Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Čisto ako nekoga zanima, ima thermaltake 760i u winwinu za 4.5k...
 
A sta da ocekujes od vodenog za 3500,ne znam,mozda je stvarno neka rasprodaja,jer je prodaja tog vodenog slabo isla.
Mozes i da sacekas da se na oglasima pojavi h50 sa garancijom,a i ne moras da brines oko curenja,jer je veoma kvalitetno vodeno,a i da procuri Corsair ce da ti nadoknadi komponente ako su crkle(vidjao sam to),osim da ti nesto ne drndas i sam sHebes :D
 
Znas kako, i ja sam se primio na H50 [pre] i onda sam shvatio da nije bas "vodeno".
Neko je ovde rekao, kako da mu promenis vodu za 2,3 god? Nikako...
Ne moze da se doda jos jedan radijator itd... mislim da h50 nije najsrecnije resenje :)
 
760is ima solidnu pumpu i blok (najbolji TT-ov koji su napravili). Radijator je solidnih performansi, ali je aluminijumski. Imao sam ga, ali ga nikad nisam držao onako kako je predviđen u sopstvenom 2x5,25" nosaču. Rasturio sam ga i montirao kao i bilo koje drugo vodeno. Prednosti u odnosu na PW850: mnogo bolji blok. Mane: Dosta manji rezervoar (što zapravo i nije mana), koji mora malo da se budži ako hoćeš da ga izvadiš iz nosača i koristiš kao stand alone. Pošto je ovaj OCZ bolji blok od tog, mislim da je bolje kupiti njega i PW850 ko hoće vodeno za male pare, jer se mnogo lakše montira, dok oko 760is ćeš morati da se cimaš oko rezervoara i fitinga za radijator.
 
Zvao sam emmi i jos je cena 4k... i taman uzmem ocz hydroflow i da se bacim na klok od 4ghz ako budu ok temp sa ovim :)

Ja cu da ti pisem kad uzmem ako mi ne bude jasno nesto :)
Nadam se da se lako montiraju ona creva itd.
 
Lako je, samo treba ispostovati par stvari:

- Postavis sve komponente, pa premeris creva, da ti ne bi negde zafalilo
- Obavezno povezati na napajanje otkaceno od maticne ploce (jumpstart zelena+crna zica), kako bi mogao da napunis sistem i proveris sve, pre nego sto pustis racunar u rad.
- Kada sve povezes, oslobodis radijator od kucista kako bi mogao da ga pomeras i rotiras dok sistem radi da bi izbacio sav vazduh iz njega. To ume da napravi prilicnu razliku.
 
To ti je isterivanje vazduha iz sistema. Nema potrebe da ga tumbaš, dovoljno je da stisneš crevo prstima na mestu gde se zadržao vazduh i pumpa će ga progurati kroz sistem, dovoljno je jaka za tako malu petlju sa jednim blokom i radijatorom. Procedura je otprilike ovakva:

Namontiraš sve. Creva ostavi za nijansu duža od neophodnog minimuma, ako hoćeš da eventualno skidaš blok i menjaš pastu nekad, a da ne rasturaš sve. Napuniš rez, uključiš pumpu na 10-ak sekundi. Pošto će povući i vazduh i napraviti mešavinu kao karburator, moraš da je isključiš i pustiš da se tečnost malo slegne, a vazduh izdvoji. Onda dopuniš rez i pustiš je opet da radi. Ujedno dolivaš tečnost do "high" nivoa na rez-u. Vazdušne džepove u crevima eliminišeš pritiskom na creva (stisneš ih dok ih skroz ne spljoštiš). Tek kad isteraš vazuh iz sistema zatvaraš rez i to je to.
 
To ti je isterivanje vazduha iz sistema. Nema potrebe da ga tumbaš, dovoljno je da stisneš crevo prstima na mestu gde se zadržao vazduh i pumpa će ga progurati kroz sistem, dovoljno je jaka za tako malu petlju sa jednim blokom i radijatorom. Procedura je otprilike ovakva:

Namontiraš sve. Creva ostavi za nijansu duža od neophodnog minimuma, ako hoćeš da eventualno skidaš blok i menjaš pastu nekad, a da ne rasturaš sve. Napuniš rez, uključiš pumpu na 10-ak sekundi. Pošto će povući i vazduh i napraviti mešavinu kao karburator, moraš da je isključiš i pustiš da se tečnost malo slegne, a vazduh izdvoji. Onda dopuniš rez i pustiš je opet da radi. Ujedno dolivaš tečnost do "high" nivoa na rez-u. Vazdušne džepove u crevima eliminišeš pritiskom na creva (stisneš ih dok ih skroz ne spljoštiš). Tek kad isteraš vazuh iz sistema zatvaraš rez i to je to.

He he, a kako da isteraš vazduh iz radijatora???

Creva nisu problem, veći deo vazduha ostaje zarobljen u radijatorima. Kada sklopiš sistem nemoj pričvršćivati radijator odmah i nadam se da nisi iskrojio knap creva. Posle tog prvog isterivanja vazduha iz sistema, creva rezervoar i WB-a na red dolazi radijator. Upali sistem i počni da okrećeš radijator po horizontali i po vertikali. Videćeš da je veći deo vazduha zarobljen u radijatorima. Dok to radiš obavezno proveravaj nivo tečnosti u rezervoaru. Proceduru je potrebno ponavljati par puta u sledećih par dana.
 
Jasno mi je da je to neophodno kod većih radijatora, naročito kad ih je više u petlji, ali jedan single rad ipak ne zahteva potpuno tumbanje i okretanje, bar ne ovi tanacki kroz koje voda samo jednom prolazi, a pošto on planira jedan takav, da mu ne komplikujemo priču, jer je čovek nov u svemu ovome. :)
 
A ono sto ste rekli oko prikljucivanja na napajanje da vidim da li curi, sto jednostavno ne ukljucim racunar a njega povezem? Sto mora ono sa zicama ili na drugom racunaru? :D
 
Zato što ne želiš da vidiš fontanu u kućištu dok mašina radi! :d ZZM se, najverovatnije ti se ovo neće desiti, jer stvarno moraš da budeš težak buzdovan da fabrički sistem namontiraš tako da curi, ali nikad se ne zna, možda se provuče neki deo s fabričkom greškom...u svakom slučaju ti je bezbednije ovako i nemoj da te mrzi, svako prvo proveri na taj način ako ne želi da rizikuje.
 
A zašto bi uključivao čitavu mašinu samo da vidiš da li negde curi? Otkači napajanje sa ploče i ostalih uređaja i priključi samo pumpu. Na ATX konektoru (onaj što ide u ploču) imaš jednu zelenu žicu. Nju spoj sa bilo kojom crnom (spajalica za papir će ti fino poslužiti) i napajanje će se uključiti i pumpa će propraditi.
 
Vidis, to sa zicama, zar nije najjednostavnije da ukljucim racunar i ja radim nesto svoje, pumpa radi 5 minuta i ako ne curi, ugasim i namontiram i to je to :)
Ako moze i tako, onda je lakse...
Hvala vam na pomoci, javljam sta sam uradio.


p.s. jel moze na radijator da ide push/pull ?
 
Nemaš ti baš vremena da radiš bilo šta. Pumpu bi trebalo da isključiš posle svega nekoliko sekundi, pa onda kad se tečnost malo slegne, opet da je uključiš, pa tako malo da se zezaš dok se sistem ne napuni i vazduh ne izađe napolje. Sad vidi koliko ti je pametno da pališ čitav komp tako. :d Može radijator push/pull, ali na ovako tankom radijatoru nećeš primetiti apsolutno nikakvu razliku, a i trebala bi ti 2 identična venta.
 
Moraćeš da kupiš drugi vodeni blok...
 
I na kraju da li se isplati 4k za ovo čudo? U odnosu na neki kuler od 30-ak evra...
 
Uskoro ce mi stici ovaj sistem pa cemo videti kako se poredi sa pravim vodenim hladjenjem a verovatno i sa nekim vazdusnim kulerima.

Ok nadam se da je tu uskoro za koji dan :) pošto planiram da dodam neki bolji i što tiši kuler za moju novu ediciju procesora a razlika u ceni je zanemarljiva oko 1500 din više za vodeni sistem.Pa me zanima isplati li se dati 15e više za tako nešto ili da uzimam vazhuh :)
 
Vazdusni kuleri ispod 5000din nisu ni efikasni ni tihi. :D
Tako da za te pare, TT bi verovatno bilo bolje resenje. No, da ne teoretisemo.... ;P

Da i ja tako mislim...mada obzirom da nisam neki kloker a novi proc bez problema ide na 3.9 sa stock kulerom,verovatno ću ga pazariti čisto da spustim što više temperature i mooožda nabacim hlađenje na grafiku :)
 
Imamo bas iste procesore i sada me interesuje kakva ce razlika biti u temperaturama izmedju "vazduha i vode" :D
 
Poslednja izmena:
Evo povezao sa sve i pustio na prazno da proverim sistem..da ne bude tuširanja po novim komponentama...Ja se nadam da će def tem sigurno pasti(41-43 stepena),nisam stigao da izvrtim neki bench program ali kapiram ako bude oko 60 stepeni ili manje pod punim opterećenjem puna kapa...ja zadovoljan :)

Jedino što mi se ne sviđa je ovaj da ga nazovem plastični protokomer :) katastrofa je loš...odmah je blajznuo navoj za jedan holender ali vidim drži za sad,obavio sam svaki navoj holendera sa teflonskom trakom i onda zavrnuo u komponente...za sad pupupu da ga ne ureknem sve radi....
 
Druze, ajde pisi vise rezultate :)

A jel ima neko iskustva sa big water 745? imam ok kombinaciju za njega... on je isti kao pw850i cini mi se, samo sto ima jos jedan veliki radijator sa dva ventilatora.

Ja nikako da stignem da odem do grada da pazarim nesto ://
 
Testovi sutra :) završio je na suvo...i prošao!Ništa ne curi ne cvrči...pumpa je po meni ok ne greje se :)...
 
Nazad
Vrh Dno