Šta je novo?

SpeedTest.net: merenje brzine Internet konekcije

  • Začetnik teme delimir
  • Datum pokretanja
mts 200/80 optika

Povezano na ruter sve što imamo u stanu :D

Eon box, 2 boxa mts tv, 3 telefona, tablet i komp. I fiksni :D Možda i neki komšija, a možda i neka komšinica vrti instagram, nisam zaključao 5G

I jednostavno kida optika.
 

Prilozi

  • optika.png
    optika.png
    27.7 KB · Pregleda: 172
Poslednja izmena:
SBB EON premium 500/50, WiFi
c447f54573d6651b07a1f83f1396e319.jpg
 
Poslednja izmena:
Orion optika 200/10 prepaid, mereno pre 5 minuta

ST.png
 
Poslednja izmena:
Kada pogledate početak topica iz 2007 i brzine od 0.7 i sada u 2020 i brzine od 500.
Ogroman napredak u brzini...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Kada pogledate početak topica iz 2007 i brzine od 0.7 i sada u 2020 i brzine od 500.
Ogroman napredak u brzini...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk

Jeste, ali zato ipak još uvek nemamo simetrične brzine :)
 
Pa da, upravo tako.. Ima gde ima, ali pogodite šta? Ima skoro svuda, dok samo kod nas još uvek nema!
Velika većina provajdera u svetu, a pogtovo u Evropi, pa čak i regionu (mislim na sve osim na ex-YU države + Grčka & Albanija i ne znam ko sve još) nude simetrične brzine i to za vrlo prihvatljiv novac.

Kod nas se svakako primećuje napredak u odnosu na 2007. god, ali po meni, upload nam je još uvek daleko ispod standarda, i još uvek mi nije jasno zašto Telekom prvi, pa potom i svi ostali provajderi na tržištu (a da.. SBB jedini pravi konkurent) ne ponudi bolji upload, ako napokon već postoji mogućnost za to, s obzirom da FTTH usluge polako ali sigurno postaju novi standard kod nas (sa malim zakašnjenjem 🙄😒)...
 
Poslednja izmena:
Upravo tako. To je još bolje pitanje od mog pitanja.

Dakle... Ima li ikakvog logičnog objašnjenja za to? Po meni, ili državu (Telekom) totalno zabole dupe, ili to namerno rade iz pitaj Boga kog razloga... Veoma razočaravajuće, u svakom slučaju.
 
Jedini razlog koji ja mogu da smislim je da ne mozes uzeti 100/100 paket ako ti treba dobar upload, vec da te forsiraju da uzmes neki znatno veci. Pre optike je to delimicno imalo smisla jer bi potencijalno nastao veliki problem na mrezi kad bi par ljudi napravili servere koji 24/7 trose taj bandwidth (sto, logicno, ne mozes efektivno uraditi bez upload-a), ali sada to vise nema nikakvog smisla.
 
Pa i optika ima max kapacitet i koristi istu infrastrukturu za izlaz iz zemlje i naravno i na optici provajder radi "overselling" (ukupno prodato protoka premašuje višestruko max kapacitet mreže/linka).
A i peering dogovori teško da im pokrivaju simetričan dokazni i odlazni saobraćaj?
 
Naravno da ima max (ako me dobro secanje sluzi, brojevi su u TB/s), ali do tog max-a efektivno ne mozes da dodjes zbog ogranicenja rutera i slicnih stvari (a to je ono sto trenutno postavlja ogranicenja i u odnosu na sta se radi overselling).
 
Ipak mislim da broj korisnika koji koriste upload maksimalno nije veliki, a dosta znači kad brzo ode par GB u "cloud".
Zanimljivo je da LTE provajderi uglavnom imaju mrežu konfigurisanu da podrži odnos brzine 3:1. Što i sam smatram da je neki optimum, recimo paket 100/30Mbps, 300/100Mbps, 1000/300Mbps.
mts ima recimo finu ponudu na optici 200/80, 400/160, 1000/400, što mislim da je fer, jer sam gPON standard ima 2x veći dl od ul.

A i mnogo je dobro (obzirom na zabrinutost u pogledu privatnosti) imati sopstveni NAS i nešto tipa NextCloud, a za to dobar upload dođe odlično.

Ipak mislim da je ipak cilj naterati korisnika da uzme veći paket, evo ga ZLOrion sa paketima do 2Gbps uploada, što nije loše.
 
Poslednja izmena:
Da li moze da utice na brzine ako je na WIFI ruteru upaljen i 2.4 GHZ i 5GHZ paralelno? Da li cu dobiti manju brzinu na speed testu na laptop na 2.4GHZ wifi mreznoj?
 
Pa sta znam ovaj USB WIFI neki kinez sa Realtek RTL8188EU Wireless LAN 802.11n USB 2.0 Network Adapter samo 20 i nesto i nece vise , probao sam i Realtek i Microsoft a domet je pun sve crte a tu sam bas blizu rutera nisu debeli zidovi.
 
SBB kabl, 500/50 Mbps

 
ima kod provajdera, a i da ti nude ne bi kupio jer tesko da ce ti ikada trebati.
 
@Zekovic

Na 2,4GHz moze do oko 50Mbps , na 5GHz sa najjeftinijim
Wi-Fi USB adapterima ide do oko 200Mbps u idealnim
uslovima.

Ako imas gigabitni LAN adapter i paket 1000Mbps , preko kabla
moze oko 1Gbps kao na primeru koji je okacio @LeBronPPP
 
Nazad
Vrh Dno