Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

ewe je pored kimtec-a jedan od najvecih distributera tehnicke robe i racunarskih komponenti i ovlasceni zastupnik mnogih brendova

Nepo je ewe-ova cerka firma i to je verovatno najveci servis za te stvari u zemlji.
ewe je dugo imao samostalan servis, a kako je to prerastao i firma porasla nastao je nepo kao posebna firma i oni nude servisne usluge svim firmama koje nemaju organizovan svoj servis.

Ja nikada sa njima nisam imao problema obicno je samo u pitanju velika guzva, nema nikakvih razloga da imas nerealizovanu reklamaciju ako ima osnova jer oni se time bave i od realizovanih reklamacija posluju.
Ako nemaju realizovanu reklamaciju ne mogu nista ni da naplate od dobavljaca.

Blago tebi, onda tebe bas gotive. Meni su pokusali da pilicare, a uglavnom su takva iskustva sa njima. Gigatron-Nepo ta kombinacija nikada vise.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Pretrazujem interent zbog porezan a prenos apsolutnih prava i nadjem ovaj post. Ista situacija sa mojim kupcem. Sta se na kraju desilo? Ako je pokrenut sudski postupak koliko dugo je trajao i da li se pozitivno zavrsio?

Nije za ovu temu, ali ajd. Posto imam istu situaciju, samo za ozbiljniji iznos.
0. zakonski prodavac placa ovaj porez, bez obzira sta pise u ugovoru
1. moras platiti - kamata ide od dana kad je razrezan porez i gomila se. Ako sklopis sporazum o odlaganju placanja, mozes da platis samo pola kamate i da platis na rate
2. tuzis kupca - savet je da ga tuzis samo za osnovni iznos ne i za kamatu, jer moze da se desi da ti obore presudu zbog kamate (stavka 0). svakako ide zatezna kamata na dosudjeni iznos i sudski troskovi.
3. kad imas izvrsnu presudu, angazujes izvrsitelja

ja sam izmedju koraka 2 i 3, a traje prilicno... ne pokusavaj da tuzis pre nego sto platis. Ne pokusavaj da se zalis na porez, jer ces samo da razvlacis sve (opet stavka 0).
 
To je nabolje uraditi ugovorom. Praksa kaže da kupac placa prenos međutim zakon kaže da prodavac to placa.
E sad to se u ugovoru lako rešava da kupac solidarno pristaje da plati prenos prava, tako je prodavac u tom slucaju pravno zaštićen.
Ako nece kupac da plati, plati prodavac a kupca prodavac tuži zbog neispunjenja uslova ugovora. Kupac gubi na sudu i plaća više nego što bi platio prenos.
Ovako je meni advokat objasnio kad sam potpisivao kupoprodajni ugovor o nepokretnosti. Na sreću kupac je sve regulisao na vreme tako da nisam morao potvrđivati ovu tvrdnju.
 
Cenis da moze da se bira?

Kupiš mobilni od preprodavaca. Posle sam plaćaš troškove popravke :) Isto kao i kod legalne kupovine, samo manje stresa, i manje dana čekanja na poravku. Mi u Jagodini imamo dva baš korektna servisa telefona.
 
Pozdrav, da postavim pitanje koje je mnogo puta postavljeno ali kako se vreme menja svi rade drugacije. U potrazi sam za monitorom koga niko nema na stanju vec se porucuje, citajuci iskustva sa foruma kada je kupovina monitora u pitanju, zakljucio sam da ga treba kupiti online pa u slucaju da nisam zadovoljan prikazom boja, probijanjem svetlosti i slicno iskoristim rok od 14 dana i vratim ga prodavcu. Iskreno ja to mogu videti za sat vremena, ali sto vise ulazim u tu temu sa prodavcima vidim da niko nije zainteresovan da izadje u susret odnosno da se pridrzava zakona i dobijem odgovor ako ti ne odgovara nemoj kupovati kod nas.

U jednoj firmi stoji ova recenica u uslovima kupovine na sajtu " kupac vraća artikal koji je dobio putem kurirske službe, zakonski rok za ovo u odnosu na datum sa fiskalnog računa je 14 dana. Roba se može vratiti samo u slučaju da nije saobrazna odnosno da karateristike i kvalitet proizvoda ne odgovaraju proizvođačkoj specifikaciji."

Na moje pitanje sta je sa zakonom koji kaze da kupac moze vratiti predmet (naravno neostecen) u roku od 14 dana cak i bez navodjenja razloga vracanja dobijam sledeci odgovor
Postovani,

Tako je kao sto pise na sajtu, povracaj u roku od 14 dana mozemo prihvatiti samo u slucaju da je roba nesaobrazna. Do sada nismo imali nikakvih neprijatnih iskustava sa postojecim klijentama

Izgleda da sada prodavci pisu svoje zakone i postave to na sajt... Nisam od onih koji ne znaju sta hoce ali monitor je komponenta koja se ne menja cesto i hteo bih da uzivam u prikazu a ne da gledam nedostatke... Zanima me vase misljenje?
 
Prežvakano bezbroj puta. Sve što se kosi sa zakonom je ništavno.
Sad, šta će ko i koliko da isteruje...
 
Pa oni ne mogu da menjaju zakon umesto skupštine. Treba ih odmah prijaviti, moraju da poštuju bar minimum što zakon dozvoljava."nikakvih neprijatnih iskustava sa postojecim klijentama" može samo da znači da se niko nije bunio.
Ja lično nikada nisam kupio monitor dok ga ne vidim na delu.
 
Sasvim validno, zato i postoji taj clan

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Ali on bi da ga kupi dok ga ne vidi pa da vrati ako mu se ne svidi:D


Nije tacno... Da ga ima u radnji otisao bih i video ali opet nisam siguran da bi oni hteli da otvore kutiju i ostave me da ja testiram monitor :)... Od 6 radnji koje sam zvao nemaju na stanju i ne mogu da poruce jer nema kod uvoznika i ako na sajtu pise da ga ima, nekako sam uspeo da nadjem u jednom web shopu da ga imaju na stanju a odgovor je sledeci "Sto se tice online garancije od 14 dana, kada se nesto otvori to vise nije novo. Mora da ide u outlet sa dosta snizenom cenom. Tako da ako niste sigurni da zelite da kupite, bolje nemojte. Idite u klasicnu rasnju gde mozete i da probate."
 
App, farbaju te. Ne mogu oni da izmisljaju zakon.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Evo i odgovora iz jedne radnje u BG kada sam se pozvao na zakon i objasnio svoja prava:

Postovani,

Da bi ste tako mogli da vratite proizvod to prethodno podrazumeva da se poptise ugovor na daljinu. U tom slucaju bi ste imali pravoi da u roku od 14 dana proizvod vratite bez ikakvog obrazlozenja. S obzirom da ne izdajemo te ugovore onda u tom slucaju ne mozemo na takav nacin da prihvatimo nazad.

Zakon o zastiti potrosaca clan 27, 28, 34, 35
 
Poslednja izmena:
Ako ti do sada nije jasno da je to podrazumevani odgovor za nekog ko nije ni kupio išta kod njih onda nemoj ni da kupuješ preko interneta.
Idi u radnju nađi neki drugi monitor koji imaju, probaj na licu mesta i nosi.
Gomila ljudi naručuje i vraća robu kupljenu preko interneta, počev od obuće, odeće do tehnike.
Obljašnjeno ti je, sad je na tebi da budeš hrabar i naručiš ili idi lično da kupiš.
 
ja vec vise puta rekoh da je taj zakon totalno nerealna i pravi direktnu stetu prodavcima pa ga zato i ne postuju.

Zakon zaista jeste takav, ali se zaista svodi na isterivanje pravde i mnogo bi bolje bilo da se koriguje i da dozvoli kupcu nesmetano vracanje uz odrednjeno umanjenje cene.
tada bi bilo mnogo manje vracanja i problema oko toga,

a kupci bi rado kupovali robu koju je neko vec vratio jer bi bila jeftinija.
 
Poslednja izmena:
Problem je u tome sto prodavci ne bi prodavali tu robu jeftinije nego bi radili ono isto sto i sad rade - prepakuju i prodaju kao novo.
 
Naravno da treba vraćati sve što ne odgovara opisu robe, samo prati zakon i zaštiti sebe da vi niste ništa krivi a ostalo terati do svetog Petra.
Kakve veze ima da li je roba otpakovana ili ne. Korisnik je mora probati nekako ako nije bio u mogućnosti da je vidi uživo. Najbolje da ti prodaju monitor sa 100 mrtvih piksela i nekim krš paneleom za 20000 din a nije njih koštao ni 5000, postave na sajt i vozi. Pa posle da se smeju a to ostao bez plate mesečne. Daj molim vas.
Svi koji štite prodavce su direktno prodavci neki mulajtori koji rade kao i ovi veliki. Čast izuzecima koji pošteno rade ali kao neko ko je direktor iskusio bezobrazluk naravno da imamo ovako mišljenje.
Prodaju felericnu devetorazrednu robu po ogromnim cenama i očekuju da kupci ćute dok se oni bogate.
Prošlo je to vreme kad narod nije bio "obrazovan" i naravno da se treba boriti za svoja prava i novac...
 
Problem je u tome sto prodavci ne bi prodavali tu robu jeftinije nego bi radili ono isto sto i sad rade - prepakuju i prodaju kao novo.

Tačno tako.

Meni se u radnji na G desilo pre neku nedelju kada sam kupovao fen za kosu da je to bio jedni primerak u radnji. Tražio sam da ga vidim pošto sam video da kutija nema stiker i da je očigledno da je otvaran (a posumnjao sam i da je vraćen).

Prodavac mi regularno pokazuje fen i ja konstatujem da je prepun otisaka od prstiju, onako "zamazan". Tražim da mi donese drugi i tada saznajem da je to poslednji primerak i da su ga ispipkale mušterije dok su ga gledale (što je možda i tačno).

Kako nije hteo da poruči drugi (došao bih prar dana kasnije da ga kupim dok ne stigne) jer nema osnov da naruči drugi dok ovaj ne proda, odustao sam od kupovine.

Na pitanje da li može da mi kaže da li je ovaj fen vraćen (verovatno ima neki trag po serijskom broju) rekao je da ne može to da mi kaže.

Fen sam kupio u drugoj radnji (mega market prehrambene i tehničke robe :D) po još nižoj ceni (a i bio je čist kao suza).
 
ja vec vise puta rekoh da je taj zakon totalno nerealna i pravi direktnu stetu prodavcima pa ga zato i ne postuju.

Zakon zaista jeste takav, ali se zaista svodi na isterivanje pravde i mnogo bi bolje bilo da se koriguje i da dozvoli kupcu nesmetano vracanje uz odrednjeno umanjenje cene.
tada bi bilo mnogo manje vracanja i problema oko toga,

a kupci bi rado kupovali robu koju je neko vec vratio jer bi bila jeftinija.

Na osnovu čega misliš da sada ima mnogo vraćanja robe? Informatički pismenih ljudi (koji umeju da plate online) ima plafon 10%, od njih ZZP poznaje 30% i ti ceniš da oni namerno zloupotrebljavaju zakon da bi dobili... šta tačno?
 
Nisam rekao da sada ima znacajnog vracanja robe...nema
tesko je sada vratiti robu bez problema, zato je mnogi i ne vracaju.

ja sam bas za to da se to uredi zakonom tako da niko ne bude na steti a ne da moram svaki put da se borim za svoja prava.
Umoran sam od toga.

Ako bi uvekli neki procenat umanjenja za otvorenu ili malo koriscenu robu to bi svima koristilo, jer bi tu robu svi jednostavno i kupovali i vracali i svi bi bili na dobitku.
takav princip postoji na zapadu.

sadasnji zakon trgovca tera da bude na steti kada neko vrati robu, i jedini nacin da ne bude na steti je da nam proda robu koju je neko vec vratio.
znam da vas nije briga za trgovca, ali to nosi problem i nama kupcima.
 
Poslednja izmena:
Evo i odgovora iz jedne radnje u BG kada sam se pozvao na zakon i objasnio svoja prava:

Postovani,

Da bi ste tako mogli da vratite proizvod to prethodno podrazumeva da se poptise ugovor na daljinu. U tom slucaju bi ste imali pravoi da u roku od 14 dana proizvod vratite bez ikakvog obrazlozenja. S obzirom da ne izdajemo te ugovore onda u tom slucaju ne mozemo na takav nacin da prihvatimo nazad.

Zakon o zastiti potrosaca clan 27, 28, 34, 35


Jako su pametni. Ugovori o kupoprodaji pokretnih stvari ne zahtevaju pisanu formu, a to što ne dostavljaju ugovore, iako su dužni da to rade u skladu sa odredbama ZZP-a, samo znači da treba da budu kažnjeni zbog toga, ne i da se time gube prava kupca iz tog zakona. To što nisu dostavili ugovor u pisanom obliku ne znači da on ne postoji, posebno zbog toga što se radi o pokretnim stvarima za koje pisana forma nije ni potrebna (uz izuzetke kao što su automobili itd, nebitno za ovu priču).
 
Poslednja izmena od urednika:
Bukvalno, ove mejlove treba proslediti trzisnoj.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
sadasnji zakon trgovca tera da bude na steti kada neko vrati robu, i jedini nacin da ne bude na steti je da nam proda robu koju je neko vec vratio.
znam da vas nije briga za trgovca, ali to nosi problem i nama kupcima.

Zakon nikoga ne tera ništa, trgovac ne mora da se bavi prodajom elektronike ako mu se ne sviđaju pravila igre.
Ali se slažem da su ovakva pravila igre nakaradna, pa zato i imamo ova genijalna tumačenja istog.
Ovde je zrelo za jedan “low level format” na sveopštem nivou.
 
Ako bi uvekli neki procenat umanjenja za otvorenu ili malo koriscenu robu to bi svima koristilo, jer bi tu robu svi jednostavno i kupovali i vracali i svi bi bili na dobitku.
takav princip postoji na zapadu.

ako moze konkretan primer gde,posto sam i kupovao i vracao i to tehnicku robu na zapadu (SAD,norveska,holandija) i nisam ni cuo da parcijalno vracaju vrednost.takodje ko odredjuje i kako se umanjuje vrednost?koliko ide posto na npr ambalazu,i jel isto za svaku ambalazu npr blister pakovanje i npr karton,stiropor i paletu/plastiku u pakovanju za frizider?
 
Vrate sav novac, prodaju to posle po 15-20% nižoj ceni zavisno od pakovanja i sl kao demo robu. Svi gubici koje prodavac ima zbog ovih vraćanja su samo deo ukupnih troškova, i računaju se prilikom određivanja cene. Uostalom online prodajom štede na troškovima prostora i radnika, a imaju daleko više potencijalnih mušterija. Kome se ne sviđa ne mora da prodaje preko neta što kaže Ringe.

fe94e15d4f173a900152cd596e19b459.jpg
cfcee724c26e61086920e249f4650b20.jpg
 
Poslednja izmena:
Na "trulom zapadu" takvi zakoni nisu ni potrebni, sve to rešavaju umešni i pošteni trgovci ali i informisani i pažljivi kupci. U USA i CDN naprimer postoji BBB "Better Business Bureau", nezavisna biznis organizacija koja daje rejting binisima i trgovcima. Bilo koja opravdana žalba smanjuje trgvcu rejting a to je za izbegavanje.
 
Javili se danas, trazili fiskalni (poslat uz SSD) i trazili podatke za slanje (isto imali sve). Posle me zvali iz Gigatrona i javili da ce poslati sutra-prekosutra. Ovi iz Nepo izgleda nisu javili nista njima zato nisu ni slali.
 
Jesi li dobio i novu garanciju ili samo nov uređaj?
Iz tvojeg pisanija nije baš najjasnije kako se sve na kraju završilo. Koga treba cimati? Nepo ili Gigatron? (i na koji način? biti dosadan ili nešto treće?)

Postoji praksa u Emmi-ju da ne daju nove overene garancije već oni "interno" evidentiraju preko reklamacija i povezuju stari račun sa novim zamenskim stvarima pa se na osnovu toga može ostvariti garancija na tu novu zamensku stvar, ako do toga dođe.
Da li je to praksa i u Gigatronu?
 
Nazad
Vrh Dno