Šta je novo?

Za ljubitelje Digitalnih satova

Braćoni...[emoji6]

6d4eb6cb702377cf8b5a80434758d4c5.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
^zbavaš me...
 
Kul, za svaku ruku po jedan :D

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Koliku tacnost imaju ovi senzori (kompas, barometar, altimetar, temperatura)? Konkretno me interesuje termometar na casio satovima. Znam da mora da se skine sa ruke da bi izmerio tacno, ali koliko je odstupanje kada se meri dok je na ruci?
 
Za orjenataciono merenje moze da posluzi bar/alti/temp. Vise je to kao "feature" nego nesto ozbiljnije u sta bih se uzdao da idem na planinarenje... Kompas je ok i mozes da ga koristis ali je sitan.

Takodje alti moras da stelujes stalno u zavisnosti od pozicije da bi radio kako treba.

Ima ixtis i jos jedan Protrek (najlepsi od sviju deca), ali manjak ruku na koje moze da ga stavi. :) Za kolege verujem da moze na necemu drugom da uslika i posalje na PM, sliku sa sva tri sata. :p
 
Hah... Tebi bi jeftinije bilo da počneš se drogiraš. :D
 
^^Који је то модел? Бруталан је
 
Od svih digitalaca najbolji univerzalac je M5610.
Peri-deri sat za svaki dan, za sport, može pod vodu i više nego treba, ako i zaspiš sa njim na ruci nećeš izvrnuti zglob, kao sa mnogim drugim G-Shock modelima :)
Uz sve to je i retro style '80-tih...
 
Ne da je retro stajl nego su prekopirali sami sebe.
Moj prijatelj grk imao je maltene identičan model 80-ih, jedino što nije bio solar.
 
Definitivno 5610 best baj forevr. Solar, radio navijanje, sat i datum, sta to vise treba. Jedino sto je veci nego sto sam mislio. 5600 mi je najlepsi samo steta sto nije solar
 
Kako se odlučiš koji da uzmeš? Slični su a svi dobri.. imao bih problem koji da izaberem. [emoji3]

Sent from my D6603 using Tapatalk

Ja bih pre rekao da treba da se odluči koliko je sata udaljen od spavanja na kauču... :-devil-:
 
Definitivno 5610 best baj forevr. Solar, radio navijanje, sat i datum, sta to vise treba. Jedino sto je veci nego sto sam mislio. 5600 mi je najlepsi samo steta sto nije solar
To što nije solar i nije mu neka mana. Baterija mu traje "beskonačno" a zamjena je jednostavna.
Solar je čisto gedžet ;)
 
Obične baterije traju 2-3godine i duže, zamena u sopstvenoj režiji je prilično jednostavna rabota.

"radio navijanje" kod nas ne funkcioniše?

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Funkcioniše.

Nije u svako doba godine i dana signal jednako dobar, pa nekad treba nekoliko pokušaja, ali to može da napravi problem samo one noći kada se prelazi na letnje odn. zimsko vreme
 
Kul, i to je nešto. Onda ima smisla itekako.
Merkam 5600 svakako iako mi ne treba baš, sad već imam valjani razlog da ipak dodam 5610 kolekciji :D

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Ta radio sinhronizacija u Srbiji još i nekako funkcioniše (NS, BG) ali ne na način na koji je to predviđeno. Moraćeš da nišaniš sjevero-zapad i sinhronizacijom ćeš dobiti pomjeranje "kazaljke" koje oku nije vidljivo. Kod nas u BiH je to skoro neupotrebljivo.
Najjeftiniji kvarcni sat je 10 puta precizniji od svakog drugog mehanizma.

Radio sinhronizacija je zamišljena za ljude koji se svaki dan bude na različitim kontinentima, a ne za ljude koji u jednoj vremenskoj zoni provode 60-70 godina :)

Ja već imam m5610 (i kod njega se baterija mjenja, samo na duži period), ali sada kada bih uzimao sličan sat prije bih išao na 5600. Dobiješ isto za manje novca.
 
Meni radio sync radi savršeno. Sat mi je uvek na ruci i kad spavam. Svaki dan se sinhronizuje otprilike 3 ujutro.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Obzirom da se nalazimo na rubu zone sinhronizacije onda ti je soba vjerovatno okrenuta u idealnom pravcu.
Probaj skinuti sat i ostaviti ga na drugom dijelu kuće.

I pored uspješne sinhronizacije dnevna korekcija je između 0.015 i 0.025 sekundi na dan. Godišnje maksimalno 10 sekundi.

Osim ako ne radiš u kontroli leta ovo ti nigdje drugo neće praviti problem :)

Zanimljiva funkcija ali za kvarc skoro neprimjetna ako se ne mjenja vremenska zona. Značajna je samo 2 puta godišnje kada se pomjera zimsko/ljetno računanje vremena. A izgleda da će i tu glupost na nam ukinu.
 
A sto je bitno kad se menja vremenska zona? Pa maltene svaki digitalni sat danas ima funkciju da prikazuje world time iz gomile svetskih gradova/vremenskih zona.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa zato što kada ti je onda "na ruci" uvijek aktuelno vrijeme.

To što sat ima mogućnost da pokazuje vrijeme svjetskih gradova je lijepa opcija ali za to moraš da ulaziš u podešavanja i tražiš grad koji ti odgovara jer sat nije svjestan u kom se gradu trenutno nalaziš.
 
A sa radio controlom će znati gde se nalazi? Naravno da neće, zato je radio kontrola dobra samo za to da imaš precizno tačno vreme, a o vremenskoj zoni svejedno moraš ti da se brineš, sem ako nemaš modele sa BT ili GPS.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Radio sinhronizacija je zamišljena za ljude koji se svaki dan bude na različitim kontinentima, a ne za ljude koji u jednoj vremenskoj zoni provode 60-70 godina :)

Nešto si pobrkao. Radio sinhronizacija nema pojma u kojoj vremenskoj zoni se nalaziš. Ona samo hvata radio signal sa tačnim clock-om. Za Evropu je to DCF77 iz Nemačke. Slični radi predajnici postoje još kojekuda, ali za ručne satove, mislim da mogu da se koriste još po jedan iz Japana, Kine i USA. Ako si van dometa nekog od ovih predajnika, sat radi k'o običan kvarcni sat. Zato recimo u Africi, Emratima, južnoj Americi i nema da se kupe radio kotrolisani satovi. Ima ih sa GPS, ali to je duga priča.

A i ako si u dometu, RC časovniku moraš sam reći u kojoj vremenskoj zoni si trenutno. Recimo, Rumunija, Bugarska i GB su u dometu DCF77, ali im ti moraš reći da si u toj određenoj vremenkoj zoni da bi pravilno radili. Ne zna on sa koje si strane granice.

Nisam baš skontao kako se ti satovi ponašaju kada neka zemlja odluči da promeni vremensku zonu, ili da promeni pravilo o pomeranju vremena zima-leto (daylight saving time) kao što su Turska i Rusija učinile nedavno. Onda valjda moraš da slažeš sat u kojoj zoni si. Ili da se upgrade-uje fw u satu. :p

GPS već rade bolje. Znaju tačno gde si pa u skladu s time pomeraju vreme.
Mada, i za njih se pitam, kada odeš u Istambul, kako zna da je Erdogan ukinuo DST? Pitaću Đokovića kada ga vidim. On nosa i hvali one Seiko Astron. :p

Što se RC tiče, radi to lepo (imam neki Citizen). Doduše, ne uspeva svaki dan da se sinhronizuje (pokuša sam svaki dan oko 3h izjutra), ali naravno nije ni bitno. Jednom mesečno da uspe, puna kapa da bude apsolutno tačan. U starom stanu (treći sprat, slobodan pogled ka severu), uspevao je svaki put. Sada u novom stanu (prvi sprat, i gledam zgradurinu prema severu) nešto ređe mu uspe. Malo smara što bi sam morao da pomeri vreme zima-leto, kada treba, ali pomeri ga samo ako te noći uspe sinhronizacija. Ako ne uspe, ostane na starom vremenu, pa moram dva tri puta ručno da pokrećem sync. Gunđ! :(
 
Citizen ima podešavanje za DST, auto i manual. Možeš da dokupiš antenu za prijem signala. Ja je imam i radi odlično, prima signal u bilo koje doba dana. Bg, drugi sprat, pogled na istok.
 
Gdje si naručio antenu?
 
Citizen ima podešavanje za DST, auto i manual. Možeš da dokupiš antenu za prijem signala. Ja je imam i radi odlično, prima signal u bilo koje doba dana. Bg, drugi sprat, pogled na istok.

E, jes vala, gde uze antenu? I kako se "kači" na sat?!?

DST postavljen na auto jeste dobra stvar, ali je problem ako tu noć kada se menja vreme, ne uhvati signal. Onda ostaje na starom vremenu, pa morate ručno pokretati sync. Pa još ako se baš tada uzjogunio da iz par pokušaja neće da uhvati signal... :(

Edit:
Evo antene: https://bomar.rs/narukvice-citizen-5001354
A evo i uputstva: https://bomar.rs/data/products/3131/Uputstvo-za-pojaiva-radio-signala-RCW-SU-3.pdf
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno