»RSS Benchmark sajt

Strana 602 od 602 PrvaPrva ... 102502552592598599600601602
      Prikazani rezultati od 9.016 do 9.021 od ukupno 9021

Tema: Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Banned
        Na forumu od
        Feb 2012
        Poruka
        938
      2. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 3500U
        • MoBo: Laptop
        • RAM: 16GB
        • VGA: AMD Radeon Vega 8
        • MON: 15.6" FullHD IPS
        • HDD: 1TB SATA SSD + 256 GB PCIe SSD
        • OPT: Nema
        • Case: HP Laptop
        • SND: Integrisana / 2.0
        • LAP: HP 15-db1041nm (nadograđen sa +8GB RAM i 1TB SSD)
        • TV: Samsung UN43J5200
        • INET: Kablovska
      3. Da li CEPS uopšte čita mejlove? Nisu mi odgovorili ni posle 8 dana. Pravnik iz udruženja Efektiva me je kontaktirao, zatražio dodatne informacije, i nakon toga prestao sav kontakt.

Više info o samom slučaju: https://forum.benchmark.rs/showthrea...onog-operatera

edit: Još jedva stvar:

Pretplatnik gubi pravo na odustanak od pretplatničkog ugovora ako je pružanje usluge započeto na
        osnovu izričite prethodne saglasnosti Pretplatnika i ako usluga iz pretplatničkog ugovora uz potvrdu
        pretplatnika da zna da gubi pravo na odustanak, u potpunosti bude izvršena odnosno ukoliko je
        Pretplatnik u roku ostavljenom za odustanak od pretplatničkog ugovora otpečatio proizvod koji sadrži
        računarski softver.

Opšti uslovi Vip mobile d.o.o.

Ovo ne bi trebalo da je legalno, jer: Član 3 ZZP: "Potrošač ne može da se odrekne prava utvrđenih ovim zakonom.", član 28 ZZP: "Potrošač ima pravo da odustane od ugovora zaključenog na daljinu, odnosno izvan poslovnih prostorija u roku od 14 dana, bez navođenja razloga i dodatnih troškova".

Ne shvatam po kom procesu je Vip-u (Telekom ima identičnu klauzulu, kao i Telenor) dozvoljeno ovako nešto.

Pogotovu ovo: "Pretplatnik u roku ostavljenom za odustanak od pretplatničkog ugovora otpečatio proizvod koji sadrži računarski softver. "

Totalna glupost. Taj računarski softver ne menja situaciju, pogotovu jer se ne može iščitati niti iskoristiti u bilo koje svrhe osim korišćenja proizvoda. Užas.

Dokumenti:

https://www.vipmobile.rs/documents/r...prodavnice.pdf

https://www.telenor.rs/static/file/o...vi_jul2018.pdf

mts nema online dokument, jer vole da kriju činjenicu da je uslugu nemoguće isprobati, kupuje se naslepo, i ako se ispostavi da ne radi -- raskid nije moguć. Dokument se dobija prilikom preuzimanja uređaja, gde piše ista stvar.
        Menjao MilanKragujevic : 07.10.2019. u 11:47

Moderator Avatar korisnika SuperStarr
        Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        8.496
      5. Moja mašina
        • CPU: PH-E0 @ 3,7 Ghz under Alpenföhn K2 feat. Delta AFB1312M
        • MoBo: GA-990FXA-UD7 @ 2500 / 2000
        • RAM: 4x 8Gb Micron @ 1866Mhz CL11 1.55V
        • VGA: GTX 1060 WindForce OC 3G
        • MON: AOC 32"
        • HDD: Samsung 850 PRO 256GB feat. TC Sunbow 480GB
        • OPT: -0.5
        • Case: Alexander Weiss Skywalker (C903) feat. ZM750-HP
        • SND: Creative CA20K1 X-Fi Xtreme 64Mb X-RAM feat. Superlux HD668B
        • LAP: HP ProBook 6555b
        • TV: Maxi
        • INET: DSL
        • Ostalo: Porsche Leasing
      6. Caka je u tome da ti misliš da nije moguć raskid (jer oni tako kažu ili ti pokaziju neki njihov interni dokument).

Ja nisam pravnik ali koliko sam upućen - ni jedan potpisan ugovor, pa makar i onaj međunarodni - između država, ne mora biti validan ako jedna od dve strane nije bila zastupljena onako kako treba (upoznata sa svim pravima, zakonima koji su u tom trenutku važili i to joj je bilo omogućeno da ostvari) a naroćito ne ako je bila obmanjena.
        Drugim rečima, sve bi ovo trebalo glat da se dobije preko suda ali ko ima vremena i para sve to da "izdrži"? Pa opet, mnogi nemaju poverenja ni u same sudove.
        Treće, do donošenja presude ne smeš da kasniš sa pretplatom jer će ti doći "Inkvizicija" i izbaciti te iz kuće uz asistenciju policije (svaki napad na organe reda je teška robija) bez ikakve sudske odluke, prodati ti stan u bescenje (gde će neko od njihovih rođaka biti kupac na nameštenim aukcijama) i sve to "po zakonu" jer se naknadno nisi složio sa nečim za šta si shvatio da je prevara / da si oštećen / da su ti ugrožena prava...
        Zato ljudi "ćute" i ne bune se, računaju da im je lakše da otplate to na šta su se obavezali nego da eventualno prolaze kroz gore opisano.

Dodatno, sve te agencije za zaštitu potrošača su daleko od efikasnosti a kamoli od toga da su svemoćne, morate i to razumeti.
        U principu, idealno bi bilo kada bi svako od nas završio prava i znao sam sebe da zastupa pred sudom. Onda takve radnje ne bi bile moguće.

Ali pogodi ko ima sve statistike, zna kakvo nam je prosečno obrazovanje, koliko sati si spreman dnevno da izdvojiš za borbu sa vetrenjačama...
        A GOOD friend will come bail you out of jail
        A TRUE friend will be sitting next to you saying, "Damn we fucked up!!"

Banned
        Na forumu od
        Feb 2012
        Poruka
        938
      8. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 3500U
        • MoBo: Laptop
        • RAM: 16GB
        • VGA: AMD Radeon Vega 8
        • MON: 15.6" FullHD IPS
        • HDD: 1TB SATA SSD + 256 GB PCIe SSD
        • OPT: Nema
        • Case: HP Laptop
        • SND: Integrisana / 2.0
        • LAP: HP 15-db1041nm (nadograđen sa +8GB RAM i 1TB SSD)
        • TV: Samsung UN43J5200
        • INET: Kablovska
      9. @SuperStarr NARAVNO da se može dobiti preko suda. Poenta je u tome da ako moraš da ih tužiš da bi ostvario prava koja su zakon VEĆ regulisana, pravno lice koje primenjuje takvu praksu treba da bude kažnjeno sa 10% od prihoda od trenutka kada su uveli tu praksu (naravno, u slučaju da je zakon postojao pre toga, ako ne onda od trenutka kada je zakon došao na snagu i istekao period za usklađivanje). Za Vip mobile bi to značilo praktično 4.8 milijarde RSD (po podacima objavljenim od strane Vip mobile za prethodni period).

Naravno, od toga neće ništa posebno biti, ali postoji 50% šansa da će MTTT naložiti operatorima da prekinu sa nepravičnom poslovnom praksom, kao npr. sredinom 2018. kada su operatori dobili obaveštenje za raskid ugovora i naplatu pretplata do kraja UO.

Interesantno, odvratni stvorovi kod sva 3 operatera su ubeđivali ljude da su "za to čuli preko medija, i da ne razumeju šta to znači, da je njihova pravna služba donela rešenje gde se menja jedna reč u Opštim uslovima". Šipak, MTTT im pošalje opomenu sa pretnjom izvršenja, i svo troje sutradan objave izmene i dopune Opštih uslova gde se verbatim navodi to što je MTTT predložilo.

Nadam se da će tako biti i za ove raskide na daljinu.

Inače, mi smo tako paćenički narod da postoje ljudi kojima zarada ne zavisi od (ne)uklanjanja navedenih nepravičnih odredbi, koji BRANE pravna lica i pozivaju se na [pogrešnu] interpretaciju člana 37. ZZP, koji ne važi iz dva razloga: (i.e. korisnik Joker)

1. Ugovor na 24 meseca ne može biti U POTPUNOSTI izvršen u trenutku potpisivanja, već samo nakon isteka 24 meseca.

2. Član 43, koji glasi: "Nepravična ugovorna odredba je svaka odredba koja, protivno načelu savesnosti i poštenja, ima za posledicu značajnu nesrazmeru u pravima i obavezama ugovornih strana na štetu potrošača. Nepravične ugovorne odredbe su ništave."

Neka sam ja onakav i takav (substitucija vulgarnih izraza koje sam dobijao mejlom zbog određenih članaka na blogu gde savetujem ljude kako da raskinu ugovore sa operaterima u slučaju da nisu zadovoljni), pravdu ću isterati ne samo radi sebe već i radi ostalih korisnika (pogotovu što meni raskid kod Telenora i Vip-a ne znači ništa niti ga želim -- a mts će mi raskid na kraju odobriti, kada budemo završili sa tužbom, zbog neispunjenja ugovornih odredbi o kvalitetu usluge i nepoštovanju Standarda kvaliteta usluge širokopojasnog pristupa internetu preko javne mobilne mreže -- bez obzira na to da li su prekrišili čl. 3 i 28. ZZP)

Moderator Avatar korisnika Joker
        Na forumu od
        Jun 2000
        Poruka
        6.124
        Zamolio bi te da koristiš primerenije izraze i da ne vređaš.

Nešto si ti pogrešno protumačio, ne branim ja nikoga, nego kroz diskusiju pokušavam da dođemo do nekog rešenja da li može da se raskine ili ne AKO si u tom ugovoru potpisao da se pružanje usluga započne.
        Uklonjen potpis

Member Avatar korisnika Devix89
        Na forumu od
        Sep 2013
        Poruka
        1.287
        Saga "zeleni usisivač plave boje" se nastavlja. Posle prve reklamacije, dobio sam odgovor da je nesaobraznost posledica nestručnog korišćenja usisivača. Platio sam nove filtere i čišćenje 2200. Vratili mi usisivač posle 30 dana, isto se ponaša. Reklamiram opet i danas dobijem opet poruku identičnu, da je posledica neadekvatnog korišćenja i da će mi cena popravke biti javljena.

Šta da činim dalje? Želim da me finansijski razduže, tako sam i naveo u reklamaciji, ali i one pare što sam platio da dobijem neispravan usisivač nazad.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
        Arrow pokid'o

Member
        Na forumu od
        Sep 2011
        Poruka
        456
        Samo da javim da sam dobio novu Zotac GTX 1070 IceStorm, sto se mene tice ovo je korektno. Mozda cu morati rucno podesiti klokove da obe rade na istima ali nova karta i nema problema sa SLI kompatibilnosti, tako da sasvim OK.

Strana 602 od 602 PrvaPrva ... 102502552592598599600601602

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •