Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Zar ih nije kupila Tehnomanija? i zar onda ne preuzimaju sve dugove i obaveze?
 
Posalo sam emmi-u (winwin-u) po drugi put neispravan uredjaj (HDD) na reklamaciju pošto su mi prvi put vratili. Uskoro ističe rok od 30 od drugog zahteva, nemam odgovora od njih i niko se ne javlja na telefon.

Imate li kakav predlog šta raditi u mojoj situaciji?
 
Da se moliš bogu. Od juče su u blokadi i došao im je đavo na naplatu.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Kod mene je uklopni sat za promenu tarife utroška struje prethodnog meseca bio pokvaren i ostao 6 dana na skupoj tarifi. Zvao sam dežurnu službu više puta, dolazili su i čak promenili uklopni sat sa drugim. U sve je bio uključen i upravnik zgrade. Na moj zahtev da se koriguje račun dobio sam zahtv da idobrim produženje roka jer 'mora' da se konsultuje nekoliko instanci (a sve su u okviru EPS), da bih danas, uredno i na vreme, dobio odgovor da 'iz razloga nedostatka odgovora' od nekog od njih, 'u ovom trenutku nisu ispunjeni usovi' za odlučivnje po prigovoru.
Šta ja sad da radim, očigledno je da pokušavaju da me zamlaćuju.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Zdravo,

Po prvi put se srećem sa ovakvom situacijom, pa rekoh da pitam, ako neko ima iskustva, da li da isterujem pravdu ili da odustanem. Kupio sam FOX televizor (32DLE302) za koji je pisalo u prodavnici da ima DVB-T/T2/C/S2 tjunere. Meni je bio važan ovaj satelitski tjuner, pa sam kupio ovaj kao najjeftiniji koji ga ima. Međutim, nakon raspakivanja se ispostavilo da uopšte nema F-konektor za satelitsku antenu, a ni u podešavanjima nema bilo kakve pretrage za sateltiske kanale (postoje samo VHF/UHF frekvencije). Ima samo običan antenski prilljučak za zemaljsku/kablovsku televiziju. Dakle, prodavac me doveo u zabludu netačnim informacijama. Sada sam pogledao i iste te specifikacije su navedene i na FOX-ovom sajtu.
Da li ima svrhe da jurim prodavca za neku nadoknadu štete (a prodavac da juri FOX-a)? Da, recimo, tražim vaučer od njih u vrednosti eksternog satelitskog prijemnika, koji sam sada kupio. Inače, kršten TV sa satelitskim prijemnikom košta svega par hiljada više od ovog FOX-a u kombinaciji sa eksternim prijemnikom, tako da verovatno FOX ne bi ni bio kupljen.
Zvao sam kol centar prodavnice i devoka je zvala radnju gde sam kupio da se posavetuje. Oni su rekli da satelitsku antenu treba da priključim na isto mesto gde se uključuje zemaljska antena. Rekao sam da to tako ne može, pa me uputila da zovem ovlašćeni servis i od njih potražim savet.
Da li je neko ostvario neko pravo po pitanju netačne specifikacije proizvoda? Vraćanje TV-a mi nije opcija, zbog ove korone i televizora u drugom gradu.
 
Zamenu i povracaj mozes da dobijes ako je u onom zakonskom roku od X dana od kupovine. Nadoknadu za pogresnu deklaraciju/informaciju tesko. Vidi ako neces zbog korone, organizuj kurire da vrate TV ako ti vec nece sluziti svrsi
 
Ja sam pre par godina imao sličnu situaciju sa monitorom gde takođe specifikacija na sajtu prodavca nije bila tačna (konkretno tip konektora na monitoru) i nakon kraće rasprave sa ljudima iz call centra sam se dogovorio da vratim monitor a oni meni pare nazad.

E sad pošto ta opcija tebi ne odgovara po mom shvatanju zakona ovo bi verovatno moglo da se tretira kao nesaobraznost proizvoda u odnosu na ono što je tebi predstavljeno od strane prodavca. U tom slučaju ti po zakonu imaš pravo da tražiš od prodavca popravku, zamenu, raskid ugovora ili da zahtevaš odgovarajuće umanjenje cene ali na prodavcu je da odabere na koji način će da reši situaciju tako da ono što tebi treba u ovom konkretnom slučaju praktično zavisi od dobre volje prodavca da ti izađe u susret.


Odmah da se ogradim da nisam pravnik niti se mnogo razumem u tu oblast, tako da ako sam lupio neku glupost molim stručnije ljude da me isprave... :)
 
@topalko85 Vraćanje TV-a mi više ne odgovara, jer sam kupio satelitski prijemnik za pola cene televizora :) U stvari, nisam ja kupio, nego ćale, a nije mi ni pitao.

Zvao sam servis. Kažu mi da neki primerci tog istog modela imaju satelitski tjuner, a neki nemaju, što mi je malo teško da poverujem. Kažu da se to više ne koristi, pa su prestali da ugrađuju :) Još kaže da sam ja kriv, jer nisam fizički pregledao televizor u prodavnici da utvrdim da ima sve što piše da ima :)
Sada ću opet da zovem prodavca.
Jedno je sigurno, FOX, VOX, Žljks... u moju kuću više ne ulaze.
 
Kapiram te skroz, ali *mjau**mjau**mjau* to je ponekad cena kupovine tih povoljnijih uredjaja tipa kox, vox , fox, sljoks :) elem, moguce da je do godine proizvodnje, tipa isti model samo su u starije/novije ugradjivali taj prikljucak koji ti treba pa npr. u seriji 2016 ga nemas a u 2015 imas. Ne kazem da je tako ali te nista ne kosta da proveris ako vec nisi
 
Kako ide sa reklamacijama ovih karantinskih dana?

Imam da reklamiram jednog miša kupljenog u emmiju ima još 2 meseca do isteka 2 godine garancije.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Zvao sam servis. Kažu mi da neki primerci tog istog modela imaju satelitski tjuner, a neki nemaju, što mi je malo teško da poverujem. Kažu da se to više ne koristi, pa su prestali da ugrađuju :) Još kaže da sam ja kriv, jer nisam fizički pregledao televizor u prodavnici da utvrdim da ima sve što piše da ima :)

Sve i da je to tačno da neki modeli imaju tuner a drugi nemaju to nije tvoj problem kao kupca, jer ako na sajtu prodavca za taj model koji prodaju piše da ima onda ti sa punim pravom očekuješ da se stvarna specifikacija tv-a poklapa sa onim što piše. To da je tvoja krivica što nisi pregledao TV u prodavnici je totalna glupost koju uopšte ne bih komentarisao...
 
Jos ako na ambalazi pise da ima, a nema, moguce da imas osnova za tuzbu. Zapreti im tim, pa nek ti daju neki vaucer ili nesto.
 
Ne zanosite se, kakvi vaučeri, kakve *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*rije, imaš pravo da vratiš TV i ništa više.
 
Zdravo,

Po prvi put se srećem sa ovakvom situacijom, pa rekoh da pitam, ako neko ima iskustva, da li da isterujem pravdu ili da odustanem. Kupio sam FOX televizor (32DLE302) za koji je pisalo u prodavnici da ima DVB-T/T2/C/S2 tjunere. Meni je bio važan ovaj satelitski tjuner, pa sam kupio ovaj kao najjeftiniji koji ga ima. Međutim, nakon raspakivanja se ispostavilo da uopšte nema F-konektor za satelitsku antenu, a ni u podešavanjima nema bilo kakve pretrage za sateltiske kanale (postoje samo VHF/UHF frekvencije). Ima samo običan antenski prilljučak za zemaljsku/kablovsku televiziju. Dakle, prodavac me doveo u zabludu netačnim informacijama. Sada sam pogledao i iste te specifikacije su navedene i na FOX-ovom sajtu.
Da li ima svrhe da jurim prodavca za neku nadoknadu štete (a prodavac da juri FOX-a)? Da, recimo, tražim vaučer od njih u vrednosti eksternog satelitskog prijemnika, koji sam sada kupio. Inače, kršten TV sa satelitskim prijemnikom košta svega par hiljada više od ovog FOX-a u kombinaciji sa eksternim prijemnikom, tako da verovatno FOX ne bi ni bio kupljen.
Zvao sam kol centar prodavnice i devoka je zvala radnju gde sam kupio da se posavetuje. Oni su rekli da satelitsku antenu treba da priključim na isto mesto gde se uključuje zemaljska antena. Rekao sam da to tako ne može, pa me uputila da zovem ovlašćeni servis i od njih potražim savet.
Da li je neko ostvario neko pravo po pitanju netačne specifikacije proizvoda? Vraćanje TV-a mi nije opcija, zbog ove korone i televizora u drugom gradu.
Unapred da se ogradim da ne znam sta u zakonu pise tacno po ovom pitanju ali evo jedne zanimljive situacije.

2012te godine sam jos uvek radio kod jednog operatera i sklopio ugovor liku za, tada jedan od najjacih modela telefona, Motorolu Razr u najvisoj tarifi. Dan posle isti lik dolazi i kaze da telefon nema fm tuner i da ne moze da slusa radio na njemu. Ja pogledam, stvarno nema fm thner i pocnem da ga upucujem da ima milijardu android aplikacija za slusanje radija. On je bio ocigledno instruisan ili je planski dosao po taj tel i kaze da ga saljem i da trazi zamenu telefona, jer nam na sajtu stoji u spec telefona da tel ima fm tuner.

Ja otvorim spec telefona na sajtu i ono stvarno napisali da ima fm tuner.

Ja sklopim telefon posaljem mail badleznoj sluzbi kako stoje stvari, nakon par sati stize da mogu da me zamenim za telefon do iste vrednosti u istoj tarifi. Ja javljam decku da dodje, dolazi, kazem mu kako i sta, on vadi zakon o zastiti potrosaca sa podvucenim nekim paragrafima i kaze kako smo duzni da mu izdamo bolji proizvod od onoga koji je kupio po bla bla bla tackama zakona.

Ja opet pisem ovog puta pravnoj sluzbi, kroz par sati zovu me iz pravne sluzbe i back officea i kazu da dam decku telefon koji zeli. On se vraca i uzima S6 ako se dobro secam koji je imao nekih 15000 rsd razlike u toj tarifi :)

Lici mi na tvoju situaciju..
 
Verovatno i ima FM tuner, ali je softverski onesposobljen zbog trzista na kome se prodavao. No, to sve nije uopste bitno za ovu pricu.
 
Kupio sam neki tiganj u tehnomaniji koji se raspao posle 2 meseca
Naravno nisam racunao da se tiganj moze raspasti pa racun nisam sacuvao kao sto to inace radim

Platio sam karticom i imam ga na izvodu iz banke ali racun i slip nemam
da li je to dovoljno za reklamaciju?
 
Za državu koja drži do svojih zakona, DA.
Za ovo čudo u kome trenutno živimo, kako se uzme.
 
Daj navedi koji tiganj, da znamo da ga ne kupujemo i da širimo negativnu reklamu. Još bolje ako bi mogao da slikaš na šta liči taj tiganj sada!
 
Tiganj je marke texell i ne mogu da kažem da je los ali šraf od ručke ga ne drži oblaznuo skroz.

Reklamiracu ga sa izvodom iz banke da vidim šta će da kažu.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Dovoljan ti je bilo kakav dokaz o kupovini, tako je po zakonu. Idi i reklamiraj.

Poželjno je imati fiskalni, jer na njemu piše sve što treba i time se ubrzava proces, dok na izvodu nema šta je kupljeno.
Naravno, ako imaš izvod, oni bi mogli da budu naterani, ako dotle dodje, da pokažu svoju kopiju fiskalnog sa tim vremenskim pečatom i iznosom.
 
Pretrazih temu, ali nisam pronasao ono sto me interesuje...
Da li i za prigovore na racun mobilnim operaterima vazi onih zakonskih 7 dana da rese?
Naime, podneo sam prigovor mts-u na obracun racuna, konkretno, na obracun cene uredjaja kupljenog na rate.
Poslao email 7.4.2020., a oni mi uzvratili potvrdnim email-om 9.4, i od tada na mojmts portalu, stoji prigovor sa tim datumom(9.4).
Danas(15.4.) dobijem sms, da je prvobitnom proverom resen kao neosnovan, ali da su u toku dodatne provere, pe ce mi dostaviti konacno resenje, a pri tom na mojmts portalu jos uvek stoji kao neresen.
Ako i za ovo vazi rok od 7 dana, ne znam od kada tece, da li od 7.4. ili 9.4....
 
Poslednja izmena:
Nije precizirano zakonom tako detaljno (jer nema ni potrebe), ali rekao bih da tece od 07.04. ako si ga poslao u radno vreme, dakle u najgorem slucaju od 08.04. Oni su duzni da potvrde prijem reklamacije, sto su i uradili 09.04.
 
Poslao 7.4. u 00:14h, mogli su i taj dan da zavedu i potvrde...:)
Taman da imam i ovo kao adut iz rukava, ako slucajno ne rese u moju korist.:)
Izgleda da ovim porukama kupuju vreme, kao i bese ono ww, emmi.
 
Od kada se racuna 14 dana za vracanje kupljenog proizvoda online? Od datuma izdavanja fiskalnog racuna ili od dana dostave, kada sam primio paket? Posto mi je fiskalni od 09.04. a paket sam primio 14.04.
 
Od dostave jer je tek onda kupovina izvršena do kraja.
 
Samo i to (datum dostave) treba nekako dokazati...
 
Nazad
Vrh Dno