Šta je novo?

"Pucanje" iz monitora... da li je bezbedno...

mmilovan

Čuven
Učlanjen(a)
14.01.2004
Poruke
781
Poena
619
Imam već niz godina "Belinea" 19" CRT monitor 106030, sa kojim sam, generalno uzev dosta (bio) zadovoljan.

Pre izvesnog vremena počeo je da se intenzivira jedan veoma neprijatan problem sa ovim monitorom.

Naime, posle nekoliko sati rada na računaru, iz monitora počinje da se čuje pucketanje s vremena na vreme. Ovo pucketanje koje se kasnije pojačava do malih prasaka praćeno je sinhronizovanim gašenjem "slike" na neki deo sekunde.

Sve bi to bilo u redu i nekako bi isto podneo, da me sinoć nije dočekala prava paljba. Znam da je u monitoru visok napon na katodnoj cevi, pa sam se malo ufčio da mi se čudo ne zapali ili ne izazove neku sličnu nesreću.

Eto, pitam (posebno deo publike sa serviserskim iskustvom) da li je bezbedno da ga i dalje uključujem, frka mi je žestoka.:bottle:
 
Poslednja izmena:
Puca ti VN, probio je lak, sprema se za vecna lovista... Imam ja jedan t na taj fazon, lepo sam objasnio da moze da se gleda jos neko vreme, mozda mesec mozda sest i vise... Nikad ne znas.

Ali, sve u svemu, ce da zvekne. Pod uslovom da smo se razumeli i da mislimo na isti zvuk. Nece se zapaliti.
 
Ma nece da se zapali samo ce da katodna cev eksplodira i zarije ti u lice gomile malih staklica koji ce te naterati da se povuces iz javnosti u underground i pravis synth pop(muziku) :d:d:d:d
salim se. Opusteno ja sam imao Tv koji je imao kamin u sebi(pucketanje) kao sto ovi imaju ambient light sto ti je u neku ruku + :D:D poz
 
VN trafo dobrojava poslednje dane, mozda i minute. Vidi po servisima da li imaju semu tog trafoa pa nek ti ga namotaju kako treba, ako ne, nov kosta sigurno oko 70-ak evra tako da ti se ne isplati. Mozda neki polovan po oglasima.
 
Eh, Aco, ne plasi coveka sa minutima...

Ja sam kupio jedan tv sa takvim trafoom pre dva meseca i radi normalno, ali pucketa.

Imam ja Milovane jedan VN, samo kakav je tvoj, kokiko kV, moze fotka neka?

P.S. Ne znam koliko se cene krecu za VN za monitore, ali to je isti ratzq, a za tv kostaju 15-30 retko vise €.
 
Poslednja izmena:
Katodna cev u svakom slučaju neće da eksplodira. Može samo da implodira.
 
Ako je 30-tak EUR isplati se definitivno, ali ako je 70, onda se ne isplati... moraću da rašrafim grdosiju i pogledam koji je tip... koliko shvatam iz ovih vaših priča on je dosta širokih specifikacija, ili...?
 
Pa i jeste i nije. Otvori, pogledaj oznake na njemu, prepisi slikaj, i naci cemo nesto... ;)
 
Eh, Aco, ne plasi coveka sa minutima...

Ja sam kupio jedan tv sa takvim trafoom pre dva meseca i radi normalno, ali pucketa.

Imam ja Milovane jedan VN, samo kakav je tvoj, kokiko kV, moze fotka neka?

P.S. Ne znam koliko se cene krecu za VN za monitore, ali to je isti ratzq, a za tv kostaju 15-30 retko vise €.

Imao sam monitor sa istim simptomima, eksponencijalno se ubrzavalo pucketanje.
U pitanju je bio EIZO F56 za koji nisam mogao da nadjem ni semu za VN trafo tako da majstor nije znao da ga popravi. Original (kopija neka shpanska firma koja pravi kopije kvalitetnije od originala) je kostala na Netu 70-ak evra+carina.
 
Uzas!
Sad si me podsetio na moj problem sa Belineom 106020 koja je jednog dana jednostavno prestala da radi. Majstori kazu VN, ali nisam mogao nigde da ga nadjem povoljno (45e najmanje). Tako da sada skuplja prashinu na ormanu. Povremeno bacim pogled ka njemu :(
 
Na Samsung 793S mi pocelo tako od skoro da puca, ali nemam problema sa slikom, dok mi je na TVu redovna pojava a poceo je da crkava (progoreva i pojavljuju se neke bele linije tokom prvih 2-3min rada). Bottom Line: nikako dobar znak...
 
Uzas!
Sad si me podsetio na moj problem sa Belineom 106020 koja je jednog dana jednostavno prestala da radi. Majstori kazu VN, ali nisam mogao nigde da ga nadjem povoljno (45e najmanje). Tako da sada skuplja prashinu na ormanu. Povremeno bacim pogled ka njemu :(

Hm, izgleda da je to Belinea generalno mali kršić ako smem da primetim...
 
Ja sam imao neki ADI (nemam pojma koji model) poceo je isto da pucka ali ne toliko kao kod vas, samo se jedno 5 puta na dan pojavi kao neka bela munja preko celog ekrana i ugasi se... Inace teska krsina od monitora... :d
 
Nemojte da se zanosite motanja tu nema jer je sve zaliveno u debelu plastiku pa nemoz nikako da se snimi kakav je trafo da bi motali drugi.Meni ista stvar na delovom monitoru sa ravnim ekranom od 17" samo se ugasio.Upalis on pucne jednom i ugasi se.Inace sony katodna cev sa sasijom made in nokia pa trafo nemoze da se nadje kod nas.Probali smp ja i drugar koji servisira tv i monitore da ga zalijemo plastikom sa onim pistoljem na struju i radilo jedno dva sata a onda crko za sva vremena.Inace desava se da ovakvim budzenjem tv pregura i vise od godine.Sad ga cuvam ako kad naletim na trafo posto monitor ima sliku da se u..... pa me zao da ga bacim.
 
Poslednja izmena:
Ja više nisam izdržao.

Šibnuo sam ga u kontejner.


Ðubre đubretu.


Hvala svima na trudu oko odgovora.
 
Meni je nešto slično, ali u manjoj meri počelo da se događa sa 6 godina starim Hansol 900P monitorom. Čekam da vidim da li će se rapidno pogoršati ili ne. U principu dok radi radi, fino me je služio, a sada je vezan za moj drugi računar i ako i odapne nije tako tragično.
Verovatno ga neću popravljati ako se ispostavi da je cena popravke preko 30-40e.
 
Hm, izgleda da je to Belinea generalno mali kršić ako smem da primetim...

Ma jok. Problem se javlja nevezano od proizvodjaca, a veoma cesto kod CRT-a vece dijagonale. Video sam i golmili pravih Samsunga sa istom mukom. A najneprijatniju situaciju imao sam sa glanc novim Sony-jem, pre jedno 4 godine, uzeo ga drugar a on poceo da zeza posle dva dana. Muke su bile naravno sa prodavcem tog monitora i njihovim servisom (P).
 
Poslednja izmena:
Očekujemo novopečenog vlasnika da se javi na forum sa: "Skoro sam, veoma povoljno, nabavio monitor ali imam jedan problem ..." :d
 
Pre neki dan mi je "zapucao" Hansol 900P i utihnuo potpuno, kada se uključi nema slike uopšte.
Elem, da li neko ima preporuku za servis u BG gde bih mogao da ga odnesem da ga pogledaju i procenim da li ima smisla popravljati ga ili ne?
 
Nazad
Vrh Dno