Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Outlet je outlet, nema veze koji tip robe je u pitanju.
To što se kod nas sve tumači kako kome padne na pamet i/ili kako kome odgovara je drugo.
Outlet kod tehničke robe je npr. čuknut frižider, ispravan. Garancija na ispravnost važi, ali ne može da se vrši zamena ili da se kupac žali na estetiku.
Garancija je i dalje 24 meseca, šta god da prodavac nažvrlja. Za skraćenu garanciju može da popije od inspekcije po nosu.

Ili, ako ćemo u duhu foruma.... npr. neko kupi kuler online, razbuca ambalažu, isproba i shvati da mu ne odgovara, jednostavno vrati i mora da dobije pare. Oni to posle stave kao outlet, snize cenu, ali garancija od 24 meseca mora da ostane, osim ako to isto ne proglase polovnom robom, a za to nisam siguran da može tek tako.
 
Poslednja izmena:
Da skratimo

https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/270318/270318-vest7.html

ZAKON O ZAŠTITI POTROŠAČA: Sva roba koja se nalazi u prodaji mora da ima garanciju dve godine, osim polovne robe čiji minimalni garantni rok može da bude i godinu dana

U brojnim prodavnicama tehnike pod oznakom "outlet" prodaje se polovna, popravljana ili oštećena tehnička roba, a mnogi trgovci pokušaće da vam je prodaju bez garancije. Slična je situacija i sa prodavnicama polovnih automobila.

Mnogi će pristati da kupe polovan televizor, foto-aparat ili čak i automobil bez mogućnosti da ga vrate ili poprave o trošku trgovca ukoliko se pokvari u prvih nekoliko meseci, a istina je da i polovna roba koja se prodaje u zvaničnim radnjama ima isti tretman kao i nova.

Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača, kaže da je zabluda da polovna roba kupljena u prodavnicama nema garantni rok.

- Zakon o zaštiti potrošača("Sl. glasnik RS", br. 62/2014 i 6/2016 - dr. zakon) definiše da sva roba koja se nalazi u prodaji mora da ima garanciju dve godine, osim polovne robe čiji minimalni garantni rok može da bude i godinu dana - kaže Bogosavljević.

Često se u kupoprodajnim ugovorima za polovne automobile navodi da se automobil prodaje u viđenom stanju na osnovu Zakona o obligacionim odnosima (Sl. list SFRJ", br. 29/78, 39/85, 45/89 - odluka USJ i 57/89, "Sl. list SRJ", br. 31/93 i "Sl. list SCG", br. 1/2003 - Ustavna povelja) i da se naknadne reklamacije ne prihvataju. Takve tvrdnje nisu u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača, jer Vam trgovac ne može uskratiti zakonsko pravo na garanciju za polovnu robu koju imate na osnovu Zakona o zaštiti potrošača.

Bogosavljević objašnjava da tu ima dosta specifičnosti i da ne mogu da budu isti uslovi za kupovinu automobila starog pet godina i onog koji je vožen prethodnih 20 godina, ali da neka garancija mora da postoji.

Naravno, svi ovi uslovi važe samo za kupovinu u radnjama, ne i za kupovinu od drugih ljudi preko interneta, a važe i isti uslovi za reklamaciju kao i kod nove robe.
Izvor: Vebsajt Telegraf, Gorica Avalić, 23.03.2018.
Naslov: Redakcija
 
Trebalo je samo pročitati par članova zakona, ali zato nam i jeste ovako....ne znaju ljudi svoja prava, pa svako tumači kako mu volja.
 
Izvinjavam se ako sam omasio temu ili odgovor vec postoji (jos uvek citam postove ali ne nalazim pravi odgovor).

Ves masina kupljena u Tehnomaniji, dostavljena na kucnu adresu, spolja tj. na pakovanju se nije video nikakav problem pa je potpisan onaj papir.
Tek nakon raspakivanja se videlo da je cosak masine nagnjecen i to ne malo. Odmah je prijavljena reklamacija.

Skrenuta im je paznja da je u pitanju ves masina i da bi bilo lepo da pozure, a odgovor je bio da je "dijagnostika jos uvek u toku i da treba imati strpljenja i da je zakonski rok za resenje reklamacije 30 dana" iako masina i dalje bleji kod mene kuci.

Za sad odgovora u vezi reklamacije nema, a koliko sam video citajuci razna iskustva drugih "zadovoljnih musterija", postenjacine iz Tehnomanije/NEPO imaju obicaj da 8. dan od prijave reklamacije, po sablonu, odbiju istu.
Sta raditi dalje kada se ovo desi? U subotu ce biti 8. dan od dana prijave.

Da li postoji ista sto se moze uciniti pa da ja na kraju dobijem nazad svojih ~50K dinara?
Ako ne, da li ista moze da se ucini pa da barem dobijem novu masinu iako bih najradije da zauvek prekinem bilo kakav buduci odnos sa ovom firmom?
Da li ista moze da se ucini da sve bude reseno pre isteka onih "zakonskih 30 dana za resenje reklamacije"? S obzirom da je u pitanju ves masina, 30 dana cekanja je krajnji bezobrazluk.
 
Da li je neko imao iskustva sa reklamacijom na akomulator ?
Imam ja, dosta negativna. Pre par godina, uzeo vartu silver, oko 100e za 74ah uz, cini mi se, 40 meseci garancije. Posle okruglo dve godine krece da zeza, ne drzi nikako, cim je zahladnelo auto ni da zavergla. Punio par puta, uvek isto, izgura dan - dva i ujutru mrtav. Odnesem na reklamaciju u neki ovlasceni servis, oni ispitaju i kao sve ok. Pitao kako ok kad ne drzi duze od dan, kazu ok je, nema kratkih spojeva unutra, puni se lepo, nista od reklamacije... Zvao i uvoznka, oni kao javice se i na kraju nista... Nije mi se cimalo previse jer mi auto treba, pa sam uzeo recimo teslu ili tako nesto za upola para uz 25 meseci garancije. Odradio je lepo 2 godine, ali sam po isteku garancije uzeo sledeci, itd...
Uglavnom, u prici sa majstorom rece mi da dizeli "muce" akumulator jer povlace ogromnu struju pri paljenju i da to jednostavno ubije celije i tu pomoci nema. Od tada uzimam ove jeftinije i menjam na 2 pune zime i to mi radi posao. Sve je bolje nego jebanje u 6 ujutru na -10 oko kola.
Garancija moze da prodje u slucaju ds neka celija ima kratak spoj i to podvode kao fabricku gresku, ovako tesko. Ja bar nemam zivaca da se ganjam sa servisima oko toga.


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Izvinjavam se ako sam omasio temu ili odgovor vec postoji (jos uvek citam postove ali ne nalazim pravi odgovor).

Ves masina kupljena u Tehnomaniji, dostavljena na kucnu adresu, spolja tj. na pakovanju se nije video nikakav problem pa je potpisan onaj papir.
Tek nakon raspakivanja se videlo da je cosak masine nagnjecen i to ne malo. Odmah je prijavljena reklamacija.

Skrenuta im je paznja da je u pitanju ves masina i da bi bilo lepo da pozure, a odgovor je bio da je "dijagnostika jos uvek u toku i da treba imati strpljenja i da je zakonski rok za resenje reklamacije 30 dana" iako masina i dalje bleji kod mene kuci.

Za sad odgovora u vezi reklamacije nema, a koliko sam video citajuci razna iskustva drugih "zadovoljnih musterija", postenjacine iz Tehnomanije/NEPO imaju obicaj da 8. dan od prijave reklamacije, po sablonu, odbiju istu.
Sta raditi dalje kada se ovo desi? U subotu ce biti 8. dan od dana prijave.

Da li postoji ista sto se moze uciniti pa da ja na kraju dobijem nazad svojih ~50K dinara?
Ako ne, da li ista moze da se ucini pa da barem dobijem novu masinu iako bih najradije da zauvek prekinem bilo kakav buduci odnos sa ovom firmom?
Da li ista moze da se ucini da sve bude reseno pre isteka onih "zakonskih 30 dana za resenje reklamacije"? S obzirom da je u pitanju ves masina, 30 dana cekanja je krajnji bezobrazluk.

Kupljeno online ili u prodavnici? Ako je online samo se vrati bez ikakvog objašnjavanja u roku od 14 dana, raskine ugovor i zahtevaju pare.
Ako nije online kupljeno, biće zezanja.
Problem 1.: Potpisana primopredaja, gde verovatno piše da je predato u adekvatnom stanju. Ako ne piše, super, briga manje. Ako piše problem je dokazati da Vi niste švrknuli mašinu.
Problem 2.: 30 dana je zakonski rok. Glupo jeste, ali tako je i prodavac može to da koristi, što ovi naši kvazi-prodavci to obilato rade.
Problem 3.: Ako nije kupljeno online, raskid ugovora će teško da ide, tj. prekid odnosa sa prodavcem u ovom slučaju ne verujem da će da može.
 
Znajuci tehnomaniju, ne da ce iskoristiti nego ce i probiti tih 30 dana. Oni ce sigurno pokusati da prebace na tebe da si ti ostetio masinu, vidi ako nece da ti vrate pare da uzmes neku drugu kod njih. To ce sigurno lakse prihvatiti nego da ti vrate novac nazad.

Ukoliko si narucio online, ne zanima te nista, samo im vrati.
 
Nemojte dovoditi ljude u zabludu oko online kupovine, kada se vraca roba koja je NEISPRAVNA, ide postupak REKLAMACIJE, ne moze se vratiti bez obrazlozenja kao kad se vraca zbog ODUSTAJANJA OD UGOVORA. Kupim TV, odigram mali fudbal sa TV-om u kutiji, pa ga vratim izlomljenog bez obrazlozenja i trazim pare nazad - zvuci logicno?
 
Ne zvuci ali ne zvuci ni logicno da neko dobije okrnjenu masinu i da se mlati sa njima mesec dana jer su oni to bacali po kamionu kako su hteli.

Das pare, dobijes felerican proizvod i moras da cekas mesec dana da bi mozda dobio pare nazad.
 
zakon je zakon,a on je jasan,imaš prava da vratiš kao neodgovarajuć,mogu oni tebe posle da tuže i dokazuju da si polomio.

ali,dečko je prvo nešto potpisao (verovatno da je sve okej) i vratio već na reklamaciju,tako da je taj voz prošao.sad ga driblaju kako oni hoće i tu nema pomoći.može eventualno da ode i proba da nahvata nekog malo više od trgovca u maloprodaji i lepo popriča i objasni,da bmu je žurba i da neće pare nazad,treba mu mašina,ali ne bih se nadao ičemu naročito u većoj sredini,u manjim mestima ovo može i da prođe...
 
ne moze nista da se vrati bez pregleda, a ne bi trebalo nista ni da se prima bez pregleda, tako da ovo sto je savetovao @jericho je sasvim na mestu.

Naravno da ce da mu priznaju ostecenje smao mora da prodje kroz proceduru kroz koju ne bi morao da je odmah pregledao na primanju.
 
Kad su u skorije vreme isporučivali belu tehniku iz Tehomanije kuriri su na licu mesta otvarali kutije da se primalac uveri da nema fizičkih oštećenja. U Emmezetti su otvorili tv i proverili da li je panel ok na licu mesta. I to mi je ok, lakše, nego posle da se mačujem sa trgovcima ko je kriv i sl.
 
To bi svakako trebalo da se uradi. Zna se kako oni postupaju sa robom i mnogo je bolje proveriti da li postoje fizicka ostecenja pre nego sto se preuzme roba, pogotovo kada su u pitanju glomaznije stvar (ves masine, bojleri, frizideri...).
 
to je super na papiru,u praksi kako ćeš da proveriš npr grafičku kartu?sedeće ti kurir kući dok ti sklopiš sve,instaliraš,provrtiš testove i pustiš je par sati da izmenja režime?kako da ne...
 
Reč je o fizičkim oštećenjima. Na grafičkoj ćeš za kratko vreme da ustanoviš da li ima fizičkih oštećenja ili ne.
 
Najbolje da proveriš sa prodavcem i to preko maila da imaš pisani trag.
Neke prodavnice tretiraju kako online neke ne. Pa da ne bi imao problema.
Prodavnica na 100m od mene ono što kupujem je besplatna isporuka a jednostavnije mi je da pokupim u radnji međutim odgovor je bio da to ne smatraju online kupovinom pa sam onda odabrao neka pošalju kurirskom službom
 
Ako se niko uskoro ne javi da odgovori, poslaću im email i pitati, mada rekoh možda neko već zna, jer je jedna od najvećih radnji kod nas.
 
Plati online i onda je svakako ugovor zakljucen na daljinu. Ja tako uvek radim kod njih, imaju dosta poslovnica i sacekas par dana da donesu u onu koja ti je najbliza.
 
Poslednja izmena:
Kad platis online definitivno si kupio na daljinu gde god da ga preuzmes.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Izvinjavam se ako sam omasio temu ili odgovor vec postoji (jos uvek citam postove ali ne nalazim pravi odgovor).

Ves masina kupljena u Tehnomaniji, dostavljena na kucnu adresu, spolja tj. na pakovanju se nije video nikakav problem pa je potpisan onaj papir.
Tek nakon raspakivanja se videlo da je cosak masine nagnjecen i to ne malo. Odmah je prijavljena reklamacija.

Skrenuta im je paznja da je u pitanju ves masina i da bi bilo lepo da pozure, a odgovor je bio da je "dijagnostika jos uvek u toku i da treba imati strpljenja i da je zakonski rok za resenje reklamacije 30 dana" iako masina i dalje bleji kod mene kuci.

Za sad odgovora u vezi reklamacije nema, a koliko sam video citajuci razna iskustva drugih "zadovoljnih musterija", postenjacine iz Tehnomanije/NEPO imaju obicaj da 8. dan od prijave reklamacije, po sablonu, odbiju istu.
Sta raditi dalje kada se ovo desi? U subotu ce biti 8. dan od dana prijave.

Da li postoji ista sto se moze uciniti pa da ja na kraju dobijem nazad svojih ~50K dinara?
Ako ne, da li ista moze da se ucini pa da barem dobijem novu masinu iako bih najradije da zauvek prekinem bilo kakav buduci odnos sa ovom firmom?
Da li ista moze da se ucini da sve bude reseno pre isteka onih "zakonskih 30 dana za resenje reklamacije"? S obzirom da je u pitanju ves masina, 30 dana cekanja je krajnji bezobrazluk.

Evo da odgovorim samom sebi, a mozda pomogne i nekom jadniku koji u buducnosti bude imao tu cast da saradjuje sa Tehnomanijom.

Sta raditi kada se dobije onaj genericki odj** ("reklamacija nije prihvacena")? - U tom slucaju se sastavljaju i salju zalba i opomena pred tuzbu. Ovo je informacija koju sam dobio od jednog od udruzenja za zastitu potrosaca.

Da odgovorim na ostala pitanja (iako sad i nije mnogo bitno), kad je narucivanje bilo u pitanju, ne-tako-genijalne odluke su donete, masina je kupljena u radnji, i iskesirana je puna suma nakon cega su oni trebali da je dovezu u dogovorenom terminu (31. decembar) koji, na iznenadjenje svih, nije ispunjen. Bila je nova godina tj. neradni dani pa da kazemo da je OK sto su je doneli prvi sledeci radni dan.

Medjutim, prica ima relativno lep, ali ne i bezbolan kraj. Reklamacija je ipak prihvacena, obavestenje o tome smo dobili 7. a ne 8. dan od prijave (OMG), pritom nije poslat onaj genericki odj** (da ne bude zabune). Naravno, to nisu sigurno uradili jer su savesni i organizovani, vec je bilo neophodno otici u radnju i ispricati celu pricu ponovo. Nakon toga je iz nekog razloga otvoren novi tiket (reklamacija) i ponudjen je povrat novca ili nova masina. U slucaju nove masine, oni bi ovog puta poslali svoje radnike, a ne City Express, koji bi raspakovali masinu, odblokirali je i montirali. Postavlja se pitanje, zasto ovo nije prvi put ponudjeno? Enivej, izabran je povrat novca naravno. Par sati kasnije, za ovaj novi tiket stize SMS da je reklamacija odbijena (Whaaat?), keva opet odlazi do radnje (ona je kupila ves masinu, ne ja), dobija neku pricu da je to "automatski odgovor" i u tom nekom periodu stize email da je reklamacija prihvacena i da je "odobrena zamena za novi uredjaj" (Whaaat?) i da treba otici u radnju i dogovoriti sta dalje. Prilikom oba odlaska u radnju, oni u kasi nisu imali dovoljno para, a posto je placeno gotovinom moraju i da vrate gotovinu, pa je na kraju dogovoreno da, tek kada masina bude njima vracena, da se dodje u radnju (u popodnevnim satima, dok se nakupi para u kasi) sa otpremnicom i da ce tada biti vracen novac sto je na kraju i ucinjeno.
:party:
* duboki udah *
Danas je Gebruder Weiss pokupio i odneo masinu. Medjutim, nakon toga je City Express zvao da se raspita kada mogu da dodju po masinu (Whaaat?).

U sustini sve se zavrsilo mnogo bolje od najgoreg moguceg ishoda, i nisu ispali maksimalni ljaljani, ali ovolika kolicina zaje***anja i pogresnih i neuskladjenih informacija je veoma fascinantna.

Eto, ako se neko nadje u slicnoj situaciji, nema potrebe da se mnogo nervira, jer je ocigledno da se ovakve situacije ne desavaju uvek iz zle namere vec i iz proste nesposobnosti.
 
Nije to ništa, meni je stiglo pismo da mi se odbija garancija 2 dana pošto sam dobio novu ploču u zamenu.
 
Imam ja, dosta negativna. Pre par godina, uzeo vartu silver, oko 100e za 74ah uz, cini mi se, 40 meseci garancije. Posle okruglo dve godine krece da zeza, ne drzi nikako, cim je zahladnelo auto ni da zavergla. Punio par puta, uvek isto, izgura dan - dva i ujutru mrtav. Odnesem na reklamaciju u neki ovlasceni servis, oni ispitaju i kao sve ok. Pitao kako ok kad ne drzi duze od dan, kazu ok je, nema kratkih spojeva unutra, puni se lepo, nista od reklamacije... Zvao i uvoznka, oni kao javice se i na kraju nista... Nije mi se cimalo previse jer mi auto treba, pa sam uzeo recimo teslu ili tako nesto za upola para uz 25 meseci garancije. Odradio je lepo 2 godine, ali sam po isteku garancije uzeo sledeci, itd...
Uglavnom, u prici sa majstorom rece mi da dizeli "muce" akumulator jer povlace ogromnu struju pri paljenju i da to jednostavno ubije celije i tu pomoci nema. Od tada uzimam ove jeftinije i menjam na 2 pune zime i to mi radi posao. Sve je bolje nego jebanje u 6 ujutru na -10 oko kola.
Garancija moze da prodje u slucaju ds neka celija ima kratak spoj i to podvode kao fabricku gresku, ovako tesko. Ja bar nemam zivaca da se ganjam sa servisima oko toga.


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Ovo je manevar koji Tehnomanija cesto radi. Masina je ostecena jeer je sletela sa viljuskara. Oni ovo rade godinama. Za to dobro znaju i gledaju da uvale, dodju donesu i samo ti stave papor pod nos da potpises, i ako posle reklamiras oni kao pa potpisali ste da je fizici neostecena. Tim potpisom sebe obezbedili. TEsko da ces uraditi bilo sta.
Meni su pousali da uvale isto masinu za pranje sudova, apsolutno ista fora. Nista se nije videlo na prvi pogled, onaj mi gura onaj papir, a posto ja nisam sisao sa drveta i znam kavi sve obitavaju kod nas, ukljucio snimanje i nisam hteo da potpisem dok ih nisam naterao da mi je raspakuju da pregledamo detaljno. Bilo je kao pa vidi se da je ok. Oni krenuli da vade iz onih stiropora, kao evo da je nesto stiropor bi sigurno bio ostecen. NAravno stiropor jeste bio neostecen ali je masina ostecena jer je ljosnula sa viljuskara. Onda su zvali nekoga telefonom nesto kao razgovarali sa nekim, da bi mi nakon tog razgovora ponudili popust. Meni padne roletna, posto sam sve snimao, ja rekoh nova u roku od sat vremena ili cu da ih tuzim. Novu su dovukli za pola sata, lepo otvorili prikjkucili sve i pustili u rad kada sam video da je sve ok tek sam onda potpisao.
Dok ne pregledas detaljno ne potpisujes nista, prosto, po mogucstv sve snimis lepo.
 
Ili dostava u radnju i raspakivanje tamo pa onda kes na ruke ako je sve ok pa licni prevoz, jeste skuplje ali to uzimas jednom u ko zna koliko godina pa lepo uracunas u cenu masine.
 
Ne moze raspakivanje PA ONDA KES, zna se kako funkcionise prodavnica, nemojte sad izmisljati nepostojece procedure.
 
Meni je mašinu za sušenje isporučio Gebruder weiss, momci sasvim korektni.
 
Ne moze raspakivanje PA ONDA KES, zna se kako funkcionise prodavnica, nemojte sad izmisljati nepostojece procedure.

Zaboravio sam da ne moze dostava bez prvobitne uplate za belu tehniku. U svakom slucaju dostava u radnju pa da se tamo otvara i prevozi ili njihovim ili sopstvenim prevozom, kako se dogovoris.
 
Nazad
Vrh Dno