rachun skoro k`o oca i majku....

Btw, slazem se da bi trebalo izbrisati nepotrebne postove, moze i ovaj moj ali da se po meni bitno iz njega objedini u neki drugi...bitno je da ova tema shto preglednija... A ko ce da ostavi broj trzisne inspekcije? Bilo bi odlichno kad bi moglo da se edituje u prvi post :)
 
Poslednja izmena:
Podrzavam ovu temu, jer trebaju (potencijalni) kupci da znaju sta da ocekuju i da znaju svoja prava prilikom kupovine. A i prodavci bi mogli da citaju i postuju Zakone.
Trzisna inspekcija
Odeljenje Beograd, Omladinskih brigada 1, tel. 602-555, faks 3117-417
- Odsek za rešavanje prijava građana (dežurna služba), 27. marta 43-45, 3227-376, 3227-788 (07.30-22.00)
- Automatska telefonska sekretarica za prijavu slučajeva neizdavanja fiskalnih računa: 3620-932
 
Poslednja izmena:
Ok, ako nije potreban fiskalni još bolje :)
Da malo pretresemo drugu temu. Pružanje usluga, tj. da li u zakonu ima neko vreme za koje je servis dužan da ti popravi uređaj koji nije u garanciji ? Da li je servis dužan da daje neku garanciju na svoj rad i ugrađene delove i koliku ?
 
Poslednja izmena:
фискални рачун не треба за саму рекламацију али ти треба ако хоћеш да добијеш паре назад, нпр. ако је уређај непоправљив. фирма која је у ПДВ систему ти не може вратити паре без фискалног рачуна и сачињавања записника о томе.
 
Poslednja izmena od urednika:
ljudi, zaista fenomenalna tema, steta sto onima koji sprovode zakon, nije mnogo stalo do toga da u korenu saseku probleme, a to je da prodavce nateraju na zakonita dela, a ne da dozvoljavaju te uvodne obmane kojima su prodavci skloni. nego, imam i ja jedno pitanje. kada kupac zatrazi zamenu odredjenog proizvoda istm ili slicnim, a kompletno novim (i dobije taj proizvod, naravno), da li tada pocinje novo racunanje garancije (vezane za taj novi proizvod), ili se nastavlja brojanje dana garancije prvog proizvoda na koji se kupac pozalio? hvala
 
Po ZAKONU O ZASTITI POTROSACA - SLUZBENI GLASNIK Broj 79/05, onaj ko pregleda ispravnost reklamiranog proizvoda, odnosno servis, reklamirani proizvod moze drzati najduze 8 dana (citiram clan 13 stav 4)
Prvo, nije clan 13. stav 4. nego je clan 34. stav 4.
Drugo, ovo se odnosi na proizvode za koje se ne izdaje garantni list i ne odnosi se na ispravno funkcionisanje stvari, nego na nedostatke
Trece, rok od 8 dana je za odlucivanje. Po isteku roka (odnosno i pre ako je servis doneo odluku) kupac moze birati jedno od 3 resenja, cl. 35. st. 1-3:

Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na proizvodu, potrošač ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod odgovarajuće marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.


Znaci ovde se vidi da kupac garanciju ima na bilo koji proizvod 6 meseci, bez obzira da li mu u radnji kazu da ima samo nedelju dana. Jedina stvar koju bi ljudi iz prodavnice mogli da osporavaju u slucaju nekog tuzenja je to da li ste potpisali garanciju.
Citirani clan zakona (cl. 34.)ne odnosi se na garanciju, cak se ovo odnosi i na proizvode za koje se ne izdaje garancija, tako da je nemoguce potpisivanje necega sto se ne izdaje. Ovo nije zamena za garantni rok (koji se ustanovljava garantnim listom), nego objektivni rok u kome se moze dobiti zastita zbog nedostataka proizvoda

Moj savet u vezi toga je da za proizvode preko 6 meseci garancije obavezno potpisete a za proizvode ispod 6 meseci nikako jer ako nije potpisana vi ste je primili ali se zakonski niste slozili (niste prihvatili nedelju dana) i time dobijate mogucnost da preko trzisnog inspektora ostvarite garanciju od 6 meseci u slucaju da je potrebna, odnosno ako trzisni inspektor ne uradi posao da mozete svoju stetu naplatiti putem suda.

Znaci ponovo, ovaj rok od 6 meseci se odnosi na proizvode za koje se ne izdaje garancija i taj rok se ne koristi kao minimalni. Mrzi me sad da trazim, ali ako se secam po zakonu o standardizaciji minimalna garancija za tehnicku robu je 12 meseci, a garantnim listom se moze odrediti i duza. Po ovome sto si ti napisao proizlazi da ako nisi potpisao garantni list koji predvidja rok od 36 meseci, ima se primeniti zakonski od 6 meseci. I sam si naveo misljenje ministarstva u kome se kaze da dva zakona nisu u suprotnosti, a nisu jer pruzaju drugaciju zastitu (sto se indirektno konstatuje razlicitim imenovanjem prava potrosaca: "obaveze održavanja i popravke proizvoda" Vs "pravo potrošača na reklamaciju u prodajnom objektu")

Sto se tice vremenskog roka za otklanjanje reklamacije, cuvenih 45 dana je zabluda. Prodavci zbog neinformisanosti ili zbog namere dovode kupce u zabludu.
ZAKON O USLOVIMA ZA OBAVLJANJE PROMETA ROBE, VRŠENJE USLUGA U PROMETU ROBE l INSPEKCIJSKOM NADZORU - SLUZBENI GLASNIK Broj 39/96, 20/97, 46/98, 34/2001 i 80/2002 kaze da za izvrsenje imaju najvise 15 dana od dana kada je serviser odnosno za to odgovorno lice utvrdilo da je uredjaj neispravan (citiram deo clana 36):
Ovo se odnosi na proizvode koji su kupljeni sa nedostatkom (neispravni), a ne na one koji su pokvareni u garantnom roku. Ukoliko u roku od 6 meseci od kupovine primetis da proizvod ima nedostatak mozes da trazis zamenu, pare ili popravku (samo ako se ti saglasis). Rok od 8 dana je da donesu odluku o tome da li proizvod ima nedostatak, a 15 dana da realizuju opciju za koju si se odlucio. Rok od 45 dana vazi za tehnicku robu (koja mora biti snabdevena garantnim listom) koja se pokvari u garantnom roku i preda servisu radi popravke.

Moje misljenje je da ti pogresno tumacis zakone, a ako si ti u pravu onda ih ja tumacim pogresno, u svakom slucaju ovo ne bi smelo da se shvati kao tema gde ce se davati "pravni saveti" jer pogresno znanje o sopstvenim pravima moze doneti vise stete nego nepoznavanje prava.
 
Džabe fiskalni račun kada on posle nekog kraćeg perioda izbledi, još ako se nađe blizu nekog toplotnog izvora još pre nestade sve sa njega. Tako da obavezno kopirajte sve važnije fiskalne račune zlu ne trebalo!

Da, da, i da se fotokopija overi u opstini :D
Ljudi, ovo je S R B I J A, ovde sve sto vazi ne mora da vazi! Pre vise od mesec dana sam imao sledecu situaciju: uplatimo zimovanje u agenciji Conte, do tada po meni jednoj od ozbiljnijih agencija, koja je za uplate u kesu do 05.12.2006. davala popust 15%, a jos su im i cene bile najbolje. Posle 10-ak dana nas pozovu i kazu da je otkazan hotel i da dodjemo da se dogovorimo da li cemo drugi aranzman ili da nam vrate pare - u pitanju je bilo nas 6-oro i uplatili smo skoro 1800€!!! Kad smo dosli tamo, ispostavi se da su otkazali celu Bugarsku i nude nam Francusku!!?!?! U ugovoru pise da je "u slucaju otkazivanja aranzmana od strane agencije, ista duzna da obezbedi smestaj u hotelu iste ili vise kategorije u istom mestu" - sva raspravljanja naravno nisu ulozila plodom, vrate nam novac, a inspektor kojem smo hteli da ih prijavimo, doslovno nam kaze - uzeli ste pare, idite u drugu agenciju, nece vam se ispltiti nikakvi sporovi!!!! A to sto je agencija drzala nase pare i jos ko zna koliko ljudi, i to sto nisu ispostovali Ugovor, nema veze, puj pike ne vazi!!!
 
Poslednja izmena:
Sve lazi koje si napisao

Bogdane, taj zakon je i donet da bi nas zastitio od ljudi poput tebe, koji se osvrcu na zakone kao za povetarcem u jesenjoj noci.

Mozda je u tekstu bilo po koje nedostajuce slovo ili permutovana brojka, ali sve u svemu kada se citira, citira se pravi zakon, i u citatu se tacno vidi koji je zakon u pitanju i koje je tacno slovo zakona.

Drugo ovaj zakon se ne odnosi samo na proizvode bez garantnog lista, vec na sve poizvode sa potencijalno losim ili zlonamernim garantnim listom, kao i na proizvode bez garantnog lista.

A bas zbog cinjenice da je deo iz ovog zakona lose i kontradiktorno napisan, usledio je dodatak u sluzbenom glasniku koji pojasnjava deo o duzini garancije.
Medjutim ti si uspeo i taj dodatni deo pogresno da tumacis u korist privrednog lica. Da te podsetim ovaj zakon je o zastiti potrosaca a ne o zastiti privrednog lica.

Po starom zakonu drzava je stitila proizvode 12 meseci a po novom samo 6 meseci ukoliko ne postoji garantni list ili nekakvo obavestenje o garantnom roku na bilo kom delu proizvoda.

Opet pokusaj gnusne lazi.

Potpisivanje garantnog lista je jedna vrsta obligacionog ugovora izmedju potrosaca i prodavca, na neki nacin potrosac se odrice svojih prava.
Usled mogucih obmana putem klauzula, nije pametno potpisivanje ukoliko sve nije jasno i cisto.
90% gradjana nije pravno pismeno, te se i savetuje ne potpisivanje nikakvog obligacionog odnosa prilikom kupovine bilo kog proizvoda. Ukoliko je takav potez neophodan potrebno je potraziti besplatnu strucnu pomoc tumacenjem kod Ministarstva za Privredu i Turizam, ili kod nekog od gradskih ombusmana.
Obaranje ovakvih obligacionih odnosa je moguce ukoliko se dokaze da su klauzule stetne po potrosaca ili ukoliko se pokaze da su klauzule pisane suprotno od zakona.


Pozivas se na 45 dana i reklamacioni period, usudjujes se da obaras pisani zakon, obicnim recima, a nisi se cak ni potrudio da citiras deo zakona koji se i ne odnosi na potrosace.
Citiraj zakon o tehnickim proizvodima pa se ponovo javi.

Post ti je toliko beskoristan i maliciozan, i samo si u pravu po pitanju prve i poslednje recenice.
Clan 13 u clan 34 a negde i cak u clan 35.

I sam kraj gde bi mogao da se osvrnes na svoje tumacenje i da upotrebis svoju formulu.
 
ispostavi se da su otkazali celu Bugarsku i nude nam Francusku!!?!?! U ugovoru pise da je "u slucaju otkazivanja aranzmana od strane agencije, ista duzna da obezbedi smestaj u hotelu iste ili vise kategorije u istom mestu"
Bugarska i Francuska su jedno te isto. :D EU od 2007.
 
Prvo, ne znam kome se obracam, korisniku ABCD ili korisniku Vuk, ali posto moze da bude svejedno (neko od nadleznih ce vec znati da li je svejedno) ipak cu odgovoriti.
Drugo ovaj zakon se ne odnosi samo na proizvode bez garantnog lista, vec na sve poizvode sa potencijalno losim ili zlonamernim garantnim listom, kao i na proizvode bez garantnog lista.

A bas zbog cinjenice da je deo iz ovog zakona lose i kontradiktorno napisan, usledio je dodatak u sluzbenom glasniku koji pojasnjava deo o duzini garancije.
Medjutim ti si uspeo i taj dodatni deo pogresno da tumacis u korist privrednog lica. Da te podsetim ovaj zakon je o zastiti potrosaca a ne o zastiti privrednog lica.
Ono sto ti i ABCD (ukoliko se ne radi o istoj osobi) ne razumete je da se ovde radi o dva potpuno nezavisna prava.
Prvo pravo je da se u roku od 6 meseci od kupovine izvrsi reklamacija proizvoda koji ima neki nedostatak. I to je nesporno. U tom periodu se primenjuje pomenuti clan. Po isteku tog perioda primenjuju se prava i obaveze koje su sadrzane u garantnom listu, tako i kaze u onom razjasnjenju koje si ti (ili ABCD) napisao:
S obzirom da član 35. tač. 6) i 7) Zakona obavezuje prodavce na malo da robu prodaju sa pratećim ispravama, uz garantni list u skladu sa Zakonom o standardizaciji ("Sl. list SRJ", br. 30/96, 59/98, 70/2001 i 8/2003), to podrazumeva odgovornost prodavca za ispunjenje uslova iz garantnog lista.
Znaci dalje se primenjuju prava i obaveze iz garantnog lista (koji po pravilu kupcu daju duze rokove), tako da moje tumacenje ne moze nikako biti na stetu kupca.
Ono o cemu govori pomenuti zakon nije garancija, ni garantni list, nego zelja zakonodavca da se obezbedi zastita za one proizvode koji nisu snabdeveni garantnim listom (koji slicna i sira prava predvidja za tehnicke proizvode)
Clan 23. pomenutog zakona, govori o tehnickim proizvodima koji moraju imati garantni list:

Član 23.
Prodavac tehničkih proizvoda, dužan je da za tehnički proizvod koji prodaje potrošaču obezbedi, u skladu sa zakonom kojim se uređuje standardizacija i ovim zakonom :
1) deklaraciju, garantni list, atest, sertifikat, tehničko uputstvo, uputstvo za upotrebu i druge podatke i oznake;
2) rezervne delove, priključne aparate, pribor i druge proizvode bez kojih se tehnički proizvod ne može koristiti prema svojoj nameni;
3) kontinuirani tehnički servis, odnosno održavanje i popravku.


Potpisivanje garantnog lista je jedna vrsta obligacionog ugovora izmedju potrosaca i prodavca, na neki nacin potrosac se odrice svojih prava.
Potpisivanjem garantnog lista se potrosac odrice svojih prava :wall:
Sta ako je u garantnom listu predvidjen duzi rok (36 meseci) i ti ne potpises, je l' to znaci da imas garanciju samo 6 meseci?
Garanciju potpisuje i overava prodavac, a ti si preuzimanjem lista prihvatio uslove njime predvidjene. Ili mislis da mozes da se pozoves na garantni list, ali da ga istovremeno i ne priznajes jer ga nisi potpisao. A ako se nekako ispostavi da je potpisivanje garantnog lista obavezno, je l' mislis da bi prodavci pustili kupca da odnese robu pre nego sto potpise

Usled mogucih obmana putem klauzula, nije pametno potpisivanje ukoliko sve nije jasno i cisto.
90% gradjana nije pravno pismeno, te se i savetuje ne potpisivanje nikakvog obligacionog odnosa prilikom kupovine bilo kog proizvoda.
Iz tog razloga je i zakonom propisano sta garantni list mora da sadrzi i svaka proizvoljnost je zabranjena. Ukoliko garantni list sadrzi nedozvoljene klauzule, takve klauzule ce se smatrati nistavim i bice protumacen u korist potrosaca (kao i kod svih tipskih ugovora). Znaci ne mozes(i da hoces) da prihvatis kraci garantni rok, od onog propisanog zakonom.

Sve lazi koje si napisao
taj zakon je i donet da bi nas zastitio od ljudi poput tebe, koji se osvrcu na zakone kao za povetarcem u jesenjoj noci.
Opet pokusaj gnusne lazi.

Vredna paznje je kolicina nevaspitanja sa kojom se obracas drugima, ali to je mozda u skladu sa savetom da se izmisljaju dokazi
a podnosilac reklamacije (kupac) ostecena strana, za odstetu moze naplatiti sve moguce troskove koje moze da izmisli odnosno tako izmisljenje i dokaze (tipa "trebao sam raditi posao vredan 5000e i morao je biti gotov u cetvrtak i ja nisam to stigao da zavrsim")

Post ti je toliko beskoristan i maliciozan,
Priznajem da je moj post beskoristan u poredjenju sa savetima kako izmisliti troskove i dokaze, kako ne potpisat pa lagati na sudu da niko nije nudio drugi primerak na potpis, pa jos kako pripremiti drugara da potvrdi pricu, pa kako precutati da je radnik obavio svoju duznost upucivanja u prava jer se to tesko dokazuje
 
Najbitniji faktor bilo kog IT trzista je po mom misljenju (iz pogleda potrosaca) :
-stabilna snabdevenost i izbor
-odlicni garantni uslovi
-cena

Potrosaci se iskljucivo pozivaju na Zakone o potrosacima i Zakone o obligacionim odnosima.

Preuzimanje garantnog lista ne obavezuje kupca vec prodavca. Ne potpisivanje je skoro siguran znak da niste usli u obligacioni odnos sa prodavcem (uz par izuzetaka).
 
Poslednja izmena od urednika:
Prvo, nije clan 13. stav 4. nego je clan 34. stav 4.
Drugo, ovo se odnosi na proizvode za koje se ne izdaje garantni list i ne odnosi se na ispravno funkcionisanje stvari, nego na nedostatke
Trece, rok od 8 dana je za odlucivanje. Po isteku roka (odnosno i pre ako je servis doneo odluku) kupac moze birati jedno od 3 resenja, cl. 35. st. 1-3:

Ako je prigovor iz člana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na proizvodu, potrošač ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod odgovarajuće marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaćen za taj proizvod u visini maloprodajne cene tog proizvoda na dan vraćanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.



Citirani clan zakona (cl. 34.)ne odnosi se na garanciju, cak se ovo odnosi i na proizvode za koje se ne izdaje garancija, tako da je nemoguce potpisivanje necega sto se ne izdaje. Ovo nije zamena za garantni rok (koji se ustanovljava garantnim listom), nego objektivni rok u kome se moze dobiti zastita zbog nedostataka proizvoda



Znaci ponovo, ovaj rok od 6 meseci se odnosi na proizvode za koje se ne izdaje garancija i taj rok se ne koristi kao minimalni. Mrzi me sad da trazim, ali ako se secam po zakonu o standardizaciji minimalna garancija za tehnicku robu je 12 meseci, a garantnim listom se moze odrediti i duza. Po ovome sto si ti napisao proizlazi da ako nisi potpisao garantni list koji predvidja rok od 36 meseci, ima se primeniti zakonski od 6 meseci. I sam si naveo misljenje ministarstva u kome se kaze da dva zakona nisu u suprotnosti, a nisu jer pruzaju drugaciju zastitu (sto se indirektno konstatuje razlicitim imenovanjem prava potrosaca: "obaveze održavanja i popravke proizvoda" Vs "pravo potrošača na reklamaciju u prodajnom objektu")


Ovo se odnosi na proizvode koji su kupljeni sa nedostatkom (neispravni), a ne na one koji su pokvareni u garantnom roku. Ukoliko u roku od 6 meseci od kupovine primetis da proizvod ima nedostatak mozes da trazis zamenu, pare ili popravku (samo ako se ti saglasis). Rok od 8 dana je da donesu odluku o tome da li proizvod ima nedostatak, a 15 dana da realizuju opciju za koju si se odlucio. Rok od 45 dana vazi za tehnicku robu (koja mora biti snabdevena garantnim listom) koja se pokvari u garantnom roku i preda servisu radi popravke.

Moje misljenje je da ti pogresno tumacis zakone, a ako si ti u pravu onda ih ja tumacim pogresno, u svakom slucaju ovo ne bi smelo da se shvati kao tema gde ce se davati "pravni saveti" jer pogresno znanje o sopstvenim pravima moze doneti vise stete nego nepoznavanje prava.

Citiracu narodnu poslovicu "Ako koza laze rog ne laze" .... kako te nije sramota da mi kazes da nije clan 13 .... onaj ko imalo poznaje zakon a ti se predstavljas za takvog bi iz aviona video da se radi o stamparskoj gresci odredba 13 clan 34 stav 4 .... evo i direktna slika da svi vide:

zakonozastitipotrosacac1pl.jpg


sto se tice zabune koju je doneo ovaj zakon ... vec sam napisao da je doneta dopuna koja pojasnjava to ... ako to nemozes shvatiti plati licencu za Paragraf i tamo ces je naci ..... iz nje se vise nego jasno shvata da se to odnosi na bilo koji proizvod ... i da proizvod bio tehnicki ili ne ima minimalnu garanciju od 6 meseci ....

sto se tice toga kako si me protumacio .... da tako deluje ... ali ne zato sto ja kazem da nema garancije .... nego zato sto ce ti "neduzni" radnici firmi ciji su vlasnici profili osobe koja je tebe poslala ovde da proizvoljno tumacis zakone .... na najbezobrazniji nacin reci pa sta ocete to je tako prema ugovoru koji ste prihvatili prilikom kupovine .... ... a u zakonu nigde ne pise da firma ne sme i nemoze da ti da na potpisivanje nezakoniti ugovor .... .... ja sam samo rekao da onda u tom slucaju kada se govna tako ponesu taj SMRDLJIVI PROTIVZAKONITI UGOVOR pada u vodu jedino pred trzisnim inspektorom ili sudijom .... .... i to je tako ... u paksi se oni tako ponasaju ... bezobrazno i drsko prema musteriji .... misle da su popili svu pamet ovog sveta zato sto im je korumpirani skot isprao mozak .... za to su placeni ... tako su nauceni a da slovo zakona nisu videli .... ne razmisljajuci o tome da su vec u drugoj ulici oni samo obicna smrtna musterija ..... ... da li ti je sada jasnije sta sam hteo reci ....

....

e sad evo ti jos koja slicka zakona da se malo obrazujes .... da ne bi bilo kako pogresno pejstujem clanove .... cisto da vidis sta su sve prava potrosaca i jos ponesto vezano za tematiku ....




a evo ti i linkovi ka ovom zakonu ... na parlamentu (sr.gov.yu domen) i na poreskom savetniku

http://www.parlament.sr.gov.yu/content/lat/akta/akta_detalji.asp?Id=278&t=Z

http://www.poreskisavetnik.com/zakon/Zakonozastitipotrosaca.html

sr.gov.yu ... znaci vlada / skupstina srbije za slucaj da ne razumes ....


i zaista bi bilo lepo da na isti nacin kao sada ja das voje argumente iz zakona o standardizaciji ili cega vec .... u suprotnom pripremi se da bljunem po tebi ... da ospem paljbu kao prema nikome do sada .... .... ovo ti je poslednja sansa da kazes na koji nacin bi se po tebi musterija odbranila stitila svoja prava od radnji kojima je jedini interes profit .....

Prvo, ne znam kome se obracam, korisniku ABCD ili korisniku Vuk, ali posto moze da bude svejedno (neko od nadleznih ce vec znati da li je svejedno) ipak cu odgovoriti.


I kao sto sam vec rekao ... prava potrosaca ... ne samo po zakonu o standardizaciji nego i po ostala 2 zakona koja sam ja citirao .... evo direktna slicka iz zakona o zastiti potrosaca ....

zakonozastitipotrosacac7kb.jpg


obrati paznju na ove koje direktno prozivas 3, 4, 6 i 7 ..... jeste ucio sam ljude kako da spreme drugara ... jer je to jedini nacin ... jedini adekvatan nacin da se milo za drago vrati bahatom vlasniku prodavnice i njegovim najcesce nevaspitanim i bezobraznim radnicima .... ... nepravednost je nekad jedini nacin da se izboris za ono sto je pravedno .... ... navedi mi molim te u kojoj to radnji te upute u tvoja prava po svim ovim clanovima .... realno u mnogima od njih rade ljudi koji i ne poznaju katrakteristike proizvoda koji prodaju ..... za to sigurno ne bih lagao ... to je ona istina koju ne bih mogao da dokazem bez druga .....

i da ne bude nedoreceno isti zakon kaznene odredbe .....

zakonozastitipotrosacac7eh.jpg


zakonozastitipotrosacac1di.jpg


zakonozastitipotrosacac7ad.jpg


iz 7) se jasno vidi da uputstvos sertifikat itd. mora da se obezbedi za sve a ne samo za tehnicke proizvode ..... a poslednja recenica jasno govori o tome da nije odgovorna samo prodavnica i njen vlasnik ... nego najcesve onaj ko laze zbog vlasnika .... kaznjava se dakle i taj mali sitni bezobrazni prodavac zato sto je lagao prod prisilom zbog svoje plate .... tako da svi vi koji ste samo prodavci dobro porazmislite da li vam se isplati da izgubite celu ili pola plate po samo jednoj lazi .... po samo jednoj musteriji koja je spremna da predje granicu i za pocetak zastitu potrazi u trzisnoj inspekciji ....

i molim te u mom poslednjem obracanju tebi posto daljeg gubljenja vremena nisi vredan ... objasni ljudima koji ovo citaju a koji su ulazili u neku od 5 radnji Multikom-a ... kako to oni tamo kazu imate na misa 7 dana ... ili imate na kuler 7 dana ako radi on radi jedino ako ne radi odmah vrsimo zamenu .... ..... meni se to desilo .... rekao sam mu ... covece pa Glaciateh uvozi Pin .... kod njega je garancija godinu dana .... a onda ce govedo meni ..... pa idi u PIN .... jeste ali Pin je u NS .... tada sam pozvao Pin i sa njima se kulturno dogovorio .... ... ali znas li koliko ljudi ne zna ko uvozi koji proizvod .... i dan danas kada proizvodi moraju na sebi imati nalepnicu ko uvozi .... .... savetujem sve kupce da to prvo pogledaju .... a zatim da provere koliku garanciju na ono sto zele da kupe daje uvoznik ....

фискални рачун не треба за саму рекламацију али ти треба ако хоћеш да добијеш паре назад, нпр. ако је уређај непоправљив. фирма која је у ПДВ систему ти не може вратити паре без фискалног рачуна и сачињавања записника о томе.

ovo nije tacno ali o tome je vec bilo reci na temi .....
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam juce napisao nesto na ovoj temi i ladno je to sto sam napisao izbrisano ?! Ja ne verujem,uvek sam mislio da se to drugim ljudima dogadja...
Da se vratim na temu - zakon ovde nije dobar,i zakon se lose timaci.Naime,u zakonu pise da prodavac pre kupovine mora da pokaze kupcu robu koju kupuje i kupac ima pravo da je proba pre kupovine.Elem sad,ja kao prodavac znaci moram da pokazem robu - znaci moram da za primer otvorim slusalice koje su vakumirane i dam kupcu i on proba i kaze ne svidja mi se zvuk,ne stoje mi dobro,vrucina mi je na ushima itd itd...e sad sta ja da radim sa tim slucalicama koje su otvorene...ima zilion drugih primera,sta raditi sa tom otvorenom robom ako cemo da idemo po zakonu,pa koliko bi firmi otislo u minus jer neko samo zeli da proba...JA
BI DA PROBAM MEMORY STICK PRO DUO ZNATE... i sta radis sa tom karticom posle ko ce da je kupi tako otvorenu onako iseceno iz vakumiranog pakovanja...AKo idemo istom logikom odes lepo u C market ili Maxi i probas jogurt,cokoladno mleko,cokoladu,otvoris lepo bocu sampanjca zasto da ne u zakonu pise da moras da probas pre kupovine i da se uveris da je ispavan i ako ti ne daju da probas sampanjac ti lepo zoves inspekciju jer ti nisu dali da probas molim lepo.
Na mestu gde radim smo imali prijavu da nismo hteli da pokazemo odredjenu robu,upravo iz razloga nemogucnosti vracanja iste robe u prvobitno stanje kada se ta stvar otvori,i popili smo kaznu od 50.000 din;zelim da naglasim da su gdin i gdja inspektori sa kojima smo se druzili dve nedelje bili jako korektni,pokazali razumevanje za nas slucaj,ali smo na kraju morali da platimo jer ih je taj dusevni bolesnik koji nas je prijavio smarao svaka 2-3 sata sa pitanjem sta je sa njegovim slucajem,i tako 2 nedelje.
Kad njih dvoje inspektora trzinse inspekcije,govorim o osobama od 40-50 godina,iskunih u svom poslu,kazu da je zakon losh,onda je stvarno losh.Njih dnevno zove stotine ljudi i kazu da je tek 10-15 posto stvarno u pravu,ostalo su slucajevi od kojih,citiram njima dize kosa na glavi.
P.S. Mislim da ce moderatori i ovo da obrisu sto sam napisao ne bi me cudilo
 
Ja sam juce napisao nesto na ovoj temi i ladno je to sto sam napisao izbrisano ?! Ja ne verujem,uvek sam mislio da se to drugim ljudima dogadja...
Da se vratim na temu - zakon ovde nije dobar,i zakon se lose timaci.Naime,u zakonu pise da prodavac pre kupovine mora da pokaze kupcu robu koju kupuje i kupac ima pravo da je proba pre kupovine.Elem sad,ja kao prodavac znaci moram da pokazem robu - znaci moram da za primer otvorim slusalice koje su vakumirane i dam kupcu i on proba i kaze ne svidja mi se zvuk,ne stoje mi dobro,vrucina mi je na ushima itd itd...e sad sta ja da radim sa tim slucalicama koje su otvorene...ima zilion drugih primera,sta raditi sa tom otvorenom robom ako cemo da idemo po zakonu,pa koliko bi firmi otislo u minus jer neko samo zeli da proba...JA
BI DA PROBAM MEMORY STICK PRO DUO ZNATE... i sta radis sa tom karticom posle ko ce da je kupi tako otvorenu onako iseceno iz vakumiranog pakovanja...AKo idemo istom logikom odes lepo u C market ili Maxi i probas jogurt,cokoladno mleko,cokoladu,otvoris lepo bocu sampanjca zasto da ne u zakonu pise da moras da probas pre kupovine i da se uveris da je ispavan i ako ti ne daju da probas sampanjac ti lepo zoves inspekciju jer ti nisu dali da probas molim lepo.
Na mestu gde radim smo imali prijavu da nismo hteli da pokazemo odredjenu robu,upravo iz razloga nemogucnosti vracanja iste robe u prvobitno stanje kada se ta stvar otvori,i popili smo kaznu od 50.000 din;zelim da naglasim da su gdin i gdja inspektori sa kojima smo se druzili dve nedelje bili jako korektni,pokazali razumevanje za nas slucaj,ali smo na kraju morali da platimo jer ih je taj dusevni bolesnik koji nas je prijavio smarao svaka 2-3 sata sa pitanjem sta je sa njegovim slucajem,i tako 2 nedelje.
Kad njih dvoje inspektora trzinse inspekcije,govorim o osobama od 40-50 godina,iskunih u svom poslu,kazu da je zakon losh,onda je stvarno losh.Njih dnevno zove stotine ljudi i kazu da je tek 10-15 posto stvarno u pravu,ostalo su slucajevi od kojih,citiram njima dize kosa na glavi.
P.S. Mislim da ce moderatori i ovo da obrisu sto sam napisao ne bi me cudilo

ja mislim da nece jer je ovo pravi slucaj pogresnog tumacenja zakona i dezinformisanja ... prvo tamo ne rade dva inspektora nego mnogo njih .... takodje svi oni nisu upoznati sa svim slucajevima da bi mogli da kazu da su jedva 15 njih u pravu ... mozda od onoga sto upadne njima .... i trece oni samo jedan dan rade na prijemu slucajeva .... ostalim danima su od rane zore na terenu a neki drugi njihov kolega radi prijem umesto terena .... znaci samo jedan dan rade prijem .... bar u 27-og marta ....

a da je zakon los los je ... ali na stetu musterija .... zato u inostranstvu postoje izlozbeni saloni ... zato u velikim marketima postoje promocije .... da prodavac je duzan da ti otpakuje i pokaze ili da ima demo primerak ... i to o svom trosku .... to je tako svuda ... u Americi moj brat ode kupi najskuplji plazma tv i vrati ga posle tri dana jer nije zadovoljan .... taj tv odmah ide na prodaju ali po nizoj ceni .... ... musterija je uvek u pravu .... ... a oko nejasnoce .. da dodje njegov drugar i kupi tu plazmu po nizoj ceni .... ... ovde je problem u svesti naroda ... amerikanci to ne zloupotrebljavaju kao sto bismo mi .... ... zato je zakon los i na stetu kupaca jer stiti prodavce od naseg mentaliteta ....

a sve vece radnje imaju tehnicke uredjaje na probu .... udji npr. u Tehnomaniju ili Tehnomarket i imas poredjane TV aparate .. mozes isprobati kaseve za kola nekada je bila kao gluva kutija .... u Albi imas nesto kao gluve kutije za gledanje dvd-a ... onda vidis isprobas i odlucis.... daju ti nov u kutiji ... a demo ostaje tu da gledaju isprobavaju drugi potencijalni lupci ....

kupca si nazvao dusevnim bolesnikom ... uvredio ga ... spustio slusalicu i opsovo ga .... u inostranstvu to uradis u prisustvu inspektora ... kazna i vlasniku sto je tebe takvog zaposlio a kazna i tebi ... i to da se pusis ... dosije za ceo zivot ... nikad vise kao prodavac neces moci da radis .... zato su losi nasi zakoni ... jer su blagi prema nevaspitanoj i bezobraznoj stoci ... curkama guskama fenserima i ostalima koji se zaposljavaju preko veze ..... naravno da morate imati u radnji demo primerak svakog artikla .... ako to niste u stanju radnja mora da se zatvori ili smanjis broj artikala .... pa povecavas kad bude para .... moras imati demo primerak o svom trosku ....

i da ne raspravljamo o tome .... tvoj problem memorija .... e zato imas one clanove po kojima je prodavac duzan da te obavesti da te informise da bude upucen o tome sta prodaje da ti kaze pise tako ali ne radi tako lazna reklama .... u nemackoj ti za losu preporuku obmanu musterije zatvaraju radnju .... 2x to uradis mozes samo delatnost da menjas .... imas o tome emisije na rtl-u ... a ne kao kod nas ... kao tele da sedis i odradjujes posao odradjujes platu .... odradjujes umesto zaradjujes ..... da si ti upucen da kazes radi tako a pise tako ... da musterija moze da veruje prodavcu taj problem bi do pola bio resen .... a ne rade pritupe guske i sredjene curke ili neki fensi klovnovi sa pilecim mozgom totalno neupuceni u materiju koji za cilj imaju da privuku a ne da informisu kupca .... u inostranstvu zadnji uredjaj koji ostaje u radnji je demo i prodaje se po najnizoj mogucoj ceni .... a ne kao kod nas ... od artikla jedan komad ili pozovite za 10 minuta dok proverim lager (pozovem uvoznika) .... moras imati primerak za probu ... moras ... i to bi za tehnicku robu eksplicitno trebalo naglasiti zakonom .... tako je svuda u svetu .... prava potrosaca ....

a sto se prehrambenih artikala tice ... znas li kolike su kazne za to .... znas li kakve provere mora da prodje da bi dobilo dozvolu za prodaju .... ako kaze jgoda mora biti jagoda ... u EU milka ne sme imati emulgator .... a na onima koje su predvidjene za nerazvijenije zemlje mora biti istaknut da bi njihovi gradjani mogli da vide ako se tamo zateknu .... ... da ne mozes otvoriti sampanjac ... zato postoje promocije koje se u svetu adekvatno medijski prate .... i onda ti probas tamo .... i nas zakon je los zato sto te stvari ne razdvaja .... sto ne kaze jasno ... tehnicki uredjaj mora biti jedan demo pa ko moze radi posao ko ne moze vozdra .... a prehrambeni proizvodi ne moraju imati to nego je firma duzna da radi promociju i koliko cesto ....

p.s. posteno od tebe sto zi za razliku od Bogdana bar priznao sta si .... na cijoj si strani .... ali imaj u vidu da si u nekoj drugoj radnji i ti samo obican kupac ....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno