Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Naravno da ne preporučujem najjeftinije AIO sisteme, pogotovu ne te od 140mm. Pristojni AIO koštaju minimum od 150€ pa naviše.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
stvar ukusa, meni mnogo lepse i mocnije izgleda neki dobar vazdusni kuler nego aio resenja sa onim svetlecim glupostima i silnim crevima koja su jako ruzna.
 
Naravno da ne preporučujem najjeftinije AIO sisteme, pogotovu ne te od 140mm. Pristojni AIO koštaju minimum od 150€ pa naviše.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Znam. Ja bas to i pricam. Moras dati bar 150e da bi se priblizio performansama dobrog vazdusnog coolera. Ne zeli svako da da 150e a sve ispod toga je upitno. Naravno u zavisnosti od konfiguracije.
Ko zeli vizuelni efekat pre performansi izabrace neki lepi svetleci AIO. Meni cooler ima samo jednu funkciju, da hladi procesor, nista drugo. Zelim da hladi dobro i tiho. Zato ce vazdusni cooler uvek biti broj 1. u mom svetu.
Mogao sam sebi sklapati custom vodeno 10x do sada, nije problem u lovi, problem je u odrzavanju. Ne zelim da se mlatim s zamenom tecnosti, jurnjavom za vodeni blok i sl. Komp treba da mi bude zadovoljstvo a ne obaveza.
Kod AIO je uvek problem perf. per $. Ko ima para za neki skuplji i stvarno zeli, go for it. Ovi slabiji su inferiorni, losijeg kvaliteta, imaju kraci zivotni vek.
Iskreno, meni se ne svidja ni sto creva strce onako u sred kucista ali to je moje subjektivno misljenje. Da bar mogu da se skrate na duzinu koja ti treba pa i da pricamo ali to vise nije varijanta usrafis i teras.
Samo treba pogledati testove i videti sta bolje hladi i po kojoj ceni moze da se nabavi.

Tapatalk
 
Resio sam da uzmem vazdusno hladjenje. Vidim da oko vode ima obaveza a ne bih da se cimam toliko. Jos malo pa ko kola da drzim ispod stola...300 cuda. Vazduh i cao. Razlog sto sam hteo vodu je jer sam mislio da je sve to dosta elegantnije i da je dosta superiornije od vazduha. budzet mi je do 6 7k za hladjenje.
http://itsvet.com/hladnjak_cooler_m...k_16pr_r1/rr_212tr_16pr_r1-pdaa1-24.i?id=2019 sta mislite o ovom kuleru za ryzen 2600? Pitao sam u jednoj temi vec, al ajde i ovde da pitam, nadam se da nije problem. Trenutno imam lc cc 100 i nisam zadovoljan. Te bih hteo da uzmem neki sa 2 ventilatora.
 
Poslednja izmena:
Kao što ti je tamo rekao Ivan, isti je kao LC-120. Zapravo EVO verzija je ista, ovaj običan je čak i nešto slabiji.
Za 6-7 hiljada koliko bi dao na hladnjak mislim da je najbolji neki Cryogen (pominjano u drugoj temi). Ispod toga samo LC vredi. Preko toga Noctua D14/D15 obična ili SE verzija.
 
Cryorig H5 ultimate jedino preko madjara. moze i Dark Rock 3 da uzme za oko 60€ ili neku noktuu.

sve je 10 koplja bolje od ovog krsnog CM-a kod nas.
 
pa nije bas, zavisi od same platforme i modela cpu-a. nije isto singl i dual tower hladnjak, mnogo su bitni i sami ventovi, provetrenost kucista i ostalo...
 
pa zavisi i sta kome predstavlja ta standardna varijanta :)

mislim da ne bi mogao da se izbori sa nekim 7700K ili jos gore 8700K, istopio bi se zajedno sa cpu-om.

vise sam mislio na to da treba nekako da se sve izbalansira pa uz planirani 2700 vise ide nesto krsteno. barem ja nikad ne bih nakacio na neki jaci i skuplji cpu najjeftiniji kuler.
 
Iskreno, AMD box cooleri su sasvim korektni. Koristio sam nedelju dana na 1700 i iznenadjen sam. Naravno, nije za oc. 212 ce se sigurno boriti za vise jezgara da ohladi, nije projektovan za ozbiljne potrosace.

Da bi rekli da je CPU ohladjen on mora da radi i leti i zimi u najgorim uslovima maksimalno opterecen puno sati bez da throtluje ikada i da bude stabilan naravno. Ja prefariram kilo kulera, to obicno zavrsi posao ;)

Tapatalk
 
pa tako nesto, oko kilo i 300g :)
 
Ako se izbori sa klokovanim FX-om koji trosi ~130W pod opterecenjem, izborice se i sa 7700K/8700K.

Naravno, ne za 5GHz *****metriju, vec za stock/umeren OC.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
I 5GHz je umeren OC ako je potreban napon npr. 1.2-1.25V. I ne, to nije *****metrija, to je ono što Intel čipovi danas realno mogu. ;)

Isto tako će ovi novi zalemljeni da pršte na 5.2 sa niskim naponom samo tako, videćemo uskoro.

Znači ako neko drži loš primerak na 4.7GHz(sa istim naponom ili možda 1.35V), to je umeren OC samo zbog frekvencije?

Podsetiću da na svakih 100MHz pri istom naponu, temp CPU-a skače za svega 1-2°C, tj. zanemarljivo.

Dakle, razlika u temp između 5GHz @1.25V i 4.7GHz @1.25V je 3-5°C u najgorem slučaju.
 
Poslednja izmena:
Umeren OC je OC koji se moze postici bez prevelikog dizanja napona. 'metrija jeste, jer u realnom radu razlika izmedju 4.6-4.7GHz i 5-5.2GHz za 99.9% ljudi ne znaci nista, osim toga da su dostigli lepu, okruglu brojku i da imaju 5GHz CPU :)

AIO ne bih ni stavljao, lepo kazu ljudi, ili loop ili vazduh.

Sto se potrosnje(samim tim i temperature) tice, naravno da raste eksponencijalno sa naponom, a ni blizu sa klokom. 5GHz na niskom naponu je gotovo nemoguce sa novijim primercima standardnih(8086K STOP :D) procesora koliko sam video :)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Umeren OC je OC koji se moze postici bez prevelikog dizanja napona.

Preveliko dizanje napona gotovo da ne postoji ako je hlađenje adekvatno, ali recimo da je 1.45V i preko.

'metrija jeste, jer u realnom radu razlika izmedju 4.6-4.7GHz i 5-5.2GHz za 99.9% ljudi ne znaci nista, osim toga da su dostigli lepu, okruglu brojku i da imaju 5GHz CPU :)

Znači onda OC nije ni potreban, razlika između stock 4.3GHz i tog "umerenog" OC-a na 4.6-4.7GHz je takođe neprimetna?

Baš je bezobrazan Intel što mi je omogućio OC sa 4.3 na 5.2GHz. :)

Zarobio vas dosadni Ryzen na up to 4GHz, ne vredi... :d Zaključani Haswell sa puno jezgara...

5GHz na niskom naponu je gotovo nemoguce sa novijim primercima standardnih(8086K STOP :D) procesora koliko sam video :)

To ne važi za 8600K.

Što se tiče novijih i "lošijih" 8700K, ni 1.35-1.4V nije visok napon, svi znamo da je problem TIM.

Ali eto još malo devete serije koju će cediti i staro i mlado i oni sa CC120 i oni sa D15, isto kao nekada 2500K i 2600K.

Neće niko spominjati 'metriju budi siguran, jer će svi biti ograničeni naponom i kapacitetom kulera koji poseduju. 5GHz i preko je realnost! :)

P.S. Ne mogu više da se svađam, mrzi me. :D
 
Kakva svadja, ovo je fina diskusija :D

Ja moj Ryzen drzim na stock frekvenciji, iskljucio i turbo, drzao neko vreme na 3.8GHz, shvatio da mi ni to ne treba, sad trosi ~40W, GPU u silent biosu(dual bios) na 1V naponu, sve tiho i hladno, potrosnja na minimum. Mogla bi konfa u ITX kuciste sa pasivnim CPU hladnjakom komotno :D

Sto se tice AIO, previse sam ljudi video da se zale da crkavaju pumpe, creva pustaju, sto se mene tice to je dodatna i nepotrebna briga u zivotu.
Neki mozda zaboravljaju da kuler od 20e nije minijaturan pa pisu da ne moze ohladiti 95W procesore :D
IMG_20180905_230754.jpeg

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ma kakav AIO, tačno je da su oni od 150e nešto bolji od top vazdušnih kulera, ali ipak ne vrede toliko. Ok su za nekog kome je bitna estetika i slobodan prostor oko socket-a. Jeftine modele ne bih ni komentarisao, em su ružni, em ih dere skoro svaki vazdušni.
 
Ma kakav AIO, tačno je da su oni od 150e nešto bolji od top vazdušnih kulera, ali ipak ne vrede toliko. Ok su za nekog kome je bitna estetika i slobodan prostor oko socket-a. Jeftine modele ne bih ni komentarisao, em su ružni, em ih dere skoro svaki vazdušni.

A koji vazdušni kuler koji je relativno jeftin može za 8700k? Samo nemoj da kažete Noctua ili Bequiet zato što oni koštaju kao vodeno hlađenje :)...bar 9k+ dinara.
 
Scythe Mugen 5 rev B.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Scythe Mugen 5 rev B.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Skoro sam uzeo za moj 7700k jos ga nisam stavio al za vikend cu Ovo vodeno su mi ventovi postali previse bucni kad igram nesto cpu demanding. A Mugen neko prodavo jeftino pa mi bilo najlakse da resim issue :)
 
A sto ne koristis box koji ti Intel daje? :D
Stvarno tj zao da das pare na krsten cooler koji ce ti ohladiti cpu kako treba i koji ce biti tih?
Za 9K nemas krsteno vodeno. To sto imas za te pare ne uzimaj ni slucajno.

Tapatalk
 
Neko mishljenje o Antec mercury 360 ? cena je stvarno smeshna 75e "cirka".
 
A sto ne koristis box koji ti Intel daje? :D
Stvarno tj zao da das pare na krsten cooler koji ce ti ohladiti cpu kako treba i koji ce biti tih?
Za 9K nemas krsteno vodeno. To sto imas za te pare ne uzimaj ni slucajno.

Tapatalk

Eh sada nema ima antech 600h pro i...je ok hlađenje.....ali ja nekako i dalje imam podozrenje voda struja...ovaj gornji FSP ne deluje loše pošto ja baš nešto i nemam želju da overklokujem...

:)
 
Nazad
Vrh Dno