Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi neznam za vas, ali mene prosto oduševljavaju testovi Thermaltake Silent Water II sistema. Jedino me malo buni cena pošto na nekim sajtovima (ovom i ovom) je lepa razlika.
Ako je ovaj sistem 100e i ako tako hladi kako su ga nahvalili na par rewiev-a onda mislim da se ovo isplati. Mene najviše privlači to što je sve malo a samim tim nezauzima puno mesta u kućištu, a i po specifikacijama je tiho
120 (L) x 120 (W) x 25 (H) mm
Fan speed : 1300~2400 rpm
Noise level : 17~21dBA
Fan speed controller included
Jedino me interesuje buka pumpe pošto na sajtu ima samo ovo
DC 12V
65 (L) x 38 (W) x 25 (H) mm
Pump speed : 72 L/Hr, 3400 rpm
Life expectancy : 40,000 hrs
 
da li mislite da se isplati stavljati vodeno hladenje pored CM Geminll-a, koj kosta samo 45e, a prakticno je necujan?

http://www.benchmark.co.yu/modules.php?name=BenchmarkNews&file=article&sid=13028&oliver=4289
GeminII kosta ~30e,a sto se tice onog Gigabyte vodenog ono ima 2 ozviljne mane,prvo raspored "ulaza "i "izlaza"(stvarno ne znam kako se to strucno zove:D) u WB je postavljen pod nekim ne standardnim uglom,i mocji cje da se montira samo na plocu koja ima bas prostora oko socketa,znaci sve ove nove GA i Asus ploce otpadaju.Drugo,"ulaz"i "izlaz"(stvarno ne znam kako se to strucno zove:D)su napravljeni od tanke plastike,i dosta je iskritikovana u par review-ova,i meni bas ne ulivaju poverenje,deluju nekako jeftino i krhko.
Toliko od mene.
 
Poslednja izmena:
Mali UP.

Sad videh na VR-Zone-u jako lep test Swiftech H20-120 modela.
Po ovome ovo je jako dobro rešenje (a kažu da nije ni bučno)
 
Kod Swiftecha inace nema kompromisa sto se tice kvaliteta izrade i performansi.
Tako je i kod ovog modela.

Cena od $160 (napolju naravno) je jedino zbog cega bih pre nekome preporucio da skrpi jos 90$ i uzme Apex Ultra kit
u koji danas-sutra moze da ubaci i dodatne blokove bez ikakvih problema i ima silent racunar kakve god zveri bile ispod tih blokova.
Mene taj kit jako dugo sluzi (~2god.), trenutno pri 7V (veoma tiho) hladi klokovan E6300+8880GTX+NB, a pre toga je hladio A64SanDiego+7800GT.
Nijedna komponenta u full loadu ne prelazi 55c. I unutrasnjost kucista se manje greje jer je sve "zacepljeno" WB-ovima.
Na "vazduhu su mi ostali samo HDDovi...
 
Poslednja izmena:
I u MNOGO boljem hlađenju, a plus je skoro pa nečuje kao i ti ventilatori koje bi kupio.
 
Samo hocu da kazem da neke stvari i neke procesore ne mozes da klokujes toliko da nebi mogao da ohladis obicnim hladnjacima. A za te procesore i ploce i karte i ne znam ni ja sta vise koje hoces ne normalno da klokujes moras da napravis (ne kupis) i nenormalno hladjenje jel sva hladjenja koja su navedena (sa normalnim cenama) mogu da ohlade isto toliko dobro kao neki nad prosecan hladnjak koji je opet jeftiniji dosta od njih. Nekazem ja da su losa hladjenja pogresno ste vi mene razumeli odlicna su hladjenja naprotiv nego su mnogo skupa !

Ja ipak mislim kod tih extremnih stvari treba tecni azot pa udri ako vec gledate tako .
 
Tishina:
Ko kazhe da se pumpa od vodenog ne chuje, ili je gluv ili lazhe.....
Neko VELIKO telo + 120/140mm ventilator su DALEKOOOO tishi, da ne pominjemo da svako vodeno hladjenje mora da hladi radijator isto ventilatorima, dolazimo do zakljuchka da vodeno hladjenje nikako nije tiho.

Performanse:
Mozhda neka sulkudo skupa, sastavljana iz komponenti daju bolje rezultate, pogotovo leti, ali zimi..greota...

Rizik:
Mnogo vecji rizik od curenja i crkavanja postoji kod vodenog hladnjenja, curenje vode, crkavanje pumpe.....

Cena:
Mnogo je skuplje vodeno hladnjenje

Odrzhavanje sistema :
vazduh, jednom u godinu dana izduvati prashinu, kod vodenog, provera creva, menjanje technosti usled ipak malog isparavanja, mora stalno da se kontrolishe da negde ne curi, menjanje creva, stvaranje slina....

Izgled:
Pa moramd a priznam da vodeno deluje mnogo lepshe, atraktivnije, ali po mom mishljenju, greota para i cimanja, ali svako radi shta se njemu svidja.
 
1) mozda ove akvarijumske se i cuju, prava pumpa se ne cuje vise od HDD-a
2) Koliko para, toliko muzike. Ima vodenih koji hlade kao stock kuleri...
3) Nema curenja ako je uradjeno kako valja. Sansa da procuri je jednaka sansi da ti vazdusni kuler otpadne sa socketa i pritom unisti VGA :)
4) Koliko para, toliko muzike.
5) Nema slina niti algi sa destilovanom vodom, malcice se dospe 2x godisnje maximalno
i to je svo odrzavanje. Zapravo moze da se usisa radijator jer se zna nakupiti prasine.
6) Da, stvar ukusa.
 
Poslednja izmena:
E kad je već upovana tema. Jel ste videli Thermaltake Tribe vodeno??
Jel imao neko mogućnost da ga proba??
 
1) mozda ove akvarijumske se i cuju, prava pumpa se ne cuje vise od HDD-a
2) Koliko para, toliko muzike. Ima vodenih koji hlade kao stock kuleri...
3) Nema curenja ako je uradjeno kako valja. Sansa da procuri je jednaka sansi da ti vazdusni kuler otpadne sa socketa i pritom unisti VGA :)
4) Koliko para, toliko muzike.
5) Nema slina niti algi sa destilovanom vodom, malcice se dospe 2x godisnje maximalno
i to je svo odrzavanje. Zapravo moze da se usisa radijator jer se zna nakupiti prasine.
6) Da, stvar ukusa.
za sve se slazem sem za tacku 5, evo ja imam vec skoro godinu dana vodeno hladjenje i nikada nisam dosipao nista, sve radi. temperature su ok.
Da imam jeftini aquagate 120.
Samo OBAVEZNO proveriti da se nae nakupi prasina iza velikog coolera na samom hladnjaku!
Vodeno je extra, barem meni, ako se mozda ne preteruje sa izbacivanjem creva po sobi, mada ako je komp statican i ne smeta.
Moje je stalo regularno u big tower, na mesto za drugo napajanje :)
 
Poslednja izmena:
Sto se mene tice ja cu sigurno stavljati vodeno na sledeci komp, i slazem se sa ovim navedenim, a najbitnije kod vodenog kolko sam ja upoznat je stavka 4)

Ne znam sta da ti kazem, vidim da su neki nabavljali neke sisteme koji preleze 200 e odavno. Ovaj aquagate ne spadu u tu klasu po ceni, placen je oko 80 e. Utisak posle godinu dana koriscenja 24/7 5 zvezdica :)
 
Hm, pa hvala na toj informaciji ako si ti zadovoljan, malo je i problem jer nemamo nesto mnogo izbora ovde za vodena a i tesko mi je licno da presudim kad se i ne razumem u njih tolko a i nema nesto puno uporednih testova sa nekim high-end air kulerima gde bi mogao da vidim kolko se ustvari isplati sve to, al dobro sl.komp ako ne racunamo zamenu grafike, za 2.5-3god :D ima vremena
 
Poslednja izmena:
Evo moram da se umesam. Posle godinu dana sam zakljucio sledece, a to je:

1. Vodeno hladjenje jeste bolje od najboljeg vazdusnog coolera
2. Donosi nesto malo bolji OC, ali vrlo malo, mozda 5%
3. Vrede samo najbolji sistemi, ovi jeftini nisu nizasta
4. Ono najvaznije, ko hoce da kupi vodeno vrhunskog kvaliteta za cca. 200eura neka ni ne krece u kupovinu. Ne vredi to tih para, bacice ih u vetar. Vodeno hladjenje vredi samo ako cete ga sami napraviti za cca. 50-60eura (npr. kao ja) i dobiti hladjenje klase od 200e. U suprotnom za 200eura mozete kupiti mnogo boljih komponenti. Recimo da Gemini II kosta 45e sa 2x12cm i da VGA cooler vredi 35eura. Za 80eura imate solidno resenje, a za ostalih 120eura uvek nesto pametnije da se kupi. Mozete uzeti umesto npr. E4500 neki E8200 (cca 40eura) + umeso npr. ATI 3850 8800GT (cca. 60eura) i jos vam ostaje 20eura da se nadje, mozda za malo bolju plocu ili pivo ;)
Dzaba vam voda na E4500 i 3850 kada to nikada i nikako nece mozci stici E8200 i 8800GT.
 
Poslednja izmena:
Reci mi koliko te je svaka komponenta vodenog koštala. ;)

CPU blok 15eura
GPU blok 5 eura
pumpa 8eura
Radijator-hladnjak 10eura (polovan + sirce ukupno 4litre za ciscenje)
2x12cm vent. chieftec 10eura
creva, konektori selne, crni sprej, lepak 15 eura

Ukupno 63eura.

Antifriz 1l (a trebalo mi je 2dl) 200din. Ukupno 65eura.

Jel puno? :trust:
 
Poslednja izmena:
Gorane ja mislim da je jedini problem to što nemamo dovoljno "hrabrih" distributera koji bi počeli sa uvozom. Dobra kupovina, i satisfakcija entuzijaste kad se ostvari vrhunski 24/7 overklok "za pare ne pita", jer onaj ko kuka da mu je mnogo, taj i nema toliku želju kako da se skrpi tako da zavrne rukave i sam nešto napravi.

Evo šta sam ja sebi planirao da spravim, ali odluka da uzmem kaskadu (odustao sam od SS) odvratila me od kupovine, sad ostaje da Šiki razmisli, pa će na leto verovatno jedan BOX prikaz ove konfiguracije biti i prikazan ;)
.
http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2278_Magicool-Plexiac-400-Ausgleichsbeh-lter.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2530_DangerDen-DD-CPX1-12V-Pumpe.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2050_MagiCool-XTREME-NOVA-1080-Radiator.html

http://www.aquatuning.de/product_in...Water-Blocks-EK-Supreme-Acetal-universal.html
 
Poslednja izmena:
Naravno da nije. Pretpostavljam da si blokove sam pravio ?

Btw, koliko je tih taj tvoj sistem ?

Da, sam sam pravio blokove. Pumpa je potopljena u rezervoar i ne cuje se, a ventilatori su stavljeni na 5V umesto 12V i besumni su (da se tako izrazim). voda je 3C iznad sobe u idle i 5C u load. Eto, pa ako te jos nesto zanima pitaj.
P.S. kada ventilatori rade na 12V voda je na 1C iznad sobne u idle i 3C u load.
 
Poslednja izmena:
 

Prilozi

  • core.JPG
    core.JPG
    26.7 KB · Pregleda: 190
  • 8800GT idle.JPG
    8800GT idle.JPG
    70.8 KB · Pregleda: 168
Poslednja izmena:
Gorane ja mislim da je jedini problem to što nemamo dovoljno "hrabrih" distributera koji bi počeli sa uvozom. Dobra kupovina, i satisfakcija entuzijaste kad se ostvari vrhunski 24/7 overklok "za pare ne pita", jer onaj ko kuka da mu je mnogo, taj i nema toliku želju kako da se skrpi tako da zavrne rukave i sam nešto napravi.

Evo šta sam ja sebi planirao da spravim, ali odluka da uzmem kaskadu (odustao sam od SS) odvratila me od kupovine, sad ostaje da Šiki razmisli, pa će na leto verovatno jedan BOX prikaz ove konfiguracije biti i prikazan ;)
.
http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2278_Magicool-Plexiac-400-Ausgleichsbeh-lter.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2530_DangerDen-DD-CPX1-12V-Pumpe.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2050_MagiCool-XTREME-NOVA-1080-Radiator.html

http://www.aquatuning.de/product_in...Water-Blocks-EK-Supreme-Acetal-universal.html
Lepe komponente nema sta.Pitanje je da li ce DD pumpa sa 500l/h i 2 m potiskom uspesno proterati vodu kroz onaj radijator?Ili je to neko cudo od pumpe posto ni ti nisi naivan za ove stvari...I ja uskoro planiram da se ponovim najverovatnije sa EK CPU blokom...za pocetak.Vec sam godinu dana prezadovoljan svojim vodenim i iskreno ni ne pomisljam da se vracam na standardno kuliranje...
 
Nazad
Vrh Dno