Šta je novo?

Prebacivanje materijala sa Sony HC23 kamkordera na PC tj. CD/DVD ?

grozda

Čuven
Učlanjen(a)
18.12.2001
Poruke
579
Poena
620
Nemam kameru ali sam danas probao kod drugara ... kamera Sony HC 23 ili 17 nisam siguran.
Ide sa potrebnim softverom i kablovima.
Instalirano sve i prikaceno. Preko originalnog softvera moze se jedino snimiti VCD koji je uzasnog kvaliteta.
Kamera se prebaci u plejer mod, klikne na drugi tab i izabere BURN VCD. U softveru izabere ista opcija i on to radi jedno 3 sata za 1 sat snimljenog materijala.

Jedino softver koji prepoznaje da je prikljucena preko USB-a je Sony Video studio. On preko USB-a skida film u rezoluciji 640x480 i mnogo je boljeg kvaliteta nego onaj VCD. Medjutim za 1 min on napravi fajl od 1 GB !!! Za 60 min = 60 GB slobodnog prostora :) Neverovatno, sta posle, trebalo bi izgubiti jos par sati na komprimovanje takvog videa pod uslovom das imate 60 GB slobodnog prostora, pa jos prebacioti na DVD ... UTOPIJA.

Izgleda da je resenje kupovina firewire kartice. Nisam isprobavao.
Pa me intersuje sta od softvera koristite sa firewire i pri najvisoj rezoluciji i da li se vrsi odmah neka kompresija prilikom prebacivanja jer je disk od 60 GB i nikako nece biti mesta ako on skida 1min = 1 GB ?
 
Ma kakav crni VCD, batali to... I kupi fire wire karticu + kabl. Bez njih nema posla.

Elem, za prebacivanje ti od softvera treba samo programčić WinDV a sat snimka će ti biti oko 13 GB (u odličnom kvalitetu) pošto ovaj programčić koristi miniDV codec... Rezolucija će biti PAL (720x576).

Podešavanja za WinDV:

- discontinuity treshold 0
- max Avi size (frames) 1 000 000
- every N-th frame 1

Ostalo ostavi kako jeste...

Kada skineš sve na hard (sat snimka skidaš isto sat vremena), treba da konvertuješ to u mpeg2 i na kraju da napraviš još menije (proces zvan authoring)...

I evo jedno korisno uputstvo za kompletan postupak do DVD diska..
 
Poslednja izmena:
Moracu da mu kazem da kupi firewire jer stvarno sa USB-a nista.
Neverovatno, programcic od 38kb, radi capture kao mnogo movniji programi koji su 100x veci.

Hvala za ovo.
 
pa ne radi bas capturing, nego samo prebacuje na HDD...
 
nisam siguran bas, ali ja kontam da samo prebacuje/presnimava sa kasete na HDD, bez ikakve konverzije formata (sto se moze vidjeti iz zauzeca procesora, al trenutno nemam DV kameru da probam). Format ostaje isti, pa za mene to onda i nije capturing... No, ima ovdje i upucenijih od mene :)
 
Nemam kameru ali sam danas probao kod drugara ... kamera Sony HC 23 ili 17 nisam siguran.
Ide sa potrebnim softverom i kablovima.
Instalirano sve i prikaceno. Preko originalnog softvera moze se jedino snimiti VCD koji je uzasnog kvaliteta.
Kamera se prebaci u plejer mod, klikne na drugi tab i izabere BURN VCD. U softveru izabere ista opcija i on to radi jedno 3 sata za 1 sat snimljenog materijala.

Jedino softver koji prepoznaje da je prikljucena preko USB-a je Sony Video studio. On preko USB-a skida film u rezoluciji 640x480 i mnogo je boljeg kvaliteta nego onaj VCD. Medjutim za 1 min on napravi fajl od 1 GB !!! Za 60 min = 60 GB slobodnog prostora :) Neverovatno, sta posle, trebalo bi izgubiti jos par sati na komprimovanje takvog videa pod uslovom das imate 60 GB slobodnog prostora, pa jos prebacioti na DVD ... UTOPIJA.

Izgleda da je resenje kupovina firewire kartice. Nisam isprobavao.
Pa me intersuje sta od softvera koristite sa firewire i pri najvisoj rezoluciji i da li se vrsi odmah neka kompresija prilikom prebacivanja jer je disk od 60 GB i nikako nece biti mesta ako on skida 1min = 1 GB ?

Naravno, da je tako. Dobijas na compu nekompresovani video materijal, veliki video bit rate (~8Mbit/s i za audio ~2Mbit/s). Kasnije taj materijal obradjujes u nekom programu za video editing, npr Sony Vegas 7.0c ili Ulead media studio 8). Kad lepo obradis napravis menije za dvd i to je to). Uglavnom posle obrade, bar po mojim saznanjima od npr 60min sirovog materijala ostane oko 20min korisnog. Za video editing uzmi jos jedan hdd 320Gb ili vece...
 
Na zalost to je kod drugara. On bas nema nekog iskustva sa racunarima i nema sanse za bilo kakav video editing ili koriscenje vise programa. Ovo sto radi po defaultu preko USB-a je onako relativno lako, prikacis kameru i on sve sam radi (uglavnom) ...

Cini mi se da Ulead-ov program Ulead DVD Movie Factory radi sve automatski ... capture, i prebacuje odmah u mpeg2 i snima na DVD ... u stvari sve ovo u nekoliko koraka ali je dosta jednostavno pa cu kad imam vremena morati to da probam kod njega i objasnim mu :)
 
probajte nesto sto se zove VideoDVDMaker FREE
ja ga gledao malo (nemam trenutno kameru pri ruci), al deluje da je ok za pocetnike...
FW je naravno neophodan
 
Cini mi se da Ulead-ov program Ulead DVD Movie Factory radi sve automatski ... capture, i prebacuje odmah u mpeg2 i snima na DVD ... u stvari sve ovo u nekoliko koraka ali je dosta jednostavno pa cu kad imam vremena morati to da probam kod njega i objasnim mu :)

Ti "all in one" programi su solidno rešenje za nekog ko ne želi da se bakće preterano time, no njima se sigurno ne izvlači maksimum kvaliteta. Ja sam do sada probao nekoliko takvih programa i nisam nešto bio preterano zadovoljan. Sada koristim kombinaciju WinDV + TMPGEnc Plus + TMPGEnc DVD Author i rezultati su dosta dobri, a nije mnogo komplikovano...
 
Moj workflow je slican sa Sasinim + nekad umesto TMGEnc plus ide Vegas ako treba da se edituje (iz Vegasa onda u mpeg2) i to je to. Probao sam jos 100 raznih programa ali se ova kombinacija pokazala kao najbolja.
 
Da, to je super varijanta, možda čak i bolja (ali i komplikovanija). Meni ovaj poslednji program (TMPGEnc DVD Author) ponekad ide na živce jer je pomalo ograničen u nekim stvarima (skormne opcije kreiranja menija, nemogućnost učitavanja muzike za pozadinu, kao ni titlova...), pa razmišljam da ga izbacim iz kombinacije i nađem nešto bolje. Koristim ga još uvek samo zato što je preporučen kao dobra varijanta uz TMPGEnc Plus...
 
drugar kupio karticu ... ono malo programce radi super capture.

he he, verovali ili ne ispade problem jer on nema DVD rekorder :)

pri ruci sam imao WinAVI Video Converter 7.7
http://www.winavi.com/en/index.htm
pa sam ubacio 10-ak capturisanih nekomprimovanih fajlova, on ih spaja u jedan automatski a ako predje zadatu velicinu onda podeli ... dobije se neki DivX koji moze stati na CD i onako na prvi pogled sa test fajlovima izgleda bolje nego VCD.
 
osim sto je dv vec kompresovan |>
 
"blago kompresovan" LOL nova vrsta kompresije...
Imam par kolega koji su diplomirali na kompresiji videa, kontam da bi im se ovo jako dopalo...
 
Ti "all in one" programi su solidno rešenje za nekog ko ne želi da se bakće preterano time, no njima se sigurno ne izvlači maksimum kvaliteta. Ja sam do sada probao nekoliko takvih programa i nisam nešto bio preterano zadovoljan. Sada koristim kombinaciju WinDV + TMPGEnc Plus + TMPGEnc DVD Author i rezultati su dosta dobri, a nije mnogo komplikovano...

Sve se to uvek svodi na to da li se korisniku svidja ili ne interface programa. Nekako sam se navikao na Ulead movie factory 8 ( 650Mb, video obrada, audio obrada i dvd authoring). Uvlaci sve video formate, radi sa divx..., a ima i zaista obiman pdf tutorial, kada se instalira.
 
za capture moze i winDVR3 koji za 60min@720x576 mpeg2 /Bit Rate:7715 KBits-sec sa tonom/ odlicnog kvaliteta zauzme oko 3.5GB, posle u VirtualDub na sta hoces.

a uvek rade posao i
- windows movie maker 1 iili 2 (giga malo zauzece procesora ali i malo opcija)
- Nero Vision, koji ide uz nera. isto je odlican, pregrst opcija za rezoluciju/kompresiju. tu mozes odmah i da przis po zavrsetku sasvim solidan dvd sa menijima po zelji. ima i editor za seckanje i sl.

pri tom winDVR3 postuje rezoluciju (kao vegas i premiere) koju kamera `izbacuje`, ne sece sliku. ako je neki mentol kao ja slikao samo u wide screen modu sa zilion kamera, a radi capture za zilion i prvom. da sam znao kakve probleme cu da imam pri captureu...
 
Poslednja izmena:
da dodam jos jedno all in one resenje Pinnacle Studio - najjednostavniji koji sam probao
 
da li neko zna u cemu je problem kod mog prebacivanja sa kamere na komp preko firewire kabla,problem je u tome sto kad aktiviram capturing krene slika ali se na njoj jedva nazire snimak jer preko njega idu kockice u raznim bojama kao kad digitalizuje snimak .koristio sam vise programa ali na svakom se isto desava.pozdrav
 
POMOC
Kada fajl koji sam snimio sa Sony 35 kamkoderom duzine 20 minuta i velicine 4,5 GB VirtuelDub-om isecem neke sitne delove koji mi smetaju, on tako sredjen fajl sacuva na 33 GB !!!!!!!!!!!
GDE gresim ??!
Sta treba da podesim pa da u odnosu 1:1 sece ?!
Kojim programom da bas malo sabijem taj fajl
(sa 4.4 na 4.3) ?
Koji je najbolji za to ?
Hvala !
 
POMOC
Kada fajl koji sam snimio sa Sony 35 kamkoderom duzine 20 minuta i velicine 4,5 GB VirtuelDub-om isecem neke sitne delove koji mi smetaju, on tako sredjen fajl sacuva na 33 GB !!!!!!!!!!!
GDE gresim ??!
Sta treba da podesim pa da u odnosu 1:1 sece ?!
Kojim programom da bas malo sabijem taj fajl
(sa 4.4 na 4.3) ?
Koji je najbolji za to ?
Hvala !

Ako samo seces nepotrebne delove onda nema potrebe da radis full process. Znaci pod Video cekiraj Direct Stream Copy. Ostaje ti samo jos File>Save As .AVI i to je to.
 
Problem sa firewire-om

Preko USB-a mi sve radi ali kad priključim kameru na firewire racunar je ne vidi.
Da li ima neka opcija za uključivanje firewire-a?
Npr. kao što se USB ukljičuje?
 
firewire kontroler mora biti upaljen iz BIOSa maticne, a mozda treba i drajver za kameru (mislim da ne, ali...)
 
Preko USB-a mi sve radi ali kad priključim kameru na firewire racunar je ne vidi.
Da li ima neka opcija za uključivanje firewire-a?
Npr. kao što se USB ukljičuje?

Kako se to USB ukljucuje?
Sto kaze joriq, jedino u biosu mozes da ukljucis firewire, ako je integrisan na ploci. Pogledaj da li u device manageru imas nesto od fw-a (nesto sto ima IEEE 1394 u svom imenu). Dok to nema, nece ni da ti radi.
Drajver za kameru ti ne treba.
 
a mozda ni kabl nije povezan na maticnu (kod mene samo 1 od 3 uticnice su bile povezane)
 
Imam PCI firewire karticu. Instaliran je driver i za nju i za kameru.
 
Nazad
Vrh Dno