Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
AAuuuu sad ste me nalozili.,......ocekivao sam da je njesra :D

Ispade bolji od h50 sa tim ocz-om :-devil-:

Burek> Aj molim te izmeri kad imas vremena kolika je maksimalna visina pumpe i rezervoara? :wave:

Izmeriću šta god treba, samo ne kapiram šta si hteo da merim... :d
 
Ja lepo napisao da izmeris visinu pumpe i rezervoara, od dna do najvise tacke na pumpi/rezervoaru....:d e sad ti kako si protumacio.........:whip::whip:
 
Radijator (sa dvanaesticom) je 125x155x55mm (širina/dužina/visina) ali treba ostaviti još jedno 60-70mm za creva, a što se tiče pumpe, u visinu 130mm (plus jedno 5-6cm za crevo), a širina i dužina su 60mmx135mm (otprilike).
 
Meni nikako ne ide u glavu što su se svi primili na H50. Da se razumemo, to nije vodeno hlađenje, nego običan kuler koji eto ima malo vode u sebi umesto gasa u pajpovima. Elegantan je za montiranje, ali je takav kakav je, dakle tu nema apgrejda i proširivanja mogućnosti nego ste ograničeni na performanse takve kakve su. Ono što ljudi seckaju creva i stavljaju veće radijatore je čista glupost. Gubiš garanciju i na onolicku pumpu trpaš veći radijator čime je dodatno opterećuješ jer nije projektovana za to. Pored toga, taj radijator je aluminijumski, a znamo kako to utiče na bakar u sistemu koji je na bloku. I na kraju, svaki sistem je malo porozan i vremenom voda isparava. Baš da vidim kako ćete dopuniti H50 za godinu-dve. Ovaj TT jeste entry sistem, ali je i kao takav ipak sistem i može da se nadogradi vremenom. Pumpa je sasvim dovoljna za većinu setapa i 24/7 solidne OC-ove i proca i grafe. Ko hoće da ganja mašinu do granica izdržljivosti, taj će i da uloži u bolje hlađenje i kvalitetnije komponente. Ovom sistemu dodati bolji blok i dovoljan je za bilo koji proc.
 
Ako je PW850i sa ovakvim crevima bez one gluposti oko njih (kao rezanci - pogledajte sa banera) mozda je i dobra kupovina.
Ne znam kakav je kvalitet za te pare, posto je oduvek bilo - koliko para, toliko muzike...
A zar ovo moze i na grafu a ne samo na proc?
 
Ta "stvar" oko creva je "nešto" što se umota dodatno oko creva da se ne bi deformisala (šatro), ja ih nisam stavio...
 
Ta "rezanca" kako ih nazivaš se navlače na creva da bi sprečila njihovo savijanje preko određene mere, da ne bi došlo do začepljenja kad se crevo mnogo savije. Ne znam koliko su ova konkretno efikasna, nisam se nikad igrao s time, ali u svakom slučaju niko te ne tera da ih koristiš ako nećeš. Ako dobro pozicioniraš komponente, onda nisu potrebna, mada mogu da pomognu kod nekih oštrijih prevoja, ali opet kažem da ne znam kakva su ova konkretno i koliko su efikasna.

Inače, možeš i grafu bez problema da nakačiš, a možeš i NB na ploči. Ja sam s takvom pumpom terao 3 radijatora i 3 bloka (vidi prethodnu stranu), može pumpa da ih izgura bez frke. Za razliku od prethodnih TT modela, ove P500/501 su korektne što se snage i protoka tiče. Ne treba očekivati čuda, ali mogu da obave posao solidno.
 
Pa ne znam da li bi odradjivala posao ako ikad zazelim da kloknem 965icu na 4ghz.
Verovatno bi bilo ok, mislim da to i nije neki strasan klok.

A za graficku, ne znam da li bi bile bolje temp od ovog kulera sto imam, verovatno da.

Samo se plasim kvaliteta doticnog, da mi ne procuri i shebe sve po kucistu, sta onda da radim? :/
 
Samo promeni CPU blok, on je stvarno najlošiji deo sistema. Ako bi dodao još jedan radijator pride, 'ladio bi bez ikakve frke. Verovatno bi i ovako, ali bi morao malo da gaziš vent, a poenta vodenog je valjda i u tišini. Pumpa je inače jako tiha. Što se grafe tiče, dodatni radijator bi bio obavezan, a performanse bi ti zavisile i od bloka koji bi montirao na nju. Ima ovih TT krševa za grafe, ali su stvarno loši. Jesu bolji od vazduha, ali mislim da lošiji blok ne postoji, bez obzira za šta je namenjen. Inače, ne preporučujem full cover blokove za grafu. Jes' da 'ladi sve, ali GPU bolje hlade blokovi namenjeni samo njemu. Da ne pominjem cenu full bloka, koja je obično 70-100€ i kad menjaš grafu možeš (uglavnom) da ga baciš. To govorim kao neko ko ima EK full cover blok, a koji je pre toga imao ovaj TT shit na 8800GT. Jeste bolji, ali svega par stepeni, tako da bi neki iole kvalitetniji GPU only sigurno bio bolje rešenje.

Što se kvaliteta tiče, sasvim je pristojan. Nema curenja i sl., fitinzi su sasvim korektni. Nemoj cena da te buni, to je na sniženju jer im se izgleda jako dugo vuče po magacinima, a niko ne kupuje. Ovaj OCZ blok koji pominjem košta oko 50€ svuda, a ovi su ga od početka godine spuštali nekoliko puta. Ja sam ga platio 1700 din pre manje od mesec dana, a sad je svega 550 din. To je njihova cenovna politika, nema veze sa kvalitetom komponenti. I 760IS sistem je prošle godine koštao više nego duplo u odnosu na sada. ;)
 
Poslednja izmena:
Samo se plasim kvaliteta doticnog, da mi ne procuri i shebe sve po kucistu, sta onda da radim? :/
Da ti ne bi sprzilo nesto, kriticne spojeve obmotas toalet papirom, spojis pumpu na napajanje, izvuces napajanje na ploci na tom prikljucku nadjes zelenu i crnu zicu i spojis ih zicom.
Time ces da startujes napajanje gde je samo pumpa prikljucena (bilo bi pozeljno da je samo pumpa prikacena na napajanje).
Pustis par minuta da se uveris da ne curi nigde, sve vratis kako je bilo i uzivaj.
:wave:
 
Vrlo lagano, samo ga povežeš crevima sa ostatkom sistema. Sad, kako ćeš tačno to da izvedeš, videćeš na licu mesta kad kreneš da sklapaš. Zavisi gde će ti stajati radijator i pumpa i koliko će biti prostora za creva. Ali u svakom slučaju ćeš morati da staviš još jedan radijator, ovaj je nedovoljan za klokovan proc i grafu.
 
Sad sam procitao da je pw850i bolji od h50, tj. da daje nize temperature.
Izgleda da cu da kupim ovog malisu. Jel na njemu jedino ne valja cpu blok? Koji bi bilo najbolje da dokupim za neke relativno male pare? ako uzmem ovo.
Pozdrav!

Kako se sklapa, jel tesko? :d
 
mislim da ti je za to odgovorio dečko koji je i napisao da je pw850i bolji i šta mu sve fali...
 
Montažu može malo dete da obavi (samo pazi na raspored komponenti), a što se tiče bloka, OCZ HydroFlow...
 
ja sam nakačio blok za 5 minuta na procesor bez ikakvih komplikacija (mada sam ga zatezao kleštima), a može sigurno na am3...
 
meni samo nije jasno zašto ovo košta 4.000 dinara? To je džabe
 
Neko je napisao da je to fora zato sto ga niko nije kupovao a imali su zalihe pa sad da rasprodaju.
Valjda nece sve da ode dok se odlucim. :)

OCZ HydroFlow je soma dinara a ne 600 :/

edit: Au kakva ispala, akcija traje do sutra :S Znaci nista od hladjenja :S :S :S
 
Poslednja izmena:
Hydroflow je 550 din u Win-winu u Balkanskoj, ja kupio 2 komada u petak. I čitaj malo postove, sve sam ti detaljno ispisao kako i zašto u vezi ovog sistema, svi odgovori su tu.
 
Nazad
Vrh Dno