Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Obično se sva ta 'cooling kit' rešenja pokažu podjednako dobra kao kršteni vazdušni kuleri sa tihim ventilatorima. Zbog toga smatram da je potpuno besmisleno dodavati rizik sa vodom (ma koliko on mali bio) i platiti više zarad istih performansi.

Ovako sam nesto i ja kontao, medjutim taj CoolIT Domino A.L.C. bi izneo 37 evra, preko grane pa me je stavio na muke :)
 
Ne želiš to hlađenje u svom kompu. Efikasno jeste, ali time što ćeš ohladiti proc na sobnu temperaturu ne dobijaš ama baš ništa. Kompresor je bučan (kao i svaki) i dosta vibrira. Čitava skalamerija je prilično složena za montažu, a dosta je otežana i promena bilo čega što se bode na ploču. Grafička takođe ne može da bude naročito duga, jer nema mesta za nju. A uz to, hlađenje i košta žestoko. Za te pare da sklopiš odlično vodeno za čitav sistem. Sve ovo ti pričam iz prve ruke, lično sam ga testirao. Opširnije imaš ovde: http://www.sk.rs/2009/09/sktd08.html
 
pa ja sam to nasao u funkcionalnom stanju za oko 40E pa neznam sta moze za te pare bolje.Mada kao kazes da je bucno onda mi i ne treba i ovako mi je kmp ko turbina koliko kulera imam :D
 
Doduše, za te pare jeste džabe, jer je samo hlađenje koštalo >300€, ali kako će ti se uklopiti u kućište, to nemam pojma. Kod onog Xasera s kojim se prodavalo u kompletu, čitav lim na kom stoji ploča se izvlačio sa zadnje strane i onda se to čudo montiralo. Kod ovog Armora ne vidim da to može da se izvede na taj način, tako da može da bude samo još komplikovanije, ali možda ipak izvodljivo. Ali kako god okreneš, kompresor se čuje taman kao onaj u frižideru i zamrzivaču! :d
 
Uz blage modifikacije verovatno može! :d Sam kompresor se često isključuje, jer bi u suprotnom zaledio CPU, a to baš i nije preporučljivo zbog stvaranja kondenza. Mada upravo to često uključivanje-isključivanje najviše i smara. Da se konstantno dernja, čovek bi se možda i navikao...ovako, taman se opustiš, a ono proradi traktor! :d
 
Po vasoj prici opet bi morao da ga natrpam kulerima da ne bi dolazilo do stvaranja kondenza , e pa u tom slucaju bolje da preskocim ovu avanturu.
 
^Ne, nego kompresor poseduje neku elektroniku koja kontroliše njegov rad na taj način da temp nikada ne pada (ili bar ne mnogo) ispod sobne, upravo zato da ne bi dolazilo do stvaranja kondenza. Kondenz, dakle, nećeš videti, ali će zato kompresor svaki čas da se uključuje/isključuje.
 
Koje od ova 5 hladjenja za procesor iz potpisa:
1. Cooler Master Seidon 240V
2. LC POWER Liquid CPU cooler - LC-CC-240-LICO
3. DEEPCOOL Maelstrom 240T
4. ANTEC cpu water cooler KÜHLER H1200 Pro
5. COOLER MASTER MasterLiquid 240 - MLX-D24M-A20PW-R1
Trenutno imam coler iz potpisa.
Cene su im tu negde priblizno 1-2.000 gore dole.
 
Poslednja izmena:
Koje od ova 5 hladjenja za procesor iz potpisa:
1. Cooler Master Seidon 240V
2. LC POWER Liquid CPU cooler - LC-CC-240-LICO
3. DEEPCOOL Maelstrom 240T
4. ANTEC cpu water cooler KÜHLER H1200 Pro
5. COOLER MASTER MasterLiquid 240 - MLX-D24M-A20PW-R1
Trenutno imam coler iz potpisa.
Cene su im tu negde priblizno 1-2.000 gore dole.

COOLER MASTER MasterLiquid 240 - MLX-D24M-A20PW-R1 bez razmisljanja
 
Citao sam kompletan tektst od erika u vezi vodenih hladjenja, kaze da nije odusevljen za seidon seriju vec da je bolji nepton 240M ali njega vise nema kao ni za lc power, ali me interesuju ovi ostali jer oni nisu spominjani.
 
Ja ti iz prve ruke kazem masterliquid odlicna serija ja sam cak sa 120 verzijom ladio svoj 6800K drzao ga je lepo ladnim, besumna pumpa, pakovanje da se drugi postide koliko je dobro, +5 godina garanijce
 
Da ali je tvoje pro serija a ovo je obicna 240, neznam kakva je pumpa i ostalo.
 
A i da li neko zna kakav je ovaj kuler.
LC-POWER Cosmo Cool Airazor CPU Cooler - LC-CC-120-X3
 
Dovoljan je za 2600 ali bez mnogo overclock-a, nije baš mnogo bolji od originala. Tako je sa svim 120mm i tankim radiatorom. Trebalo bi da ima AM4 kačenje, samo zavisi kada je napravljen.
 
Ok hvala na odgovorima. Ne bih klokovao mnogo taj proc. cisto bih ga malo podigao. E sad obzirom da je slican stock cooleru ne znam da li da dodam jos hiljadu 2 pa da uzmem nesto malo bolje ili da jednostavno uzmem neki vazdusni hladnjak. Jos cu da vidim.
 
isto bih preporucio kvalitetan vazdusni hladnjak kome ne moze nista da se desi i moze da sluzi godinama.
sve te aio igrackice su tempirane bombe i svakog casa moze pumpa da odapne ili se u jos gorem slucaju prolije tecnost po komponentama.
pricam iz iskustva, odapeo mi je h100i gtx posle par meseci i nikakva voda mi vise u kuciste nece uci a ni cors...
 
Uh, stvarno peh. Ja cenim custom vodeno kome treba, za extremne masine, oveclockere, modere... Neko zeli max performanse, neko vizuelni efekat. AIO su... Onako. Ima boljih ali performanse im nisu nista posebno bolje od dobrog vazdusnog. Pritom, dok ventilator radi imas nula odrzavanja.
Custom hladjenje mi je uh, pain in te a$$. Promenis grafiku, juris vodeni blok. Prvi put kad bih morao da promenim tecnost odlepio bih.

Znam da se ljudi loze na AIO vodena, znam kako je kad zapnes kao mazga ali evo, kod mene lepo u konfi pise sta koristim. Ne znam sta treba da se desi da uzmem neko vodeno. Uzmes dobar vazdusni cooler i cao ;)

Tapatalk
 
Ma gura ovaj moj CM Nepton 140XL već preko 2 godine, skoro 3, Izbacio sam radiator nazad izvan kućišta, mesta koliko hoćeš u velikom Dragonu. Drži 2700x na 4.25GHz ispod 70c. Stari Mugen3 mi je zauzimao pola kućišta, muka da se menja memorija i CPU. Jedino što zameram vodenjacima je da su tromi da reaguju na podizanje temperature i sporo opada temperatura. Na ostalim PC-ima su vazdušna hlađenja. Mugen je opet na FX 6350/4.8GHz, ostali samo OEM.
Godinama sam sam radio sa hidraulikom pa bih mogao lako opet da napravim custom loop (poslednji pre 7 -8) godina ali dobri koštaju kao 2 - 3 AiO coolera, pa još i održavanje. Ne isplati se za neki običan PC. Ko pravi ona divna hlađenja i custom PC, alal mu vera, treba konjsko strpljenje.
 
Poslednja izmena:
Meni je muka od tih budževina u kućištu, tipa NH-D14 i sl.

Pa onda na jednom tipu kulera imaš one metalne kopče koje obavezno ispadnu 22 puta dok ne montiraš kuler, ili imaš one gumice koje takođe ispadnu nebrojen broj puta dok ne namontiraš sve. Kompatibilnost sa visinom RAM modula je tek zasebna priča.

Kod AIO, uzmeš k'o čovek, zašrafiš 4 šrafa, i završio si posao.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Kakve budzevine? Makar Noctua to zna da napravi kako treba. Bojim se da ti to ne umes da stavis posto je izuzetno, izuzetno lako.
Ja imam D15, jednom rukom mogu da montiram ventilatore bez frke. Visina rama nije bitna jer mozes vent da montiras malo vise.
Sigurno nije bolje da kupis neki smesni AIO i da imas upitne performanse jer time cooler gubi smisao skroz. Placas ga da ti hladi cpu i da bude sto tisi. Vodeno sigurno ne moze da ima zivotni vek koliko moze cooler.

@Kurt Neces pogresiti sigurno. Uzmi krsten cooler i ti vise nemas briga. AIO je skuplja varijanta za ono sto nudi a i komplikovanija.

Tapatalk
 
D14 I D15 zauzimaju od trećine do polovine kućišta, u zavisnosti ko kakvo kućište ima. I onda nisu budževine? :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
A ti taj prostor inace koristis da odlazes majce i gace pa ti cooler zauzima mesta? :d
Da si rekao da ti je ruzan, da hoces AIO da ti svetli, da hoces da gledas kroz stranicu razumeo bih te. Da su iste performanse AIO i Air coolera per $ ne bi bio problem. Ovako, umesto krstenog kulera preporuciti nekome da kupi jeftini AIO je smesno.
Meni je jedini kriterijum sta ja dobijam za svoje novce.

Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno