Šta je novo?

Koji 24'' TFT?

AyS^

Slavan
Učlanjen(a)
22.12.2003
Poruke
405
Poena
319
Planiram da menjam ova dva IBM-a za neki od 24"(ne mora 24 ali da je tu negde),e sad,koji uzeti ? ne treba mi za igranje,uglavnom posao (dizajn)

kakav je Dell 2405FPW ? ajde neki iskusni saveti :d
 
Poslednja izmena od urednika:
Mozda si i video moj odgovor na drugoj temi... Ako ti Imtel nije daleko mozes tamo da vidis i Acer i Benq 24". Izvinjavam se zbog reklame, ne moras da kupis tamo, ali mozes da vidis :D
Meni na ovlasno gledanje deluje da oba imaju jako slicnu sliku kao i ostali TN ekrani. Nisam zagledao detaljno doduse, nisam cak siguran ni da je bila native rezolucija na njima.
 
Evo malo da pomognem buducim kupcima Dell-a 2407WFP-HC, i ovaj post obavezno citati kao dodatak na post usera Gargoyle.
Odmah da kazem da cu ga porediti sa mojim prethodnim monitorom Samsung 970p i da cu biti nemilosrdan.:D
1. Kvalitet izrade: Zadovoljavajuci. Koriscena je plastika solidnog i ujednacenog kvaliteta koja ostavlja prijatan utisak na posmatraca kako pri dodiru tako i vizuelno. Samsung sa druge strane je koristio plastiku vrhunskog kvaliteta kombinovanu sa plastikom "znj" kvaliteta sto mi se nije bas dopadalo. O mrtvim pixelima je bespotrebno pricati jer se podrazumeva da za monitor te klase nema mrtvih pixela.
2. Uglovi gledanja: Dolazimo i do prvog neprijatnog iznenadjenja. Horizontalni ugao je odlican, potpuno u rangu 970p cak i bolji. Jako malo gubi na kontrastu i moze se reci da je potpuno gledljiv do granice fizicke vidljivosti. Medjutim, vertikalni ugao je dosta los i to je veliki minus sa moje strane. Znaci, monitor ne da gubi na kontrastu nego dobija neku ljubicasto-plavicastu nijansu i to pri vrlo malom uglu odstupanja od idealnog. To se primecuje dok radite i pomerate se iz idealnog polozaja.
3. Ghosting: Mogu da potrvdim ono sto je i Gargoyle pisao a to je da je ghosting u klasi sa ostalim 24" monitorima. Hvatao sam shotove onih kola ( ne mogu da se setim imena programa :) ) i dobio sam rezultate kao i na testu behardware-a. Testirao sam i na sivim povrsinama i ostavlja jako mali black trail ni priblizno kao na onim filmicima na youtube. Takodje mogu da potvrdim da postoji taj green ghosting o kome je i Gargoyle pisao i za mene je to prilicno neprijatno tako da sam probao fix o kome je pisano i linkovano. Nakon fixa koji se sastoji u menjanju coloriteta tj R=86, G=85, B=84, taj ghosting potpuno nestaje i generalno je bolja situacija jer je black trail manji nego pri fabrckom kalibrisanju.
4. Colors: Fabricki kalibrisan monitor stize sa Brgh. i Contr. podeseni na 50. Bright. sam odmah smanjio na 20 a contrast pokussavao da povecavam. Vec preko 65 slika nije gledljiva. Nako fixa i promena vrednosti za RGB bright. je ostao na 20 a contr. sam povecavao i ostavio na 80. Pri takvom setovanju boje su jako zive, crna je odlicna (kada je ugaseno svetlo ne primetim prelaz sa ivice monitora na ekran-extra), bela je dobra ali samo toliko jer ima problema sa uniformnoscu. Probijanje pozadinskog svetla je minimalno skoro da ga i nema (malo u coskovima gore) i bolje je nego na 970p.
E sada problem sa bojom je sledeci. Prenaglasena crvena. Kada vuce nijansa na narandzastu onda je boja jako drecava (nesto ovako http://www.dellcommunity.com/suppor...?board.id=dim_monitor&message.id=84591#M84591). Prilicno iritirajuce i javlja se pri svim podesavanjima (fabricko, RGB=86,85,84, kao i setovanje sa ovog testa: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_2407wfp-hc.htm). Ja sam ostavio setovanje RGB=86,85,84, B=20, C=80.
To je to. Sa moje tacke gledista dve mane: vertikalni ugao gledanja i tu nema pomoci i prenaglasena crvena i tu cu da probam jos neke kalibracije (http://www.dellcommunity.com/suppor...?board.id=dim_monitor&message.id=84627#M84627 ).
 
Hvala ti za vrlo korisne informacije.

Verovatno treba prvo srediti kalibraciju, pa tek onda gledati
ghosting i ostale stvari. Ako je glavni problem u prenaglasenoj
crvenoj, moze da smanjuje R u malim koracima sve dok ne bude
zadovoljavajuce (kao prirucna zamena za pravu kalibraciju).

Par pitanja u vezi kupovine.

1. Gde si ga kupio i kada? Cena?

2. Da li si pre kupovine mogao da proveris mrtve pixele?

3. Zbog cega je izbor pao na taj monitor, a ne na slicne,
recimo HP LP 2465?
 
Apple Cinema ne moraju da se kalibrisu a 23" kosta nesto vise od 1000e.
 
a za koji ces onda monitor reci da nije pozeljno da se kalibrise??
 
jbt ozbiljno te pitam. ne znam pa pitam.

EDIT: Apple se hvali SWOP sertifikatima... pitam zato sto ne znam. ako je njihov monitor potrebno kalibrisati koji onda monitor nije potrebno kalibrisati?!?

Da li sam pitao nesto pogresno? Ako ti se ne svidja moj ton ili sta vec: izvini ;) :wave:
 
Poslednja izmena:
jbt ozbiljno te pitam.

Pa retki su oni koji ne moraju da se kalibrisu, samo sto profi monitore od vise hiljada evra kupujes vec kalibrisane ili u paketu sa kalibratorom, a ove "narodske" moras da kalibrises. Slazem se samo da je kod cinema displaya poprilicno dobro uradjena factory kalibracija.
Pri tom treba uzeti u obzir i primer cineme od 20" - posto dell 2007wfp i cinema od 20" imaju iste panele, na testiranjima je cinema imala bolje rezultate sa fabrickom kalibracijom, ali se nakon dodatnog kalibrisanja dell pokazao boljim, a bio je osetno jeftiniji od cineme.
 
jel mogu dalje da te pitam oko te kalibracije:

boje se kalibrishu u odnosu na sta? (u vise navrata sam citao textove na ovu temu ali jos uvek nemam jasnu sliku)
 
ok, ovo je ionako za drugu temu ;)
 
Ovde je nekih 700€...mada ga je tesko za pronac...
Mamicu ih svima, kad vidim kolko je to vani sve jeftino a mi placamo love i love, dođe mi muka!
 
Poslednja izmena:
Da li je neko do sada dosao u kontakt sa Samsung 245B monitorom i kako se pokazao u realnom radu?!! Po specifikacijama mi izgleda kao odlican monitor.
Na Samsung-ovom sajtu nisam uspeo nista da nadjem o 245B modelu.
Samo sam nasao 245BW model.

Planiram uskoro da kupim neki TFT pa sam prvo razmisljao o 22'' a sada o 24'' i to zbog rezolucije od 19x12 i jer znam da ga necu menjati naredne 3 godine minimum a mozda i duze.
Korisito bih ga za igre, HD filmove (720p i 1080p). programi itd....
Nesto sam skeptican prema BenQ i LG-u tako da bih njih zaobisao u sirokom luku.
 
Znam za taj review.

Zanimam da li mozda i kod ovog monitora vazi cuvena teorija panela ili su svi 100% Samsung paneli?!
Vidim da su za sada svi S paneli jer ih samo Samsung trenutno proizvodi.
Da li je neko imao neka iskustva sa ovim monitorom i kakav je?!
 
Poslednja izmena:
Znam za taj review.

Zanimam da li mozda i kod ovog monitora vazi cuvena teorija panela ili su svi 100% Samsung paneli?!
Vidim da su za sada svi S paneli jer ih samo Samsung trenutno proizvodi.
Da li je neko imao neka iskustva sa ovim monitorom i kakav je?!

Drugar je prošle nedelje bio baš zagrejan za taj monitor ali se sad ohladio :) . Razlog kako kaže je taj što je pročitao na nekom forumu da su ga dosta ispljuvali neki koji ga imaju. Navodno nema 8 bitnu paletu nego samo 6 pa nekim interpolacijama izvlači 16,7 mil boja. I navodno ima loše uglove i ghosting. Ja samo prenosim njegove reči. E sad, ono šte bitno je to što njemu treba monitor za grafički dizajn, rendering i ponekad pripremu za štampu i pretpostavljam da takve korisnike još uvek ne zadovoljava 24 inčni monitor za 400 nešto evra sa TN panelom ;)

Ali za igre, filmove i za svakodnevni običan rad je verovatno ok. Možda bih ja bio super zadovoljan s njim šta ja znam. Bilo bi lepo naravno, kad bi mogao da ga vidiš u radu ali prodavnicu u kojoj imaju upaljen taj monitor pretpostavljam da nećeš naći.
 
Pa sto se palete boja to mi nije ni toliko ni bitno jer skoro svi (ako ne i svi) monitori sa TN panelom ne prikazuju 8-bitnu vec 6-bitnu paletu boja.
Naravno monitor ne bih koristio za dizajn i pripremu za stampu eventualno u amaterske tj. kucne potrebe.
Recimo, na osnovu ovog gore review, koji je dobro odradjen a nadam se i da je objektivan, cini mi se da monitor i nije toliko los. Jedina mana po meni je sto je preskup u odosu na 2'' manje monitore.
Koliko vidim imaju ga u Eurolinku po ceni od 470e. A i nadam se da, ako resim da uzimam ovaj monitor, da ce ga ukljuciti da ga pogledam.
Planiram da kupim neki monitora u roko od mesec-dva tako da ce se pojaviti jos neki model na trzistu do tad valjda.
 
Poslednja izmena:
Dell 2407WFP-HC: 2. Uglovi gledanja: Dolazimo i do prvog neprijatnog iznenadjenja. Horizontalni ugao je odlican, potpuno u rangu 970p cak i bolji. Jako malo gubi na kontrastu i moze se reci da je potpuno gledljiv do granice fizicke vidljivosti. Medjutim, vertikalni ugao je dosta los i to je veliki minus sa moje strane. Znaci, monitor ne da gubi na kontrastu nego dobija neku ljubicasto-plavicastu nijansu i to pri vrlo malom uglu odstupanja od idealnog. To se primecuje dok radite i pomerate se iz idealnog polozaja.

Moj utisak oko uglova gledanja je suprotan - meni se više svidja vertikalni ugao. Dok radim na monitoru (iz blizine, desktop), bilo koje pomeranje glave gore-dole meni uopšte ne utiče na kvalitet slike - naravno u nekim normalnim granicama koliko je i propisano za ovaj monitor. Podrazumevam da je monitor postavljen optimalno, znači sredina u visini očiju. Dok u horizontalnom uglu gledanja osećam opadanje prikaza ali tek kada se maknem bukvalno pola metra levo ili desno od centra, tako da mi je i ovo prilično zanemarljivo.

Kada gledam neki film npr. sa kreveta (sa nekoliko metara udaljenosti), što sigurno nije u idealnoj visini i odstupa i vertikalno i horizontalno, ni tada ne vidim značajan uticaj, rekao bih da ni tada uopšte nema značajne degradacije kvaliteta slike. Osim ako baš odete van propisanog ugla.

Ipak je 24" prilično dovoljno velik ekran, panel je s-pva, i zaista je potrebno pomeriti se prilično van centra da bi se slika degradirala, uopšte nije neophodno fiksirati se u neki sweet spot. A sve ovo je daleko bolje od bilo kog TN panel monitora.

Moj utisak je (barem subjektivno) da su (svi) uglovi gledanja - jača osobina ovog monitora. Predpostavljam da je moguće da neko drugi subjektivno ima veće zahteve.
 
Evo posle mesec i kusur dana druzenja sa monitorom (Dell 2407WFP-HC) mogu da odradim mali update mog posta i da kazem da sam preterao u vezi iskaza o koloritetu jer jednostavno nisam navikao na tako zive boje. Sada kada pogledam boje na drugim monitorima prva pomisao mi je sto su boje isprane. :)
Sto se tice uglova gledanja tu ostajem pri svom iskazu da je vertikalni ugao problematican jer dobija tu plavicasto-ljubicastu boju. Horizontalni ugao je odlican i veruj mi gledao sam mnogo TFT monitora i znam sta pricam. Svaki TFT kada se promeni ugao po horizontali od nekih 45 stepeni dozivljava pad na kontrastu. To sam pisao i svojevremeno kada sam kupio Samsung 970p. Nakon toga xVA matrice manje ili vise uspesno uspevaju da zadrze taj kontrast. Sto se tice TN Film based monitora o njima ne vredi pisati jer za moje kriterijume to su neozbiljni monitori. (kada se samo setim mog prvog susreta sa toliko hvaljenim Samsung 206BW (http://www.benchmark.co.yu/modules.php?name=BenchmarkNews&file=article&sid=12659 ) bio sam potpuno razocaran da je taj monitor dobio preporuke). No necemo na tu stranu jer verovatno ima i onih kojima ne smeta TN Film matrica.
LM probao sam da uhvatim par shotova da pojasnim o cemu pricam. Slike su mutne no pokazuju sustinu a to je pojava ljubicaste nijanse pri promeni vertikalnog ugla. Moram priznati da mi je monitor dosta nisko postavljen jer znam da se uvalim fotelju kada radim i tada tek dolazim u idealan ugao. Takodje nemam nikakvih problema ni prigledanju sa kreveta tj nizeg ugla, taj efekat se javlja pri posmatranju odgore.
Za kraj moram da kazem da zbog mnogo kvalitenijeg prikaza boja i samog true color prikaza ja sam mnogo zadovoljniji nego kada sam kupio Samsung 970p i svima preporucujem monitor ako su spremni da odvoje 750 evra.
Pozdrav.:wave:
P.S.
Linkovanjem na Maxov test Samsunga 206BW nisam hteo da omalovazim njegov test jer smatram da on to dobro radi (znam ljude koji su potpuno zadovoljni tim monitorom) , nego sam samo hteo da ukazem kakvi su moji kriterijumi dok ovo pisem o Dell-u.
 

Prilozi

  • hor.JPG
    hor.JPG
    141.4 KB · Pregleda: 176
  • hor2.JPG
    hor2.JPG
    134.7 KB · Pregleda: 190
  • ver.JPG
    ver.JPG
    148.7 KB · Pregleda: 173
  • ver2.JPG
    ver2.JPG
    146.2 KB · Pregleda: 160
Nazad
Vrh Dno