Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Zdravo,

Ako je neko imao iskistva za reklamacijom napajanja kojima je vetilator postao bucan kao traktor, molio bih za info sta mogu da ocekujem. Da li se menja ventilator i vraca isti uredjaj (buduci da nema drugih anomalija) ili bi kojim slucajem dali zamensko?
U pitanju je Thermaltake 730W, kupljeno u *mmi-ju, garancija Al*i.

Evo kako zvuci, zvuk je malo prenaglasen, buduci da je snimano telefonom iz neposredne blizine.
https://www.youtube.com/watch?v=STnx7hpHnE4&feature=youtu.be
 
Poslednja izmena:
Zvuči kao baš loš ventilator, bez zamene , nema popravke. Ako je manje od 6 meseci od kupovine moraju da ti zamene (ako to naglasiš) celo napajanje. Ake jr preko onda mogu da popravljaju a to onda podpada pod "Kako im se p.....". Nije veliki posao i lako se menja.
 
Ventilator uopšte ne potpada pod garanciju ako je štrokav. I u 99% slučajeva dovoljno je da se očisti i podmaže.
Ako ti je napajanje izloženo prašini, u prostoriji gde se dosta puši isl, čest slučaj. Koliko je prošlo od kada je kupljeno, uslovi exploatacije?
Ako je čisto, onda je vent tehnički neispravan, i imaš osnovu za reklamaciju.
 
Da li radi slanje prijave emailom, da li neko uopste to procita, na sajtu sam nasao da je moguce, poslao sam prijavu na email, nema nikakvog odgovora da je primljeno niti bilo sta.
[email protected]
 
Poslednja izmena:
Mi smo slali na pomenuti mail pre oko dva meseca i nema odgovora da je primljeno ali smo posle nekih mesec dana dobili odgovor. Tržišni inspektor izvršio inspekcijski nadzor i utvrdio da je prošao rok od 8 dana za odgovor i utvrdio da prodavac nije zaveo reklamaciju u knjizi primljenih reklamacija pa je zbog toga podneo prijavu nadležnom Sudu. Nama to malo šta znači što će država da dobije 300k-2 miliona dinara od prodavca kada ništa neće da urade po pitanju same reklamacije, na kraju opet moramo pored svih inspekcija, instituta za proveru kvaliteta, udruženja za zaštitu potrošača itd. da idemo na sud. Srbija, 2017. godina, ni jedan državni organ ne može ništa da uradi u korist kupca. Sve se i dalje svodi na dobru volju prodavca da li će da uvaži ili ne reklamaciju. Kasniji sud može da usvoji tužbu ali može i da odbije i onda su to samo dodatni troškovi za kupca...
 
@CountMike & BokiPK

Napajanje je besprekorno u svakom pogledu (totalno neiskoriscen potencijal), nema trunke prasine, radi u neposackoj prostoriji, nema cak ni ogrebotinu, redovno se cisti od prasine (ceo racunar, ne samo napajanje) + postoje filteri na samom kucistu ispod venta za napajanje.

Staro je 2.5 godine, prvu godinu je radilo na i5 4460 i gtx 970, posle toga na FX 8300 i R7 260 i nekih par meseci unazad na FX 8300 i R7 370.
Problem sam primetio pre bar 8 meseci, ali s obzirom da racunar vise ne radi nego sto radi, nije mi smetalo.

Instalirao sam Far Cry Primal sinoc i igrao neko vreme i drndalo je isto kao i u leru, nema razlike da li je pod opterecenjem ili nije.
 
Odnesi da ti nameste ako je u garanciji, a ako nije kupi ventilator odgovarajuce velicine i zameni sam..
 
+1
 
Odnesi da ti nameste ako je u garanciji, a ako nije kupi ventilator odgovarajuce velicine i zameni sam..

Pa da. Malo bolje zamensko i teraj. Ja volim Arctic Cooling. To je dobar ventilator, po pristojoj ceni.
 
Cisto da javim ako nekoga zanima, uplatili su iznos sa racuna za fen. Bezveze sto je moralo tako da ide na silu, ali izgleda da danas sve tako mora...
 
^
У сервису мобилних телефона „Доктор мобил“...
Zbog toga je napisan ceo teks... :S:
 
Kupim neke patike preko planetasport online i
Budu mi msle, a nems veći broj i ja u roku od 14 dana ih kontaktiram, dobijem na mail neke obrasce, ispunim i pošaljem o svom trošku sve nazad.
Stiglo im je u ponedeljak, para još nema niti poruke od njih.
Koju uopšte zaštitu imam osim postexpres povratnice?

Sent from my x600 using Tapatalk
 
Ako si im dao broj racuna ocekuj 10-20dana dok ne uplate. Tako je barem meni bilo sa Djak-om.
 
Jos jedno pitanje od mene a nisam siguran gde da ga postavim... Tv je star 8 meseci a u garanciji je 3 godine, ne znam kako ali je u panel usao insekt-neka mala muva velicine oko 3mm. Da li to podleze nekoj garanciji?

Samo da javim da su i to sa insektom resili u garanciji, ali sad opet problem sa Tv-om koji sam imao jos na pocetku (par meseci od kada je kupljen) nece da se upali vec samo pozadinsko svetlo se vidi. Tada je to reseno uz obrazlozenje da tv ide samo na softversko podesavanje i reseno je. Verujem da ce opet sad to isto odraditi ali meni je vec muka da svakih par meseci ostajem bez njega. Ovo je vec 4 put da se reklamira neki kvar a kod mene je 11 meseci.

Tehniku cuvam i prilicno sam pazljiv sa njom i uvek se brise posebnom pamucnom krpom a od pazljivog rukovanja u servisu su sad ivice prepune sitnih ogrebotina kao da su na rukama imali smirglu, sva sreca panel je jos uvek kao nov...

Ima li neko resenje za ovoliko kvarova i ostajanja bez TV ili da se pomirim sa tim da mora tako?

Tv je marke denver, 49inch, placen 40k i ima 3 godine garancije
 
Poslednja izmena:
Ako iz tri puta ne mogu da ti poprave uredjaj moraju da ti daju nov ili ako nemaju isti takav za zamenu onda parice.
Samo im kazi da si upoznat sa zakonom i da sada moraju da ti daju nov uredjaj, ako vrdaju kazi da ces caskom nazvati inspekciju pa nek rasprave sa njima.
 
Ali oni ga poprave i on savrseno radi kad ga ja uzmem. A Prvi put kad sam to reklamirao sto nije hteo da se upali sam trazio zamenu jer je kvar bio u okviru onih 6 meseci. Medjutim odbijeno je i Tv je poslat samo na "softversko podesavanje". Taj termin sad izgleda cesto koriste jer negde procitah da sada to uglavnom salju.

A izvinjavam se, ovo je sada treci put da ide na reklamaciju. Prvi put sam dobio Tv koji je bio izlozen i sa mrtvim pixelima pa je reklamiran i zamenjen za ovaj.

Tako da prva reklamacija- nije hteo da se upali--- resena

druga- insekt u panelu--- resena

I sada ce biti treca reklamacija opet nece da se upali.
 
Poslednja izmena:
Morali su imati tvoju saglasnost za popravku tokom prvih 6 meseci, ne mogu sami da biraju nacin resavanja reklamacije.
 
To su isli na APP, nazalost ljigavci se svakakvim stvarima sluze, samo zvati inspekciju, pa nek njima objasne za softver.
U prvih 6 meseci niko ne sme da popravlja uredjaj bez saglasnosti kupca, znaci samo ako ti dozvolis da salju u servis tada smeju. Kazne za takve postoje, ne libite se da zovete inspekciju kad je zakon na vasoj strani, njima se mora stati vec jednom na put.

Evo sta sam nasao sto vecina ne zna a i ja sad prvi put vidim, u MTS-u ako u prvih 72h primetis falinku na uredjaju odneses u poslovnicu i daju ti nov uredjaj, naravno ako postoji kvar i to uoce i ovi u poslovnici.

95c883d3544e997aa9690e39709d0293.jpg
 
Poslednja izmena:
Tu gde sam predao Tv u win win sluzbi za reklamacije su rekli da cu verovatno dobiti drugi jer se to desilo u prvih 6 meseci od kupovine. Posle 7 dana mi je stigla ta poruka da je zahtev za zamenu odbijen jer je potrebno samo softversko podesavanje. Niko me nista nije pitao ni trazio moju saglasnost.

Tako da je verovatno moja greska sto sam ga tada preuzeo kad su me pozvali ali sta je tu je. Nisam bio upucen te detalje tako da je to moja krivica. Bilo je tu i nekih subpixela kako ih zovu koji se vide samo na beloj povrsini (6 ako se dobro secam) ali je i to odbijeno uz obrazlozenje da se u Denverovoj garanciji tolerise do 12 na tolikoj dijagonali. Pisano je vec o tome ali ne bih da se vracam na te stvari...

Sad mi je vec muka od samog pakovanja TV i nosenja pa zelim pre svega da se dobro informisem i saznam sta su moja prava.
 
Lepo ti pusti poruku ovima iz zastite potrosaca i oni ce ti sve objasniti, sta i kako dalje.
 
Celo jutro ih zovem li se ne javljaju, poslacu im mail. Odneo sam Tv na reklamaciju i zacudili se kad sam rekao da se vec treci put reklamira. Upisan je zahtev za zamenu a to su cak i oni predlozili pa cemo videti. Zvao sam njihov (winwin) servis za reklamacije i napomenuo to da se vec treci put reklamira i da hocu zamenu, pitali su da li je na Tv menjan neki deo ili njihov izgleda standardan odgovor "softversko podesavanje" jer ako kvar nije hardverski onda puj pike to za tri reklamacije ne vazi jer je Tv kako kaze ta gospodja ispravan samo se softver sredjuje...

Tako da me bas zanima sta ce mi odgovoriti u roku od 8 dana.

A da dodam ono da su morali imati moju saglasnost u prvih 6 meseci. Bas sam i to napomenuo da se desilo posle 3 ili 4 meseca da se tv ne pali vec samo na par sekundi pozadinsko osvetljenje. Opet je pitala da li je bilo samo softversko podesavanje kao da vec zna... Rekla je da to ako se radi i posle mesec dana os kupovine nije razlog za zamenu vec se to ne tretira kao kvar. Ko je tu lud ne znam ali su verovatno nasli rupu u zakonu i sad im se jednostavno moze.
 
Poslednja izmena:
Znaš kako. Oni mogu i da poprave tv a tebi kažu softwerska greška i u tom slučaju ne daju nov tv. U tom slučaju ti preostaje jedino da angažuješ sudskog veštaka koji treba da utvrdi da je na televizoru nešto menjamo ( popravljano).
 
Mogu naravno. A 100% sam siguran da ce tako i biti. Ali mi nije jasno to softversko podesavanje, kakvo crno podesavanje??? Dodji kod mene kuci i upali tv, jel hoce?? Nece... To je kvar i mene apsolutno ne zanima sta ce oni raditi, ali su djubrad nasla rupu u zakonu sa tim softver ******m i sad guraju tu pricu.
 
Nije rupa u zakonu. I otklanjanje softverskog kvara je popravka. To sto ih slusas je problem. Viknes jednog i eto novog tv-a.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
^tacno, ne postoji rupa u zakonu, nedovoljna informisanost je nesto sto trgovci naveliko zloupotrebljavaju
 
Ok, bas zato sam i postavio ovde pitanje jer ima vise strucnijih ljudi od mene a i sa vise iskustva...

Sta god da je to softversko sta vec im verovatno u mnogo slucajeva prolazi tako da to i koriste. Sad bar znam sta i kako ali definitivno taj tv necu uzeti nazad...
 
Prvi put da, Tv nije hteo da se upali tj. upali se na par sekundi tamno pozadinsko osvetljenje i ugasi se. Drugi put je nesto crno bilo u panelu i oko toga beli krug kao neka fleka ili sta vec, to je zavedeno kao ciscenje panela, a treci kvar je isti kao i prvi sa potpuno istim simptomima. Danas sam ga dao na reklamaciju pa cekam odgovor. Ne nazivaju to nikakvim kvarom jer tu rec obilaze vec kazu softversko podesavanje.

Sad su se javili i iz udruzenja za zastitu potrosaca, sve im objasnio i receno mi je da sam imao pravo jos pri prvom kvaru na zamenu uredjaja ali kad sam rekao da su odbili zbog toga sto nije kvar u pitanju vec softversko podesavanje kazu da se oni ne bave tim tehnickim pitanjima i da moraju da potraze savet od nekog vestaka ili strucnog lica oko tih tehnickih stvari.

Ostalo je na tome da sacekam odgovor na ovu trecu reklamaciju pa da se onda cujemo i da im predam svu dokumentaciju.
 
Poslednja izmena:
Dal je softverski ili hardverski to tebe ne zanima, sta god se radi u servisu smatra se popravkom, pa sta ces sada nositi svaki put da upisu softver dok ne istekne garancija pa onda ces im placati upisivanje softvera.
Kao sto sam ti rekao, idu na APP, trebao si im reci da ces nazvati inspekciju pa nek njima objasne da upisovanje softvera nije poravka.
 
Nazad
Vrh Dno