Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Stvarno izmisljate...

Kako mislite da raspakuje u radnji mašinu za veš i onda neoštećenu da je donesete kući?

Dovoljno je da pregledate pri preuzimanju.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Ja sam bome odneo izlozeni primerak u gepek, pa kuci :) bio 30% popust, doterao pred vrata, ubacio u gepek, zena pridrzala i bezmo ;)
 
Pa ti si dobio 30%,
da su oni njemu dali 30% ne bi je ni vracao :D

Doterao sam i ja vise puta, ali nije o tome rec...

sustina je u tome da ves masine ne dolaze u kartonskoj ambalazi vec su specificno spakovane tako da budu zasticene od ostecenja a opet kompaktne zbog transporta, i kada se jednom raspakuju vise se ne mogu spakovati na isti nacin.

Da bi je transportovao putnickim vozilom morace se nekako voziti na bok u gepeku vozila (pod uslovom da imate auto u koji staje) rizikujuci grebanje, udarce i slicno koje upravo zelimo da izbegnemo.
 
Poslednja izmena:
Ne moze raspakivanje PA ONDA KES, zna se kako funkcionise prodavnica, nemojte sad izmisljati nepostojece procedure.

Nravno da moze.
KO daje pare ima pravo da vidi za sta daje pare. Ako ne moze nije problem ima gde moze.
To raspakivanje naravno ne bi bilo neophodno da nema trgovaca koji bi nesto da zavale. Nase trziste je do duse malo sredjenije danas. Prodavaca ima gomila, ko nece da se ponasa civilizovano
nece ni opstati i to je to.
 
Poslednja izmena:
Obavesti i nas gde moze... :d

Iako se cini da ima izbora gde da se kupuje - nema ga. Sve se svede na katalosku prodaju. Ti mozes da kupis kod A, B, C, D... Z, ali svi oni samo uzimaju procenat sto su nasli kupca. Od prodavnice dobijes fiskalni i kurirsku prevoz. Ako je pravilo kurirske da nema gledanja dok ne platis - nema (osim ako znas kurira)
 
Obavesti i nas gde moze... :d

Iako se cini da ima izbora gde da se kupuje - nema ga. Sve se svede na katalosku prodaju. Ti mozes da kupis kod A, B, C, D... Z, ali svi oni samo uzimaju procenat sto su nasli kupca. Od prodavnice dobijes fiskalni i kurirsku prevoz. Ako je pravilo kurirske da nema gledanja dok ne platis - nema (osim ako znas kurira)

Ja ne govorim o isporiuci preko kuriskih sluzbi, ja govorim o situaciji kad odes u radnju i hoces da kupis TV npr.
Konkretno kako ja postupam kada kupujem monitor recimo. Svaki su mi proveravali na mrtve piksele pre placanja. U samo jednom slucaju nisu hteli da provere, kao to ne moze i tamo nisam ni kupio nego sam otisao tamo gde su bez problema sve proverili, nisam cak ni morao da zahtevam.
A kada isporucuje kurir, lepo preuzmes paket ukljucis snimanje i raspakujes, sve lepo snimis, ako je nesto oseceno imas dokaz da nije do tebe.
A sto se tice Tehnomanije oni ne isporucuju preko kurisksih sluzbi belu tehniku, vec oni sami dovoze. I svidelo im se to ili ti ne moras da poptises papir dok sve ne proveris.
Sve kulturno i civilizovano, svi srecni.
 
Poslednja izmena:
pitao sam i pre,bez konkretnog odgovora: kupiš tv,estetski sve okej,potpišeš papir odrekneš se svojih zakonskih prava i posle pola sata zvekne procesor,usb port itd.vraćaš na reklamaciju,driblaju te više puta,čekaš 30+ dana na kraju i ne baš mala šansa da ne možeš da uzmeš pare nazad iako ti je celo iskustvo iskijalo na nos.

a svo vreme ti zakon omogućava da prosto vratiš u 14 radnih dana i uzmeš svoje pare natrag.

što iko želi da ograniči svoje pravo,kamoli da se i to agituje da je okej što idu van zakona i na štetu običnog potrošača?jer je neko nekad zloupotrebio to pravo?kao da jedan veliki lanac nema svaki mogući resurs da ostvari svoje pravo,neuporedivo više nego što običan konzument ima kad bi išao protiv istog lanca...
 
pitao sam i pre,bez konkretnog odgovora: kupiš tv,estetski sve okej,potpišeš papir odrekneš se svojih zakonskih prava i posle pola sata zvekne procesor,usb port itd.vraćaš na reklamaciju,driblaju te više puta,čekaš 30+ dana na kraju i ne baš mala šansa da ne možeš da uzmeš pare nazad iako ti je celo iskustvo iskijalo na nos.

a svo vreme ti zakon omogućava da prosto vratiš u 14 radnih dana i uzmeš svoje pare natrag.

što iko želi da ograniči svoje pravo,kamoli da se i to agituje da je okej što idu van zakona i na štetu običnog potrošača?jer je neko nekad zloupotrebio to pravo?kao da jedan veliki lanac nema svaki mogući resurs da ostvari svoje pravo,neuporedivo više nego što običan konzument ima kad bi išao protiv istog lanca...

Ako dozvoliš driblaće te...
 
Kad vraćaš kupljenu stvar na osnovu pravila o raskidu ugovora zaključenih na daljinu ili van poslovnih prostorija trgovca, trgovac će najpre da proveri ispravnost robe, pa zbog toga nešto što "zvekne" posle pola sata ne može da se vrati na taj način, nego mora da se ide na reklamaciju.
 
Ja ne govorim o isporiuci preko kuriskih sluzbi, ja govorim o situaciji kad odes u radnju i hoces da kupis TV npr.
Konkretno kako ja postupam kada kupujem monitor recimo. Svaki su mi proveravali na mrtve piksele pre placanja. U samo jednom slucaju nisu hteli da provere, kao to ne moze i tamo nisam ni kupio nego sam otisao tamo gde su bez problema sve proverili, nisam cak ni morao da zahtevam.
A kada isporucuje kurir, lepo preuzmes paket ukljucis snimanje i raspakujes, sve lepo snimis, ako je nesto oseceno imas dokaz da nije do tebe.
A sto se tice Tehnomanije oni ne isporucuju preko kurisksih sluzbi belu tehniku, vec oni sami dovoze. I svidelo im se to ili ti ne moras da poptises papir dok sve ne proveris.
Sve kulturno i civilizovano, svi srecni.

Gebruder Weiss prevozi za Tehnomaniju, prestani da se frljas vise proizvoljnim informacijama.
 
I city express. Imaju ugovore i sa jednima i drugima, za gw ne znam, CE su brendirana vozila koja voze isključivo njihovu robu, dvojica kurira po vozilu, insistiraju da se roba pregleda čre potpisivanja uglavnom, ima izuzetaka.
Ukratko, nije klasična kurirska služba fazon. Ako vam ne daju da pregledate robu, nazovite kol centar dok su tu ili jednostavno nemojte da primite robu

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Verovatno ne mozes nista jer se uvek vade na to fizicko ostecenje, to kad vide ja mislim da im srce zaigra jer znaju da mogu da se vade na to.
Ovo je b.l.esava zemlja, evo dogadjaja danas kod mene. Stize mi opomena iz poreske da platim prenos na apsolutna prava 20500 plus 9500 kamate. Posto poresku shvatam vrlo ozbiljno i sve placam 100% na vreme, nisam znao o cemu se radi. Pozovem, pitam, kazu nije placeno za njivu sto sam prodao pre 3,5 godine! Znaci cekali preko 3 godine da me obaveste da kupac, koji je duzan ugovorom to da plati nije platio i sad meni salju opomene i moram da angazujem advokata da pise prigovor jer drzava mene ne stiti.
.

Pozdrav. Pretrazujem interent zbog porezan a prenos apsolutnih prava i nadjem ovaj post. Ista situacija sa mojim kupcem. Sta se na kraju desilo? Ako je pokrenut sudski postupak koliko dugo je trajao i da li se pozitivno zavrsio?
 
Moralo da se desi i meni, pre ili kasnije. Imam jedan Gigabyte SSD na reklamaciji u Nepo, kupljen u Gigatronu. Ovo je bilo 12.12.:
Postavljeno na: 12.12.2019 13:35
Poštovani/a,

u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača Vaša reklamacija je prihvaćena.
Poručen je zamenski uređaj i čim dobijemo isti, bićete obavešteni.
Status Vaše reklamacije na servisu možete pratiti putem našeg korisničkog portala http://servis.nepo.rs.

Do danas nema nikakvih vesti, cimao sam ih vise puta, zadnji odgovor:
Postavljeno na: 09.01.2020 13:48 NEW
Poštovani,

Zahvaljujemo na upućenom mailu.
Vaša reklamacija je još uvek u toku.
Zamolićemo za još malo strpljenja do dobijanja prvih povratnih informacija.

Srdačan pozdrav,
Znam da je rok 30 kalendarskih dana za resavanje reklamacije, dajte mi link zakona da im citiram. Jeste da je model od 120GB placen 2000din, ali oni ovako mogu doveka, **** se njima za nas.
 
Poslednja izmena od urednika:
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html#

Clan 56

Prodavac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana prijema reklamacije, pisanim ili elektronskim putem odgovori potrošaču na izjavljenu reklamaciju. Odgovor prodavca na reklamaciju potrošača mora da sadrži odluku da li prihvata reklamaciju, izjašnjenje o zahtevu potrošača i konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije. Rok ne može da bude duži od 15 dana, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj, od dana podnošenja reklamacije.
 
Moralo da se desi i meni, pre ili kasnije. Imam jedan Gigabyte SSD na reklamaciji u Nepo, kupljen u Gigatronu. Ovo je bilo 12.12.:


Do danas nema nikakvih vesti, cimao sam ih vise puta, zadnji odgovor:

Znam da je rok 30 kalendarskih dana za resavanje reklamacije, dajte mi link zakona da im citiram. Jeste da je model od 120GB placen 2000din, ali oni ovako mogu doveka, **** se njima za nas.

Cuveni NEPO.
NIsam siguran ali mislim da imaju ledja. Ne znam od kada postoje i kako postoje.
Imao sam iskustva, Gigatron-Nepo, neka web kamerca je bila u pitanju. Naravno zamranje, smaranje. Neka isto smesna cifra je bila u pitanju.
Ja se secam da su napisali da je testiraju opsezno speciajalnim alatima...:), pa su mi je vratili specijalno popravljenu koja opet nije specjalno radila, pa sam opet reklamirao i kao opet imamo 30dana e tu mi je puk'o film.
Samo covek da bezi od njih. Koje je to natezanje bilo za tu kamericu, koja je to zvaka bila. To je da ne poverujes.
Da sam otisao kod nekog sto prosi da reklamiram nesto, mislim da bih lakse zavrsio. To je bukvlno za "daleko bilo, Boze me sakloni i sacuvaj". Bez preterivanja i namere da mracim.
 
Poslednja izmena:
Pa bio na akciji i tad uzimao za servis. Sto je najgore ja sam klijentu vec dao drugi tako da ja imam cist minus dok mi oni ne zamene, ako i zamene. Jer ja ne zelim da moji klijenti trpe, makar i mene kostalo. Za skuplje delove se ne zezam, kupuju sami pa nek se oni natezu posle sa ovom bananom drzavom gde zakon i pravda ne postoje.
Nepo je valjda u vlasnistvu EWE-a, a oni su prvi izmislili "refabrikovane" hard diskove koje su prodavali kao nove tamo 2010-2011. Sad su se bar udostojili da ti kazu da je repariran.
Ko radi servis za Emmi, isto oni?
 
Nisu ti u odgovoru precizirali rok, ali svejedno, prošlo je 30 dana, sad možeš da ih tužiš ili da ih prijaviš inspekciji.
 
Pa bio na akciji i tad uzimao za servis. Sto je najgore ja sam klijentu vec dao drugi tako da ja imam cist minus dok mi oni ne zamene, ako i zamene. Jer ja ne zelim da moji klijenti trpe, makar i mene kostalo. Za skuplje delove se ne zezam, kupuju sami pa nek se oni natezu posle sa ovom bananom drzavom gde zakon i pravda ne postoje.
Nepo je valjda u vlasnistvu EWE-a, a oni su prvi izmislili "refabrikovane" hard diskove koje su prodavali kao nove tamo 2010-2011. Sad su se bar udostojili da ti kazu da je repariran.
Ko radi servis za Emmi, isto oni?

Mislim da je NEPO firma za sebe, niko me nije jasno kako i zasto obitava.
 
ewe je pored kimtec-a jedan od najvecih distributera tehnicke robe i racunarskih komponenti i ovlasceni zastupnik mnogih brendova

Nepo je ewe-ova cerka firma i to je verovatno najveci servis za te stvari u zemlji.
ewe je dugo imao samostalan servis, a kako je to prerastao i firma porasla nastao je nepo kao posebna firma i oni nude servisne usluge svim firmama koje nemaju organizovan svoj servis.

Ja nikada sa njima nisam imao problema obicno je samo u pitanju velika guzva, nema nikakvih razloga da imas nerealizovanu reklamaciju ako ima osnova jer oni se time bave i od realizovanih reklamacija posluju.
Ako nemaju realizovanu reklamaciju ne mogu nista ni da naplate od dobavljaca.
 
Poslednja izmena:
Hvala, poslao sam im mail a sutra cu i na portal, posto im sajt ne radi 23h sata dnevno.
Otiđi u radnju gde si predao uređaj i pokaži reklamacioni zapisnik. Traži da ti vrate novac ili da ti daju drugi uređaj u zavisnosti šta ti više odgovara. To si trebao da uradiš najkasnije 30 dana od trenutka predaje uređaja na servis.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
Nepo servis i Gigatron NEEEE NIKAKOOOO.Dana 29.12.2019. godine u Kraljevu u Gigatron radnji sam poslao telefon na servis ,telefon je Huawei sa sve opreme kutijom i garancijom.Telefon je poslat u nepo servis,namerno nepo pišem malim slovom.Prvo mi je prosleđen mail da je telefon fizički oštećen( i poslata mi je slika tog kao oštećenja),na moj odgovor da je to folija(outfiters),oko celog telefona i da je tu izrezana da moze da se promeni kartica(samo se pitam kakav li je to majstor kad nerazlikuje foliju od polomljenog telefona), oni su kao poslali opet na servis.Tada mi javljaju da je telefon poliven i da odbijaju servis , sto nema sanse ali ajde ok. Pri preuzimanju telefona u radnji u Kraljevu radnik i ja konstatujemo da je polomljena zadnja kamera ,zamenjen kabal za punjač sa nekim starim, ali poučen prethodnim iskustvom, ne želim da reklamiram jer će opet reći ko zna šta.Istog dana tj.juče pošto sam išao za Bg poneo sam telefon i u drugom ovlašćenom servisu od strane huawe-ja predao ga.Gde su momci za sat vremena ali bukvalno sat vremena popravili telefon(naravno na moj račun 3000 dinara popravka i zamena zadnje maske 1800 dinara jer je pukla ona na moju sreću a ne zadnja kamera ,iako je sve u garanciji),i gde mi je rečeno da telefon nije ni otvaran a kamoli nešto rađeno na njemu.Sada na sve to trebam da platim ponovo postavljanje folije jer su je u servisu nepo skinuli.Pa sad ja vas pitam ko će meni nadoknaditi sve te troškove(verovatno niko).Tako da sam Gigatron gde sam kupio telefon MOŽDA i nije kriv ali servis nepo užas.Tako da je moja preporuka da prvo treba proveriti gde prodavnice popravljaju robu koja je u garanciji pa kupovati kod onih koji imaju ugovore sa ozbiljnim servisima.A ne sa nekim NAZOVI servisima.
 
Može.
Kupiš iPhone i miran si. Retko kad nešto crkne, a i kad se to desi iStyle je i više nego korektan servis.
 
@Sozontije

Pa sto nisi poslao telefon u ProMobi oni su isto ovlasceni za Huawei telefone. Da si ih nazvao oni bi poslali kurirsku sluzbu, preuzeli, popravili i vratili, eto da znas za drugi put.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
To što si kupio u Gigatronu ne znači da telefon nisi mogao direktno da odneseš u ProMobi. Završili bi ti za dan - dva kao što i jesu.
Ono što mene interesuje je zašto ti je ProMobi naplatio servis ako je uređaj u garanciji osim ako stvarno nije bio fizički oštećen?

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
Pozdrav,za iphone nemam para _ha ha to je razlog, znam i ja sta valja ali ).Telefon sam reklamirao u radnji gde sam ga kupio, iz Kraljeva sam , pa nisam bas bio tad u mogucnosti da idem u Bg.A naplatili su mi mojom greskom jer nisam poneo garanciju a to je cena rada jer sam ja insistirao da ako moze da se odradi ili barem utvrdi sta je isti dan jer sam morao nazad kuci.Sve u svemu cela prica je oko nepo servisa.I velikih prodavaca koji servisiraju kod njih.A u krajnjem slucaju ja kao kupac nisam ni duzan da ja nosim tel. u servis niti da znam koji je.
 
Nisam slao u radnju jer je u pitanju online kupovina pa je poslat direktno u Nepo jer sam mislio da cu tako da ubrzam proceduru. Ovi iz Gigatrona su mi rekli da njima saljem direktno da ubrzam. Al sam ga ubrzao, jos uvek nista.
 
I na koji član ZZP sada možeš da se pozoveš?

član 4

Odredbe ovog zakona se primenjuju na odnose potrošača i trgovaca, koji su predmet ovog zakona

član 56

Potrošač može da izjavi reklamaciju usmeno na prodajnom mestu gde je roba kupljena, odnosno drugom mestu koje je određeno za prijem reklamacija, telefonom, pisanim putem, elektronskim putem, odnosno na trajnom nosaču zapisa, uz dostavu računa na uvid ili drugog dokaza o kupovini (kopija računa, slip i sl.)

Prodavac je dužan da vodi evidenciju primljenih reklamacija i da je čuva najmanje dve godine od dana podnošenja reklamacija potrošača.

Prodavac je dužan da potrošaču izda pisanu potvrdu ili elektronskim putem potvrdi prijem reklamacije, odnosno saopšti broj pod kojim je zavedena njegova reklamacija u evidenciji primljenih reklamacija.
 
@Sozontije Ja sam Xiaomi Mi8 odneo direktno u Mesc, posle 30 dana od servisa dobio potvrdu da nije moguće isti popraviti. Otišao u Gigatron, predao potvrdu (telefon ostao u Mesc-u) i zatražio da mi vrate sumu sa fiskalnog računa. Posle par dana mi stiže poruka iz Nepo servisa da nije uočena nepravilnost na uređaju??? Pozovem i pitam da li su u vinklu i kažu to je generička poruka (iako telefon nije ni bio kod njih). Uglavnom posle par dana opet javljaju da je odobrena isplata i dobih novac. Sve je trajalo oko 45 dana. Tako da je moja preporuka svima, nosite direktno u ovlašćeni servis, manje je nerviranja i stresa.

Послато са MI PAD 4 PLUS помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno