Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Ako ti daju papir za raskid ugovora pri kupovini na daljinu onda je očigledno da oni smatraju da se gleda kako si naručio. Ako ti ne daju ugovor, a ti ga tražiš i opet ti kažu da ne daju, onda je očigledno da oni ne smatraju to kupovinom na daljinu.
 
Bitno je gde si platio proizvod.
Ako si naručio preko interneta i platio karticom onda možeš preuzeti gde hoćeš.

P.S. Da li je moguće da naručuješ preko "site" i "site-a" a ne preko sajta?!
 
Danas zvao i rekose mi da se tretira kupovinom na daljinu, dva puta sam pitao i oba puta potvrdjeno, kada bude stiglo videcu da li je bas tako.
Prvi put kupujem nesto na ovaj nacin, zato sam i pitao.

perafilozof@ kazes da treba da mi daju ugovor pri preuzimanju, da li je tako? Znaci treba ga potpisati (njima jedan primerak?) ili se dobija blanko koji se koristi u slucaju povrata u roku od 14 dana?
Na site-u prilikom popunjavanja da bih zavrsio racun trazi se potvrda odredaba ugovora (bez toga nije moguce zavrsiti racun), da li to znaci da sam ga automatski potpisao?
 
@nesa07

Blanko, da.

Da, na taj ugovor se i misli. Zato ga i šalju, uz predmet kupovine.

Iz tog razloga ti i pišem da proveriš da li su ti ga dali ako preuzimaš lično, jer meni u 50% slučajeva ne dostave taj papir.
 
Reklamirao sam grejalicu u winwinu,

https://www.winwin.rs/bela-tehnika/...ni-radijator-prosto-fk-y113-2000-6824229.html

Kad su bili teski zimski dani, -15 napolju, radila je sa 2 upaljena grejaca, skoro pa na maksimum, sto naravno moze, ali su izgleda kinezi koji su pravili ovo skroz omanuli dizajn i istopio se prekidac iznutra (tj plastika), i sad visi, srafovi posipadali od pritiska koji je toplota vrsila na plastiku. U principu nije neispravna, ali estetski otisla gde su prekidaci i realno pitanje je koliko je bezbedna da radi sa 2 grejaca ako se tako ponasa. Reklamirao sam, i stize poruka.

Postovani, Vasa reklamacija nije uvazena. Zahtev nije prihvacen, kvar je posledica neadekvatnog koriscenja korisnika. Cena popravke bice Vam naknadno javljena.

Posto je zemlja Srbija u pitanju, koja su mi prava posto ocigledno mora da se smaraju da bih izvukao mojih 6000din. Inace 5000din je sad, i zbog toga verovatno zezaju. Ne znam samo kako se moze grejalica neadekvatno koristiti - niti je bila na vlaznom, niti je nesto stavljano u nju, koriscene su funkcije grejalice - koriscenja je za grejanje prostorije. Ne znam sta sam trebao da radim, da je iskljucim kad vidim da se greje? Pa grejalica je u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Danas zvao i rekose mi da se tretira kupovinom na daljinu, dva puta sam pitao i oba puta potvrdjeno, kada bude stiglo videcu da li je bas tako.
Prvi put kupujem nesto na ovaj nacin, zato sam i pitao.

perafilozof@ kazes da treba da mi daju ugovor pri preuzimanju, da li je tako? Znaci treba ga potpisati (njima jedan primerak?) ili se dobija blanko koji se koristi u slucaju povrata u roku od 14 dana?
Na site-u prilikom popunjavanja da bih zavrsio racun trazi se potvrda odredaba ugovora (bez toga nije moguce zavrsiti racun), da li to znaci da sam ga automatski potpisao?

Da javim kako sam prosao, nisam dobio nikakav ugovor i kada sam pitao da li se moj nacin narudzbenice tretira kao kupovina na daljinu rekli su da ne, vec kao kupovina u radnji.
Opet da ponovim, kada sam zvao u druge poslovnice da pitam kako se tretira narudzbenica na taj nacin receno mi je kao kupovina na daljinu i ajde sad budi pametan.
 
Pa uvek ce ici na sistem APP, na tebi je sada da se natezes sa njima i ulozis prigovor kako su ti u njihovim drugim radnjama rekli da se tretira kao kupovina na daljinu.

Ja sam juce reklamirao starke u Convers kojima se pocepala postava sa unutrasnje strane kod pete posle 2 meseca od kupovine, daj boze da su 20 puta obuvene, ispisao reklamaciju u radnji gde su kupljene sad cekam 8 dana na odgovor pa cemo videti za dalje u zavisnosti od odgovora.
 
Ja ne znam da li sam imao i jedne patike za ovih 30 godina da se nije pocepala postava iznutra oko pete ili ispod članka. Jednostavno trenje.
 
Ma ne bi bio problem da se pocepalo posle god dana, sta da mu se radi, al posle 2 meseca i to nisu uopste puno nosene, imam adidas patike par modela kupljene u nasim radnjama nigde nisu ni najmanje pukle nit se pocepale, dok recimo na jednim polucipelama mi se isto pocepalo sa unutrasnje strane al to posle dve godine. Ovo je bas brzo doslo do cepanja i propadanja, upitan je sad i kvalitet sta sve dovlace na nase trziste.
 
Svakom modelu starki koji sam do sad imao se pocepala postava iznutra u roku od mesec, dva, kao i svima u mom okruženju koji ih nose. Loš kvalitet postave, šta li je... Samo što nisu baš jeftine da se tako brzo cepaju. :)

Ja sam se tek poslednji put setio da reklamiram i uvažili su mi reklamaciju vrlo brzo bez problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da javim kako sam prosao, nisam dobio nikakav ugovor i kada sam pitao da li se moj nacin narudzbenice tretira kao kupovina na daljinu rekli su da ne, vec kao kupovina u radnji.
Opet da ponovim, kada sam zvao u druge poslovnice da pitam kako se tretira narudzbenica na taj nacin receno mi je kao kupovina na daljinu i ajde sad budi pametan.

Fora je sto svaki put pricas sa prodavcima ako zoves poslovnicu. Ti ljudi nemaju veze sa zivotom. Polovina njih je tu manje od 2 meseca pa nagadjaju prema nekoj svojoj logici.
Imas call centar pa pitaj tamo. Nije tu sigurno da ces dobiti istu informaciju 2x, ali ljudi se barem bave davanjem informacija.
 
Kako kazes ispada da nigde ne mozes da dobijes ispravnu informaciju, da li zvao po radnjama ili zvao kol centar, a koga da zoves onda? Ispada da je jedina upotrebljiva informacija obratiti se mail-om da bi imao pisani trag na koji bi moga da se pozves ako dodje stan pani.
U mom slucaju nije bitno jer to sto sam narucio hteo sam kupiti u radnji ali ga nije bilo i prvi put sam nesto narucivao online, ali je bitno da ako pozoves trgovca i od njega dobijes jednu informaciju (znaci nije rekla kazala) a posle se ispostavi drugo to utice na reputaciju firme i tako pocinje da pada poverenje.

Isto tako da ako trebas da dobijes nov uredjaj sa reklamacije trebas da se driblas za novi garantni list sto je bas bas dzovanizam.
 
Pa uvek ce ici na sistem APP, na tebi je sada da se natezes sa njima i ulozis prigovor kako su ti u njihovim drugim radnjama rekli da se tretira kao kupovina na daljinu.

Ja sam juce reklamirao starke u Convers kojima se pocepala postava sa unutrasnje strane kod pete posle 2 meseca od kupovine, daj boze da su 20 puta obuvene, ispisao reklamaciju u radnji gde su kupljene sad cekam 8 dana na odgovor pa cemo videti za dalje u zavisnosti od odgovora.

Da javim ishod, zovu danas, reklamacija odbijena i da dodjem po patike, zakljucak firme gde su poslate na inspekciju da se postava pohabala i pocepala od izuvanja, verujem da nisu ni pogledali datum kad su kupljene.
Reko ok, zasto se nije pocepalo i na drugoj patici, kakav je to fuls materijal koji se pocepa od 20 obuvanja, znaci da prodajete losu robu cim se pocepa tako brzo.
Naravno da necu da dodjem da preuzmem i da cu o ovome obavestiti zastitu potrosaca, Trzisnu inspekciju i objaviti na svim drustvenim mrezama sa sve slikama kakvu robu prodajete.
Gospodine da li mozemo da vas nazovemo za 10 minuta.
......Gospodine posle konstatacije sa menadzmentom, kako ne bi kaljali ime brenda zbog lose procene firme koje je izvrsila inspekciju patika, gde smo se i mi slozili da verovatno nisu pogledali datum kupovine mozete doci da dobijete povrat novca, zamenite za iste, neki drugi model, kako god vama odgovara.

Da ne znam svoja prava, dobio bih dzaloganju, mozda bih ih i pohvalio da su mi to odmah rekli a ne posle "pretnje" Trzisnoj i organizaciji za zastitu potrosaca.
 
Samo oštro, ovce su za šišanje.
 
Kakva je situacija danas kada se za reklamirani proizvod dobije novi, da li se dobija i nova garancija ili ne?
 
Dobije se
 
Mora li da se ''boksuje'' ili samo uz pomen da ako se dobija novi zamenski uredjaj (bilo isti ili drugi?) da treba da ide i novi garantini list sa novom garancijom koja tece kao da je kupljen tog trenutka?
 
Mora. Meni u gigatronu nisu dali novu garanciju za hard. U fazonu ide na kupovinu ne na uredjaj bla bla. Iskreno mrzelo me da se natezem sa njima, pa sam uzeo hard I izašao napolje.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Meni su dali u Gigatronu novu micro SD i novu garanciju. Kartica je crkla posle 18-19 meseci.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Mora. Meni u gigatronu nisu dali novu garanciju za hard. U fazonu ide na kupovinu ne na uredjaj bla bla. Iskreno mrzelo me da se natezem sa njima, pa sam uzeo hard I izašao napolje.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Bas sa njima sam imao problem takav, ne priznaju novu garanciju, te sam dobio novac nazad preko dopisa sa servisom i kupio ono sto sam hteo i tako dobio novu garanciju na novi kupljeni proizvod.
Zasto tako rade nije mi jasno, zato sam i pitao da li i dalje moras da se natezes da bi dobio ono sto ti pripada. Zasto tako rade ako servis odobri zamenu, u cemu je problem da se izda nova garancija jer dobijas novi uredjaj, onaj stari ako ga otpisuju prebijaju se sa dobavljacima....


Uzgred, uzeo si HDD za PC ili laptop i reklamirao posle kog vremena?
 
Idu po sistemu APP smatrajuci da vecina ne zna svoja prava, a kada istima spomenes da ces obavestiti Trzisnu i organizaciju za zastitu potrosaca, menja se odmah prica.
 
Za pc je bio hard. Doduse ostalo je par dana do isteka trogodisnje garancije, pa sam reklamirao imao je bad sektor. Mozda su mogli I da mi od biju reklamaciju, tako da sam bio zadovoljan sto mi je zamenjen uopšte novim.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Jedino što se zakon o zaštiti potrošača ne odnosi na pravno lice, samo na fizičko.
 
Ima li neko iskustva sa Nepo servis-om, sta znaci u pregledu samog toka reklamcije u rubrikama,

ODELJENJE
Eksterni servis a sta znaci ( servis )

STATUS
[ Privatno ] a sta znaci ( preuzet )
 
Poslednja izmena:
Imam ja iskustvo preko firme ali nemam pojma šta znače ti njihovi termini.

Ukratko jajarska firma i beži od njih u širokom luku, a ako moraš u njihov servis onda samo oprezno i bezobrazno pošto drugačije sa takvima ne ide...
 
Kako saznati vlasnika firme?
Tačnije klima servisa. Jel ima neki registar gde bih mogao da izvršim pretragu?
 
Kako saznati vlasnika firme?
Tačnije klima servisa. Jel ima neki registar gde bih mogao da izvršim pretragu?

evo sažvakan link
http://pretraga2.apr.gov.rs/ObjedinjenePretrage/Search/Search

Nekada je teško naći po nazivu jer ne znaš crte i razmake

Ako ne možeš da pretražiš onda možeš po pibu na nbs
http://www.nbs.rs/rir_pn/rir.html.jsp

Izlistaće račune, ali se vidi i MB.

PIB nalaziš preko google. Uglavnom većina firmi ima neku stranicu na nekom od onih reklamnih sajtova, a dosta ih ima i na svom sajtu.
 
Nazad
Vrh Dno