Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

U maju 2017. sam u Gigasmoru kupio LG UHD televizor. Tada je bila neka akcija i davali su 5 godina garancije na UHD televizore. Pošto je pozadinsko osvetljenje postalo plavo (što vidim da je pravilo za LG televizore) javim se Gigasmoru, oni me upute na Nepo i odnesem im TV 17.10. Malopre mi stiže SMS od Gigasmora da mi je reklamacija odbijena i da ću naknadno biti obavešten o terminu realizovanja iste. Imam Gigasmorov garantni list na kom piše da je garancija 5 godina.

Već vidim zazezanciju u najavi...

Realno *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* je onaj ko nije kupovao od ovih što švercuju iz Mađarske.

Pozovi i i pitaj, imaju neku generički odgovor koji šalju SMSom, mislim da takvu poruku šalju i kada proslede uredjaj u ovlašćeni LG servis.
Meni se isto desilo da mi je stigla takva poruka a uredjaj je ipak prosledjen dalje na rešavanje reklamacije.
 
Prošlo je više od dve godine od kako si ga kupio. Tv si trebao da odneseš u Ignis koji je ovlašćeni servis za LG a ne u Nepo.
Svakako bi sebi uštedeo vreme.
Inače svi LG televizori imaju dve godine saobraznost. A kada je promocija imaš dodatne tri godine garancije uz registraciju na njihovom sajtu. Ukoliko se nisi registrovao nakon kupovine garancija ti je istekla.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Nikakva registracija nije uslov garancije, na garantnom listu koji sam dobio od prodavca lepo piše 5 godina. I da, trebalo je da odnesem u Ignis, ali sam se ispalio.

@vlada_o
Ima smisla ovo sa generičkim odgovorom, to je i meni palo na pamet. Taj sms sam dobio tačno nedelju dana nakon što sam pokrenuo reklamaciju, ako sam dobro upućen 7 dana je zakonski rok u kom moraju da me obaveste da li se garancija prihvata ili ne. Kapiram da TV još nije ni došao na red...
 
Zakonski rok za izjašnjanvanje o prihvatanju ili ne važi samo važi samo dok traje saobraznost a to je dve godine. Nakon toga ne postoji rok na koji su dužni da ti odgovore.
Inače svaka promocija LG-a je uz obaveznu registraciju na sajtu. Ako se nisi registrovao nažalost bojim se da ti je garancija istekla.

https://www.lg.com/rs/UHD-produzena-garancija-2017-jun

Koliko vidim u Maju 2017 nije postojala LG promocija
Evo linka o svim akcijama u poslednjih nekoliko godina

https://www.lg.com/rs/5-godina-bez-brige-promocije/index.jsp


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Zakonski rok za izjašnjanvanje o prihvatanju ili ne važi samo važi samo dok traje saobraznost a to je dve godine. Nakon toga ne postoji rok na koji su dužni da ti odgovore.
Inače svaka promocija LG-a je uz obaveznu registraciju na sajtu. Ako se nisi registrovao nažalost bojim se da ti je garancija istekla.

https://www.lg.com/rs/UHD-produzena-garancija-2017-jun

Koliko vidim u Maju 2017 nije postojala LG promocija
Evo linka o svim akcijama u poslednjih nekoliko godina

https://www.lg.com/rs/5-godina-bez-brige-promocije/index.jsp


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Ako je dobio garantni list od gigatrona onda su oni davaoci garancije, ne mora biti nikakva akcija na zvanicnom sajtu koja vazi samo ako se registruje, a i to je produzenje garantnog roka pod odredjenim uslovima. Nakon isteka roka za saobraznost prodavac ne snosi nikakav teret vec isti prelazi na servis.
Lepo stoji u ZOZP cl.54 stavka 7 da davalac garancije kroz Garantni list odlucuje o trajanju garantnog roka i prostornom važenju garancije.
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da podelim dva iskustva jedno iz naše IT sfere jedno van nje. Nažalost, jedno pozitivno i jedno negativno.
Verovali ili ne, Tehnomanija mi je rešila reklamaciju za 3 nedelje i to ni manje ni više za stvar kupljenu u pokojnom emmiju :)
Tazbini smo uzeli favorit tv od 40" smart, kojem je crkao ekran i počeo da se gasi. Za 3 nedelje smo dobili istu šasiju tv sa boljim ekranom i boljim androidom. Tv je imao 3 godine garanciju i samo sa fiskalnim su nam reklamirali nakon 2 godine i 2 meseca. Mi smo zadovoljni.
Drugo loše iskustvo je sa simpom. Tražili su nam pare unapred i kasne 7 nedelja. Robu ne isporučuju, a lažu i zavlače najgore. Na kraju ispada da mi moramo da zovemo fabriku. Dali smo 140.000 dinara, a sad ne možemo da povučemo novac jer im je račun stalno u blokadi. Ženi se svidela jedna ugaona i znali smo da kasne ali nismo znali da su ovakvi prevaranti. Snimio sam razgovor i pustio gospodji sa kojom sam pričao, ali ona demantuje. Sve se ovo dešava u salonu u Subotici, dok je jedna gospodja ispred mene došla zbog reklamacije koju joj 60 dana ignorišu, a dotična starija gospodja, radnica simpa, joj je pokušala da zadrži original papire "da proveri", ali gospodja kupac joj, naravno, nije dopustila. Još jedan mladji bračni par čeka na krevet 70 dana. Neverovatno. Još se svadjaju i lažu. Gomilu živaca sam izgubio, konsultovao sam se sa advokatima, kažu da samo od pravosnažne presude mogu pomoću prinudne naplate da uzmem stvari koje imaju, pa da se "prebijamo". Strašno. Takvi sporovi mogu i po dve godine da traju. Tržišnoj i ne vredi prijavljivali jer kažu da im se samo gomilaju dugovi na račun u blokadi, ali to či svakako da uradim iz principa.
Posle čitam na google recenzijama da ima gomila ljudi koji prolaze kao ja. Ako cenite sebe i svoj novac, ne ulazite u simpo. Pred bankrotom su i koriste vaš novac da budu likvidni
 
Ma koji crni Simpo, oni vec godinama zabusavaju. Makar danas imamo mnostvo izbora sto se tice namestaja, Simpo je bio dobar pre 20 godina
 
Imamo izbor, ali je praksa slicna. Slicno sam doziveo sa Vitorogom. Dobio sam jednu sugestiju dok sam tragao za resenjem svog problema: Najbolje je iskopati ko konkretno pravi taj komad namestaja i otici dogovoriti sa proizvodjacem direktno. Prodje se jeftinije, a rokovi se uglavnom postuju...
 
Villy, svaka čast što napisa ovo. Ja hteo da idem kod njih da gledam klizni plakar, ali sad nemam nameru. U matisu reče žena da se čeka oko 35dana, jer su prebukirani, pa se razmišljam između njih i formaideale. Emmezeta mi nažalost nije u blizini.
 
Kakav crni Simpo, vi se ljudi salite da uopste ulazite tamo. Njima je racun u blokadi 10 godina unazad, zivi su jer je to politicka odluka. Izguglajte dobro pre nego sto kupite namestaj, osim Simpa na jednako losem glasu je Dalas.
 
Imao sam jako slično iskustvo sa Simpom pre 3 godine. Umesto roka od 30 dana, trpezarijski sto mi je isporučen nakon okvirno 60 dana. I to nakon brojnih zivkanja, poseta prodavnice i ljutitog mejla gde su svi glavni i odgovorni bili uključeni. Kvalitetom sam zadovoljan, ali samom poslovnošću nisam i zaista ne mogu da preporučim bilo kakvu saradnju sa Simpom.
 
Pa napisi koji je taj "ispravan", ja znam za jedan koji lera ljude po 3-4 meseca za najobicnije stvari iz ponude.
 
Ima 3 dalasa zapravo. Svi su u ns. Jedan je kod Stojanova i dva u gradu. Gledali smo prvu Atinu u koži kod njih. Jako loša i skupa garnitura. Na kraju naručili tu u Simpu.

Inače, ostavio sam negativni komentar ispod google recenzija za svaku simpo prodavnicu i isto copy paste na instagramu. U postu se pominje tržišna inspekcija i moja privatna tužba. Zvao me je gospodin menadžer za prodaju za region Vojvodine. Obećao nam je da će garnitura doći do subote. Pričao je neke priče kako račun nije u blokadi i da "simpo vrh posluje", na šta sam odgovorio da me likvidnost njihove firme i promotivni džinglovi ne zanimaju. Suma sumarum, garnitura "stiže" do subote, u šta ne verujem iskreno. Zamoljen sam da ne zovem inspekciju i prijavljujem do tada. Pristao sam, ali samo jer sam svakako planirao da trošimo energiju na ovo od sledeće nedelje. Iskreno, nadam se da će isporučiti i da neću morati da se cimam...

Edit: Naravno, pored virtual ratovanja sa recenzijama, mislim da je skandal sinoć u prodavnici gde sam morao da se derem i psuje m ženu koju ni ne poznajem vipe urodilo plodom. Ne volim takvo ponašanje, zapravo od stvari koja treba da te razveseli mimse smučila, ali niko ne **** pare. I samo se tako može razgovarati sa takvim ljudima
 
Poslednja izmena od urednika:
@Villy ako je gospodin iz prodaje Simpa izvesni Anđelko, znam tačno o čemu pričaš, jer smo supruga i ja slično sa njima prošli pre dve godine... Uzeli nam pare unapred, probili sve rokove koji su u startu bili komotni, na kraju posle dosta peripetija ipak isporučili garnituru i fotelju, i što se kvaliteta izrade tiče stvarno nemam nijednu jedinu primedbu...
 
Deluje mi kao da uzmu novac unapred, a onda njime isfinansiraju pravljenje tog komada, što mi je ok za Peru i Miku koji posle redovnog posla sklapaju kuhinje i tako popunjavaju rupe u kućnom budžetu, ali mi je za bilo kakvu firmu čist horor.
 
Ja sam prilikom opremanja stana obisao dosta salona namestaja i mogu reci da simpov namestaj vredi cekanja.. sve stoji u pogledu kasnjenja, i meni su galaxy krevet isporucili za 40ak dana ali je izrada odlicna za razliku od privatnika kod kojih je vecinom sve nesto polovicno..

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Da li postoji neki zakon za zastitu potrosaca kod polovne tehnicke robe kupljene na oglasima od privatnog lica?
Npr, kupljeno nesto polovno, crklo nakon 3 dana, poslato nazad vlasniku bez otkupa da odnese u servis da se vidi sta je, ali tu onda nastaje zavlacenje, vlasnik zadrzao i pare i taj deo i sve slabije se javlja na poruke.
Ima li uopste neke vajde ici kod nekog inspektora za visokotehnoloski kriminal ili angazovati nekog advokata?
Inace se radi o cifri od 150e.
 
Kako moze da se isplati? Moze tehnicki gledano sa advokatom da se juri, VTK se nece baviti time, ali to je bas previse napinjanja za 150 evra.
 
Problem je ta polovna roba, gde garanciju imaš dok ne zatvoriš kapiju sa spoljne strane kod lika gde si kupio.

Ne kažem da treba dve godine da da garanciju, ali ako se već baviš ozbiljno i na veliko preprodajom npr. laptopova iz uvoza, onda ih bar dobro istestiraj i otkloni sve duhove pre nego što ih prodaš, a ne da posle par sati rada laptop krene da luduje, neće da se upali, itd... Na kraju modul RAM-a neispravan, problem sa slabom strujom punjenja...

Ima i poštenih ljudi, ali jako malo..

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Godinu dana je zakonska garancija na polovnu robu, ali isterati pravdu od fizickog lica, to je bas naporan i skup proces.
 
Jeste godinu dana garancija za polovnu robu, ali ne od fizičkogl lica. Jedino ako preduzetnika smatraš fizičkim licem, ovako sa oglasa kada neko prodaje, zakonski nema garancije.
 
Jeste godinu dana garancija za polovnu robu, ali ne od fizičkogl lica. Jedino ako preduzetnika smatraš fizičkim licem, ovako sa oglasa kada neko prodaje, zakonski nema garancije.
Zakonski i fizicko lice odgovara za materijalne i pravne nedostatke bilo cega sto proda u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima..

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Zakonski i fizicko lice odgovara za materijalne i pravne nedostatke bilo cega sto proda u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima..

Sent from my SM-N985F using Tapatalk


Odgovorio sam na post da je godinu dana garancija, što definiše ZZP pa se samim tim moj post odnosio na ZZP
 
Planiram da porucim sediste (playseat challenge) preko interneta da bi imao dve nedelje pravo na vracanje robe.
Ono sto me zanima kad ja dobijem paket, ja cu recimo taj paket otvoriti sklopiti sediste, sedeti pet dana i onda ,iako je sa proizvodom sve u redu, ja odlucim da mi se ipak ne svidja iz samo meni znanih razloga i odlucim da sve lepo zapakujem i vratim proizvod.
Da li je sve to legalno i da li je trgovac u obavezi da mi i u tom slucaju vrati novac?
 
Poslednja izmena:
Stigla garnitura. Sve je prošlo ok na kraju. Samo je stvarno *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ski da stavljaju rokove koje ne mogu da ispoštuju.

Edit: Ovde je rasklopljena, tj ovde je desni deo otovren. Elektronski je mehanizam
 
Poslednja izmena:
Okači ponovo slike, greškom je u KP spamu otišla i tvoja poruka.
 
pozdrav ljudi..da li je neko do sada reklamirao gamepad kupljen u gigatronu...imam 2 dzojstika reddragon i jetion i na oba problem da je odredjeno dugme upalo posle vremena koriscenja i samim tim uredjaj nije funkcionalan ..da li se to uvazava kao reklamacija,da li salju na servis ili odma menjaju robu ?
ili se prave pametni pa odbijaju garanciju na tu vrstu kvara
 
Nazad
Vrh Dno