Šta je novo?

Za ljubitelje Digitalnih satova

Ta radio sinhronizacija u Srbiji još i nekako funkcioniše (NS, BG) ali ne na način na koji je to predviđeno. Moraćeš da nišaniš sjevero-zapad i sinhronizacijom ćeš dobiti pomjeranje "kazaljke" koje oku nije vidljivo.

Nije tačno. Ja imam Casio GW2310 i sinhronizuje se u proseku par puta nedeljno bez ikakvog "nišanjenja", ništa bitno ne menja mesto na kojem se nalazi u sobi.
 
A uzim najjeftiniji kineski digitalac 1€, pa provjeri koliku korekciju ti pravi sinhronizacija... 1s ili nijedan u 7 dana.

Ja sam iznio svoje iskustvo sa Rangeman satom u BG, konkretno Voždovac. Od 5 pokušaja sinhronizacije 1 uspije po idealnim vremenskim uslovima.
U stanu koji je bio okrenut prozorima na južnu stranu nikada se nije sinhronizovao.

Sigurno da su mjesta sjevernije od BG u boljoj poziciji, ali zato južno je sve upitno. Nalazimo se na udaljenosti većoj od 1000km od samog predajnika u Njemačkoj što pravi problem.
Ne znam da li postoji neki plan da se signal pojača...
36600f8d04e183e1dd0accb56475e779.jpg
 
Na 7 dana nije ni bitno, tj. ako će digtalac da pravi veliku razliku na 7 dana onda je verovatno krš neki u pitanju. Ali zato je prednost što znam da sat koji ima 5 i po godina u svakom trenutku tačan u sekund, podesio sam ga kad sam kupio i to je to, više nisam morao da proveravam jel ide tačno. :)
 
Pro Trek PRW-3500 se sinhronizuje skoro svaki dan (recimo jutros u 3:02, pokusava od ponoci pa na svaku pun sat). Nosim ga na ruci non stop, spavam blizu prozora i spustam alu roletne. Pored njega imam i Casio ECW-M300 koji se slicno ponasa. Jedini je problem ako ga stavim negde u cosak sobe. Cim ga stavim negde blize prozoru, odmah se sihnronizuje.
 
I ovde u Nišu skoro svake noći oko 03:00h uspešno se odradi sinhronizacija.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ja bih samo dodao, za uspešnu sinhronizaciju, antenu sata treba okrenuti prema DCF77, a on se nalazi na severozapadu (ne k'o što preporučuju u Bomar manualima "otprilike na sever"), ili da budemo precizni, azimut prema kojem postavljamo antenu sata je 300° iz Novog Sada gledano npr.

Moj Citizen se sinhroniše bar 2-3x nedeljno sada kada sam u "nepovoljnom" stanu (prizemlje i velika zgrada ka severu). Doduše, kada je vreme danima loše, teška niska oblačnost dan za danom, dešava se da se po 10-ak dana ne sunhroniše. Kada je baš lepo vreme, sync uspeva svaki dan. Detaljna proučavanja DCF77 specifikacija govore da domet mnogo zavisi i od situacije u jonosferi Zemlje, aktivnosti Sunca, faznog stava signala koji se prenose površinom Zemlje i jonosferom i bla.bla.bla... 2000km se smatra granicom do koje ima smisla koristiti DCF77 signal, a Srbija je tek na pola puta. Vazdušnom linijom od NS do DCF ima "samo" 970 km.

Zanimljivo, bio sam u Nemačkoj par nedelja, Nurmberg, 162km od DCF, i isto se dešavalo da sync ponekad ne uspe. :trust:
Koliko sam pohvatao prateći iskustva radio kontrolisanih ručnih satova po netu, kvalitet prijema se znatno razlikuje od modela do modela.

Ali iole kvalitetan ručni radio kontrolisani sat, ako sync uspe 1-2x mesečno, nema šanse da akumulira oku primetnu grešku.

Ja više i ne obraćam pažnju da li sync uspeva. Ostavim ga noću na komodi pored kreveta okrenutog na SZ, i to je to. Tu i tamo kada sam dokon, uporedim sat sa time serverom na poslu koji se sync-uje na nešto ovakvo. Golim okom gledano, ne primećujem razliku između položaja sekundare na mom časovniku, i sekundi na ovom namenskom i ne baš jeftinom uređaju.

Interesantno je da telefon zna da šeta po koju sekundu gore-dole u odnosu na ovaj server. Telefoni nam se sinhronišu na mrežu, jel, ali ne znam šta to tačno znači. Kakav time signal imaju operateri mob. telefonije u svojoj mreži, i šta od toga i kako telefon koristi?
 
Poslednja izmena:
Što se tiče CASIO-a, apsolutno možeš sat da okreneš kako želiš! Proverio do sada na pet g-shock i protrek sata. Mo'š ga vrtiš kako ti ćef i opet će da se sinhronizuje. Inače, proveravano u Nišu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Tja, eto, onda je Casio bolje rešio prijemnik u satu od Citizena. Citizen vrlo jasno deklariše da je prijem signala siguran samo ako je antena okrenuta ka predajniku.

Možda ima veze i sa time da li je kućište sata metalno ili pastično.
 
Koliko sync utice na battery life?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Većina sa radio kontrolom da ih ja znam su solarni. Tako da mu dođe da nije bitno koliko sync troši bateriju. Sunce to nadoknadi.
 
Pa i CASIO preporučuje da se sat (12h) okrene ka severozapadu. Ali iz iskustva, nije mnogo bitno.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Meni su prozori okrenuti prema jugoistoku, džaba bih okretao sat. Prijem imam i bez dodatne antene, a sa njom radi uvek, u bilo koje doba dana i noći. Beograd, drugi sprat. Citizen.
 
ja na vozdovcu iz prizemlja ne mogu da uvatim signal , citizen
 
Cini mi se da je pominjano ali search mi ne pronalazi kada ukucam ime, da li je Karlo (Carllo) sa KP korektan prodavac? Digitalni sat je naravno u pitanju.
 
Pominjan je par puta u temi za analogne. Jeste, korektan je i satovi su mu original.
 
Danas je stigao moj prvi G-Shock:
https://photos.app.goo.gl/fmUpjcYFz56Nqu6k6

Bas je u pitanju velika budža ali deluje vrlo robustno, kao da može da izdrži još jedan odron u Grdeličkoj klisuri.
Jedna od stvari koja mi se ne dopada je osvetljenje - postoji samo jedna LE dioda na dnu koja nije dovoljno jaka da adekvatno osvetli ceo sat. Slična priča važi i za sam ekran - previše je taman i težak za čitanje, a nisam u podešavanjima pronašao opciju za promenu jačine osvetljenja.
 
To sa osvjetljenjem kod G-Shock-a je pravo ludilo.
Kod Rangeman-a je stvar ista samo što je dioda na lijevoj strani, dok M5610 ima savršeno osvjetljenje. Uniformno da mu LED TV pozavidi, a duplo je jeftiniji od Rangeman-a.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Stariji modeli su bili bas dobri po tom pitanju a novi imaju tu jednu diodicu i ja sam se bas razocarao par puta kada sam video uzivo modele za koje sam bio zagrejan.

Uzeo sam za 24$ mission impossible i nisam se pokajao :)
 
Realno je to osvjetljenje malo bitna stvar i na novim je vrijeme čitljivo, a osvjetljenje svakako po izboru radi 1 ili 3s
 
Bolje je sa dve diode svakako
075614cf7acd99890ef73323fe1e9ee9.jpg


Sent from my x2 using Tapatalk
 
Da mi otac ne nosi sat ja bi i zaboravio cemu to na ruci sluzi i sta je to...
Od kad sam uzeo prvi mobilni telefon ja sat na ruku stavio nisam.
Sta je danas sat, modni detalj ili potreba, ima li neke stvarne upotrebne vrednosti ili potrebe za njim da ga drzimo na ruci, pogotovo tako veliki "kostobran"?
Kad ugledam tako veliki sat nekome na ruci, trznem se, pomislim "ko mu je stavio tu nagaznu minu na ruku", onda se setim da je sat... :d
 
Ne vadis telefon da bi video koliko je sati...
Okreneš ruku i pogledaš u sekundi.
Ima upotrebnu vrednost itekako...
Ne može vozač da gleda na telefon koliko je sati, ili radnik u fabrici da sa masnim rukama dira ekran...
Etc etc
Stotine use case-ova
Ti ne osećaš potrebu i to je legit stav, ali satovi su i dan danas neophodni.
Ne može gadget kao što je telefon da zameni ručni sat.
Meni ručni sat radi 5 godina bez punjača, a telefon?



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
@Kutija

Čisto sumnjam da izgleda robustno kada ga nosiš :D

Baš su zeznuli osvetljenje sudeći po slici sata od @nuk-a.

Da li se i na modelima koji nisu G može podesiti trajajnje osvetljenja?

SGW-400 i W-736 serije konkretno.
 
Ja sam kao klinac obožavao satove, do 18. sam imao solidnu kolekciju. Zbog prirode posla, satove nisam mogao da nosim na ruci, bukvalno sam se odvikao od satova.
Nakon 15 godina sam zaključio da mogu da trošim dži šokove svakodnevno i uz taj način korišćenja mogu da potraju, sad se pitam kako sam živeo bez ručnog sata taj period, navika je čudo a sat je jedna izuzetno korisna sprava.

Sent from my x2 using Tapatalk
 
@nuk

Je li to GA-800 model? Ja sam se nesto razmisljao da uzmem g-shock, pa mi je taj zapao za oko. Doduse nikako da oden da ga pogledam uzivo. Kakvi su ti utisci?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poz drustvo, jel ima neki dobar gshock za one sa tanjim rukama/zglobovima? Mrsaviji sam, ''ravan'' zglob (obim 17cm). Jako mi se dopao vojni Mudman G-Shock G9000MS, ne znam da li bi mi taj sat bio prevelik..
 
Jeste, GA800.
Generalno nisam ljubitelj "analognih" g shock satova al sam hteo jedan takav da posedujem, taj clean look me je naveo da razmatram GA 700, kasnije sam saznao da postoji manji brat GA 800 i dileme više nije bilo.
Ne znam šta bih posebno opisivao, osobine su manje- više poznate, sve važi kao i za svako drugi g shock, godinu dana ga nosim, ne štedim ni malo, nema ni najmanjeg traga korišćenja.
Jedino što mu uzimam za manu je nemogućnost promene formata datuma, što se vidi na slici, to mi baš bode oči

Sent from my x2 using Tapatalk
 
@marez

Sat nije toliko glomazan, u odnosu na druge g shokove.
Izgleda tanje.
Čak i jeftiniji casio koji imam pored njega izgleda veće.


Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno