Šta je novo?

Vodena hladjenja za mase - staju u kucista i ne kostaju puno - Sta uzeti?

Haludza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
561
Poena
619
Pregledah po benchu sta sve ima na temu vodenih hladjenja, i sve je to super, ali malko propsirno i preskupo za pocetnike u ovom sportu. Poenta je u sledecem. Ovde treba staviti samo ona vodena hladjenja koja MOGU da stanu u kuciste i koja nisu neka custom mod varijanta vec su fabricki namenjena da staju u kuciste.

Recimo konkretan primer :

Uzmemo vazdusni cooler zalman 9500CU kao referencu za najbolji (recimo) vazdusni kuler dostupan na nasem trzistu. On je recimo oko 60E . Za 75+pdv (otprilike) moze da se nadje vodeni kuler CoolerMaster Aquagate mini R120 koji je jednostavan za montiranje, tecnost je vec u njemu sa sve cevima - mozda ga je i prostije montirati nego zalmana a daje bolje rezultate (jedino neznam dal je tisi)
cm_results.png


a evo i linka sa upustvom - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_10.html

Na slicnu foru je i - http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_17.html

E sad mene zanimaju vasa iskustva po ovom pitanju vodenih kulera koji staju u kuciste - znaci nista da ne viri napolju. Kako se ponasaju sto se tice buke u odnosu na box air kulere i dal su bucniji ili tisi od zalmana 9500, koji su tacno modeli sa oznakama, dostupnost na nasem trzistu, kako se ponasaju leti, dal je bolje uzeti taj Aquagate nego zalman 7700. itd..

Hvala..

Bilo je dosta puta o ovome na benchu - al ja bih voleo da na jednom mestu objedinimo isklucivo vodena hladjenja koja mogu da stanu u kuciste, da elegantno odmene vazdusna i da su dostupna..
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa poenta bi trebalo da nikako ne hlade isto sto onaj grafikon gore vrlo jasno pokazuje :D + da bi voda trebala da je tisa + da nije isto hladiti vodom i vazduhom jer voda ravnomernije hladi te daje bolje occ rezultate cak iako recimo temparatura procesora bude niza na vazduhu nego na vodi (sto je skoro nemoguce) - opet je voda u prednosti.. Sad je samo pitanje ne dal je bolja voda u malim ili velikim kolicinama - vec pronaci konkretan model vodenog hladjenja koji staje u kuciste + da moze lako da se nabavi..
 
Poslednja izmena:
Od velike kolicine vode nemas gotovo nikakve koristi sem "tromosti" vodenog sistema na zagrevanje. Probao sam sa rasponom od 2l do 40l vode u sistemu i dolaze skoro na isto (oko 5 C razlike), tj. sistemu sa 40l treba 3-4 sata da se ugreje na stabilnih 38C za vodu, a sistemu sa 2l vode treba nekih 10 minuta da ugreje 2l vode na 43C. Zatim sam dodao sistemu sa 2l vode grajac za kabinu od jugica (bez i jednog ventilatora) i voda je stigla na 38C u sistemu sa 2l vode i na 36C sa 40l vode. (dakle zanemarljiva razlika). Potom sam uzeo sistem sa 2l vode i tim grejacem za kabinu i montirao 2 ventilatora od 12cm na njega ukupnog protoka 110CFM i buke oko 29db, voda je "stala" na 28C. Cela sustina dobrog vodenog hladjenja je u sto efikasnijem hladjenju ugrejane vode. Test je radjen sa 180W opterecenja pri ambijentalnih 22C.
Protok pumpe, precnik creva uticu ali jako, jako malo. Sve napore dakle treba skoncentrisati na sto bolji hladnjak ;)
 
Poslednja izmena:
i dolazis do zakljucka da i nije toliko tiho (mislim na tih 29dB).
takodje time se ne hlade komponente u okolini procesora (pogotovo ne mosfetovi)
 
Hvala na podeljenom iskustvu, voleo bih da ne odlutamo od teme topica posto o tome o cemu pisete je detaljno bilo ovde http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=47837&highlight=vodeno+hladjenje. sa sve mos-fetovima i hladjenjem globalno - i nebih se sad ovde bavio dal je bolja voda ili vazduh - posto vidim da ste u fazonu da je vazduh bolje resenje za vas a iz onoga sto ja procitah tamo vidim da je voda mnogo bolja itd - sad se ovde nebi bavio time.

Na ovom topicu se bavimo problematikom vode za mase, nista moding i KONKRETNIH modela koji staju u kuciste. Evo recimo nadjoh negde na benchu da je TT bigwater SE dobro resenje, medutim na xbitlabs-u CoolerMaster Aquagate mini R120 daje bolje rezultate a pri tome je manji i jeftiniji!?

CoolerMaster Aquagate mini R120

cm1-s.jpg


cm_results.png


Thermaltake Bigwater SE

bw_set-s.jpg


bw_results.png


U cemu je tu gvinta?

i sta kazete na Asetek WaterChill KT03-L20 Entry

http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_5.html

elk1-s.jpg


elk_results.png


ono nema cak ni rezervoar a daje jos najbolje rezultate!? Jedino ne mogu da provalim dal staje u kuciste.. Koliko je za verovati xbitlabs-u :D jer ako su ovi tetovi tacni onda je CoolerMaster Aquagate mini R120 ubedljivo najbolje resenje jer za malo vise para ubija svakog air zalmana + mega je prost za montiranje.. Jel ima jos nesto na slicnu foru ?

Sad bas gledam po netu - svi ga nahvalise zesce

http://www.overclockersonline.com/index.php?page=articles&num=266&pnum=6

http://www.driverheaven.net/reviews/CoolerMaster Aquagate Mini R120/conclusion.htm

http://www.3dgameman.com/vr/coolermaster/aquagate_mini_120/video_review_03.html

http://www.viperlair.com/reviews/cooling/liquid/aqmini120/p2.shtml

http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/aquagater120/5.html

Svi mu dadose editor choice nagradu plus najveci bonus mu je to sto za vrlo malo para (skoro ko air kuler) ubija bilo koji top nabudz 6 kila tezak air kuler. Nema tog air TT ST ili zalmana koji moze da mu pridje u hladjenju.. A kostaju skoro isto. To mi se cini kao dobra fora ?
 
Poslednja izmena od urednika:
CoolerMaster Aquagate mini R120 bih izbegavao koliko god mogu. Mislim da je Thermaltake Bigwater SE OK (verujem da bi performanse bile dosta bolje kada bi se koristio ozbiljniji waterblock, ne Maze style), a i Asetek WaterChill KT03-L20 Entry izgleda OK, mozda bi mu dobro dosao neki rezervoar koji bi se ubacivao u 5.25" bay.
 
CoolerMaster Aquagate mini R120 bih izbegavao koliko god mogu. Mislim da je Thermaltake Bigwater SE OK (verujem da bi performanse bile dosta bolje kada bi se koristio ozbiljniji waterblock, ne Maze style), a i Asetek WaterChill KT03-L20 Entry izgleda OK, mozda bi mu dobro dosao neki rezervoar koji bi se ubacivao u 5.25" bay.

Koristio sam coolermasterov blok sa tri cevi(genijalcin mi je nabavio isti)u porednju sa TT blokom nikakva razlika u performansama.
 
Molim te, malo detaljnije...koje tacno blockove uporedjujes i na kom sistemu? Bas me interesuje da vidim u cemu je fora.

Uff,uff ne mogu da otvorim coolermasterov sajt ,ali u pitanju je njihov blok sa tri creva(jedan jedini koji imju na sajtu) i ovaj standardan TT blok,kada sam ih uporedjivao bio sam ubedjen da ce CM blok biti nesto hladniji ,ali nista cve je isto.
 
E hvala ljudi na odgovorima..

Cool je sve to - ali mi objasnite na koju foru CoolerMaster Aquagate mini R120 ima bolje performanse (bolje hladi) od Thermaltake Bigwater SE - iako i meni TT izgleda ozbiljnije.. Jel treba gledati samo ko bolje hladi ili treba gledati jos nesto? Dal se onda vise isplati uzeti TT? Mozda xbitlabs favorizuje i daje nerealne testove?
 
E hvala ljudi na odgovorima..

Cool je sve to - ali mi objasnite na koju foru CoolerMaster Aquagate mini R120 ima bolje performanse (bolje hladi) od Thermaltake Bigwater SE - iako i meni TT izgleda ozbiljnije.. Jel treba gledati samo ko bolje hladi ili treba gledati jos nesto? Dal se onda vise isplati uzeti TT? Mozda xbitlabs favorizuje i daje nerealne testove?

To da coolermaster ima bolje performanse je krajnje netacno,a sve to kad se pravi poredjenje sa jednimTt big water SE,evo ti link gde sam ja uz malo maste napravio stvarno dobro hladenje za male pare uz pomoc komponti TT big water(ali samo se orjentisi na komponte za vodeno) http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=104009&highlight=Spacemaster+vodeno-vazdusni+teror

Tvoje samo da osmislis kako sve da izbacis napolje,ispoliras blok i volzi!:wave:
 
Jedno pitanje, kako stoji T.E.C. + vodeno, tj. da li je neko probao da stavi tec na radijator vodenog i time kondenzaciju premesti dalje od ploce?
 
To da coolermaster ima bolje performanse je krajnje netacno,a sve to kad se pravi poredjenje sa jednimTt big water SE,evo ti link gde sam ja uz malo maste napravio stvarno dobro hladenje za male pare uz pomoc komponti TT big water(ali samo se orjentisi na komponte za vodeno) http://www.benchmark.co.yu/forum/sho...vazdusni+teror
Kuciste si odradio ali extra - video sam ja taj topic, ali bojim se da opet skrecemo od teme. Pricamo samo o vodi za mase, gde nista ne viri van kucista i gde nije potrebno nista budziti, vec je sve FABRICKI zbudzeno.

Znaci ne ovo
dscf0055ki5.jpg


nego nesto na ovu foru
aqua_installed_full.JPG


Znaci CoolerMaster Aquagate mini R120 ima losije performanse po DEFAULTU od Thermaltake Bigwater SE? Dal si siguran u to? Posto se bas primih na Aquagate bas zato to je tek malo skuplji od zalmana koga saranjuje kako oces. A jel ima jos neki na ovu foru?

Sad videh da CoolerMaster Aquagate mini R120 moze da se nadje kod nas za cca 75 E sa pdv-om a zalman je cca 60 E. Znaci razlika bi bila 15 E stim da Aquagate kad je na najmanjem broju obrtaja (skoro besuman po test sajtovima - kao moras da priblizis uvo na 10cm da bi ista cuo) hladi bolje od zalmana 9500CU na maximalnom broju obrtaja (dooosta bucnije resenje) !? To bi trebalo da je idealno meanstreem resenje onda?
 
Poslednja izmena od urednika:
Jedno pitanje, kako stoji T.E.C. + vodeno, tj. da li je neko probao da stavi tec na radijator vodenog i time kondenzaciju premesti dalje od ploce?

Naravno, to su water-chiller-i. I tu postoji problem - ako hoces da izbegnes kondenzaciju potpuno, temperatura vode mora da bude barem malo visa od tacke rose, sto znaci da je potreban dosta komplexan sistem upravljanja.
 
e, sad, ovo mene zanima (TEC sistemi)...
ima li neko da to radio tj. probao ? iskustva ?
princip rada ? (znam, mogao bi i google da radi, ali ovih dana nemam bas puno ni vremena ni zivaca)
 
TEC sistemi mogu i ne mroaju da imaju veze sa vodom. TEC (ili Peltier-ov element) je relativno jednostavna elektronska komponenta (ili uredjaj), oblika je plocice debljine oko 5mm (okvirno), ostale dve dimenzije variraju, ali nisu velike (recimo 50x50mm). Napaja se DC-om reda velicine 12V (ide do 20-ak koliko se secam). Sustina je da glumi toplotnu pumpu, tj. dok se jedna strana plocice greje, druga se hladi. Temperaturna razlika moze da dosegne i 70-ak C. Ovo znaci da ako se topla strana dobro hladi, hladna moze da padne i ispod -20C. Snage ovih elemenata idu i preko 250W, sto je vise nego dovoljno za efikasno hladjenje CPU-a.
 
Haludza je napisao(la):
Samo nemojte opet da odlutate (recimo do tecnog azota) .
e, vidis, ni to ti nije losa ideja,)
start_of_OT
samo ja imam bolju :
na visini od 2-3 kilometra nadmorske visine, vec je dovoljno hladno + balon (sa reklamom sponzora) = ...dalje zamislite sami:p :-devil-:
end_of_OT

nema ljutis, morao sam da se nasalim! :wave:

@Tex707 : to kod nas nema? pitao sam jednom goranm-a, ali mi nije odgovorio...
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanjce za iskusne "water coolere".
Koliko bi koštao neki recimo TT sistem, ali da se kupuju komponente:
1. CPU WB TT Aqua Brazing all copper series CL-W0087
2. GPU WB TT Aqua Brazing all copper series CL-W0088
3. NB WB TT Aqua Brazing all copper series CL-W0083
4. TT 240mm Radiator i TT 120mm Radiator
5. TT AquaBay M1 ili neki custom made od plexy-a ili možda nešto ovakvo AquaBay M2
6. Odgovarajuća pumpa (predpostavljam da ide neka jača)

E sad vidim na TT sajtu da je raspored sledeći što se tiče postavljanja WB-a.
pumpa -> CPU WB -> NB WB -> GPU WB -> Radiator -> pumpa
cooling_system.gif

E sad mene interesuje dali bi između NB WB i GPU WB mogao da ide još jedan radiator da bi voda koja dolazi do GPU-a bila koliko toliko "hladnija".
Ovo me interesuje pošto u "skorije vreme" treba da se ponovim sa TT Armor-om ili TT Kandalf-om a pošo sumljam da u Srbiji mogu da nađem Kandalfa LCS (koji mi je najlepši, tj prednja maska) onda planiram ovako nešto, samo me unapred interesuje koliko bi to koštalo.
Predpostavljam da bi me izašlo oko 30e po komponenti, tj oko 180e sve ukupno.
E sad dali je pametno ulagati ovoliko (tj da kad za par godine promenim recimo grafičku, a do tad ko zna šta će sve da se ponudi) ili ću biti zadovoljan i sa CPU WB, radiatorom, pumpom i tankom a kontam da se ovo može naći i za oko 100e?
 
Uskoro ce se pojaviti Titan Amanda.

Cooler Dimension 140 x 95 x 170mm
Weight 1035g (with tow Fans) !!!!????

U jeee preko kilo. Pa dal ovo jadna ploca moze da drzi uopste.. A i nesto mi ne deluje da ce ovo cudoviste biti jeftino, tj skuplje samo 15-20 E + zauzima PCI slot. Hm + samo 7 stepeni manje ? Za ovoliku skalameriju
amanda.jpg
nesto tu nije u redu. Mada ni zalman nije mali. Ali po onom testu na xbitlabs-u vodeni kuleri ubijaju istog zalmana sa minimum 10 stepeni pri opterecenju. Da li to znaci da su klasicni water cooleri bolji od TEC kulera?

A sta kazete na Gigabyte 3D Galaxy GH-WIU01 ? Moze se naci za 90 -110 E, cini mi se da staje u kuciste i ima stvarno dobre rezultate prema onom famoznom testu..

http://xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling_12.html


gb_main_components-s.jpg


gb_ready.jpg


A evo i testova

gb_results.png


Po ovome zalman nema sta da trazi.. A vidim i da ga nase firme imaju u ponudi + da je izasao i Gigabyte 3D Galaxy II


http://www.gigabyte.com.tw/Products....aspx?ProductID=2341&ProductName=3D Galaxy II

i prilicno ga nahvalise..

http://www.legionhardware.com/document.php?id=584&p=3

Temp.png
 
Poslednja izmena od urednika:
Mesaju se misljenja okorelih OC i klasicnih korisnika. CM AG120 je sasvim OK resenje kada se uzme u obzir cena i ciljna grupa korisnika koje "gadja". Gotov proizvod koji treba samo zasrafiti i ne trazi apsolutno nikakava prepravljanja kucista, lepo hladi, a tek nesto malo skuplji od dobrog vazdusnog hladjenja. Ako zelite da izcedite i zadnji atom od ultra probranog primerka na sega-mega ploci na xyz magistrali onda ovo nije proizvod za vas. U tom slucaju vam treba i hladjenje ploce, pa onda i grafike i onda spremite 200-tinak eura (i vise mozda) za takav sistem ili odvojte vreme i kupite alat da se igrate masinbravara i opet ce vas to izaci preko 100e. Inace ako vam nesto znaci bas taj model koristim u svojoj masini, jer se pokazao kao zlatna (visa) sredina i ne pada mi napamet da mi cooler bude skuplji od procesora, a vecina zna da mi nije problem da stavim ili napravim neko cudo.
Moji testovi su pokazali da sa AG120 kada je vrlo tih (12cm na 1000-1200 obrtaja) hladi kao najbolji vazdusni cooleri kada im se odsrafe ventilatori do daske. Svodi se na to da za neznatno visu cenu dobijate da mozete voziti vas CPU na maximalnom kloku, a da tisina krasi vase okruzenje.
Dodatna napomena: vodena hladjenja imaju jos jedan pozitivan efekat, a to je da je kuciste hladnije. Sva toplota sa CPUa se odnosi vodom do hladnjaka i sa njega se pod dejstvom ventilatora izduvava direktno van kucista, dok kod vazdusnih hladjenja ta toplota ostaje u kucistu i treba dobra cirkulacija unutar kucista da se izvuce napolje.
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko je pametno CPU koji disipira 100-tinak W hladiti TEC-om od 50W. Mislim da je 150W minimalna snaga TEC-a za ozbiljno hladjenje.

Morali su tako da bi izbegli kondenzaciju na cooler-u (tj. istu oko socket-a na ploci), kondenzacije ne bi trebalo da bude ako je temp cooler-a iznad sobne (za ovo 100% nisam siguran al mislim da je tako)

p.s. tex707, sta je temp. rose?
 
Nazad
Vrh Dno