Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Ako nigde ne pise garantni rok, nista vam ne znaci overeni garantni list.
 
Valjda im na garantom listu trebalo da se upise trajanje garancije. Pogledajte da li negde pise 36 meseci. Ako ne, kao sto rece Jericho, mozete da se slikate.

Ako nista ne pise, upisite sami 36 :D
 
Na garanciji ne pise njeno trajanje kao ni polje gde to moze da se upise.
Poslao sam im mail,dobio odgovor da ce mi pocetkom nedelje stici garantni list na adresu. Inace, jos uvek sam u roku od 14 dana za odustanak od ugovora.
 
Poslednja izmena:
Kada su mi popunjavali garanciju za Intel SSD, secam se da je bilo polje gde moze da se upise trajanje garancije. Isao sam kod njih da mi popune i insistirao da upisu serijski broj. 5 godina je bila garancija za taj ssd i ako nemam taj papir pecatiran, mogu da se slikam sa fiskalnim nakon isteka druge godine.
 
U pravu si 100%.
Evo sta ima od podataka na tom nazovi garantnom listu. Očigledno da ovo nije validno.
32b0cde10b1dc295d2f0dacca1ea75f3.jpg
 
Moralo bi na listu da piše negde pored uslova korišćenja i vreme garancije. Ako me onda traz da ti izdaju poseban papir sa garancijom i pečatom.
 
Evo sta sve pise.
Videcu sta ce mi stici u ponedeljak/utorak.
Ako posalju pogresno trazicu da me kontaktira njihova pravna sluzba. Ako i oni budu muljali prijavicu ih trzisnoj inspekciji.
7c0df38f7b9d51851f79922853526e7c.jpg
596d5e677ccdc194f18e0ae924d0eb86.jpg
b99c238942adf7c2fc1e2697a2ef3235.jpg
 
Pazi koje uslove moras da ispunjavas da bi ti prihvatili garanciju :D
 
Kako treba da izgleda, odnosno kakav je pravilan garantni list za uredjaj koji ima duzu garanciju od 2g?
Kako je pravilno popunjen garantni list, sta treba u njemu da je napisano, overeno...?

Narucio daljinski i dobio (ispravan) uredjaj.
Garantni list samo ima pecate na formularu.
Nema potpisa na garantnom listu, nema naziva i modela uredjaja, nema serijski broj, nema datuma kupovine, nema napisane duzine garantnog roka...
Šta ja sad jos treba da radim iako sam pisao prodaji i trazio ispravno popunjen garantni list i dobio ovu sprdnju?
 
Ne treba ti garantni list za uredjaj koji ima garanciju 2 godine, fiskalni racun je dovoljan..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Pita čovek za garanciju dužu od dve godine...

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Kako treba da izgleda, odnosno kakav je pravilan garantni list za uredjaj koji ima duzu garanciju od 2g?
Kako je pravilno popunjen garantni list, sta treba u njemu da je napisano, overeno...?

Narucio daljinski i dobio (ispravan) uredjaj.
Garantni list samo ima pecate na formularu.
Nema potpisa na garantnom listu, nema naziva i modela uredjaja, nema serijski broj, nema datuma kupovine, nema napisane duzine garantnog roka...
Šta ja sad jos treba da radim iako sam pisao prodaji i trazio ispravno popunjen garantni list i dobio ovu sprdnju?

nema pravila, Bosch ili samsung posalju samo papir na kome piše da uredjaj (sa s/n) ima 5g garancije.
 
Meni je Samsung poslao mail, i fiskalni račun ništa drugo nemam

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ne treba ti garantni list za uredjaj koji ima garanciju 2 godine, fiskalni racun je dovoljan..
Ahhhhh......... Ono kad svedeš garanciju samo na duže trajanje od zakonske dve godine saobraznosti. Ostale eventualne pogodnosti koje prodavac daje preko zakonskog minimuma ko yebe, ne trebaju ti...

Šta ja sad jos treba da radim iako sam pisao prodaji i trazio ispravno popunjen garantni list i dobio ovu sprdnju?
Pravila nalažu da treba da prijaviš slučaj tržinoj inspekciji, jer je njihova nadležnost da kontrolišu izdavanje garantnog lista.

Kazne su 300.000-2.000.000 za pravno lice, 50.000-500.000 za preduzetnika i 50.000-150.000 za fizičko/odgovorno lice u pravnom licu.
 
Poslednja izmena:
Moja je greska prevideo sam sta je covek napisao, ja sam u tehnomaniji otisao sa fiskalnim racunom i garantnim listovima od kupljenih uredjaja kao i slikama serijskih brojeva uredjaja(ali su po broju racuna oni vec imali te serijske brojeve), tada su mi ispisali sve garante listove i udarili pecat, u emmiju sam nosio monitor na reklamaciju posle 2.5 godine(nije bio popunjen garantni list, ali su ga popunili na licu mesta i udarili pecat - isto sam prilozio samo racun)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Moja je greska prevideo sam sta je covek napisao, ja sam u tehnomaniji otisao sa fiskalnim racunom i garantnim listovima od kupljenih uredjaja kao i slikama serijskih brojeva uredjaja(ali su po broju racuna oni vec imali te serijske brojeve), tada su mi ispisali sve garante listove i udarili pecat, u emmiju sam nosio monitor na reklamaciju posle 2.5 godine(nije bio popunjen garantni list, ali su ga popunili na licu mesta i udarili pecat - isto sam prilozio samo racun)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Nije u tome stvar.

Garancija je nezavisna od saobraznosti propisane Zakonom o zaštiti potrošača, ali samo ako daje potrošaču veća prava od zakonskih.
Plastičan primer je da shodno tome, garantni rok može da sadrži da garancija važi samo godinu dana, ali da u tom periodu potrošač može da vrati ispravnu robu bez ikakvog objašnjenja.
Zato je neophodno da potrošačima garantni list uz robu, bez obzira koji su uslovi u njemu ili koliko garancija traje. Sa računom može da ostvari samo prava zagarantovana zakonom, a sa ispravno popunjenim garantnim listom prava iz garancije.

- Fiskalni račun = prava saobraznosti
- Garantni list = prava iz garancije.

U suprotnom, oslanjate se na dobru volju prodavca da nadje koji su uslovi garancije važili za tu rbu...
 
U praksi kod kupovine u radnji najcesce kupac dobija fiskalni racun i blanko (ne)overen garantni list, mislim da sa takvom varijantom ne bi smelo biti problema kod produzene garancije.

Takodje je sada praksa kada proizvod kupujete online (ne mislim na preuzimanje u radnji) da vise niko ne izdaje fiskalni racun vec stmapani racun na kome pise da nisu obavezni da izdaju fiskalni racun.

Nisam siguran koliko je sve to po zakonu, i ako mislim da necete imati problema prilikom realizacije garancije.
 
Uvek bih pre birao elektronski racun od stampanog, stampani izbledi i uvek mogu da im padaju gluposti na pamet dok elektronski niti bledi niti mogu da vrdaju ikako jer se tacno vidi od koga je doslo i sta pise.
 
Da se ja nastavim nadgornjavati sa E**** u vezi popunjavanja garantnog lista ili ne?
Dva dana niko ne odgovara, prave se "ludi" al vidim ih kad otvore email...
 
Serveri im nisu radili cele nedelje, bio je pad sistema. Tek sinoć su proradili mejl serveri, tako da su zatrpani ogromnom količinom mejlova.
 
Da se ja nastavim nadgornjavati sa E**** u vezi popunjavanja garantnog lista ili ne?
Dva dana niko ne odgovara, prave se "ludi" al vidim ih kad otvore email...

Odes u bilo koju radnju i trazis da ti popune.
 
Upravo su mi to u petak javili. Rekli su da vazi i bez popunjavanja garancija ali ako hocu da mogu otici i u prodavnicu. Mora Emmi, ne moze winwin?
 
Verujem da moze ali bolje je da pozoves i da ih pitas. Ja sam u Emmiju uzeo sdd i prvi put kada sam otisao do radnje, nesto su mi lose popunili, mislim da je serijski broj zaboravio, pa kada sam bio u gradu, otisao u drugu radnjui i popunili mi opet, sa istom pricom, ne mora da se popunjava, znacemo mi po serijskom. Reko hocu ja da znam da mi na papiru pise 60 meseci garancije i onda su popunili. :D
 
Poslednja izmena:
Upravo su mi to u petak javili. Rekli su da vazi i bez popunjavanja garancija ali ako hocu da mogu otici i u prodavnicu. Mora Emmi, ne moze winwin?

Mislim da vise ne moze, da su pre nekog vremena razdvojili poslovne sisteme, posto Tehnomanija treba da preuzme WW.
 
Da li postoji rok u kome radnja treba da izvrši povraćaj novca za uređaj koji je reklamiran i dobijena potvrda servisa da je nepopravljiv?
 
Postoji, mislim da je 3 dana

edit: greska, najverovatnije je 14 dana
 
Poslednja izmena:
Postoji, mislim da je 3 dana

edit: greska, najverovatnije je 14 dana

Meni je odobren novac od winwin-a pre 17 dana,novca,naravno jos nema.
Doduse ja sam vratio nov uredjaj,neraspakovan,jer mi ne odgovara.
U sms-u je napisano da je rok 30 dana.
 
Poslednja izmena:
Mešate rok za povrat novca usled vraćanja nekog proizvoda jer ste se predomislili i povrata novca zbog reklamacije. Rok za povrat novca u prvom slučaju je 14 dana. Dok je rok za rešenje reklamacije, a samim tim i povrat novca 30 dana.
 
Nazad
Vrh Dno