Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo ovako pošto me mrzi da se cimam sa bench testovima staviću ono što mi sad pokazuje...na def vrednostima 3.2 temperatura procesora je oko 31-33 stepena.Na blagom auto kloku od 3.4 u biosu temperature su na slici postavljene....

E sad moje pitanje za sve...kad iskoristim Turbo unlocker podigne mi takt procesora na 3.9 a temperatura je oko 39 stepeni.Buni me jedna stvar što mi CPU-Z i AMD Overdrive pokazuju na trenutke drastičan pad kloka sa 3.9 na 3.4...onda drži neko vreme 3.9 i onda oped pad...
 

Prilozi

  • 1.JPG
    1.JPG
    229.2 KB · Pregleda: 77
Prvo cestitam za hladjenje!! Ajde ako ti nije tezko i imas vremena uradi test sa LinX ili sa prime95, da vidim kakva je temp. u idle-u a kakva u loadu. Za pokazivanje temperature iskoristi Coretemp jer pokazuje kakva je temperatura samih jezgara i reci nam jel su ti ukljucene save energy funkcije kao sto je CnQ,C1E?
 
Hvala!! :) Save energy funkcije su uključene,ostale programe ću provrteti sutra pošto mora neko i da radi :)..
 
Poslednja izmena:
Evo od prilike ovako izgleda sve upakovano u Aegis CM kućište..Bukvalno je sve stalo i to pored ATI 4870 dual slot kartice,tv kartice,4 HDD-a,4 ventilatora i brda kablova kako se može primetiti :) Moj cable menagment je malo u out-u :D

Slike nisu nešto pošto je sve na brzinu rađeno zbog manjka vremena....
 

Prilozi

  • C360_2010-10-16 16-23-44.jpg
    C360_2010-10-16 16-23-44.jpg
    471.5 KB · Pregleda: 128
  • C360_2010-10-16 16-24-08.jpg
    C360_2010-10-16 16-24-08.jpg
    459.8 KB · Pregleda: 114
  • C360_2010-10-16 16-24-42.jpg
    C360_2010-10-16 16-24-42.jpg
    277.6 KB · Pregleda: 106
Ok nadam se da je tu uskoro za koji dan :) pošto planiram da dodam neki bolji i što tiši kuler za moju novu ediciju procesora a razlika u ceni je zanemarljiva oko 1500 din više za vodeni sistem.Pa me zanima isplati li se dati 15e više za tako nešto ili da uzimam vazhuh :)

Originalni 850i bas i nije nesto. Radijator je suvise tanak da bi od njega ocekivao nesto, a blok je ko zna kakav. Sve u svemu, probano na starom E4400 Intelu, i temperature su manje-vise kao i vazdusni kuler iz srednje klase. E, sad - sa vecim radijatorom ili boljim blokom (a verovatno oba) cemo malo sacekati, posto nema nicega da se kupi kod nas, a necu da pravim jos jedno hladjenje od 350eur i narucujem iz inostranstva. :p
 
@jumper2....pazi ja sam dao 1000 din više u odnosu na vazdušni kuler.Mislim da nije neka cifra...za tih 1000k dobio sam dosta tiše kućište,H2O sistem srednje kategorije,temperature procesora spuštene sa 44 na 30 stepeni u def.Mogućnost nadogradnje itd...
I da imam 350e NIKAD ne bih dao za hlađenje kompjutera tolike pare!!!To je prosto iživljavanje...možda bih modovao sa nekim srednjim komponentama čisto da vidim kako bih se snašao u tome ali više od 50e za bilo kakav hladnjak ni u ludilu.E sad ozirom da je ovo hlađenje u rangu ispod 50e ja sam ga uzeo :)....pa koliko traje,ali sigurno znam da će izgurati dvogodišnju garanciju :D Više mi i ne treba :) Poenta teme je naći jeftinije vodeno za nas običnu buraniju kojoj se to sviđa ili želimo da vidimo kakav je to bauk... :)
 
Hoce li biti Corsair H70 uopste kod nas ? Sad koliko vidim nema nigde ni H50. :(
Bem ti trziste.
 
Evo nekih testova koje sam uspeo da izvrtim...Nisam nešto vičan benchovanju :)
Prva fotka je sa klokovanim procesorom na 3.4 a druga je na 3.9 u glavnom temperature nisu prešle 59 stepeni :)
Mislim da je to ok,za srednje vodeno hlađenje...Na kraju testa nije bilo nikakvih prijavljenih grešaka za sva 4 jezgra.
 

Prilozi

  • prvi.JPG
    prvi.JPG
    354.5 KB · Pregleda: 54
  • 2....JPG
    2....JPG
    273.7 KB · Pregleda: 49
Poslednja izmena:
Izobsto mi se ne svidjaju tih 59 stepena, mnogo je ti se priblizavas granici koju AMD ne preporucuje da se previsava 62C. Mora nesto da si zabrljao i da nisi uradio bas kako treba ili same performanse tog hladjenja su tolike.
Poslusaj savet Godzille uzmi tog cpu bloka i se nadaj na bolje rezultate :)
EDIT: Mozes da uzmes i jos jedan radijator sigurno sa njim ces imati bolje rezultate :wave:
 
Poslednja izmena:
Šta znam...kapiram na 3.9 nije loša temp.Ja ga ne koristim preko 3.4 ali videću ovih dana ako odlučim da uzmem OCZ.Ne verujem da može nešto drastično da smanji temperature.Ne znam da li bi nešto dobio ako bi stavio još jednu 12-icu sa druge strane hladnjaka.
 
Poslednja izmena:
Hydroflow bi sigurno pomogao, ali ne očekuj čuda sa tim radijatorom. Još jedan vent ti apsolutno ništa ne bi pomogao, jer je radijator tanak i jedan vent je sasvim dovoljan da progura vazduh kroz njega. Jedino ti ostaje ili da odvrneš malo taj koji si dobio ili da staviš neki drugi, jači. Naravno, još jedan radijator bi bio najbolje rešenje, ali to ćeš malo teže naći, a i koštaće te više nego čitav sistem koji si kupio. :d
 
@mickk
Probaj prvo da izravnas podlogu hladnjaka pomocu vodenih smirgli.
Imas tu temu ovde na forumu, ako neko nadje moze da postavi link.
Dok sam koristio vodeni sistem koji ide uz Kandalfa, kad sam izravnao povrsinu temp. su bile mnogo bolje.
 
@mickk
Probaj prvo da izravnas podlogu hladnjaka pomocu vodenih smirgli.
Imas tu temu ovde na forumu, ako neko nadje moze da postavi link.
Dok sam koristio vodeni sistem koji ide uz Kandalfa, kad sam izravnao povrsinu temp. su bile mnogo bolje.

Ako uzmem OCZ malo ću čačnuti ovaj blok.A verovatno ću uspeti da ubacim još jedan hladnjak uz neki mod pa ću videti.Nadam se da će pumpa izdržati da gura još jedan hladnjak.
 
Ništa šta je tu je ... napraviću naj bolje što mogu uz ovo moje čudo pa ću videti :)
 
Za pumpu ne brini, ja sam sa njom gurao dva hladnjaka sa po 3 vent. , ploca+cpu+gpu vodeni blokovi. Mada, ako planiraras ozbiljnije da siris vodeno obavezno uzmi bolju pumpu.
 
Za pumpu ne brini, ja sam sa njom gurao dva hladnjaka sa po 3 vent. , ploca+cpu+gpu vodeni blokovi. Mada, ako planiraras ozbiljnije da siris vodeno obavezno uzmi bolju pumpu.

Ma jok ne planiram...samo hoću malo da vidim koliko može to sve da ide ništa više....U principu i ovako mi je ok na 38-40 stepeni u igrama...
 
Zvao danas win-ersku radnju...nemaju više OCZ blokova...Pa ako neko nabasa molim da mi javi :)
 
Teško da ćeš ih igde više naći. Oni su to i davali za džabe maltene jer nisu mogli da ih prodaju dugo vremena, tako da mislim da nema šanse da opet uvezu nešto, a da se prethodno ne naruči.
 
Ok nije problem ako nađem,nađem...Kad mi ne bude odgovaralo hlađenje zameniću ga :) za sad gura,moram malo da rešim probleme oko sistema i navikavanja na AMD komponente...Nekako mi je Intel ostao drag :)
 
Da Corsair H70 je dobar hladnjak i bolji je u proseku od H50 za nekih 5C pa i vise, a to nije mala razlika. Ako bude na povoljnoj ceni bice dobra kupovina - al nema ga jos, nije uvezen ni u Bugarskoj.
 
Jel imao neko iskustva sa Coolit Domino A.L.C, gledao sam neke testove navodno se dobro pokazao. Dali to pazariti ili lepo uzeti neki air kuler za 40evra
 
Poslednja izmena:
Jel imao neko iskustva sa Coolit Domino A.L.C, gledao sam neke testove navodno se dobro pokazao. Dali to pazariti ili lepo uzeti neki air kuler za 40evra

Obično se sva ta 'cooling kit' rešenja pokažu podjednako dobra kao kršteni vazdušni kuleri sa tihim ventilatorima. Zbog toga smatram da je potpuno besmisleno dodavati rizik sa vodom (ma koliko on mali bio) i platiti više zarad istih performansi.

Thermaltake ProWater 860i je bio jako jeftin (jeftiniji od većine stvarno dobrih vazdusnih kulera) a podjednako je dobar kao Megahalems ili Nocua NH-12P (lično sam porobao na S775 i LGA1156 procesorima).
 
Nazad
Vrh Dno