Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
h50 sam imao i koristio ... bolje mi je ladio V8 kuler master nego on ...
al recimo kad sam JA uporedjivao TT 850i i H50 meni je TT bio bolji i za 5stepeni , sto nije malo ...

moje misljenje je da ljudi kao prvo i ne znaju dobro da nasteluju vodeno , drugaru koji ima 850i ladi i7micu za skoro 10 stepeni gore ...
onda sam ja otisao , odradio to kako treba (skratio crijeva , okrenuo i namjestio radijator , podigao pumpu da nije skroz na dnu , tj da ima manje pritiska da bi se dostiglo i 600l na sat)
momak je sad prezadovoljan `ladjenjem ...

ne kazem ja da je TT vodena najbolja na svijet , ja samo zelim da ljudi znaju da ako su platili termaltake 850i 50tak eura koliko sad kosta , da to vodeno vrijedi svake pare ...
 
Poslednja izmena:
ne kazem ja da je TT vodena najbolja na svijetu , ja samo zelim da ljudi znaju da ako su platili termaltake 850i 50tak eura koliko sad kosta , da to vodeno vrijedi svake pare ...

Za 4500din zaista mislim da se isplati uzeti PW850i. Ja sam na slican sistem samo dodao Black Ice Xflow 360 i dobio odlicno hladjenje za relativno malo para. Kasnije sam stavio i EK Waterblock za CPU i VGA.
Zgodna je stvar sto kako god hladilo po defaultu, uvek mozes da ga prosiris i poboljsas. Pumpa, creva, rezervoar i tecnost kostaju dosta vise od ovog sistema. Najslabija tacka je radijator, waterblock nije bogzna kakav, ali radi posao, ali obzirom na cenu, njih i tako dobijes za dzabe.
 
Za 4500din zaista mislim da se isplati uzeti PW850i. Ja sam na slican sistem samo dodao Black Ice Xflow 360 i dobio odlicno hladjenje za relativno malo para. Kasnije sam stavio i EK Waterblock za CPU i VGA.
Zgodna je stvar sto kako god hladilo po defaultu, uvek mozes da ga prosiris i poboljsas. Pumpa, creva, rezervoar i tecnost kostaju dosta vise od ovog sistema. Najslabija tacka je radijator, waterblock nije bogzna kakav, ali radi posao, ali obzirom na cenu, njih i tako dobijes za dzabe.

Čekaj šta ti tu ustvari odmah kupiš kada si sve dobio za džabe? Pumpu?
Promeni blok, promeni radiator, stavi bolji ventilator... ostade creva i pumpa.
 
Čekaj šta ti tu ustvari odmah kupiš kada si sve dobio za džabe? Pumpu?
Promeni blok, promeni radiator, stavi bolji ventilator... ostade creva i pumpa.


Creva i konektori su takodje pogodni za zameniti posto su plasticni, i tanki. :D

EK je počeo da šalje i za SR koliko sam čuo, isto tako Emmi Hose ima brdo toga...

U junu sam od EK-a kupio vodeni blok, postarina je bila oko 20EUR. Nadam se da cu uskoro i za graficku uzeti.
 
Poslednja izmena:
Creva i konektori su takodje pogodni za zameniti posto su plasticni, i tanki. :D

Creva su PVC kao i svaka druga za tu svrhu, a i od cega bi bila ... od metala? :D
I unutrasnji i spoljasnji promer im je najstandardniji moguci. Istog promera su bila i Fesser i Coolaboratory creva, pa se niko nije zalio da su "tanka".
Holenderi su naravno od metala, nisam siguran o kojoj plastici pricas.


Čekaj šta ti tu ustvari odmah kupiš kada si sve dobio za džabe? Pumpu?
Promeni blok, promeni radiator, stavi bolji ventilator... ostade creva i pumpa.

Creva, pumpa, rezervoar i tecnost. Da ih kupis posebno, izasli bi vise, a apsolutno su upotrebljivi (ja ih koristim, cak je moja pumpa 400l/m umesto 500). Blok i radijator sa ventilatorom i da bacis kroz prozor, opet si na dobitku :D
 
Kad neko hoce da pogresno shvati, pogresno ce shvatiti koliko god jasno napisao.


KONEKTORI su takodje plasticni. Oni mogu (i trebalo bi) da budu metalni. A posto je do toliko malih metalnih konektora tesko doci u zadnje vreme, i creva koja kostaju 0.68$ po metru nije lose zameniti. :)


:wave:
Moram priznati da i dalje ne razumem sta mislis pod Konektori. Pretpostavljam da mislis na holendere t.j. fittinge, koji su svakako metalni. Mozda ti se ucinilo zbog gumenih kapica koje su navucene pri pakovanju.
428332_C.jpg
 
Pa kad ih mentoli uvezu sve zajedno 10 komada, od kojih sam ja kupio 6 odmah. :p

Skupa ta roba ti konektori užas živi. :wall:
Sledeći put molim Vas nabavite barem 50-100 komada.

:D
Nikako da uvezu 19mm/13mm compression, doduse. Vec 2-3 put gledam kako se pojavljuju 10mm, eventualno 12mm.... :-devil-:


@Macha: Neki od fitting-a (konektora, holendera, kako god vec) su plasticni (ili su bili plasticni) i pucali su redovno. Mozda je TT najzad naucio lekciju i poceo samo metalne stavljati.
 
Platični su oni quick connect jedino, koji se razdvajaju pritiskom na dugme i automatski zaptivaju da voda ne iscuri. Ja ih imam u sistemu, ne deluju mi uopšte tako loše kao što pričate. Već više od godinu dana ih imam i nekoliko puta sam ih diskonektovao i čačkao, nikad ni kap vode nisu pustili.
 
Koliko se ja secam ti tt fitinzi što ih Mancha pominje jesu bili metalni. Jedini plastični konektori koje ja znam su oni koje sam dao da mi naprave na strugu pošto metalne nisam mogao da nađem u prodaji.

Inače plastični fitinzi mnogo bolje zaptivaju nego metalni. Nema teorije da crevo spadne sa njih ili da negde tečnost procuri.
 

Prilozi

  • IM000623.jpg
    IM000623.jpg
    527.4 KB · Pregleda: 111
  • IM000842.jpg
    IM000842.jpg
    516.2 KB · Pregleda: 115
Poslednja izmena:
:D
Nikako da uvezu 19mm/13mm compression, doduse. Vec 2-3 put gledam kako se pojavljuju 10mm, eventualno 12mm.... :-devil-:


@Macha: Neki od fitting-a (konektora, holendera, kako god vec) su plasticni (ili su bili plasticni) i pucali su redovno. Mozda je TT najzad naucio lekciju i poceo samo metalne stavljati.




nikad , al nikad TT nije prodavao plasticne holendere u svoja vodena hladjenja .
postoje samo plasticni konektori na TT 760is za brzo i jednostavno odvjanje vodenog bloka od ostatka vodenog sistema, al to su extremno kvalitetni materijali , hiljadu puta sam ih otvorio i zatvorio , i sve je ok.
 
mogu da potvrdim da TT nije davao sa svojim sistemima plasticne fitinge uvek su to bili kompresioni ;)
Inace sto se tice tih spadanja sto pominjete nesto tu vi dobro neradite :) vidim Sharpshooter nestavlja selne preko creva to se meni nesvidja znam da te creva jako tesko mozes da skines rukom sa njih ali ja svugde stavim selne ali prave metalne i stegnem na mrvo ime ;) znaci selna udje u crevo e da vidim kako ce da spadne ili procuri :smoke:,) i nemojte stavljati plasticne vezice umesto metalnih selni to nista nevredi porobao sam jednom posto sam sklapo sistem nocu i nisam imao gde da kupim selne i reko ajde drzace stravljao sam one deblje vezice i zatezao ih kombinirkama ali dzabe pustilo ipak mora metalna selna 10din komad i zavrsena stvar i metalni fitinzi jednom kupis i miran si 2e kom na EK ili nadjes nekog ovde
ovi Ek fitinzi nisu losi ali bi voleo da nadjem negde 1/2 sa tih dosta zubaca kao sto imam 3/8
ako nekom trebaju fitinizi 3/8 nek se javi na PM :wave:
 
Poslednja izmena:
ako nekom trebaju fitinizi 3/8 nek se javi na PM :wave:

Gde si bio prošle godine? :wall: Prevrnuo sam sve uzduž i popreko da nađem metalne fitinge.

Inače sa onih plastičnih fitinga koje sam ranije koristio nema teorije, ali nema teorije da spadnu creva. Svaki put kada sam skidao creva sa njih ista sam morao da isečem nožem, pošto nije postojala šansa da se regularno skinu. Inače po meni plastične vezice bolje drže od metalnih fitinga. Sa plastičnim vezicama (ako ih dobro stegneš i staviš na pravo mesto) nikada nisam imao problema, dok su mi auto selne pravile probleme samo tako.
 
e krastavac :p verujem ti da nemoze da spadne ;) ima negde u brace jerkovic da se kupe ali rade na veliko a ako iz zamosli oce da prodaju na malo meni iskocilo da mi jahacmm proda Ek pa sam uzeo njih nije im jasno kako stegnes vezicama ili mozda nerpicamo o isitim vezicama :trust:
 
Obrni okreni, ne dobih nikakav odgovor u ovoj temi....DA LI JE TT 850i DOBRA KUPOVINA ZA 4000din ili 37e????

U rangu kog vazdusnog je ovo vodeno???

Da li cu uopste i moci nekako da ga spakujem u moje Codegen Briza kuciste???

Evo seme kako sam zamislio?

Nisam se bas potrudio, al mislim da cete shvatiti sta hocu da kaze :D

Problem je da li ce pumpa stati u prostor ispod rezaca, mislim da bi trebalo ima nekih 14cm visine, ...........e sad verovatnno bi morao i creva da kratim.........a i voleo bi da su plave boje :wall:

Nema iskustva sa vodenim hladj. ali mislim da mu nece biti problem sto je radiator vislje od pumpe??

Glavno da zaboravim, JEL MOZE WB NA AM3 ????????????
 

Prilozi

  • vodeno.JPG
    vodeno.JPG
    40.3 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
Ja bih ga kupio na tvom mestu. Uvek možeš da dodaš još koji blok i radijator, izdržaće pumpa bez frke. Meni je ista takva gurala 2 single i 1 dual radijator + 3 bloka (Cpu,Gpu,Nb) bez problema. Jedino je taj blok njesra teško, ali poslužiće ti za početak. A imaš i u Win-winu Ocz Hydroflow blok za džabe pare (550 din), koji je sasvim solidan. Nije najbolji, ali je zato 20x jeftiniji od najboljih.
 
Evo da ti dam utisak iz prve ruke jer sam pre par dana bio u sličnoj situaciji... :)

Na predlog drugih, uz taj Tt komplet sam uzeo i OCZ HydroFlow blok jer je kao bolji, došao sam kući, povezao, i ocz je procureo na sve strane, tako da sam ga vratio u emmi i vratili su mi pare, dok sam ovog Tt-a montirao i radi odlično, samo što sam radijator stavio na čudno mesto i savetuju mi da ga pomerim (što ću i uraditi, samo me mrzi sad).

evo šta sam napisao na FSK:
Usled nedostatka sna prethodne noće (da ne kažem dana), nemam živaca više da kabloce vezujem i sakrivam, moraće da sačekaju, za sad je bitno da je najzad sve montirano i da radi (a i da ne curi :d).
Ne znam da li se da primetiti, ali optičkog uređaja više nema, pumpa ne može da stane od njega, a ionako ga koristim samo kad reinstaliram OS, tako da mi bezveze zauzima mesto.







Temperature su bolje za desetak stepeni u odnosu na xigmateka, ali mi sad kuler ne zauzima pola kućišta i izgleda moćnije...
I da, znam da sam trebao radijator unutra da stavim i da skratim creva (koja sam btw skratio dodatno posle testiranja sistema na stolu, bolje da ima malo više nego da zafali).

I za kraj, temperature:




I da, možeš da ga montiraš na AM3.
 
S blokom prosto nisi imao sreće, a i paket ti je bio nepotpun, što može da znači i da se neko igrao s tvojim blokom. Ja eto s 3 komada nisam imao problema. Predložio sam mu Ocz jer je mnogo bolji od tog bloka, a za 550 din je stvarno džabe, bukvalno na poklon ga daju. Probao sam i taj Tt (verovatno najgori koji postoji, ali ipak upotrebljiv) i onaj koji ide uz 760is (definitivno najbolji među Tt-ovim), ali nemaju šta da traže pored Ocz-a, 10-15 stepeni u odnosu na taj iz kompleta je ipak velika razlika.
 
krastavac, dešava se, kad budem prebacivao radijator unutra uzeću opet hydroflow (koji valjda neće da curi), pošto sam očekivao za nijansu bolje temperature, al dobro, šta je tu je... :)
 
AAuuuu sad ste me nalozili.,......ocekivao sam da je njesra :D

Ispade bolji od h50 sa tim ocz-om :-devil-:

Burek> Aj molim te izmeri kad imas vremena kolika je maksimalna visina pumpe i rezervoara? :wave:
 
Ok je cena, mada ne verujem da moze da parira h50. :d
Ako neko javi kakve su mu temperature, bio bih zahvalan :)

edit: zar on ima "glatka" creva? Ja koliko sam video po netu a i ovde na baneru, ima kao onu glupost oko creva.

Ipak mislim da je bolje naci polovan h50, ne bih se ja zezao sa TT :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno