Šta je novo?

Koji linux za stare office masine?

farmaceut

Čuven
Učlanjen(a)
12.01.2002
Poruke
330
Poena
619
Dakle, problem je u sljedecem:
Imam firmu sa 4-5 racunara, na nekoliko lokacija, tipa P II 400MHz 64MB ram.
Trenutno koriste win 98 (neka "domaca" radinost), IE 5 i office 97.

Posto legalizacija kuca na vrata, zanima me koja bi linux distribucija bila najbolja za ovako stare masine.

Jedino sto je potrebno je da sadrzi open office ili sl, kompatibilan sa MS wordom, i internet browser, jer racunari treba da imaju pristup internetu preko modema (gdje se nalazi server side program i baza podataka koju svi racunari koriste) .
Takodje da interfejs bude sto prihvatljiviji ljudima koji nista ne znaju o kompu.

Znam da je na forumu bilo slicnih tema, ali nigdje nisam nasao neko ustaljeno misljenje.
Trenutno kuci imam Knopix 4.0 LIVE, (koji nesto nece na tim masinama sa 64 MB), sad skidam DSL (50-mb), pa cu da probam.
Napominjem da nisam nesto iskusan sa Linuxom (ali sam voljan da ucim:)
 
Moja preporuka je Xubuntu http://www.xubuntu.org/

Xubuntu is a complete GNU/Linux based system with an Ubuntu base. It's lighter, and more efficient than Ubuntu with GNOME or KDE, since it uses the Xfce Desktop environment, which makes it ideal for old or low-end machines, as well as thin-client networks.
 
Koliko ja znam DSL nema OpenOffice u sebi tako da ćeš isti morati naknadno da instaliraš (u slučaju da ti ovo nije poznato). Ako ti je na tim mašinama potreban samo tekst procesor DSL dolazi sa AbiWord-om koji je sasvim solidan.

U svakom slučaju preporučujem neki distro koji ima neki "lakši" window manager (Xfce, Fluxbox, ...). Pogledaj uostalom na www.distrowatch.com ako već nisi.
 
Bilo koji noviji distro, recimo Suse ili Fedora (nova izlazi prekosutra); samo treba kod instalacije da izaberes neki lightweight window manager umesto KDE/GNOMe varijante, npr. Window Maker dolazi jos uvek sa svim novijim distroima.
BTW, lakoca koriscenja je obrnuto proporcionalna zauzecu resursa na racunaru; WM je mali, lagan i brz, ali na prvi pogled mozda malcice neudoban. KDE i GNOME su luxuz, ali zauzimaju dosta.
 
Novije distribucije takođe sadrže XFCE koji je pravljen s namerom da bude korišćen na starim kompjuterima, a opet lepo izgleda.
 
Ne sve, u tome jeste problem sa XFCE-om; kod nekih mora posebno da se skida.
 
Evo upravo se igram sa DSL. Nema open office, ali se moze dodatno instalirati.
Na mom kompu sa 512MB radi lijepo, mada dosta hardwera nije prepoznao:)
Napravio sam i Virtualnu masinu sa 64MB, i ne radi lose (knopix nije htjeo ni da se digne u graf. okruzenju sa 64MB). Moram probati na jednom "pravom" PII 64MB.

Pogledat cu malo poredjenja distribucija, posto mi je problem skinuti sve (skup internet), pa probavati.

Ima li negdje mogucnost da se na netu, online "iskonfigurise" instalacija, pa onda skine samo ono sto mi treba? (mozda je glupo pitanje, ali sam pocetnik sto se tice linuxa)
Pozdrav.
 
ljubak

Hvala na sajtu ! Ako imas jos nesto od sajtova s ostalim OS slobodno pusti :) Zanimaju me oni mali OS osvi koji staju na mali CD od 190mb ...

Hvala
 
VectorLinux je odlican za office masine. Preporucujem SoHo edtition sa XFCE-om. Manje vise je svejedno koji ces distro izabrati, bitno je samo graficko okruzenje. Bezi od KDE i GNOME.

http://www.vectorlinux.com/
 
ljubak

Hvala na sajtu ! Ako imas jos nesto od sajtova s ostalim OS slobodno pusti :) Zanimaju me oni mali OS osvi koji staju na mali CD od 190mb ...

Hvala

Na www.distrowatch.com imas preglede distribucija sa osnovnim podacima i web adresama distribucija, gde iste ili mozes da skines ili opsezno o njima procitas.
 
Evo ak bas oces da se zezas na mojoj desktop masini podizanje Gentoo-a sa KDE-om zauzima 50 mega :)
 
Posto mi je skupo skidati sve distribucije, prekopao sam malo DVD-ove iz casopisa.
Nasao sam sljedece iso distribucije za instalaciju, pa bi mi pomoglo da me uputite sta mi je najlakse instalirati kao pocetniku?:

-Knoppix 4.0 Live (sa kojim se igram na svom desktopu, ali nece da radi na 64MB)
-Mandriva 2006
-Feodora (ne znam tacno koja verzija, iz 2006)
-Slackware 10
-Suse 9.1
-DSL (skinuo ga sa neta, radi "live" i sa 64MB)

Takodje sam si kupio jednu polovnu masinu pII 400 64MB za eksperimentisanje.
 
Imaš i DSL-N ... kao DSL nooot ;). Malo nabildaniji DSL.
BTW, ja bih ipak pokušao prvo sa Xubuntuom.
 
Posto mi je skupo skidati sve distribucije, prekopao sam malo DVD-ove iz casopisa.
Nasao sam sljedece iso distribucije za instalaciju, pa bi mi pomoglo da me uputite sta mi je najlakse instalirati kao pocetniku?:

-Knoppix 4.0 Live (sa kojim se igram na svom desktopu, ali nece da radi na 64MB)
-Mandriva 2006
-Feodora (ne znam tacno koja verzija, iz 2006)
-Slackware 10
-Suse 9.1
-DSL (skinuo ga sa neta, radi "live" i sa 64MB)

Takodje sam si kupio jednu polovnu masinu pII 400 64MB za eksperimentisanje.


Heh, sta god da kazes da imas ili da bi probao, uvek ce ti savetovati nesto trece :S:
 
Nazad
Vrh Dno