Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Bas ima puno mesta za nadu da nije ozbiljan kvar.
 
Sutra ih zovem da ga nose,opet pre 2h prestao da radi. :/
 
Poslednja izmena od urednika:
Najcesce se vec prilikom predaje robe u zapisnik unosi zahtev kupca - zamena, popravka ili refundacija.

Kupac dobija potvrdu sa brojem evidencije u kojoj je zavedena reklamacija. A u knjigu reklamacija se unosi zahtev kupca i to je obaveza, koja ako se ne ispuni povlaci reprekusije od strane RTI.
Nakon toga, prodavac se u zakonskom roku izjasnjava o predlogu kupca za rešavanje reklamacije.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko kupovao online u Tehnomaniji? Jel se prilikom online kupovine dobija fiskalni i garancija? Ja sam kupio juce kod njih telefon, poslali su mi bez racuna, i popunjenog garantnog lista.

Zvao sam da ih pitam, kazu da je to njihova politika prilikom kupovine online, i bili su u fazonu da je to normalno?
 
Trebalo bi da si dobio neki račun, fiskalni ne moraš.

"Prema Zakonu o fiskalnim kasama i Uredbi o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fisklane kase za delatnost pod šifrom 47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte ili interneta, ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase."
 
Ja sam kod njih uzeo ruter online, dobio fiskalni i pecatirani "Ugovor o prodaji na daljinu" koji nije popunjen.
 
Zavisi od prodavaca,veš mašinu sam dobio sa garancijom a fiskalni poštom par dana kasnije.Do sada sam dobijao račune.

Sent from my Le X820 using Tapatalk
 
TV polica nije tehnički uređaj :)
 
Kakve veze to ima, ne daje se garancija samo za tehnicku robu.
 
Nikakav dokument?
 
Trebalo bi da si dobio neki račun, fiskalni ne moraš.

"Prema Zakonu o fiskalnim kasama i Uredbi o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fisklane kase za delatnost pod šifrom 47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte ili interneta, ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase."
Upravo tako:
Član 2.
Delatnostima, za koje u smislu člana 1. ove uredbe ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase, smatraju se delatnosti iz sledećih oblasti, grana i grupa klasifikacije delatnosti iz Zakona o klasifikaciji delatnosti ("Službeni glasnik RS", broj 104/09) i Uredbe o Klasifikaciji delatnosti ("Službeni glasnik RS", broj 54/10), i to:
1) Delatnosti u okviru sledećih oblasti, odnosno grupa:
47.91
Trgovina na malo posredstvom pošte ili interneta;
Ali garantni list za taj uređaj treba da dobije.To mu je i jedan od dokaza, ukoliko kasnije dođe do reklamacije.
 
Poslednja izmena:
Zato što je ovo zajednica (nemareno ne pišem država) u kojoj se ne poštuju pravila igre koje je većina propisala, pošto ta većina prva to isto ne poštuje.
Divlji zapad, pa kako se ko snađe.
Ja u poslednje vreme vrlo često podsećam da mi izdaju fiskalni račun. Naravno, tu prednjače kafići - po defaultu skoro nikad ne dobijem fiskalni, već moram da pitam. Kada kupujem nešto što ima garanciju dužu od 2 godine, sve ređe dobijam i garantni list, nego opet moram da tražim, a negde čak i da se ubeđujem sa prodavcem, koji me opet ubeđuje kako mi šatro ne treba, jer, pazi molim te, sve to imaju oni u kompjuteru. Pa mi daju garantni list koji je parče papira sa pečatom, a na njemu ne piše ništa, pa se i tu ubeđujem da mora da se popuni.
Sve stvari koje nikad, ali nikad nisam morao da radim kada sam nešto kupovao u bilo kojoj državi van ove bestragije. Samo Kinezi i ovi naši zaborave na račun, svi ostali ti uredno daju ono što ti pripada, bez da ih podsećaš.
Čak mi i Fanta uvek da pravilno popunjen garantni list (bez fiskalnog, naravno), ne moram da ga podsećam.
 
U blaženopočivšem Benčshopu, EMMI-u, Giagtronu i Monitor-u sam uvek dobijao sve papire bez razlike koliki je garantni rok. Ali... uvek plaćam karticom tako da i ja imam dokaz o kupovini. Takođe naručim daljinski a preuzmem u radnji kada inssistiram na otvaranju pakovanja. Za sve delove čuvam ambalažu i papirologiju u njoj. Ostali kako ko, na benziskim pumpama moraš praktično da ih moliš da ti daju račun, drže ga u ruci dok im ne otmeš, neznam šta rade sa ručunima ako ne uzmem. Vidim da drže neke kutije ispod kase i račune u njima.
 
Poslednja izmena:
Aaaaa....E, sad ću da ti otkrijem tajnu.
Računi na pumpama se skupljaju da bi se prodali nekoj firmi, koja onda na osnovu tih računa izvlači keš.
 
A sta muvaju sa vremenom na fiskalnoj kasi uvek kasni vremeod 20 minuta do sat vremena?
 
Vreme na kasi može samo serviser da podesi.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Vreme na kasi može samo serviser da podesi.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

donekle tacno. Kod mene u radnji je stalno problem sa vremenom prilikom pomeranja sata. Uvek pozovemo podrsku i kazu nam gde se podesava. U pitanju je metalink podesavanje.
E sad, ovde se ne podesava vreme klasicno u minut, vec samo jedna opcija, ali je cinjenica da nista nije bas zakljucano za cackanje.
 
I kako mogu da kradu manipulacijom sa vremenom,recimo ja sipam gorivo kod njih u 12.20 na fiskalom mi pise 12.40,znaci ja mogu da dodjem u 12.40 i trazim da mi ponovo sipaju to isto gorivo
 
Vreme na kasi serviser ne može da podešava u minut, već samo sat napred - sat nazad.
 
Da li je neko kupovao online u Tehnomaniji? Jel se prilikom online kupovine dobija fiskalni i garancija? Ja sam kupio juce kod njih telefon, poslali su mi bez racuna, i popunjenog garantnog lista.

Zvao sam da ih pitam, kazu da je to njihova politika prilikom kupovine online, i bili su u fazonu da je to normalno?
Kupovao sam kod njih minimum pet puta online, svaki put bi mi stigla dostavnica kao i fiskalni račun u zasebnoj koverti.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Vreme na kasi serviser ne može da podešava u minut, već samo sat napred - sat nazad.
letnje - zimsko vreme moze korisnik da podesava, ali opcija "sata" je zakljucana u fiskalnoj memoriji koja nije dostupna korisnicima.

Na fiskalnim kasama je mnogo toga zakljucano i nedostupno korisnicima za sve mora servis.

U ostalom procitajte uputstvo od neke kase, nije to neka misterija da bi nagadjali.
 
Poslednja izmena:
Pa zamisli kad bi fiskalna kasa bila full "otključana" za korisnika.
Zato i nije...;)
 
Ja pričam da ni serviser ne može da podešava vreme u minut, to pričam sa 100% sigurnosti za Galeb kase, poznajem čoveka koji se time bavi i pitao sam.
 
Naravno da može, ispade da se vreme samo podesilo :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Nije, ravna se prema atomskom satu, sila prirode i to...
 
Kupovao sam kod njih minimum pet puta online, svaki put bi mi stigla dostavnica kao i fiskalni račun u zasebnoj koverti.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Ok, hvala na odgovoru.

Ne znam da li su oni normalni kad meni nista nisu dali od toga, jos mi poslali telefon sa probijenim zvucnikom. Zvao sam ih da pitam sta da radim, kazu mi imas onaj papir gde pise servis koji je za taj telefon, pa vidi sa njima to resi. Sta da resim, kad mi poslali prazan papir? 18768206_1768187746825860_3591835157016845056_o.jpg Navukli me da kupim neispravan telefon kao poslednju budalu, sa forom dnevna akcija 50% snizenje. 18582350_10158751826155290_6885398447395469935_n.jpg

Sto je najgore, svoj sam telefon prodao, da bih kupio ovaj neispravan koji su mi uvalili, i sad moram ponovo da kupujem drugi telefon, da bih mogao ovaj da saljem na reklamaciju..
:mad::mad: Ne mogu da verujem, gde mi zivimo zaista, prevaranti na sve strane..:wall
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno