Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Nije to nikakvo pametovanje vec cinjenicno stanje...

I da pokrenes sudski spor to ce da se utvrdjuje bas na ovaj nacin.

Ima firmi koje vrse prodaju i ugradnju, kod tebe nije takav slucaj.
Nije tebi prodavac poslao nikoga za ugradnju vec dao spisak, a ti si odabrao i angazovao servis sa spiska ovlascenih za ugradnju sa kojima gorenje ima ugovor o saradnji.


Za pocetak trebalo bi da se obratis firmi koja je izvrsila ugradnju, oni treba da garantuju za uslugu ugradnje a prodavac daje garanciju na sam uredjaj.
Ti sam izvodis cinjenicno stanje a nisi ni procitao to sto sam pisao.
1. Prodavac je Vero
2. Proizvodjac je Gorenje
3. Gorenje uslovljava njihove ovlascene servise i zoves njihov kol centar da ti daju adrese i telefone.
4. Gorenje postavlja uslove garancje.
5. To ko kako prodaje i servisira zna svako ko iole ozbiljno razmislja, prodaja i servis jedna firma upravo to koristim za vodovodne instalacije.
6. Obratio sam se Gorenju Srbija, prosledili su me na servis koji je to radio, pozvan sam od starne tog servisa i to sam sve napisao kako je tekao razgovor, peru ruke od svega. Razgovor ne sme da se snima i ne mogu nista da dokazem na sudu.
7. Platio sam private 7000 din i sanirao stetu.
8. Na sudu bi bilo mora vestacenje, pa onda i ako bi eventualno dobio kojim slucajem spor to ne znaci nista. Posle toga ide drugi spor u kojem trazis prinudnu naplatu a tu onda idu one forice vise racuna pa taj sa kod trazis naplatu na njemu nema nista itd.....
 
@lega99

Nije me mrzelo, pa sam izvukao link sa druge teme:
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?431485-Klima-uredjaji-i-servisi-pokude-i-pohvale/page5

A evo i za one koje mrzi da otvaraju link, copy/paste:

Zena navalia kaze pojeftinjeje u Veru i kupila Gorenje klimu 9000btu. Vero prodaje Gorenje klime i to nije nista jeftinije od drugih klima uredjaja te klase, cista navlakusa. Ajd sve to nekako proguam ali caka ako ne angazujes za montiranje ovlasceni Gorenje servis garancija je 2 godine a ako angazujes Gorenje ovlsaceni servis garancija je 5 godina. Kad se na netu pogleda ponuda sve klime imaju garanciju 5 godina. Pozvala zena njihov kol centar i dadose je telefone ovlascenih montera. E sad izabrala prvoga, gledam racun adresa Goreje servis Novi Sad. Dosli montirali klimu, zamolili da ne smetamo, mi se povukli u sobu i ja kroz bocni prozor gledam. Na moj uzas vidim da je monter busilicom rasturio betonnsko-azbestnu plocu ispod koje je hidro i termo izolacija, inace zid je cigleni. Umesto da razbusi sa tanjom burbijom otvor na betonsko-azbestnoj ploci monter je razbucao sa ogromnom burgijom tu plocu. I sta sad, padaju kise, pljuskovi i sve to ce sad da curi u izolaciju i u zid i meni a i komsiji ispod mene. Ja kulturno pitam da to zakrpi makar zivom gumom kaze majstor nema potrebe a i nema nista za krpljenje. Ja upozoravam da ce od kise cureti voda u zid a na moj uzas kad su otisli vidim da se kroz rupu u zidu u sobi gde ulaze creva do unutrasnje jedinice vidi ulica, majstor je tvrdio kako je to sve knap upasovano i da creva bukvalno dihtuju tu rupu. Kome ja sad da se zalim? Gorenju? Gorenje servisu? Ko ce to da popravi, sad da bi se to poravilo treba alpinista koji ce se spustiti sa 5 sprata i visiti i odseci taj deo koji je unisten i postaviit zamenu i sve zadihtovati. Plus treba rupu u sobi zadihtovati i zamalterisati. Gledam dve identicno postavljenje klime nigde nikavog ostecenja sve upasovano u milimetar. I sta sad da radim? Vreme je nestabilno i svaki dan dve sobe mogu mi biti poplavljene od jake kise i kisao moze ostetiti stan ispod mene. Jedino naravucenije nemojte platiti nista monterima ako naprave ovakvu stetu, ako se bune treba zvati policiju, da sam mlad i zdrav ladno im nebi platio i zvao bi policiju ako bi me napali.


Dakle, da sumiram.

Kupio si klimu, dobio 2 godine garancije (po zakonu) od firme Gorenje i tu je početak i kraj.
Tužba - adresa ovi šabani što su ti razlupali zid.
 
Evo i ja da napisem posto pisete o klimama. Brat je kupio Midea klimu (neku obicnu od 30-40k rsd). Dosli ovlasceni majstori ugradili naravno nisu izdali racun burazer pristao tako... Proslo nepunih godinu dana klima ne hladi. Zvao lika, dosao i utvrdio da je kvar uzrokovan jer je fasada ugusila zadnji deo spoljne jedinice. Dopunio je klimu i rekao je da ce holender na crevu "mozda" ispustiti freon i da zove ponovo ako se to desi. Taj prvi dolazak je naplatio regularno... Posle nepunih mesec dana iscuri opet freon i opet pozove lika i ovaj mu dopuni i malo dotegao holender i naplatio... Ja kad sam kupovao klimu pre neku godinu isto tako ovlasceni servis nije hteo da izda racun ni pecat radnje, samo skrabnuo potpis monter... Nisam bio tu inace su mi malo otkinuli zid koji je par godina star... Jos jednom drugaru isto tako MIdea klima i ovlasceni servis ugradili klimu posle godinu dana zakuca kompresor dodje majstor koji je ugradio i ne priznaje nista...

Inace ta 5-godisnja garancija vazi samo ako dodju svake godine i "ociste" klimu mada to realno nije ciscenje...
 
Nastavak priče započete u pređašnjem post-u.

Javljeno mi je ranije danas iz radnje u kojoj je podnesena reklamacija da mogu doći da preuzmem monitor. (U pitanju zamenski model, U2417H. Koliko sam razumeo, reklamirani U2414H je EOL, i nije dobavljiv.) Zamolio sam momka da otpakujemo monitor, nakratko pogledao ekran tražeći lako uočljive anomalije, i kako iste nisam uočio, prihvatio sam takvo razrešenje reklamacije. Odneo sam monitor kući, i tu kreću zanimljivosti...

- Nedostatak DP to Mini DP kabla, koji je deo prateće opreme. (Momak koji je otpakivao monitor je takođe potvrdio, nakon mog naknadnog poziva, da pomenuti kabal nije bio u kutiji.)
- Model je iz 'novijih' serija (Man. date... March, 2019.), premda koristi zastareli LG AH-IPS panel. (Prvobitno, svi U2417* modeli koristili su odlični Samsungov PLS panel.)
- Na trećini ekrana (deo sa leve strane) preovladava 'yellow tint', koji nije moguće eliminisati. (Predefinisani color profili, custom profil, ništa.) Uglovi gledanja su primetno lošiji u odnosu na PLS model. IPS glow neznatno lošiji.

Na kraju, nemam nameru da zadržim ovakav monitor. Kakve sada egzibicije predstoje, i koliko je šta izvodljivo, popričaću sutra sa ljudima iz Organizacije potrošača Kragujevca.

Keep you posted.
 
Evo i ja da napisem posto pisete o klimama. Brat je kupio Midea klimu (neku obicnu od 30-40k rsd). Dosli ovlasceni majstori ugradili naravno nisu izdali racun burazer pristao tako... Proslo nepunih godinu dana klima ne hladi. Zvao lika, dosao i utvrdio da je kvar uzrokovan jer je fasada ugusila zadnji deo spoljne jedinice. Dopunio je klimu i rekao je da ce holender na crevu "mozda" ispustiti freon i da zove ponovo ako se to desi. Taj prvi dolazak je naplatio regularno... Posle nepunih mesec dana iscuri opet freon i opet pozove lika i ovaj mu dopuni i malo dotegao holender i naplatio... Ja kad sam kupovao klimu pre neku godinu isto tako ovlasceni servis nije hteo da izda racun ni pecat radnje, samo skrabnuo potpis monter... Nisam bio tu inace su mi malo otkinuli zid koji je par godina star... Jos jednom drugaru isto tako MIdea klima i ovlasceni servis ugradili klimu posle godinu dana zakuca kompresor dodje majstor koji je ugradio i ne priznaje nista...

Inace ta 5-godisnja garancija vazi samo ako dodju svake godine i "ociste" klimu mada to realno nije ciscenje...

Ne razumem tu "garanciju" od 5 godina. Da li bi iko davao tih 5 godina "garancije" da iole nije siguran da se sa klimom nista nece desiti u tom periodu? Naravno da nebi.

To uslovljavanje da mora njihov servis da "odrzava" klimu je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stina. Nista oni tu specijalno ne rade, samo kao malo ociste filtere, ne znam ni da li dopunjuju freon i to sve potrosac uredno plati. Da li iko zna nekoga kome je klima crkla nakon 2 godine garancije? Ja iskreno ne znam ni jedan takav primer. Kako se uopste ostvaruje ta takozvana garancija nakon isteka druge godine ukoliko se stvarno nesto desi? Koja su zakonska prava potrosaca u tom slucaju jer sam siguran da niko nece dati novu klimu tek tako.
 
Ne postoji dopunjavanje klima, tacka. Postoji izbacivanje svega, vakumiranje i ubacivanje tacno odredjenog vagom u gramima novog gasa. To je prvo, drugo, ako se montaza odradi kako treba, gas se nikada ne dopunjuje jer ne moze da iscuri. Da li neko dopunjuje frizider gasom? Ne, fabricki zatvoren sistem koji radi po 25 godina i nikad ne izgubi gas. Dakle dundjeri montiraju jer racunaju da ce godisnje da imaju vajdu od vas, namerno ne odrade holendere i navoje kako treba da bi klima gubila gas. I onda crkne kompresor njihovom krivicom a onda se prave ludi.
Kupujte proverene brendove i nadjite servis koji zna da ugradi klimu.
 
Nastavak priče započete u pređašnjem post-u.

Javljeno mi je ranije danas iz radnje u kojoj je podnesena reklamacija da mogu doći da preuzmem monitor. (U pitanju zamenski model, U2417H. Koliko sam razumeo, reklamirani U2414H je EOL, i nije dobavljiv.) Zamolio sam momka da otpakujemo monitor, nakratko pogledao ekran tražeći lako uočljive anomalije, i kako iste nisam uočio, prihvatio sam takvo razrešenje reklamacije. Odneo sam monitor kući, i tu kreću zanimljivosti...

- Nedostatak DP to Mini DP kabla, koji je deo prateće opreme. (Momak koji je otpakivao monitor je takođe potvrdio, nakon mog naknadnog poziva, da pomenuti kabal nije bio u kutiji.)
- Model je iz 'novijih' serija (Man. date... March, 2019.), premda koristi zastareli LG AH-IPS panel. (Prvobitno, svi U2417* modeli koristili su odlični Samsungov PLS panel.)
- Na trećini ekrana (deo sa leve strane) preovladava 'yellow tint', koji nije moguće eliminisati. (Predefinisani color profili, custom profil, ništa.) Uglovi gledanja su primetno lošiji u odnosu na PLS model. IPS glow neznatno lošiji.

Na kraju, nemam nameru da zadržim ovakav monitor. Kakve sada egzibicije predstoje, i koliko je šta izvodljivo, popričaću sutra sa ljudima iz Organizacije potrošača Kragujevca.

Keep you posted.

Posto si dobio model drugaciji od prethodnog, morao si da dobijes novi fiskalni. Sada bi to sve trebalo da krene ispocetka. Nova reklamacija, zahtev za povracaj/zamenu/raskid ugovora.
 
Ne razumem tu "garanciju" od 5 godina. Da li bi iko davao tih 5 godina "garancije" da iole nije siguran da se sa klimom nista nece desiti u tom periodu? Naravno da nebi.

To uslovljavanje da mora njihov servis da "odrzava" klimu je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stina. Nista oni tu specijalno ne rade, samo kao malo ociste filtere, ne znam ni da li dopunjuju freon i to sve potrosac uredno plati. Da li iko zna nekoga kome je klima crkla nakon 2 godine garancije? Ja iskreno ne znam ni jedan takav primer. Kako se uopste ostvaruje ta takozvana garancija nakon isteka druge godine ukoliko se stvarno nesto desi? Koja su zakonska prava potrosaca u tom slucaju jer sam siguran da niko nece dati novu klimu tek tako.

uslovljavanje njihovim servisom je vrsta pretplate. Neki proizvodi kostaju drugacije u odnosu na to da li imaju i koliko traje garancija (ovo naravno nisu redovni potrosacki proizvodi). Druga stvar kod forsiranja ovlascenih servisera je da ne bi neki susteri cackali po klimi, a kada naprave problem, ti se pozivas na garanciju.
Klima realno mora da se cisti, ako ne zbog odrzavanja onda zbog zdravlja korisnika. Cim se rasklopi, moze da se napravi problem. Meni licno je sasvim u redu da se ovo radi, samo sto ti ovlasceni ocigledno nemaju pojma. Kolega ima neogranicenu garanciju dokle god svake godine placa odrzavanje (mislim da je 500 ili 1000 rsd) sto svakako nekome mora da plati jer sam ne ume iako mozda misli da bi mogao.
 
Meni nista vise nije jasno
https://forum.benchmark.rs/showthre...de-i-pohvale&p=5858715&viewfull=1#post5858715

Kod mene je na LG klimi koja je stara ko biblija (mislim da ima jedno 25 godina) jednom radjena dopuna gasa, nema holendera, matica, cev se zavari posle punjenja.

Sto se tice delova i crkavanja sve moze da crne ili da bude neispravno, kolega mi je radio zamrzivac, ugradio Westinghouse termostat i on neispravan, nije verovao,ja mu kazem dolazi sto pre i menjaj to, on ne veruje kaze ugradio sam ti najbolji termostat,na kraju dodje i promeni i sve ok.
 
Poslednja izmena od urednika:
Posto si dobio model drugaciji od prethodnog, morao si da dobijes novi fiskalni. Sada bi to sve trebalo da krene ispocetka. Nova reklamacija, zahtev za povracaj/zamenu/raskid ugovora.

Prema ljudima iz Organizacije potrošača Kragujevca, u ovom slučaju nije neophodno izdavanje fiskalnog računa. (Sa druge strane, izdavanje uredno popunjenog garantnog lista jeste.) Inače, zamenski monitor je predat na reklamaciju, i kao što si napisao, pokrenut je novi proces.
 
Prema ljudima iz Organizacije potrošača Kragujevca, u ovom slučaju nije neophodno izdavanje fiskalnog računa. (Sa druge strane, izdavanje uredno popunjenog garantnog lista jeste.) Inače, zamenski monitor je predat na reklamaciju, i kao što si napisao, pokrenut je novi proces.

Ne znam kako oni mogu drugi proizvod da duže po prvom fiskalnom. Nije nemoguće to ispeglati, ali je daleko jednostavnije i pravilnije to uraditi povrat i izdavanje novog uređaja. Mora na kraju stanje da im se poklopi.
Ovde se čak polemisalo i da li prilikom zamene za identičan model mora novi fiskalni. Zamena za drugi model je raskid ugovora i kreiranje novog.
Nije posebno bitno, ja ljudima ne mogu da objasnim da im nisu uskraćena prava ako neki prodavac ima drugačiju papirologiju dokle god oni dobiju ono što im pripada, a to je garancija i način ostvarivanja iste.
 
Pravno tumacenje:
Garancija je dobrovoljna i trgovac odnosno proizvođač ili drugi izdavalac nije obavezan da je izda. Ukoliko je izda onda važe uslove navedeni u garanciji.
Trgovac shodno Zakonu o zaštiti potrošača odgovara za nesaobraznost robe u roku od 2 godine i ta odgovornost je zakonska, dovoljan je fiskalni račun ili drugi dokaz o kupovini za podnošenej reklamacije.
Garancijom se kupcu daju veća ili duža prava od odgovornosti za nesaobraznost predviđeoj u Zakonu o zaštiti potrošača.

Jos kad bi uspeo da shvatim sta je saobraznost i nesaobraznost, gledao na sajtu ministarstva navodi mi primer auta sa pogonom na 4 tocka a prodaju kupcu auto sa pogonom na 2 tocka. Garancija kao garancija je 2 godine sa fiskalnim racunom ili slipom ili izvodom od banke gde se vidi transakcija na racun prodavca. Sve preko toga je navlaka proizvodjaca i moz da pise svasta. I dalje mi ostaje dilema oko Gorenje garancije dal se uvek placa popravak i dolazak i prve 2 godine ili to vazi za 3,4 i 5 godinu garancije. Ako vazi i za 1 i drugu godinu da se placa to i nije nikakva garancija, to mu dodje kao neka obaveza da ce se proizvod moci popraviti da ce biti rezervnog dela. Prema tumacenju koje sam citirao ja sam sam sebe zeznu tj. moja zena sa tzv. garancijom od 5 godina gde pise da se placa rad i dolazak po tarifi servisa i da vaze stavke iz te takve garancije . Da sam odabrao garanciju od 2 godine kako zakon kaze to ne kapiram da li bi i onda placao rad i dolazak ovlascenog servisera u slucaju kvara.
 
ne, ja sam Jagodinac.
 
@lega
Da, bolje je kad se zavari, moje Fujitsu LGC su varene, uzete 2011-te, greju, hlade bez problema.
Problem je sto da bi se zavarilo mora da se isecu holenderi a tako se gubi garancija. Sreca pa meni nije trebala ali eto da znate. LLCA su radjene holenderima ali one samo pomazu u grejanju.
 
Poslednja izmena:
uslovljavanje njihovim servisom je vrsta pretplate. Neki proizvodi kostaju drugacije u odnosu na to da li imaju i koliko traje garancija (ovo naravno nisu redovni potrosacki proizvodi). Druga stvar kod forsiranja ovlascenih servisera je da ne bi neki susteri cackali po klimi, a kada naprave problem, ti se pozivas na garanciju.
Klima realno mora da se cisti, ako ne zbog odrzavanja onda zbog zdravlja korisnika. Cim se rasklopi, moze da se napravi problem. Meni licno je sasvim u redu da se ovo radi, samo sto ti ovlasceni ocigledno nemaju pojma. Kolega ima neogranicenu garanciju dokle god svake godine placa odrzavanje (mislim da je 500 ili 1000 rsd) sto svakako nekome mora da plati jer sam ne ume iako mozda misli da bi mogao.

Ali upravo je u tome i problem, sto su ti ovlasceni servisi uglavnom neki *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i koji ti urade nikako i posle imas problem zbog toga. Ciscenje filtera mozes i sam da uradis, nije to nikakva nauka, niti ima potrebe bilo ko da ti specijalno dolazi za to i naplacuje kao neki servis. Druga stvar je sto vecina ljudi to nece sami odraditi. I opet pitam, koja su zakonska prava korisnika ako se nesto desi u toj produzenoj garanciji? Gde na papiru stoji da je tebi klima i dalje u toj "produzenoj" garanciji i da su oni u bilo kakvoj obavezi da ti otklone kvar recimo u cetvrtoj godini od dana kupovine?
 
Poslednja izmena:
Ali upravo je u tome i problem, sto su ti ovlasceni servisi uglavnom neki *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i koji ti urade nikako i posle imas problem zbog toga. Ciscenje filtera mozes i sam da uradis, nije to nikakva nauka, niti ima potrebe bilo ko da ti specijalno dolazi za to i naplacuje kao neki servis. Druga stvar je sto vecina ljudi to nece sami odraditi. I opet pitam, koja su zakonska prava korisnika ako se nesto desi u toj produzenoj garanciji? Gde na papiru stoji da je tebi klima i dalje u toj "produzenoj" garanciji i da su oni u bilo kakvoj obavezi da ti otklone kvar recimo u cetvrtoj godini od dana kupovine?

Po zakonu nema produzene garancije. Ima onoliko koliko je dogovoreno pred kupovinu i to mora da pise na garantnom listu i tom periodu traje zastita ako se neki uslov ne prekrsi (neovlasceno otvaranje npr). Ovo sto privatnici daju je sve na rec. Mogli bi i oni da stave na papir dozivotno pa da stave uslov, ali mislim da to niko ne radi.
 
Ne znam kako oni mogu drugi proizvod da duže po prvom fiskalnom. Nije nemoguće to ispeglati, ali je daleko jednostavnije i pravilnije to uraditi povrat i izdavanje novog uređaja. Mora na kraju stanje da im se poklopi.
Ovde se čak polemisalo i da li prilikom zamene za identičan model mora novi fiskalni. Zamena za drugi model je raskid ugovora i kreiranje novog.
Nije posebno bitno, ja ljudima ne mogu da objasnim da im nisu uskraćena prava ako neki prodavac ima drugačiju papirologiju dokle god oni dobiju ono što im pripada, a to je garancija i način ostvarivanja iste.

Baš to. Koliko puta u oglasima vidim da neko prodaje recimo novu grafičku i kaže 'nova, neraspakovana, dobijena umesto crknute u garanciji, ostalo jos 2-3-6 meseci garancije'... To ti je tako kada ne znaš svoja prava, pa svaki neobrazovani polupismeni šloser može da te vitla kao slinu oko prsta.
 
Po zakonu nema produzene garancije. Ima onoliko koliko je dogovoreno pred kupovinu i to mora da pise na garantnom listu i tom periodu traje zastita ako se neki uslov ne prekrsi (neovlasceno otvaranje npr). Ovo sto privatnici daju je sve na rec. Mogli bi i oni da stave na papir dozivotno pa da stave uslov, ali mislim da to niko ne radi.

Znaci u praski, ta produzena garancija ne sluzi nicemu i samo navlace ljude na tu pricu. Niko nece dobiti novu klimu nakon 4 godine ukoliko se desi neki ozbiljniji kvar, a svi oni koji prodaju klime vrlo dobro znaju da se vecina klima uredjaja nece pokvariti tako brzo. Tako da je najbolje pozvati strucan servis da ugradi klimu jer je mnogo bitnije da se sve uradi kako treba od te takozvane produzene garancije i redovnog servisiranja klime gde se ciste filteri koje bilo ko moze da ocisti.
 
Znaci u praski, ta produzena garancija ne sluzi nicemu i samo navlace ljude na tu pricu. Niko nece dobiti novu klimu nakon 4 godine ukoliko se desi neki ozbiljniji kvar, a svi oni koji prodaju klime vrlo dobro znaju da se vecina klima uredjaja nece pokvariti tako brzo. Tako da je najbolje pozvati strucan servis da ugradi klimu jer je mnogo bitnije da se sve uradi kako treba od te takozvane produzene garancije i redovnog servisiranja klime gde se ciste filteri koje bilo ko moze da ocisti.

ne mora da znači. Klima je zapravo relativno jednostavan uređaj. Servis obično nije skup. Spoljna jedinica nema elektroniku i mogu da crknu 3 stvari, od koje dve neće skoro sigurno, a treća košta 400rsd. Unutrašnja ima mali komad elektronike, ali nisam čuo da je to nekome crklo.
Ne vredi da filozofiramo, sve zavisi od politike firme i njihove poslovnosti, a to je skroz druga tema.
 
Imate temu o klimama pa tamo nastavite.
 
Firma je dobila novi COMTRADE-ov racunar "WBS Computer". Kad je izvadjen iz kutije, odmah je primeceno da je nalepnica koja sprecava otvaranje kucista ostecena. Na nalepnici pise na engleskom jeziku da se gubi garancija ukoliko se ista osteti ili skine. Racunar je inace neispravan, BIOS ne prepoznaje HDD. Koje su sanse da Comtrade uvazi reklamaciju?
 
Ostecena nalepnica a nije otvarano?
Kako?

Mada nema sta reklamirajte to.
 
Mi ga nismo otvarali, zatekli smo ostecenu nalepnicu nakon vadjenja racunara iz kutije i pritom je hard disk mrtav, BIOS ga ne vidi i ima klik smrti.
 
Odnesite tako kako je i odmah prijavite nalepnicu, i nemojte donositi zakljucke u napred.
 
Citah pocetak teme trazeci informaciju al ne nalazim (brzina, povrsnot, izmene zakona...) pa da pitam...

Kupac za pokvaren uređaj nakon protoka 6 meseci sta moze da trazi i ocekuje pri reklamaciji zbog kvara uređaja?

Ako ne postoji identican uređaj kod prodavca ili uvoznika sta se ima pravo traziti, odnosno sta se moze ostvariti a sta namecu trgovci pa ako im prodje...?
Da li je zamena za drugi "slican" uređaj "obavezna" ili se zamena moze odbiti ako nije identican uređaj?
Ako popravka uređaja nije moguća, onda samo zamena (za identican ili mogu nematnuti "slican" uređaj) ili povrat novca u punom iznosu.
Ako firma tvrdi da oni nakon 6 meseci ne vracaju novac vec samo vrse zamenu, za nesto slicno iako znam da nije slicno ni priblizno, sta ciniti i koliko je to odrzivo?

Mogu li u pravo i propise upuceni da ostave link(ove) ka clanovima zakona koji se odnose na reklamaciju, zamenu, povrat novca, rokove, obaveze i prava u ovom slucaju?
Koje sluzbe i na koje telefone zvati ako se bude moralo?
Kako se postaviti prema prodavcima (koji samo rade sto im se kaze) i koje zabole da li ce meni nesto platiti, vratiti ili zameniti... koliko bilo kakva rasprava njih uospte pogadja kad u velikim trgovinskim lancima tu reklamaciju obavlja neko drugi sa nekog drugog mesta...?

Hvala
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno