Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
E sad Gorane imam pitanje za tebe.Posto smo pre imali priliku da popricamo o datoj tematici,ja imao sam vremena da procesljam tematiku do kraja i na osovu toga imam jedno pitanje.Recimo da za c2d treba 1.7V da izgura 4.2Ghz,koje snage mi je potreban peltijer(minimum i neki max) kako bi ga namunjio na vodeno.I da li data plocica moze da se nabavi sa recimo regulatorm snage.
 
E sad Gorane imam pitanje za tebe.Posto smo pre imali priliku da popricamo o datoj tematici,ja imao sam vremena da procesljam tematiku do kraja i na osovu toga imam jedno pitanje.Recimo da za c2d treba 1.7V da izgura 4.2Ghz,koje snage mi je potreban peltijer(minimum i neki max) kako bi ga namunjio na vodeno.I da li data plocica moze da se nabavi sa recimo regulatorm snage.

Prvo mi reci kolika je disipacija tako naklokovanog procesora?
 
Uh kasno videh temu :)

Imam Zalmana 9500 LED, i neznam o kakvoj buci pricate on je tih kako god, ili meni nesto neradi ok, prikacio sam onaj potenciometar i kako god ga okrenuo on je totalno tih.

Razmisljao sam i ja o tom CM resenju, ali ima jedna zackoljica koja me je odvratila, a to je cinjenica da nema sigurnosni meru u slucaju da crkne pumpa :(, to je malo verovatno da se desi ali .....
 
Uh kasno videh temu :)

Imam Zalmana 9500 LED, i neznam o kakvoj buci pricate on je tih kako god, ili meni nesto neradi ok, prikacio sam onaj potenciometar i kako god ga okrenuo on je totalno tih.

Razmisljao sam i ja o tom CM resenju, ali ima jedna zackoljica koja me je odvratila, a to je cinjenica da nema sigurnosni meru u slucaju da crkne pumpa :(, to je malo verovatno da se desi ali .....
...meni se desavalo da mi se izvuce crevo iz pumpe i nista.
 
Ako sam dobro video fotke, kontakt izmedju HSF-a i CPU-a je iskljucivo preko TEC-a, sto znaci da sva toplota ide kroz njega.

Ne, ovo sam i ranije objasnjavao. Postoji deo cevi koji ide i ispod TEC-a. Dakle postoje dva sistema cevi sa razlicito podesenim tackama kljucanja u njima. Kada TEC bude "nadjacan" raste temp. ispod njega i na odredjenoj temp (npr.29-30C) pocinje da kljuca mesavina tecnost-gas u cevima koje idu ispod TEC-a. Ovo se jasno vidi po testovima jer na Idle uspeva da dogura i do 18C, a na dobro naklokovanom P4 na 4Ghz ide na cca 35C. Sve u svemu jako interesantan cooler.
 
Gorane jesi li konacno namestio vodeno hladjenje ? Ajde ako te ne mrzi uslikaj , pa da se malo smejemo :)

Ma smejem se ja. Danas sam bio kod strugara po neke reducire za creva... radio 10 dana i naravno nije uradio, kaze nije stigao, sezona je, ima posla... posle ce da mi kuka!
Resio sam da usmem stvar u svoje ruke... ma pusti mene klasicna budala, k'o da cu freon na 10 bara da teram kroz sistem, a na obicnu vodu. Bice to vec ovih dana, odneo sam drugom strugaru, kaze 3-4 dana za te reducire i ima da "rula". Trebao bi i plasticne vijke da uradim (4 kom M4) za stezanje hladne ploce, peltiera i WB. Ne mogu celicni, prenose toplotu :(
 
Poslednja izmena:
Kod mene samo jedan, naravno sa 2x12cm ventilatorima na 2000rpm, vise nego dovoljno. sa 180W opterecenja od peltiera voda je 6C iznad ambijentalne temperature (28 naspram 22C). Pumpa je 1200l/h sto mu dodje kao neki optimum. Blok je kopija Apogee bloka. samo jos da stignu ti j*beni konektori, da lepo to 100% bude sigurno i elegantno, jer ako peltier ostane bez hladjenja... necu ni da pomisljam na tu scenu. Naravno hladnjak je napolju, van kucista. Rezervoar je 1litar.
 
Poslednja izmena:
Na jednom su 2x120mm fanovi, dok je drugi u 99% samo pasivnjak.
A ponekad iskljucim i ta 2 fana pa se samo pumpa cuje (drugu pumpu sam takodje iskljucio). Palim ih po potrebi... zavisi sta radim na kompu.

Nego, okaci slike kad sve to lepo budes upakovao i povezao. :)
 
Na jednom su 2x120mm fanovi, dok je drugi u 99% samo pasivnjak.
A ponekad iskljucim i ta 2 fana pa se samo pumpa cuje (drugu pumpu sam takodje iskljucio). Palim ih po potrebi... zavisi sta radim na kompu.

Nego, okaci slike kad sve to lepo budes upakovao i povezao. :)

Nema brige okacicu. Mislim da sa 2 hladnjaka na nekom nezahtevnom poslu (citaj download nocu) nema brige ako se iskljuce oba ventilatora, a tisina bude potpuna :)
 
Ajd da ubacim i render slike mog WB-a, posto sam trenutno bez digitalca, pa ne mogu da slikam, a mozda nekome bude i koristilo ;)
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    21.6 KB · Pregleda: 257
  • 2.jpg
    2.jpg
    23.2 KB · Pregleda: 235
  • 3.jpg
    3.jpg
    21.5 KB · Pregleda: 242
  • 4.jpg
    4.jpg
    13.5 KB · Pregleda: 236
  • 5.jpg
    5.jpg
    14.2 KB · Pregleda: 223
Zbog ogranicenja od 5 slicica po jednom postu evo jos... zadnja prikazuje "unutrasnjost" poklopca
Drzi 10 bara opusteno ;)
 

Prilozi

  • 6.jpg
    6.jpg
    15.7 KB · Pregleda: 214
  • 7.jpg
    7.jpg
    16.4 KB · Pregleda: 218
  • 8.jpg
    8.jpg
    16.4 KB · Pregleda: 216
  • 9.jpg
    9.jpg
    16.4 KB · Pregleda: 227
  • poklopac.jpg
    poklopac.jpg
    16.6 KB · Pregleda: 240
Poslednja izmena:
Od cega je poklopac, mozda bi bilo bolje sa 4 tacke za pricvrscivanje, rizicnije je na vise mesta moze nesto naopako da podje, barem moje misljenje.
 
Od cega je poklopac, mozda bi bilo bolje sa 4 tacke za pricvrscivanje, rizicnije je na vise mesta moze nesto naopako da podje, barem moje misljenje.

Poklopac je od plastike, materijal se zove sipas (od njega se uglavnom prave koturace), jako je otporan, tvrd...
Srafljenje je u 8 tacaka upravo zbog sigurnijeg zaptivanja. Cak i da jedan od vijaka popusti ostali ce "drzati". Vodeni blok sam probao na 10 bara i nije bilo nikakvog gubitka pritiska ni posle 8 casova. Uglavnom se kod renomiranih proizvodjaca isprobavaju na 100 psi sto mu dodje 6.90 bar.
 
Poslednja izmena:
Poklopac je od plastike, materijal se zove sipas (od njega se uglavnom prave koturace), jako je otporan, tvrd...
Srafljenje je u 8 tacaka upravo zbog sigurnijeg zaptivanja. Cak i da jedan od vijaka popusti ostali ce "drzati". Vodeni blok sam probao na 10 bara i nije bilo nikakvog gubitka pritiska ni posle 8 casova. Uglavnom se kod renomiranih proizvodjaca isprobavaju na 100 psi sto mu dodje 6.90 bar.

Ok ja sam isao logikom da na vise mesta moze da pukne (znam da je verovatnoca jako jako mala usled ne znam ni ja cega) guma tj. da na vise mesta moze da procuri voda.
 
Sviđa mi se ovo tvoje rešenje za WB, nego aj reci koliko te taj WB košta tj koliko to je on izašao.
 
Sutra zavrsavam GPU WB. Nije nesto extra, jednostavan dizajn, ali je extremno jeftin. Idem na foru mase WB i na "brz" protok vode. sasvim dovoljno za GPU. One rupe ce naravno biti zatvorene. Ide u crnu glossy boju.
 

Prilozi

  • GPU_WB.jpg
    GPU_WB.jpg
    34.9 KB · Pregleda: 219
Reci mi jesi uradio CPU WB?? Kako se pokazao??

Extra urađeno ovo renderovanje, kao i sama ideja WB-a. Očekujemo rezultate.
 
Poslednja izmena:
Kako ce da izgleda unutra, ako mozes da nabacis sliku preseka.

Mogu sutra okaciti tu sliku (na drugom mi je kompu). Ili ce biti samo rupe ili ako budem imao zivaca urezacu mozda i navoje da povecam dodirnu povrsinu (preko 2x), napravim turbulenciju ;)

EDIT:
Evo i preseka. Nisam "urezao" navoje. Mrzi me sad i to da modeliram, ali isli bi samo u ove otvore popreko, ne i u ova dva uzduzna.
 

Prilozi

  • telo.jpg
    telo.jpg
    63 KB · Pregleda: 203
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno