Šta je novo?

cime podmazujete ventilatore?

Pa.... uvozio ih je 1/40 IDE konektora a prodavali ovi iz mrezaste kuce....

P.S. Da ne pravimo reklamu, a ko razume..... shvatice. :)
 
Da, ali da se razumemo, u pitanju je muski IDE konektor i paukova (ne ribarska) mreza.
:D :D :D
 
ma grafitna massssss.... :d nema bolje resenje.... jos kada je turish na "kilo" ima da bude "extra-ultra-super-mega-giga silent"... :D :D :D :D :D
 
najbojii je univerzalni modifikator pa posle toga litijumska ili grafitna mast provereno dugotrajno
 
Uglavnom koristim tovatnu mast i odlicno se pokazala. Mozda je lakse kupiti novi vent ali ja obozavam kad sve rasklopim ocistim i podmazem ima neki filing u svemu tome...
 
Poslednja izmena:
ali tovatna mast? ona ce bas napraviti od njega ultra silet fan :) sa 2000rpm bacice ga na 1200rpm :D

Ne mora da znači. Mada u proseku ga uspori za 10%. Ali vremenom se "razgazi" pa fan dođe na svoj rpm...
 
ja sam koristio Pavlovicevu mast za bebe i nemam problema citavu godinu dana kuleri se necuju
osnovni sastojci Pavloviceve kreme su VAZELIN I LANOLIN
 
inace mast ne provodi struju barem mislim ali je odlicno mazivo
 
Jos jedan glas za motorno ulje. Cak i SAE 90 moze da se koristi. Ova retka ulja se brzo "razbiju", kao i WD40. No, ako je veliki zazor izmedju osovine i caure, treba pokusati sa grafitnom mascu. ILI: NOVO JE NOVO!
 
Poslednja izmena:
...Cak i SAE 90 moze da se koristi...

Ne da može nego je to možda i najbolje rešenje.
Sa ovim uljem apsolutno nema potrebe za bilo kakvom mašću...
Ja sam probao svašta od mašinskog ulja za šivaće mašine, ulje za motore (SAE30; SAE 15-40, preko grafitnih masti do tovatnih masti... Nekada i mixovao 2 maziva...
Za fanove sa biksnama (gde nema ležaja) SAE 90 (može i 80) je po mom (slobodno mogu reći bogatom :)) iskustvu najbolje rešenje.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim kvalitetniji silikonski lubrikant- mast kojom podmazujem masinu za pecanje..
ma milina..
 
Pa dobro ali ajde malo da pričamo i o cenama.
Litar (1L !!!) SAE 90 košta ~100Din i za života ne možeš da ga potrošiš podmazujući fan-ove i da si serviser u nekoj ozbiljnoj firmi...
Koliko košta taj silikonski lubrikant? Verujem da uopšte nije jeftino...
 
Ma sasvim ok radi i BAGAT ulje za sivace masine.
 
Ja ga iskreno podmazujem kompresorom :)

Naravno dodam koju kap masinskog ulja, a onda ga fino iskompresujem na xxxx rpm :D i radi kao zmaj...
 
WD-40
Hinax


Ulje kojim podmazujem lanac na bike-u :)
Ponekad malo tavat masti ako zatreba (nemam gushchije) :d
 
Poslednja izmena:
odlicno je ulje za podmazivanje satnih mehanizama (ima 4-5 vrsta, najbolje za dzepne casovnike ili budilnike) to se sigurno nece brzo osusiti!!!
 
Poslednja izmena:
Pa dobro ali ajde malo da pričamo i o cenama.
Litar (1L !!!) SAE 90 košta ~100Din i za života ne možeš da ga potrošiš podmazujući fan-ove i da si serviser u nekoj ozbiljnoj firmi...
Koliko košta taj silikonski lubrikant? Verujem da uopšte nije jeftino...

To sam uzeo pre 2-3 god ali se ne secam tacno cene, 400 ili 600din kutija od 35g a ja jedva da sam je naceo.
Istina, glupo je to kupovati samo za kulere ali ako vam od toga zavise skuplji sklopovi kao sto su meni masinice za pecanje, onda je ta cena beznacajna
 
Poslednja izmena:
silikonska mast je majka za coolere
 
Dzeremaja bio sam u shoping,nigde nisam uspeo da nadjem tu mast svi me nesto gledaju belo..i na kraju odem u prodavnicu zvanu "meredov" tamo mi dadose par vrsti..puko sam 947 din,za 50g.valjda je to to,ma da i nisam odusevljen ...
 
Poslednja izmena:
Dzeremaja bio sam u shoping,nigde nisam uspeo da nadjem tu mast svi me nesto gledaju belo..i na kraju odem u prodavnicu zvanu "meredov" tamo mi dadose par vrsti..puko sam 947 din,za 50g.valjda je to to,ma da i nisam odusevljen ...

Auuuu, 947din za mast, bolje da si kupio nov ventilator, ili 2 za te pare.
Nije mi jasno zašto se trudite da podmazujete ventilatore kada za sitne pare možete da kupite nove?!?!

PS: Zar ventilatori za PC-u nemaju suve ležajeve?!
 
Mast se koristi za podmazivanje zatvorenih delova, koji se krecu velikim brzinama, ne ulje.
Ja koristim grafitnu mast, jer ona stiti od daljeg habanja. treba podmazati ventilator grafitnom mascu odmah po kupovini i trajace mnogo duze, sigurno.

Meni je ventilator na chipsetu poceo odavno da tandrce, ali posto sam stavio grafitnu mast u njega, nivo tandrkanja se dosta smanjio. Pa eto, ako je mast uspela da smanji tandrkanje, zamislite kako bi koristila tek da sam je stavio odmah posle kupovine kulera.



PS: Zar ventilatori za PC-u nemaju suve ležajeve?!

Sta ti znaci suvi lezaj? Onaj koji radi bez sredstva za podmazivanje?
 
nije mi bas najjasnije: cesto ovde citam da ljudi podmazuju vent. sa grafitnom mascu. bavim se poslom koji je usko vezan za masinsku struku, koliko znam u mojoj firmi grafitna mast se koristi za klizne lezajeve koji se okrecu minimalnim brzinama. e sad vetilatori se okrecu od 1000 ob/min pa navise sto je cini mi se neodgovarajuce za grafitnu mast.
 
nije mi bas najjasnije: cesto ovde citam da ljudi podmazuju vent. sa grafitnom mascu. bavim se poslom koji je usko vezan za masinsku struku, koliko znam u mojoj firmi grafitna mast se koristi za klizne lezajeve koji se okrecu minimalnim brzinama. e sad vetilatori se okrecu od 1000 ob/min pa navise sto je cini mi se neodgovarajuce za grafitnu mast.

Da li ima razlike u sastavu ili delotvornosti grafitne masti ako su u pitanju veliki brojevi obrtaja ili kuglicni lezajevi?
 
Koliko se secam, grafitna mast se koristi na mestima koja rade pod visokim termickim opterecenjem...ne bi trebalo da ima veze sa brojem obrtaja.
 
Koliko se secam, grafitna mast se koristi na mestima koja rade pod visokim termickim opterecenjem...ne bi trebalo da ima veze sa brojem obrtaja.

Tačno tako, bravo!
Ja nemam snage ovde svakog da citiram a i ono što sam napisao izgleda da niko i ne čita!
Primeri iz auto-mehanike:
grafitna ide u homokinetičke ležajeve (znači u one koji su pod izuzetno velikim opterećenjem)
tovatna u ležajeve na točkovima npr. (znači u one koji se okreću velikim brzinama i gde nema nekog velikog opterećenja)
ulje ide u biksne, u ventilatore (tamo gde nema ležajeva i nema velikog opterećenja)

To je cela filozofija ali ljudi neće da čitaju, a onog ko pita zbune još njih 5-orica "koji su nešto čuli pa da prenesu dalje"...
 
moguce je da ima grafitnih masti razlicitiog sastava, uglavnom mi koristimo grafitnu za male brzine ( npr podmazivanje zupcanika), dok tovatna (kolomast kako kazu majstori) za kuglicne i klizne lezajeve.
btw. dnevna potrosnja masti je oko 100 kg.
 
Nazad
Vrh Dno