Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Cini mi se da je bas mala kontaktna povrsina.

Sa navojem bude sasvim dovoljna. Velika brzina je jako bitna. Storm nema veliku kontaktnu povrsinu, ali ima fantasticnu brzinu zbog onih mlaznica. Znam ja sta valja, ali ovo je jako jednostavno i jeftino i mogu ga sam izraditi na stubnoj busilici, urezati navoje...
Radice posao. Ako mi se ne dopadne pravicu drugi ;)
Bice gotov sledeci vikend, nisam stigao da ga zavrsim za ovaj. Gotova su ona kolena i prikljuchci, sto se leme na WB. Ta kolena i konektore sam tvrdo zalemio.
 
Poslednja izmena:
I ja mislim da će mu ovo lepo raditi. Pogotovo zato što je nešto ovako radio onaj hrvat (bilo je negde reči o tome) a i ovo mnogo liči na taj njegov WB (što mi naravno nesmeta), a on je napisao da mu to dobro hladi, tako da nevidim razlog zašto GoranM-u to nebi lepo radilo.
 
I ja mislim da će mu ovo lepo raditi. Pogotovo zato što je nešto ovako radio onaj hrvat (bilo je negde reči o tome) a i ovo mnogo liči na taj njegov WB (što mi naravno nesmeta), a on je napisao da mu to dobro hladi, tako da nevidim razlog zašto GoranM-u to nebi lepo radilo.

Ma konstrukcija i nije nesto, ali radice bolje od Zalmana 100%
 
ajde reci koliko te košta taj WB pošto meni treba tako nešto, a možda i celo hlađenje (tj pumpu i rezervoar bi mogao da dobijem free) samo mi trebaju WB :)
 
GPU WB je napravljen i proban na 8 bara i drzi. Moram da nabavim za vikend digitalac, pa da slikam. Glossy crna boja, univerzalna GF6,7 & 8 "snala", moramjos i za ATI da je "doradim", a mozda i jos jednu da napravim.
 
Poslednja izmena:
Evo lepog eksperimenta koji pokazuje sta se dobija povecanjem protoka vode, a sta povecanjem protoka vazduha. Pogledajte pazljivo. Kada se sa 7V za Ventilatore i Pumpu, povca samo pumpa na 12V (veci protok vode), rezultati se pogorsaju. Povecanje protoka pumpe bez adekvatnog hladjenja vode dovelo je do dodatnog zagrevanja vode.
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=140717
 
Poslednja izmena:
Dosta se korisnika po netu zali na probleme. Svi oni poticu od NEPRAVILNE MONTAZE. Bez obzira sto Coolermaster tvrdi da je ona laka i da se ne moze lose montirati, ne treba im verovati. Problem je sto njihovo uputstvo nije adekvatno. Koji se problemi javljaju?

1.Pumpa je bucna u radu i ispusta cudne zvuke, performanse su lose.
2.Nekada su i KATASTROFALNE - CPU se pregreva (70C+). Zasto?

1.Odgovor je jednostavan. Sistem nije "do kraja" napunjen, tj. ima malo vazduha u njemu, posto pumpa "vuce" kroz srednji prikljucak na njoj jako je bitno da crevo kroz koje vuce bude na dnu hladnjaka, a ne gore (posto se pomenuti moze postaviti na mnogo nacina). Ako "vuce" iz gornjeg pojavice se mali mehurici vazduha u pumpi i to izaziva specifican zvuk.

2. Pumpa nemoze da povuce vodu i radi "u prazno", tj. nema protoka tecnosti i posle 2 minuta dolazi do gasenja kompjutera. Razlozi su isti, samo je sada pojava maximalno izrazena.

Ovo se sprecava pravilnom orjentaciom hladnjaka, da usis bude u donjoj tacki.

3. Problem nastaje kada sistem ne radi par dana, a pre toga je radio normalno i iznenada se pojavljuju predhodno opisani problemi.

Ovde je problem u tome sto je hladnjak "nize" od pumpe, cak i svojom najvisom tackom, pa usled stajanja vazduh izlazi polako iz njega i ulazi u pumpu i ispuni je. Po ukljucenju pumpe cuje se zvuk "drobljenja" i zatim prestaje i sistem normalno radi. Medjutim ponekad se stvar ne resava sama od sebe i mora se intervenisati muckanjem hladnjaka.
jedini nacin da se ovo spreci je da hladnjak bude uvek iznad pumpe, makar 2-3cm.

Dakle pravilna montaza, hladnjak da je iznad i pravilno orjentisan i nema problema. U pomenutom testu je hladnjak stajao neispravno, pa su se zalili na galamu pumpe. razlog je losa orjentacija hladnjaka.

Ovo sto se njima dogadjalo sigurno je dovelo do uticaja na performanse, makar 1-2 stepena. Zbog svega ovoga ljudi i imaju podeljenja misljenja na netu o ovom sistemu. Neki su razocarani, neki delimicno zadovoljni, a treci izuzetno zadovoljni.

Za vikend cu sa Vrobecom uporediti pomenuti sa TT Big Typhoon, pa cemo videti rezultate i vise nece biti dileme. Kosta oko 80e u MP, a TT je 55-60e. Sa grafika se vidi da u intervalu 1500-2800 temperatura raste sporo sa smanjenjem rpm ventilatora hladnjaka, a u intervalu 800-1500 brze. Na 1800 je jako tih i to je neki optimum. Na 800 se ne cuje (idealno za nocni download sa neta), a na 2800 je preglasan.
 

Prilozi

  • grafik.JPG
    grafik.JPG
    42.9 KB · Pregleda: 174
  • pogresno.JPG
    pogresno.JPG
    14.6 KB · Pregleda: 203
Poslednja izmena:
koje je najbolje vodeno koje se moze uzeti kod nas da hladi cpu,ram i vga a da ne koshta da ochi ispadaju..
tnx
 
Ma smejem se ja. Danas sam bio kod strugara po neke reducire za creva... radio 10 dana i naravno nije uradio, kaze nije stigao, sezona je, ima posla... posle ce da mi kuka!

Promeni strugara! :d

Meni te redduktore od aluminijuma uradio covek za 15 minuta. Jest' da je taj covek tast, ali nema veze, to je 15 minuta posla.

Nema brige okacicu. Mislim da sa 2 hladnjaka na nekom nezahtevnom poslu (citaj download nocu) nema brige ako se iskljuce oba ventilatora, a tisina bude potpuna :)

Ma meni sa jednim hladnjakom 2x120 bez problema radi nocu bez ventilatora.
 

Prilozi

  • IMG_6490 (Large).JPG
    IMG_6490 (Large).JPG
    69.6 KB · Pregleda: 205
Poslednja izmena:
Promeni strugara! :d

Meni te redduktore od aluminijuma uradio covek za 15 minuta. Jest' da je taj covek tast, ali nema veze, to je 15 minuta posla.



Ma meni sa jednim hladnjakom 2x120 bez problema radi nocu bez ventilatora.
Promenio sam strugara vec sledeci dan :D
Nacisto sam ispizdio na njega, ali to je sve odavno gotovo, sljaka...

Ovaj Aquagate mini R120 sam uzeo onako cisto da vidim kako to radi, da probam i uporedim sa jako dobrim vazdusnim coolerom i da najzad resimo misteriju da li valja ili ne.
Radijator sa ventovima (2x120mm) na najmanjim obrtajima (pri 5V je 800rpm) se ne cuje, ni nocu, tako da je to super. Sad jos da zamenim napajanje za neki model sa bar 12cm ventom i da bude tisina :)
 
Promenio sam strugara vec sledeci dan :D
Nacisto sam ispizdio na njega, ali to je sve odavno gotovo, sljaka...

Drago mi je zbog tebe...:d

Ovaj Aquagate mini R120 sam uzeo onako cisto da vidim kako to radi, da probam i uporedim sa jako dobrim vazdusnim coolerom i da najzad resimo misteriju da li valja ili ne.
Radijator sa ventovima (2x120mm) na najmanjim obrtajima (pri 5V je 800rpm) se ne cuje, ni nocu, tako da je to super. Sad jos da zamenim napajanje za neki model sa bar 12cm ventom i da bude tisina :)

Ja sada imam problem sa pumpom, barem kada je tisina u pitanju...Naime, pre par dana sam ponovo montirao Laing pumpu (koristio Alphacool do tada). Pumpa je izuztno jaka, ali se i cuje, iako sam je fixirao i "izgumirao" u jednom 3.5" bay-u. Mislim, mozda sam se i ja istripovao ili su mi porasli kriterijumi, ali, pumpa mi smeta.

Mozda sam samo postao mazohista...:)
 

Prilozi

  • IMG_64868.jpg
    IMG_64868.jpg
    241 KB · Pregleda: 335
Poslednja izmena:
Drago mi je zbog tebe...:d



Ja sada imam problem sa pumpom, barem kada je tisina u pitanju...Naime, pre par dana sam ponovo montirao Laing pumpu (koristio Alphacool do tada). Pumpa je izuztno jaka, ali se i cuje, iako sam je fixirao i "izgumirao" u jednom 3.5" bay-u. Mislim, mozda sam se i ja istripovao ili su mi porasli kriterijumi, ali, pumpa mi smeta.

Mozda sam samo postao mazohista...:)

Pokusaj da podmetnes neku plutu ili tako nesto (stiropor), ispod nje, da maksimalno izolujes vibracije koje se prenose na kuciste. Te vibracije se prenose na limariju pa se zvuk na taj nacin pojacava. Za probu je uhvati u ruku i ako se tada mnogo manje cuje, znas da je bas to razlog ;)
Izbegavaj da je umotavas u nesto tipa steklene vune jer sam video lika kome se pumpa sj*bala na taj nacin.
 
ljudi thermaltake big water 745 hladi samo cpu i nb jel tako? to je ono hladjenje sa 2 radijatora jedan sa 2 venta i jedan sa 1 ventom?
 
Nije mi uspela montaza Aquagate-a mini R120 na LGA775 Biostar. Nisam dobio sa njim onu original kopcu za LGA775, pa reko da napravim sam. Napravim ja nju i lepo da montiram, kad ono kaci kondenzatore. Nema veze, skoknem na net, vidim da ima useceno, tj. nije kvadrat vec ima "krake". Lepo isecem, napravim krake i pocnem da montiram, kad ono savijaju se! E tu sam prsao. Oni original su naravno pravljeni na presi i imaju deformisane te krake, tj. ojacane (oblikovanjem). Ja jesam pravio kopcu od hladno valjanog lima, ali su kraci bili ravni. Dalje me mrzelo da se zezam (da savijam novi lim itd.), mislim bilo je jos ideja, ali me posle 2 sata zaista mrzelo. Eto ostali smo uskraceni za test iz prve ruke. Steta!
 
pa ajd kad si se vec toliko trudio odrardi to kako valja,sigurno ce ispasti dobro...!

@ mad_skillz-opushteno,loshu sliku si izabro:D
imash na njihovom sajtu detaljno sve...:wave:
 
pa ajd kad si se vec toliko trudio odrardi to kako valja,sigurno ce ispasti dobro...!

@ mad_skillz-opushteno,loshu sliku si izabro:D
imash na njihovom sajtu detaljno sve...:wave:
hvala, sad sam pogledao :)
jel bolji bigwater 745 ili SE, pitam jer SE nema radijator sa 2x12cm fanovima nego samo onaj jedan pa reko da li loshije hladi zbog toga
 
koliko je on, oko 10k ?
 
A šta kažete na TT Silent Water??
Da li to ima šanse da ohladi na neku normalnu temperaturu današnjih procesora za 24/7. Meni se ovo rešenje veoma sviđa (pogotovo specifikacije o buci 19-21dbi) jer nezauzima puno mesta, ali sam isto tako i sumljičav jer nema velikog rezervoara (koliko je to bitno??).
Mada možda bi bilo još bolje kad bi se na to nakačio još i Aqua TMG2 kome bi se ventilatori smanjili na 7v, pošto mi je ovih 26dbi malo puno.
 
Poslednja izmena:
Posle malo googlanja, oduševio sam se ovim TT Silent Tower-om. U odnosu na box bolji je od 5*C do 10*C u idle (u zavisnosti od OC-a) i od 12*C do čak 20*C. Mene čudi to da je pri većim voltažama razlika između box-a i njega postaje sve veća. Tako je na 1.4 razlika 8 u idle i 12 u full, dok je na 1.6 ta razlika 11 u idle i 22 u full-u. Ko neveruje nek pogleda ovde.
 
pazi jeste mali, ali nekako mi bigwater-i deluju ozbiljnije nego ovo pogotovo ona mala pumpa
@GoranM hvala :)
 
Nazad
Vrh Dno