Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Zašto bi morao da vrati pare, kada je kupljeno u radnji?
 
Nisam ni mislio da vrati već da zameni za druge ..
Los izbor reči [emoji2958]

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
kako se radi refundacija novca sa fiskalnog racuna ako je na fiskalnom racunu uracunata i naplacena dostava uz proizvod?

Da li bi trebalo da mi vrate novac samo za proizvod ili i za dostavu koju sam takodje platio i izrazena je kao stavka na fiskalnom racunu?
 
Ljudi u kom članu zakona stoji da se pri reklamaciji i zameni za novi proizvod dobija novi fiskalni ili nova garancija?

edit:eek:slepeh ali ne nađoh. Nema toga u članu 52 zakona o zaštiti potrošača.
 
Poslednja izmena:
^ zakon o obligacionim odnosima clan 503 (produzenje garantnog roka)

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Bankrotirala avio kompanija kojom sam trebao na medeni mesec u septembru na Majorku da letim... I sada money claim moram da ostvarim preko suda u Austriji... Ima li neko iskustva sa time, na PM da me posavetuje?

Znam da nije direkt za koronu vezano, ali je posledica korone, zato pišem ovde ..

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Nećeš dobiti novi fiskalni jer ne daješ opet pare, samo novu garanciju
 
Bankrotirala avio kompanija kojom sam trebao na medeni mesec u septembru na Majorku da letim... I sada money claim moram da ostvarim preko suda u Austriji... Ima li neko iskustva sa time, na PM da me posavetuje?

Znam da nije direkt za koronu vezano, ali je posledica korone, zato pišem ovde ..

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
Koja kompanija je upitanju?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Koja kompanija je upitanju?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Vuelingova ćerka firma Level. Vueling se naravno pravi lud. Realno, nekih 160€ je u pitanju, nije to ne znam kakva para, ali princip je princip. Gomila ljudi je oštećena, pokušavam da organizujem ljude preko jedne grupe na fejsu koju sam napravio u tu svrhu, pa da vidimo šta dalje.

ECC (Evropski centar za zaštitu potrošača) se oglasio po tom pitanju i savetovao ljude da ne podnose claim kod Austrijskog suda, jer se isti plaća 23€, a svega 10% novca bude izvučeno iz priče, tako da je to besmisleno...

Level samo poslao mail o bankrotu, kako nisu u mogućnosti da obezbede zamenske letove, i da se claim šalje na adresu suda...

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Nažalost, mislim da ćeš teško povratiti te pare u nekom značajnijem procentu. U startu treba da platiš 23€ od 160. Ako se u nastavku procedure pojavi još neki trošak, piši propalo.
Meni su propali povratni letovi na interkontinentalnom putovanju, 2001-ve kad je Swiss Air bankrotirao. Da bi se vratio kući, potrošio sam preko 1500$ (2 x 750). Da budem iskren, nisam ni razmišljao da pokušam neki povrat para od Švajcarske, delom jer sam karte dobio kao deo poslovnog aranžmana...
Pozdrav
 
Vuelingova ćerka firma Level. Vueling se naravno pravi lud. Realno, nekih 160€ je u pitanju, nije to ne znam kakva para, ali princip je princip. Gomila ljudi je oštećena, pokušavam da organizujem ljude preko jedne grupe na fejsu koju sam napravio u tu svrhu, pa da vidimo šta dalje.

ECC (Evropski centar za zaštitu potrošača) se oglasio po tom pitanju i savetovao ljude da ne podnose claim kod Austrijskog suda, jer se isti plaća 23€, a svega 10% novca bude izvučeno iz priče, tako da je to besmisleno...

Level samo poslao mail o bankrotu, kako nisu u mogućnosti da obezbede zamenske letove, i da se claim šalje na adresu suda...

Sent from my moto g(7) using Tapatalk

Nisam cuo za tu kompaniju.
Ja od pocetka pandemije nemam bas srece sa letovima.
Obicno kupujem karte po nekoliko meseci unapred. I tako jos dok nije izbila pandemija kupim kartu Lion-Budimpesta za 6maj, medjutim let otkazan (Easyjet), nekoliko dana pre otkazivanja leta, dobijem email od easyjeta da mogu da uzmem vaucher, ok uzmem ja vaucher. Posle nekoliko dana dobijem email da od 15Juna ponovo pocinju da lete , odem na sajt iskoristim vaucher i kupim kartu za 1Jul. da bi kasnije dobio email da je i taj let otkazan, da mogu da opet uzmem vaucher ili da mi vrate pare. Poslao sam zahtev da vrate pare. Kaze da imaju 90dana rok da vrate pare.
Posle citam ovde u fr kako kompanije prodaju karte iako nije sigurno da ce leteti, da bi imale pare, i onda te pare uloze u nesto i obrcu, tj zaradjuju, a putnicima daju vauchere.

Ne znam sta da ti kazem, mozda je bolje da odustanete, znam nije mala para, ali sve sto ces platiti i koliko zivaca potrositi mislim da ne vredi.
 
A sad imam drugu borbu. Iz winwin-a naručeno (na daljinu) Cooler Master 700W napajanje, za komplet novu mašinu. Napajanje je radilo celih 15 sekundi i umrlo. Više ne može da krene, "zaškripi" kad treba da krene (kontam da je neki kondezator prosvirao).

U call centru rekoše da moram odneti, sa odštampanim ugovorom, u najbližu prodavnicu na reklamaciju. Da li to oni planiraju da mi zavuku onih 30 dana ili koliko već i vrate servisirano napajanje ili mi se čini?

Sećam se neke priče ovde da moraju dati novo ili vratiti pare...

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Ne mogu da ti vrate popravljeno ako se ti ne slozis sa time. Sto se tice reklamacije, tu ne vazi odustajanje od ugovora, vec se reklamira kao i proizvod kupljen u prodavnici, i primenjuju se isti rokovi. Druga je stvar kad vracas ispravnu robu jer ti ne odgovara.
 
Ne mogu da ti vrate popravljeno ako se ti ne slozis sa time. Sto se tice reklamacije, tu ne vazi odustajanje od ugovora, vec se reklamira kao i proizvod kupljen u prodavnici, i primenjuju se isti rokovi. Druga je stvar kad vracas ispravnu robu jer ti ne odgovara.
I zarobe ti lovu na 30-45 dana... Konfiguracija vredna 1000€ stoji zbog glupog napajanja... Nije ni Cooler Master kao što je bio, ja imam u mom kompu stari GX 750W, jede malu decu (a i teži je dosta). Ista konfa, Cooler Master kućište od 12000 (da, klinac kome sam sastavljao je napaljen na to) prednji kuleri se čuju (1 od 3) dovoljno da iritiraju...

Ova u call centru mi poslala obrazac za raskid ugovora na daljinu, i rekla da odnesem u prodavnicu (iako sam joj rekao da je napajanje radilo celih 15 sekundi)...

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Pogresno ti je rekla, videces i sam uostalom.
 
Yup, ova u prodavnici je samo odmahnula glavom, i podnela klasičnu reklamaciju. Sad čekam da mi odgovore da će biti popravljeno, da se žalim odmah.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Nema popravke, zamena za novo ili pare nazad ili drugo u istoj klasi i ceni.
Mene su tako pokusali zavrnuti za tv.
 
Narucim miša od Emmi-ja (kog je kupila Tehnomanija kao i winwin), em su kasnili ihaj haj sa isporukom pa doneli taman kad sam krenuo u TC da ga kupim licno i evo sam cekao nedelju dana da posalju fiskalni racun.
Danas nazovem telefonom Emmi da pitam sta je zapelo i kazu poslace "racun za online kupovinu" na moj email.
To jeste nekakav racun ali nemam fiskalni.
Da li je ovaj "email racun", odnosno kako ga oni zovu "Ugovor o prodaji na daljinu" validan ili trebam da isistiram da mi posalju fiskalni racun i od uvoznika garantni list koji je overen od Emmi-ja ili Tehnomanije?

Poslali su tri dokumenta.
Ovaj "Ugovor o prodaji na daljinu", zatim "obrazac za odustanak od ugovora emmi" i "PRAVA I OBAVEZE KUPCA KOD KUPOVINE NA DALJINU " gde u ovom dokumentu kazu "Prilikom reklamacije robe dužni ste da nam uz robu koju reklamirate dostavite original ugovora na daljinu na uvid, a kopiju ugovora na daljinu da nam predate."
Kako ja da nekime dostavim "original ugovora na daljinu" poslat meni emailom, kad odem u trgovinu da reklamiram pokvaren uredjaj (ako kad zatreba)?
Ajde mogu odstampati ugovor pa poneti, svaki od ovih dokumenata cu odstampati ali kako predati orginal, orginala nema samo email sa dokumentima...

Emmi je nekad slao nakon nekog vremena fiskalni i garantni list (cesto nepopunjen i bez naznacenog roka za garanciju pa se to moralo naknadno traziti).

Da li je po zakunu i po pravilima trgovine da mi ne posalju fiskalni racun uz robu ili naknadno, vec samo ovaj email sa nekim bezveze online racunom?
 
Naravno da nije po zakonu, bez fiskalnog ima da te muntaju samo tako ako dođe do, ne daj Bože, reklamacije.
Reci hohštaplerima da se ne prave ludi i da pošalju fiskalni.
 
Ček, zar nije bilo da firme koje prodaju samo na daljinu ne moraju da izdaju fiskalni račun?
Ne kažem da je to validno u ovom slučaju, nego generalno postoji takva mogućnost?
Pozdrav
 
Ja sam to isto pitanje postavljao pre nekoliko meseci i dobio odgovor da oni ne moraju da izdaju fiskalni racun.

Ali po mom iskustvu, emmi, tehnomanija, wi win i ostali nama dragi salju naknadno fiskalni racun, od emmija sam ubedljivo najduze cekao.
 
Poslednja izmena:
Ko ima fiskalnu kasu, tj. ko je "fiskalizovan" mora i da ga izda.
 
Fiskalni se izdaje tek kada se naplati.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
I sta ciniti, zaliti se emmiju i traziti da posalju fiskalni i garantni list, zaliti se nekome drugo, nekoj inspekciji, organizaciji za zastitu potrosaca, kome?
Nije meni problem da ovo ostane tako AKO ce se prodavac ponasati korektno u slucaju potrebe (a sumnjicav sam) ali sta ako se emmi zatvori, "propadne" i nestane sa trzista, nemam ni garantni list pa da sam idem u servis... sta ako prodam misa pa kupac trazi fiskalni...
 
Fiskalni se izdaje tek kada se naplati.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
To baš nije u skladu sa zakonom, čuveni natpis u prodavnicama "Uzmite račun". Ako potrošaču nije izdat račun, nije dužan da plati robu.

Обвезник је дужан да сваком купцу изда фискални исечак за купљена
добра/пружене услуге.

Ако обвезник купцу не изда фискални исечак, купац има право да
купљена добра, односно примљене услуге не плати обвезнику, као и да о томе
достави податак Министарству финансија.

Податак се доставља Министарству финансија - на инфо телефон
011/361-9900.

(Члан 18. став 3. Закона о фискалним касама << Службени гласник РСa, брoj 135/04 и члан 2. Уредбе о
остваривању права физичког лица >> купца добара, односно корисника услуга у спровођењу Закона о фискалним касама
<<Службени гласник РСa, брoj 15/05)
 
Nazad
Vrh Dno