Šta je novo?

Windows software pod Linux/Wine kombinacijom?

Leopoldk

Slavan
Učlanjen(a)
15.03.2006
Poruke
200
Poena
319
Citao sam ranije o mogucnosti da se DX i OpenGL igre pokrenu pod Linux-om. Ovih dana naleteh na jednu slicnu pricu, navodno majstor tera meni omiljenu djusku pod Linux/Wine kombinacijom. U istoj diskusiji vidim da ATI kartice nemaju podrzan 3d mod u ovoj kombinaciji, a ja trenutno koristim R9550. Interesuje me da li je neko probao ovako nesto, koliki je gubitak performansi u odnosu na Win operativni sistem sa istim software-om, koje Nvidia kartice su dobro podrzane (da li ce biti problema na pr. sa GF 6600), kao i koje Linux distribucije podrzavaju SATA HDD. Takodje me interesuje koliko je komplikovano ubaciti nove drivere u postojecu Linux instalaciju, citao sam davno nesto da se mora driver ubacivati direktno u Linux Kernel, dal' je bilo poboljsanja na tom polju?
 
sa atijem ....zaboravi na 3d u linu a tek sa emulacijom...:) uzmi nvidia kartu
 
Sa SATA (II) diskovima nema problema (bar ih ja nisam imao) ako koristis genericki kernel iz vecine distribucija (probao Ubuntu/Kubuntu 6.06 i SUSE 10.0 sa Samsung SATA II i NForce4 S939). Sto se tice 3D akceleracije, probao sam sa R9600 i OpenGL je radio dobro sa SUSE 10. Nisam probao igre pod Wine-om ali Quake4 radi (uglavnom) dobro.
 
Poslednja izmena:
Hvala momci :)

@ Vic:
Posto moja kartica ima isti VPU kao tvoja mozda cu uspeti sve da nateram da radi bez promene grafike. Posto vidim da si pisao iz sopstvenog isqstva bicu toliko bezobrazan da postavim jos neka pitanja. Kako multiplayer iz Win djuski radi pod Linuxom, tj. radi li uopste? Koja distribucija bi bila najpogodnija za Asrock KT 400 plocu, Sempron 2300, R9550, SATA HDD?
 
tako je. sve moze da ide laksim ili tezim putem. ti ocigledno biras tezi.:)
jos jednom ponavljam, ako hoces 3d pod linuxom uzmi nvidia kartu..
 
a zasto?
 
tako je. sve moze da ide laksim ili tezim putem. ti ocigledno biras tezi.:)
jos jednom ponavljam, ako hoces 3d pod linuxom uzmi nvidia kartu..

Drajveri za atija se instaliraju kao i za nvidiu (ili bi bar trebalo, meni je išlo isto, mada sam po forumima video da ljudi imaju problema sa oba proizvođača). Znači skineš drajvere sa sajta proizvođača i pratiš uputstva. Čak sam sa nvidia karticama imao problema sa drajverima je nisam mogao da instaliram ono koje sam skinuo sa zvaničnog sajta (nesto oko neslaganja sa veryijom kernela...) vec sam morao da koristim verziju koja se nalazi na SUSE serverima ( instalacija pomoću JUST sistema, ako se dobro sećam. ). U svakom slučaju možeš da imaš probleme sa bilo kojom karticom.

Hvala momci :)

@ Vic:
Posto moja kartica ima isti VPU kao tvoja mozda cu uspeti sve da nateram da radi bez promene grafike. Posto vidim da si pisao iz sopstvenog isqstva bicu toliko bezobrazan da postavim jos neka pitanja. Kako multiplayer iz Win djuski radi pod Linuxom, tj. radi li uopste? Koja distribucija bi bila najpogodnija za Asrock KT 400 plocu, Sempron 2300, R9550, SATA HDD?


Kada sam imao R9600 imao sam vrlo sličnu konfu tvojoj (sada sam prešao na NVidiu, ali to nema nikakve veze sa Linuxom). Jedina razlika je bila ploča (NForce2). Tada sam imao samo SUSE. Ja bi ti preporučio Kubuntu/Ubuntu (KDE/GNOME). Od Linux distribucija koje sam probao do sada ovo su najbolje (brze, lako se instaliraju, velika baza programa). Možeš verovatno da više brzine izvučeš sa Gentoo distribucijom, ali je potrebno mnogo znanja, strpljenja i živaca da se odradi poštena instalacija. Drajvere i programe instaliraš preko apt-get programa, imaš na www.ubuntu.com u forumima how-to za drajvere, kodeke i sve ostalo (Najbolje je ustvari da potražiš automatix za Ubuntu - opet na forumima.) Multiplayer radi ok (probao samo u lokalnoj mreži - ja sam igrao na linuxu a cimer na winxp.) i tu nebi trebalo da imaš problema (naravno ukoliko ti proradi mrežna :D mada ovo nebi trebalo da bude problem.) Jedno upozorenje - Linux slabo raspoznaje USB ADSL modeme i rutere (nema drajvera) tako da ako imas ADSL stavi ga na mrežnu karticu ili šeruj vezu iz win-a sa neke mašine u mreži. Stavi najnoviju verziju distribucije koju odabereš!
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala na informacijama. Sto se multiplayer-a tice, ja djuskam preko dial up-a, ali ako je radilo u lokalnoj mrezi nema razloga da se pretpostavi da nece raditi i preko TCP/IP konekcije. Za graficku karticu cu da vidim. Probacu prvo sa ovom, pa ako ne bude islo stavicu neku G-silu...
 
Ja sam imao R9600Pro do pre koji dan. Instaliran ubuntu sa XGl-om, i svim mogucim igrama i programima. Velika vecina od njih je koristila OpenGL i naravno da su svi radili odlicno. Od poznatijih sam imao Warsow - igra bazirana na Q3 endzinu, doduse native za Linux. Sa radetom sam probao Guild Wars preko wine-a, i radilo je ali sa dosta glitcheva. Kada sam uzeo GF6600GT, obrisao sam drajvere za R, stavio nvidijine, i sve je nastavilo da fercera, cak i XGl. Poslednje sto sam igrao je CS 1.5 online preko Cedege ali izbacuje me zbog Cheating Death-a. Ako neko zna reshenje, molim neka javi. Nemam sata diskove tako da ne bih znao o tome, a sto se tice apdejta drajvera, to se radi automatski. Nadam se da sam pomogao. Poz
 
Poslednja izmena:
e pod linuxom radi i ati i nvidia tako da nema problema oko toga... pitanje je sta je bolje ali to sa linuxom nema vece
 
"HW kompatibiliti" lista za ati linux drajvere je ista kao i "HW kompatibiliti" lista za windows drajvere
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_8.29.6.html#173867
znaci u najnovijoj verziji je izbacena podrska za kartice sa brojem manjim od 9500 ;)
isto kao sto je nvidia iz svojih drajvera izbacila podrsku za tnt2 i neke gf2 kartice
http://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-8774/README/appendix-a.html
Opsti zakljucak: i ati i nvidia drajveri rade jednako dobro pod linuxom, ako imas podrzanu graficku kartu
a
linux je pisan na nvidii
je izjava.... :wall:
i pre nvidie su postojale graficke karte kao npr ati ili matrox(koji je i ranije imao dobru podrsku za linux)
 
Poslednja izmena:
Postojao je stvarno problem, ali vise u pogledu performansi - ATI-jev drajver je opasno bio degradirao stvarne peformanse karte, pa je izgledalo pod 3D-om u linuxu da je FX5200 brza od 9800Pro. Na prvi pogled se nije dala primetiti ova problematika, posto je covek prosto srecan sto 3D radi i rade one osnovne OGL igrice, glxinfo i slicni programcici koji ni ne opterete 3D posteno. No, radio sam neko vreme na 3D modeleru za linux i tada se dala primetiti bolna razlika. Pricam naravno o ATI propietary drajverima, a ne ovima sto dolaze u x serv. Nadam se da su u poslednje vreme momci iz ATI-ja to sredili (posto ja u poslednih cirka godinu dana nisam poterao ATI pod linuxom).
 
Prijatno sam iznenadjen brojem iskusnih linuxovaca ovde :) Ja sam imao indirektna iskustva sa linux-om jer sam koristio Amithlon emulator za Amigu koji je u stvari zasnovan na preradjenom linux kernelu. Hvala jos jednom na informacijama :)
 
3d modeliranje nisam radio, kao ni neku ozbiljnu 3d primenu...krastavac, nije mi to posao :)
al sam se relativno skoro igrao na suse10 sa (tada) najnovijim ati drajverima :p
 
Sto se tice igara, jedino upotrebljivo resenje je CEDEGA, i ona je komercijalna, sto je i razlog zasto je linuxasi ne vole. Sa njom sam probao neke novije naslove i stvarno sam bio iznenadjen kako radi.
E da probao sam to na SUSE 10.1.

Van igara, pod wine-om sam svakodnevno koristio uTorrent, sljakao mi je savrseno, i bio mi bolja kombinacija od prilagodjavanja na novi torrent linux klient. Btw, par linux torrent klienata sam i probao, ali su uglavnom grcali sa ekripcijom :(

@Daguerre: hvala na materijalu za novi sig :)
 
:laugh:

ajd da se priključim i ja
SUSE 10.1 i novi ATI 8.29.6 drajveri rade sasvim korektno na Radeonu 9600.
 
Nazad
Vrh Dno