Šta je novo?

cime podmazujete ventilatore?

Gde ima da se kupi i koliko kosta?
Ja sam kupio u nekom hipermarketu, tamo gde se prodaju kreme za bebe. Mislim da sam oveću teglicu platio oko 100-120 din, tako nešto. Ima i neki Pantenol kao dodatak, nadam se da ne jede ležajeve.
 
Ja sam kupio u nekom hipermarketu, tamo gde se prodaju kreme za bebe. Mislim da sam oveću teglicu platio oko 100-120 din, tako nešto. Ima i neki Pantenol kao dodatak, nadam se da ne jede ležajeve.

Hahaha,od pantenola moze jedino koža ležajevima da bude zdravija :)
 
mislim da je jedino pravo, trajno resenje nov ventilator. jer to sto postane bucan znaci da su mu otisli lezajevi. kad se podmaze jeste tisi ali se okrece mnogo sporije pa je to samo privremeno resenje. (mozda bi valjalo preventivno podmazivati)
 
ako zvrchi-menjaj, ali ako se samo zaprljao-rasklopi, ochisti, podmazhi i cepaj dalje...
uostalom xilence (oni fancy crveni) su 320din i odlichni su, to sad sa noctuama je meni malo khm khm, nisam freak shto se tiche buke ali nije bash da chujesh vent vishe od krljanja harda ili playera...
a sad da jurim vent od ko zna koliko para zbog 2db ili mozhda zbog malo vecheg protoka vazduha-ne pada mi na pamet.
opet meni radi muzika non-stop, samo ne kad spavam-danju se nechuje, a nochu ima onaj umirujuche konstantan zvuk-ssssssssssssssssssssssss :d
gledam ljude po benchu koji jure ovakve, onakve, silent, bla, bla, bla... pa brate nije valjda da nema niko muziku u kompu? upali muziku i gotovo ;)
 
Pa da ali vent se vrti non stop a hard krlja jako retko. Ni ja nisam vise freak za tisinom od kako ne spavam pored kompa. Mislim da si malo promasio poentu silent pc-a. Nije bitno da li se cuje dok ga koristis nego da je mutav dok downloaduje/renderuje a ti pored sanjash.

Imao sam muziku al sam je upalio :)
 
Poslednja izmena:
Sto ne probate kao Turci loj! :D
 
Grafitna mast ili mašinsko ulje. Oba su mi se dobro pokazala, pod uslovom da na kulerima nisu otišli ležajevi. Tada samo kupovina novog kulera dolazi u obzir.
 
mislim da ulja i masti za podmazivanje imate da kupite u radio klubu.

a ja, pa ja koristim tovat mast za lezaje :) ima da se kupi i na benzinskim pumpama :D
 
wd-40 nikako ne bih preporuchio.
zariba kuler od wd-40.
 
Poslednja izmena:
A ljudi kada ce te vise nauciti, dakle:

WD = water displacement - dakle nije mu funkcija podmazivanje nego izbacivanje vode na mestima gde je to potrebno.

Ja ventoe podmazujem tovatnom mastju - mozda malo obara br, obrtaja u pocetku ali ima dugotrajan efekat.I to podmazujem samo ventove koji su malo bolji i koji su specificnih dimenzija.

Vise praktikujem zamenu.Sada zu ventovi za dz, ali bukvalno!
 
Nisam probao, ali bi možda dobro riješenje bila mast za lance - dolazi u spreju, kao WD, tekuća je i ulazi u zazore, a već nakon par sec se pretvara u mast. Jedino se bojim da bi previše usporila ventilator.
 
A ljudi kada ce te vise nauciti, dakle:

WD = water displacement - dakle nije mu funkcija podmazivanje nego izbacivanje vode na mestima gde je to potrebno.

Ja ventoe podmazujem tovatnom mastju - mozda malo obara br, obrtaja u pocetku ali ima dugotrajan efekat.I to podmazujem samo ventove koji su malo bolji i koji su specificnih dimenzija.

Vise praktikujem zamenu.Sada zu ventovi za dz, ali bukvalno!


OK, ali WD-40 je masan na dodir :trust:

Majstor kod kog sam bio na praksi je sa WD-om prskao zardjale srafove kako bi se matice lakse odvrnule.
Prica je bila da ce WD da "nagrize i otpece" navoje, i to je zaista funkcionisalo.

Ja sam nekoliko ventova tako osposobio, jer se valjda mast u njima pomesala sa finom prasinom,
a posto nisam mogao da ocistim lezaj iznutra, natopio sam ga sa WD-om, i radio je.

Jedino sam za sleeve lezaje koristio tovat mast kupljenu 1999. :d
 
wd ti se zavuche u najsitnije proreze, pukotine pa zato mozesh da odvrnesh shraf, i to je to.
a za podmazivanje nije dobar.
probaj na kolima, sipaj umesto ulja u motor wd-40 pa vidi koliko ce dugo da radi :) (joj kakav primer dadoh, al kontate u chemu je poenta)
 
Što mrzim da se ponavljam, al' vidim da ova tema još traje:

- OK je podmazati ventilator, recimo jednom godišnje, koga ne mrzi. (mašinsko ulje (veće gustine) ili mast - da, WD-40, guščija mast i slično - ne)
- Ako ventilator počne da tandrče na svakih mesec-dva, zna se gde mu je mesto: u kanti sa ostalim otpadom.

Moj princip : ne podmazujem ventove skoro nikada. Koji protandrči brzo - taj leti u otpad. Svi vetilatori koje imam rade besprekorno (a najnoviji ima recimo godinu dana). Da mazim i pazim loše ventove - to mi ne pada na pamet.
Dobar primerak će duugo služiti, loš će tražiti konstatnu "negu", a to neće "uzvratiti" nikakvim tihim radom , nego će nastaviti po svome posle nekog vremena.
Naravno ima i izuzetaka - koji samo potvrđuju pravilo.
 
Poslednja izmena:
Pa cini se da je masan posto je na bazi silikona.I tacno je to da se koristi za odvrtanje zardjalih srafova, ima on jako siroku primenu, npr. odlican je za brave i jos milion stvari, ali nije namenjen za podmazivanje ventilatora.
Mislim moze da se stavi, ali nije to to.Postoje adekvatne masti i ulja za to koje mnogo bilje obavljaju posao ;)
 
Ma u vreme Durona sam stavljao i masinsko ulje i tovat mast, al' najlakse i najbrze mi je bilo da spricnem WD-40, a i radilo je posao :banana:

Sad "vozim" Xilence ventilatore sa Hydro lezajem, tako da nema potrebe za podmazivanjem ;)
 
Mrzelo me da citam celu temu, pa neznam da li je neko koristio ono ulje za podmazivanje pistolja i ostalog oruzija?
TO sam koristio jedno vreme i davalo je odlicne rezultate, dok cale nije negde zaturio i vise nemogu da nadjem...
Jedno pitanje:
Da li grafitna mast provodi struju? odnosno da li moze da dovede do kratkog spoja ako prsne na plocu?
 
ja koristim griffon lubrit all i super se pokazao. takodje imam ptfe i silicone spray od istog prizvodjaca,zavrsavaju posao.

untitled.JPG
 
Poslednja izmena:
Moj princip : ne podmazujem ventove skoro nikada. Koji protandrči brzo - taj leti u otpad. Svi vetilatori koje imam rade besprekorno (a najnoviji ima recimo godinu dana). Da mazim i pazim loše ventove - to mi ne pada na pamet.
Dobar primerak će duugo služiti, loš će tražiti konstatnu "negu", a to neće "uzvratiti" nikakvim tihim radom , nego će nastaviti po svome posle nekog vremena.
Naravno ima i izuzetaka - koji samo potvrđuju pravilo.

Ovo je i tacno i ne :) Sve ventove koje sam dosad imao ja sam podmazivao. Primetio sam da su kuglicari skloniji tandrkanju u odnosu na obicne (sleeeve), ali zato sa podmazivanjem neuporedivo duze traju.

Vent koji sam stavio na cipset je skinut sa graficke, marke Sunon i ima Maglev lezaj (magnetni lezaj, bez direktnog kontakta statora i rotora) koji bi u teoriji trebao da traje vecno, medjutim kada je hladno vent zvrci. Posto ga je nemoguce rastaviti, ja sam naspricao WD kroz rupicu sa gornje strane i radi necujno vec mesec+ dana. Inace, jedan od najtisih ventova koje sam ikada video: vrti se na 5500 obrtaja, a jedva da se cuje blago zujanje i to samo kad mi je pored uveta. Kada se vrti na 3000-4000 obrtaja, apsolutno necujan.
 
Ja moje podmazujem mašinskim uljem,tačnije,uljem za šivaće mašine i eno radi ko podmazano.
 
zato sto i jeste podmazano :d
 
Cistom guscijom masti :D, salim se i ja sam sa tim uljem za sivacu masinu posto mi deda snajder :D,ali sada su ovi ventovi sto imam novi pa klize ali bice vremena kada ce raditi tubica :)
 
Nazad
Vrh Dno