Šta je novo?

cime podmazujete ventilatore?

joriq

Čuven
Učlanjen(a)
04.01.2004
Poruke
5,557
Poena
780
cime podmazujete ventilatore? Ja sam do sad koristio ulje koje koristim za podmazivanje masinice za brijanje/shishanje, koje je isto kao i ono za podmazivanje sivacih masina (po savjetima sa ovog foruma), ali kuleri relativno brzo pocnu da se opet cuju, i kad ih otvorim, potpuno su suvi (cak i posle 3-4 dana, mozda i manje). Da li da probam sa par kapi Mobil S semi-synthetic motornog ulja?! :smash: Postajem ocajan, a zivci mi se polako tanje, bojim se da cu sledeci put kad cujem ZVRRRRRRRRR nesto da polomim!:S:
 
Poslednja izmena:
Bilo koje ulje za fine mehanizme, poput tog ulja za mašinicu za šišanje - fenomenalno je. Ja podmazujem uljem za mašine za šivenje. Ako se osovina istrošila, sasvim je normalno da upadaju u interferenciju i zuje, tu ništa ne može da trajno reši problem sem zamene ventilatora. :)
 
Ulje vrlo brzo "izleti" napolje.Pozeljno je staviti mast. ( Cistu gusciju :d )
 
Podmazi zamenom za silent heatsink ;-)
 
Ja podmazujem zamenom ventilatora :)
 
ja stavljam grafitnu mast ok su rezultati. naravno cista guscija je najbolje resenje :d
 
Jel se vi to zafrkavate za cistu gusciju, ako ne, odo ja u zoo vrt :)
 
Niko se ne zeza sa čistom guščijom... to se ne sme! Dobra je... na leba da se maže :d :d :d
Ja koristim neku Castrol mast... jako je fina, i predviđena je za male i osetljive mehanizme.
 
Poslednja izmena:
ja koristim domaci svinjski cvarak ! :) :D

naravno WD-40

poz.............
 
Poslednja izmena:
Novi ventilator i nema problema!
 
WD-40, a sada ovde Q-20 sto je isti djavo samo se drugacije zove :d
 
WD je odlično rešenje, ali fino ulje je mnogo (mnogo) dugotrajnije. Nije loše posle WD, koji ima sjajnu osobinu da spere prljavštinu, kanuti par kapi finog ulja. Odlično se vezuje za osovinu.

Guščja mast je inače najbolje rešenje, ali zbog dostupnosti preporučujem ovo iznad.
 
WD-40 nije sredstvo za podmazivanje u primarnoj nameni, vec odstranjivac vlage (WD = Water Displacement)! Izbegavajte WD-40 jer moze da bude agresivan i da odstrani lubrikant kojeg mozda jos uvek ima u nekoj meri.

Za klizne lezajeve dobro je koristiti mast za lezajeve. Kod kotrljajnih moze da se kane kap ulja, ali ako su osteceni ni to im nece mnogo pomoci.

Grafitna mast jeste OK, mada je njena primarna primena na mestima koja su izlozena visokoj temperaturi.
 
Poslednja izmena:
Kada sam otvorio Chieftec-ovu 12-icu video sam da ima mast unutra, tako da preporucujem da stavite mast umesto ulja.
 
KAKAV BRE WD-40???
Ovde pola ljudi nema mozga.

Iskljucivo uljem za menjace.
 
Jos jedan glas za grafitnu mast! :)

Ja idem po nekom pravilu da za elemente koji se brzo krecu ili rotiraju treba da se koristi gust lubrikant.
 
KAKAV BRE WD-40???
Ovde pola ljudi nema mozga.

Iskljucivo uljem za menjace.

2000 primjera gdje se WD40 moze koristiti

http://www.twbc.org/wd40.htm

uostalom na vise mesta stoji
Lubricates fans -> ili ti podmazivanje ventilatora

Zbog njegove tecne forme je prilagodniji da podmaze mesta gdje sa mastima nemozes prici

E sad kakve to veze sa mozgom ima ..... hmhmhmhm
 
Poslednja izmena:
Ne zelimo da znamo kako si dosao do tog pravila. :d
 
Ne zelimo da znamo kako si dosao do tog pravila. :d

pa neznam bratski ali tamo gdje ja ubadam uvijek je dobro podmazano :D
reakcije su spontane i automatske ! E sad cuo sam da neki imao sa vazelinom cesto posla ....
ha ha ha

I opet bi bili kod one moje stare izjave kad je ovaj forum u pitanju :

Ko zna ! , zna !!!!
 
Poslednja izmena:
pa neznam bratski ali tamo gdje ja ubadam uvijek je dobro podmazano :D
reakcije su spontane i automatske ! E sad cuo sam da neki imao sa vazelinom cesto posla ....
ha ha ha

I opet bi bili kod one moje stare izjave kad je ovaj forum u pitanju :

Ko zna ! , zna !!!!

Nije se odnosilo na tebe. Odnosilo se na:
Rale45 je napisao(la):
Jos jedan glas za grafitnu mast!

Ja idem po nekom pravilu da za elemente koji se brzo krecu ili rotiraju treba da se koristi gust lubrikant.
 
Pažljivo sa mašću, pošto može da redukuje obrtaje. Opet, zavisi šta vam treba. Ja sam odustao od WD-40, ali fino ulje za oružje ili šivaće mašine se pokazalo kao veoma dugotrajno rešenje.
 
@ jorig

Prijatelju, to su bre zivci u pitanju kod tebe, a ne ventilatori :D

Kad ste vec zapeli sa tim lubricantima, eto moze i onaj iz kondoma.

Uzmi pa usisivacem ocisti dobro te ventilatore, i to treba raditi cesce i nece biti problema, a kad prezuje onda novi i gotovo.
 
Mast moze da redukuje obrtaje, ali ne za dugo jer cim se malo zagreje pada viskoznost dovoljno da klizni lezaj koji ima poprilican zazor radi normalno.

Evo jednog komentara u vezi WD-40:

"Because WD-40 acts as a solvent, it should not be used where removal of grease is an issue, such as on bicycle chains or around exposed bearings of any type or it may damage the grease and cause premature wear!"
 
Silikonska mast koja se koristi na mestima gde ne sme da bude fleka, recimo u fotokopirkama, odlično radi posao i dugo ostaje na ventu ;)
 
Godinama u tu svrhu koristim zeninu nivea kremu, ne secam se vise gde sam to procitao ali kod mene deluje bolje od svega navedenog.
 
Poslednja izmena:
Turbinsko ulje
 
Aman ljudi, novi ventilator moze da se kupi od 200 dinara vec, ako ne i za manje. Nije mu se zaprljala sad turbina na V12 Biturbo pa da ustedi malo, da je podmaze :p
 
Poslednja izmena:
podmazivanje

Ka prvo ovde se prica o razlicitim stvarima...Jeftiniji ventilatori imaju osovinicu i leziste te prostiji sistem ali izdrzljiviji sto se tice velikih obrtaja...Recimo kao skromni poznavalac mehanike (svojevremeno sam radio na svojim autima uspesno generalne:smash: )mogu reci sledece...
1)Tamo gde su"ballbearing"-kuglicasti lezajevi treba obavezno upotrebljavati "grafitnu mast"...Sama konstrukcija ovih lezajeva je takva da umanje buku,redukuju trenje(samim tim sto je fizicki povecana povrsina naleganja materijala-kuglice,trkac i okvir...) Mast je nezamenjljiva !!! Pc ventilatori sa kuglicastim lezajevima su brzi i po 2-3000-/min (a neki stariji i po 5-6k o/min i po tome se mogu porediti sa bilo cime...Tu se razvija i dosta toplote usled trenja te mast dobija svoj radni viskozitet,te usled toga nema bojazni da ce se redukovati broj obrtaja(a i da se to desi to je tako predvidjeno...)

2)Tamo gde su obicne osovinice i lezaj (bez kuglica) treba i dalje upotrebljavati ulje-masinsko,hidraulicno itd...Moze i za motore recimo sintetika sae 10(znaci najredje)...Tamo gde su recimo stari i bucni ventilatori (gde je povecan zazor koji se meri u stotim delovima mm) moze se preci na za "nijansu" gusce ulje recimo sae 20-30(koriste traktori i stariji diesel motori) a ne odmah na ulje za menjac (sae 90)sto neko rece...

3)Ko ne zna sta treba neka se ne pravi pametniji od fabrike! Ako je bilo ulje vrati ulje,ako je bila mast vrati istu...

4)Mnogi se zale da im posle 2-3 dana opet pisti ventilator! A sta je sa prva dva dana...Ili prvih nekoliko sati...Zasto ne pisti i tada!!!? Znaci ili ulje gubi svojstvo(nisi sipao odgovarajuce) ili se gubi-otice...Znaci obratite paznju na one nalepnice koje stoje na kuleru one prestavljaju zastitu-cep da bi ulje ostalo u lezaju...Ako je nalepnica masna i ne lepi se vise,baciti i zalepiti parce selotejpa,izolir trake itd. Bolji ventilatori imaju gumeni cep na tom mestu ispod nalepnice...
:wave:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno