Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Morali su tako da bi izbegli kondenzaciju na cooler-u (tj. istu oko socket-a na ploci), kondenzacije ne bi trebalo da bude ako je temp cooler-a iznad sobne (za ovo 100% nisam siguran al mislim da je tako)

p.s. tex707, sta je temp. rose?

Hmmm...ono sto meni nije jasno je kako TEC moze da prenese vecu kolicinu toplote od one za koju je napravljen. Problem je u tome sto TEC ima jednu veliku manu: ako nije pravilno odabran (prvenstveno snaga, ili ako mu se topla strana ne hladi dovoljno), on pocinje da greje hladnu stranu umesto da je hladi.

Tacka rose je, grubo receno, temperatura vazduha u datim uslovima (sto znaci za odredjenu gustinu, pritisak i vlaznost) na kojoj vlaga iz vazduha pocinje da se kondenzuje.
 
http://www.heatsink-guide.com/ -nesto vise o hladjenju uopste (ukljucujuci TEC)
http://www.peltier-info.com/ - samo ime kaze...
TEC=ThermoElectricCooling (sys) jedini nedostaci su mu sto trosi mnogo struje i sto (u razmenu sto dobro hladi sa jedne str.) sa druge strane se greje toliko da zagreva i okolne komponente [odnosno: curi mu toplota]....
ako me iko razumeo... :wall:
 
@ Gedza samo ispravi ovde gde ti pishe DODATNA NAPOMENA: VAZDUSHNA HLADJENJA,mislim da treba da pishe VODENA...Pozzzz

Tako mi i treba kada pokusavam da budem konstruktivan pre prve jutarnje kafe. ,)
Hvala na ispravci. :wave:
 
Mesaju se misljenja okorelih OC i klasicnih korisnika. CM AG120 je sasvim OK resenje kada se uzme u obzir cena i ciljna grupa korisnika koje "gadja". Gotov proizvod koji treba samo zasrafiti, lepo hladi, a tek nesto malo skuplji od dobrog vazdusnog hladjenja. Ako zelite da izcedite i zadnji atom od ultra probranog primerka na sega-mega ploci na xyz magistrali onda ovo nije proizvod za vas. U tom slucaju vam treba i hladjenje ploce, pa onda i grafike i onda spremite 200-tinak eura (i vise mozda) za takav sistem ili odvojte vreme i kupite alat da se igrate masinbravara i opet ce vas to izaci preko 100e.
Moji testovi su pokazali da sa AG120 kada je vrlo tih (12cm na 1000-1200 obrtaja) hladi kao najbolji vazdusni cooleri kada im se odsrafe ventilatori do daske. Svodi se na to da za neznatno visu cenu dobijate da mozete voziti vas CPU na maximalnom kloku, a da tisina krasi vase okruzenje.
Dodatna napomena: vazdusna hladjenja imaju jos jedan pozitivan efekat, a to je da je kuciste hladnije. Sva toplota sa CPUa se odnosi vodom do hladnjaka i sa njega se pod dejstvom ventilatora izduvava direktno van kucista, dok kod vazdusnih hladjenja ta toplota ostaje u kucistu i treba dobra cirkulacija unutar kucista da se izvuce napolje.

E hvala covek, posle hladjenja balonom, piva, TEC-a, bolje je vazdusno, modovanja itd - prvi odgovor da bas ima veze sa naslovom teme:d. Mislim da je problem da kad god se pomene voda odma se misli na Extreme - znaci turbine, akvarijumi, loodila. A sve to da bi se izvukao zadnji atom. A ja ocu da ukazem bas ne na extreme varijante vec na mainstream varijante koje su malko skuplje od vazdusnih, lako se montiraju, mnoogo su tise i bolje hlade. Sve ovo sam i zapoceo bas zato sto sam narucio zalmana 9500cu i onda vidim da za 10-15 E vise ima CM AG120 - voda koja ga saranjuje. Te pomislih sto bi bacao pare na zalmana kad mogu da za skoro iste pare bezbolno predjem na vodu i imam tisi i hladniji sistem..

Gedzo jer si probao Gigabyte resenja? 3D Galaxy1 i 2. Nikako ne kapiram u cemu je razlika izmedju keca i dvojke? Dal zna neko?

Hvala..
 
Ako sam dobro video fotke, kontakt izmedju HSF-a i CPU-a je iskljucivo preko TEC-a, sto znaci da sva toplota ide kroz njega.

Ma jok ima i onih HP cevi, i one valjda necemu sluze :)

E hvala covek, posle hladjenja balonom, piva, TEC-a, bolje je vazdusno, modovanja itd - prvi odgovor da bas ima veze sa naslovom teme:d. Mislim da je problem da kad god se pomene voda odma se misli na Extreme - znaci turbine, akvarijumi, loodila. A sve to da bi se izvukao zadnji atom. A ja ocu da ukazem bas ne na extreme varijante vec na mainstream varijante koje su malko skuplje od vazdusnih, lako se montiraju, mnoogo su tise i bolje hlade. Sve ovo sam i zapoceo bas zato sto sam narucio zalmana 9500cu i onda vidim da za 10-15 E vise ima CM AG120 - voda koja ga saranjuje. Te pomislih sto bi bacao pare na zalmana kad mogu da za skoro iste pare bezbolno predjem na vodu i imam tisi i hladniji sistem..

Gedzo jer si probao Gigabyte resenja? 3D Galaxy1 i 2. Nikako ne kapiram u cemu je razlika izmedju keca i dvojke? Dal zna neko?

Hvala..


Niko ne spori da je vodeno bolje od vazduha, ali ima 2 neg stavke po mom misljenju, ako cesto isprobavas/menjas CPU i/ili ploce, cimanje je montaza, i nikad nisi 100% siguran da nece da ovlazi :), naravno ko ne menja cesto cpu/ploce vodeno je mozda i bolji izbor, kad se sve sabere.
 
Poslednja izmena od urednika:
Niko ne spori da je vodeno bolje od vazduha, ali ima 2 neg stavke po mom misljenju, ako cesto isprobavas/menjas CPU i/ili ploce, cimanje je montaza, i nikad nisi 100% siguran da nece da ovlazi :), naravno ko ne menja cesto cpu/ploce vodeno je mozda i bolji izbor, kad se sve sabere.

Pa klasican korisnik ne menja cesto CPU, a AG je tako napravljen da nece ovlaziti, jedino ako vuces za creva ili ih iskidas, nema ni traga od bilo kakve kondenzacije. Inace nije ga uopste tesko skinuti, ali trazi vadjenje ploce iz kucista.
 
UF, sad razmishljam o vodenom :) ako josh sa tim jednostavnim CM-om moze da se 'ladi i GPU...
 
ili da uzme "samo" GPU WB, i još jedan radiator i onda stavi sledeći raspored:
pumpa -> CPU WB -> radiator -> GPU WB -> radiator -> pumpa

Da li bi ovo moglo da se uradi, tj da li je sama pumpa sa AQ dovoljno "jaka" da pogura vodu kroz sve to?
Ovo pitam jer sam promenio plan na ovaj, ali samo ako je ovo izvodljivo bez da se menja pumpa, pošto sam pročitao da je ova pumpa jedna od "tiših" tj da se skoro nečuje kako radi (predpostavljam da i ona pravi neku buku koja je u granicama normale).
 
Pa pumpa kao pumpa ce da gura isto kao i da nema toga, ali pitanje je koliki je protok potreban za sistem koji si smislio. Pumpa ima svoj protok i ne interesuje je da li u sistemu ima 0,5l ili 100l. Ovaj radijator i pumpa sa svojim protokom su projektovane za CPU i pitanje je ako hladis jos dve zveri kakve ce onda rezultate dati, a u svakom slucaju bi morao da odsrafis ventilator i onda nista od tisine. Primetili ste da vecina drugih vod. hladjenja imaju hladnjake za 2x12cm ventilatore, a ovaj sistem za jedan.
Inace pumpa je tiha i jedino se cuje ponekad kada je ukljucite (a pre toga je obarano kuciste ili sl) kako protera mehurice vazduha, jer nije do kraja napunjena jer je sistem zatvorenog tipa i ostavljeno je malo vazduha da bi on "trpeo" mala sirenja usled promena temprature (da spreci izbijanje tecnosti usled pritiska). Ako ga neko koristi neka ga ne dopunjava, jer je to uradjeno sa razlogom. U normalnoj upotrebi taj vazduh se skupi na vrhu radijatora i ne smeta sistemu za hladjenje.
 
Poslednja izmena:
Svako ko se ozbiljnije bavio tematikom "vodeno hladjenje" zna da bez rezervoara nema nista.Sto veci rezervoar to sporije zagrevanje.Zalman 9500 i taj CM sam spreman da istestiram sutra.12h primema za oba identicna sistema u dobro provetrenom kucistu,i ja sam ubedjen da Zalman odnosi pobedu.Ponavljam ni jedan vodeni sistem do 90eura( kod nas)ne moze da parira TT big water SE.100% sam siguran.
 
Poslednja izmena:
Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - i nisu dovoljno performantna za sire sisteme :)

Kod kupovine takvih kompaktnih resenja koja su predvidjena za hladjenje jednog toplotnog izvora treba imati i eventualna prosirenja sistema na umu jer ista nisu dimenzionirana da hlade recimo CPU+VGA+Chipset+ .....

Kod motorne tehnike vazi pravilo , zapremina se moze samo sa vise zapremine zamijeniti :)
Tako je i kad su lamele radiatora ili povrsina/kvalitet Waterbloka u pitanju znam da su cijene od ispod 100 Evra privlacne ali gledajuci dugorocno veca investicija u jedan dobar sistem se uvijek isplati.
 
Svako ko se ozbiljnije bavio tematikom "vodeno hladjenje" zna da bez rezervoara nema nista.Sto veci rezervoar to sporije zagrevanje.Zalman 9500 i taj CM sam spreman da istestiram sutra.12h primema za oba identicna sistema u dobro provetrenom kucistu,i ja sam ubedjen da Zalman odnosi pobedu.Ponavljam ni jedan vodeni sistem do 90eura( kod nas)ne moze da parira TT big water SE.100% sam siguran.

Nemoj se muciti za dzabe. Rekao sam da ce ti dati iste rezultate kada je Zalmanu odsrafljen do daske i AG ma necujnom ventilatoru, a ako odsrafis ventilator na AG ima da ga opere. Pogledaj realan test:
http://www.viperlair.com/reviews/cooling/liquid/aqmini120/p2.shtml
Opet se mesaju "ljudi oboleli od OC" i klasicni korisnici. ko pravi sam ultra sega-mega sistem za hladjenje dace para samo za gorivi i ostale troskove koliko kosta ovo hladjenje, znam to sam i sam nekada radio. Ima ljudi koji ne zele da hvataju u ruke busilice, ubodne testere i ostalo, a ako se opredelite da pravite hladjenje iz komponenti spremite se da poprilicno ispraznite novcanik (saberite cene pristojnih komponenti za VH). Onda ce vam trebati prostrano kuciste i jos po neki problem koji naidje kada se inprovizuje. U slucaju AG samo pogledate koji vam je otvor pozadi na kucistu (8cm ili 12cm) i kupite taj sistem. Ako vam je kuciste klasicnih dimenzija a CPU vam je dosta vruc imacete i pristojno hladnije kuciste.
OC-eri (okoreli) pokrenite thread za vrhunsko vodeno i tu razmenite iskustva koja komponenta iz sistema za hladdjenja je dala lose ili dobre rezultate. Ako imate neku nedoumicu Tex ce vam je verovatno odkloniti. Moramo nekako podeliti i povuci crtu izmedju klasicnih i modovanih ili rucno izradjenih vodenih hladjenja.
 
Ja samo kazem da je TT SE kao gotovo resenje (verzija sa rezervoarom,moje prvo vodeno)bolja varijanta od CM-a,mozda gresim ali ovo resenje ima koliko se secam 04l rezervoar sto mnogo znaci kada se CPU opterecuje na duze vreme.
 
Ja samo kazem da je TT SE kao gotovo resenje (verzija sa rezervoarom,moje prvo vodeno)bolja varijanta od CM-a,mozda gresim ali ovo resenje ima koliko se secam 04l rezervoar sto mnogo znaci kada se CPU opterecuje na duze vreme.

Nemoj da mislis da zelim da ti protivrecim po svaku cenu. Predlazem ti da razmisljas ovako: dimenzija rezervoara (sto, u stvari, znaci, zapremina tecnosti u krugu) utice prevenstveno na toplotnu inerciju sistema. Drukcije receno, sistem sa velikom toplotnom inercijom (kapacitetom) se sporije greje (sto znaci da ce CPU duze vreme biti na nizoj temperaturi pri maximalnom opterecenju), ali se sporije i hladi (sto opet znaci da kada prestane to maximalno opterecenje i CPU predje u iddle, tecnost ostaje na povisenoj temperaturi, radijator ne moze u momentu da je ohladi i CPU se duze vreme nalazi na visoj temperaturi. E sad, ovo radi odlicno kada je CPU retko na maximalnom stresu, ali ne bas tako dobro kada veci deo vremena "provodi" na max. Zato mislim da rezervoar treba posmatrati uglavom kao element koji sluzi za obezvazdusenje i punjenje sistema.
 
Nemoj da mislis da zelim da ti protivrecim po svaku cenu. Predlazem ti da razmisljas ovako: dimenzija rezervoara (sto, u stvari, znaci, zapremina tecnosti u krugu) utice prevenstveno na toplotnu inerciju sistema. Drukcije receno, sistem sa velikom toplotnom inercijom (kapacitetom) se sporije greje (sto znaci da ce CPU duze vreme biti na nizoj temperaturi pri maximalnom opterecenju), ali se sporije i hladi (sto opet znaci da kada prestane to maximalno opterecenje i CPU predje u iddle, tecnost ostaje na povisenoj temperaturi, radijator ne moze u momentu da je ohladi i CPU se duze vreme nalazi na visoj temperaturi. E sad, ovo radi odlicno kada je CPU retko na maximalnom stresu, ali ne bas tako dobro kada veci deo vremena "provodi" na max. Zato mislim da rezervoar treba posmatrati uglavom kao element koji sluzi za obezvazdusenje i punjenje sistema.

Hoces da kazes da sistem sa jednim radijatorom(jer ovde se radi o lov buget sistemima)duze ostaje rashladjen bez rezervoara,samo mi odgovori sa da i ne.Pozdrav !
 
Poslednja izmena od urednika:
Koja je trenutna cena TT BT SE?
 
Hoces da kazes da sistem sa jednim radijatorom(jer ovde se radi o lov buget sistemima)duze ostaje rashladjen bez rezervoara,samo mi odgovori sa da i ne.Pozdrav !

Cini mi se da nisi ukapirao sta ti je Tex rekao. Bitno kod sistema je kako je odradjena disipacija toplote sa radijatora, a da kolicina vode koja je u sistemu uopste ne utice na hladjenje ako se "ozbilno" radi na kompu (npr rendring). Znaci samo ako treba na brzinu da se drade testovi i slika. Sisteme sa rezervoarom ne treba stavljati ispred sistema bez. Ovde vazi jedino pravilo prikljuci i vidi kakve rezultate postize. Treba gledati na sisteme u dugotrajnom radu pod opterecenjem, a ne kako se ponasa u prvih par minuta.
Inace posto si od skora ovde mozda nisi upoznat sa Texom koji je diplomirao ovu tematiku i teoretski i u praksi, tako da mozes da ga pitas za savete (nikako raspravljas). Sve iz dobre namere.
Poz :wave:

Hvala druze delimo isto misljenje.E sad ovde se pricalo o tri seta(niskobugetna)naime o CM,GA i TT.Sva tri imaju pumpu,blok i radijator.Jedino TT dolazi sa rezervoarom i zbog toga ga stavljam ispred ova dva seta.Pozdrav!

Samo CM nema tank, a ostala dva imaju. GA ima bolje performanse, ali trazi dodatno mesto u kucistu i kosta 50% i vise (cini mi se) od CM. Za CM znam da mu se cene krecu do 80e (i nize) u maloprodajama, a to je malko vise od cena za dooobar blok koji bi se stavljao u extra vodeni sistem. Ovde je pocelo da se govori o nesto skupljim sistemima za hladjenje od dobrih vazdusnih coolera, a onda se stiglo do duplo skuljih sistema kao sto je GA.
Tvrdim i ponavljam: za klasicnog usera koji nece da se trka i izvlaci zadnji atom i CPUa, nema nameru da glumi masinbravara, menja kuciste za vece (ako je klasicnih dimenzija) a zeli da dobro i tiho hladi i CPU i oslobodi kuciste toplote sa CPUa AquaGate je ODLICAN izbor koji nema konkurenciju u toj cenovnoj klasi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Hmmm...ono sto meni nije jasno je kako TEC moze da prenese vecu kolicinu toplote od one za koju je napravljen. Problem je u tome sto TEC ima jednu veliku manu: ako nije pravilno odabran (prvenstveno snaga, ili ako mu se topla strana ne hladi dovoljno), on pocinje da greje hladnu stranu umesto da je hladi.

Tacka rose je, grubo receno, temperatura vazduha u datim uslovima (sto znaci za odredjenu gustinu, pritisak i vlaznost) na kojoj vlaga iz vazduha pocinje da se kondenzuje.

TEC nikako ne moze preneti vise toplote od one za koju je deklarisan osim u slucaju overvolta (nepreporucljivo), stoga TEC MORA UVEK BITI VECE SNAGE OD ONE KOJU JE POTREBNO PRENETI inace ce doci do pregrevanja procesora. U sustini razmotrimo sledecu situaciju. TEC od 110W (korisnih) treba da hladi CPU ili ekstremno overklokovan GPU od 80W potrosnje. Bice:
80/110=0.727
Dati TEC moze po specifikaciji da razdvoji 69C toplu i hladnu stranu sa 0W opterecenja (teorija)
Dalje dobijamo:
0.727-1=-0.273, pa to pomnozimo sa 69 i dobijamo -18.83C.
Dakle hladna strana bice 18.83C ispod tople strane, ostaje jos samo da izracunamo temperaturu tople strane.
Sistem sa 180W (bruto potrosnja TEC-a) imao je pri 22c toplu stranu na 28C, a sa zbirnih 80+180W imace je na ~30.66C. Posto smo i to izracunali dobijamo da je temperatura hladne strane 30.66-18.83=11.83C
To dakle izgleda tako. Zakljucujemo da je ispod ambijentalne temperature. Da je 80W bilo hladjeno samo vodom bilo bi na priblizno 25C. U ovom razmatranju korisceni su podaci za performanse jako, jako dobrog vodenog hladjenja, a za losije to izgleda jos gore.
Za 110W kojih je potrebno preneti dolazimo do zakljucka da su haldna i topla strana na istoj temperaturi. Ispada da smo uradili jedno veliko nista, ali nismo, jos vise smo pogorsali od slucaja kada nemamo TEC jer sada vodeni sistem mora da odvede 110+180W=290W umesto samo onih 110W. Stoga TEC ne samo da mora biti minimalno iste snage od one koju treba preneti vec mora biti i veci i to za bar 20-30% inace ce biti po onoj narodnoj sa sveze okrecenog zida: "Dzaba ste krecili".
Ja znam da Tex707 sve ovo zna, ali ima ko ne zna pa reko da napisem. ;)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno