Šta je novo?

Koji 24'' TFT?

AyS^

Čuven
Učlanjen(a)
22.12.2003
Poruke
405
Poena
619
Planiram da menjam ova dva IBM-a za neki od 24"(ne mora 24 ali da je tu negde),e sad,koji uzeti ? ne treba mi za igranje,uglavnom posao (dizajn)

kakav je Dell 2405FPW ? ajde neki iskusni saveti :d
 
Poslednja izmena od urednika:
Generalno ne. Jedino bi mogao kupiti BenQ VZ2470H koji ima AMVA+ panel, a nisam siguran koliko bi ti značio.
Pročitaj moju temu iz potpisa (Monitori sa VA panelima) pa proceni da li bi ti odgovarao potrebama. Kupila su
ga dva člana foruma. Kada je u pitanju IPS-oliki panel, taj Philips je najbolji u 24“ klasi.

Jedino ako bi se ispružio do 30k za 27“, onda HP 27es o kome sam otkucao mini recenziju ovde (ispod mini
recenzije Philipsa odmah :)).
 
Poslednja izmena:
He he.

TPV Technology je vlasnik AOC-a i proizvode/prodaju Philips monitore i TV-e po licenci.
Takođe prave i za neke druge proizvođače monitore (OEM) i ugrađuju svoja (TPV) LED pozadinska osvetljenja u svoje
određene modele i zato Philips ima odlične budžetske modele zbog toga. Već za više novca, tu je Philips generalno slab,
ali zato sestrinska firma (AOC) sa svojim AGON modelima...
Mada svi imaju loše modele, pa i Philips tako – baš sam jedan i iskritikovao nedavno ovde.

Ne znam zašto sam ovo otkucao, ali ako ne šteti :d...
 
Poslednja izmena:
Dvoumim se izmedju ova 2 monitora: Philips 246E7QDSW i BenQ VZ2470H.

Koliko vidim, mana 246E7QDSW je bas nizak kontrast (oko 850:1 na hardware.info sajtu) (ostalo ne umem da procitam).
Sa druge strane, VZ2470H je "naslednik" monitora GW2470H, za koga su misljenja podeljena. Malo me brine da nema iste boljke. Ova 2 klipa pokazuju ono sto me najvise brine (pogotovu drugi klip):
https://www.youtube.com/watch?v=J3UBVsvGYEE
https://www.youtube.com/watch?v=LtOJSRwkUI0
Igrice nisam igrao godinama, ali bih ipak da budem u mogucnosti da to ucinim, a da izgleda pristojno.

Fokus bi bio na youtubu, filmovima, ali bih ga dosta koristio i za programiranje i browsing (u slucaju BenQ-a, visok kontrast bih ublazio tamnim temama i pozadinama).

Oba monitora deluju veoma kvalitetno, pa nijanse odlucuju. Moze li mala pomoc u odlucivanju? :)
 
AMVA+ ili PLS

VZ2470H uopšte nije naslednik GW2470H modela ;):
1) VZ, GW i EW su različite serije.
2) VZ2470H je u stvari izašao pre GW2470H modela, samo se počeo prodavati u Evropi sa godinu dana
zakašnjenja u odnosu na Aziju pa je zato GW „stariji“.
3) Oni uopšte nemaju isti panel. Jesu AMVA+, ali nisu iste revizije. Taj panel „bez rama/okvira“ (edge 2
edge) u VZ modelu ima više nego duplo bolji odziv piksela tako da te to ne treba brinuti (jeste da svi VA
paneli inherentno pate od sivo-sivih i sivo-crnih prelaza, ali je to ovde dosta suzbijeno). To sam objasnio
ovde. To je jedini model na tržištu koji ima tu verziju panela. Svi ostali kao dosta iiyama modela imaju isti
panel kao i GW2470H.
4) I VZ2470H je odlično fabrički kalibrisan za razliku od GW2470H.

Razlike između navedenog Philipsa i BenQ-a se svode na to da li preferiraš VA ili IPS-oliki panel sve sa svojim
inherentnim prednostima i manama o čemu si mogao da pročitaš na VA temi.

Da li voliš da gledaš noću filmove u mraku? Ako da, onda je BenQ superiorno rešenje. Ako ne, onda Philips.

Ako ima nešto nejasno ili te još nešto interesuje, pitaj slobodno.
 
Oba modela su totalno promašena kupovina ako se ne planira kupiti Radeon kartica koja podržava FreeSync.
Imaju TN panele (proizvođač AUO) sa svojim malobrojnim inherentnim prednostima i više mana, al‘ opet svako
kupuje prema svojim potrebama.

ASUS VG245H je relativno nov model, nema ni godinu dana od izlazka. FreeSync opseg je odličnih 40-75 Hz
i posle hakovanja se uz malo sreće može dobiti LFC. Postoje barem dva profesionalna testa ovog modela:
DisplayLag
Tom‘s Hardware

Po običaju, najbolje kalibrisani mod kod ASUS-ovih igračkih monitora je Racing. Ovde ne, ali je zato sRGB mod
jako dobar (izuzev što se onda ne može menjati osvetljenost). Ima nizak input lag, dosta dobar odziv piksela
(mada bi mogao biti i bolji) i u kombinaciji sa FreeSyncom je generalno odličan za igranje brzih igara.

Ako se pogledaju obe recenzije kad je u pitanju preporučena kalibracija, skoro su potpuno iste izuzev različitih
rezultata za Blue (plavu) boju.

AOC G2460VQ6 je malo stariji model (skoro dve pune godine) i ima manji FreeSync opseg (48-75 Hz).
Postoje barem dva profi testa:
Hardware.info
Sweclockers

U odnosu na ASUS-a (izuzev kućišta koje je ergonomsko), slabije je kalibrisan (gama je previsoka).

Za 4k veću cenu (upoređujem cene ovde u Bench šopu), ASUS je po meni bolja kupovina ne samo zbog
ergonomskog kućišta već i većeg FreeSync opsega i zbog bolje kalibracije plus što postoji profil pa je sliku
moguće dodatno ispeglati da bude „po propisima“. Ako to nije bitno, onda će i AOC odraditi posao.
 
Hvala :) Narucio sam vec rx 570 sapphire pulse. Gledao sam malo testove koliko moze da izgura u igrama, to je taman tu negde u ovom opsegu na skoro sve ultra ili very high tako da mi neki bolji monitor i ne treba. Probao bih freesync, a i 24" mi deluje zanimljivo, imam obican Samsung 21.5".


Ocekivao sam da su svercovani jeftiniji za oko 30eur, al posto su cene na kp iste kao kod nas u prodavnicama onda je verovatno bolje da uzmem kod nas. Samo gde li ima manje felericnih, iz Madjarske ili kod nas. Ako nadjem previse mrtvih piksela valjda kod nas mogu da vratim prvih 14 dana dok sa Madjarima krece zezanje.
 
Ako je razlika u ceni mala između ovde u maloprodaji i od preko, onda uvek ovde kupiti zato što:
1) uglavnom je garancija ovde duža;
2) ovde kad kupiš preko interneta ima se pravo na bezuslovni raskid ugovora na daljinu do 14 dana od dana kada je
isporučena roba.

Najviše problema u vezi monitora se brzo ispolji, faktički u prve dve nedelje. Ako krenu da se npr. pojavljuju mrtvi pikseli,
to je najčešće u roku od nekoliko dana.

Da li ćeš dobiti škart ili ne nema veze sa državom bio da si ovde, u Merici, Danskoj ili Kambodži. Uostalom, pročitaj moju
poruku na IPS temi ili na VA temi.
 
Planiram uskoro da uzmem novi monitor do nekih 200e mozda i malo preko, od 23 do 24inch. Namena bi bila najvise za igre i filmove pa i surfovanje netom. Trenutno imam Samsung b2230 koji me je dobro sluzio al mu doslo vreme za zamenu :)
gledao sam ove modele : AOC I2481FXH, SAMSUNG LED 23.5" C24F390FHU, ASUS LED 23" VZ239Q, ASUS VG245H
Sta mi preporucujete od ovih modela ili neke druge ako ima boljih :D
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.

Pročitaj moje poruke na ovoj i s kraja prethodne strane pošto je već pokriveno.

Ako ne planiraš da u nekoj budućnosti pređeš na Radeon grafičku karticu koja podržava FreeSync, kupovina monitora sa
istim je totalno promašena „investicija“ u ovoj kategoriji (22-27“ 1080p) zato što preporučeni modeli koji nemaju FreeSync
su generalno bolji. Ovo sam otkucao zato što ga dva predložena modela imaju.

Dalje, koje igre? Ovo je bitno zbog tipa panela.

Generalno ne preporučujem modele sa TN panelima izuzev za određene tipove igara. Za sve ostalo ili IPS-oliki ili VA model
zato što imaju puno kvalitetniji prikaz slike.

BenQ VZ2470H (AMVA+) ako bi kupio VA. Odavde idu poruke u vezi VZ serije.

Philips E-Line 246E7QDSW (PLS) ako bi kupio IPS-oliki. Ovde možeš pročitati o njemu moju mini recenziju.

Koji god da kupiš od ta dva modela, nećeš pogrešiti. Oba tipa panela imaju svoje inherentne prednosti i mane. Za filmove
je VZ superioran ako se noću gledaju u mraku.

Ako bi u nekoj bližoj budućnosti prešao na Radeon grafičku zbog FreeSynca, onda to menja situaciju.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.

Pročitaj moje poruke na ovoj i s kraja prethodne strane pošto je već pokriveno.

Ako ne planiraš da u nekoj budućnosti pređeš na Radeon grafičku karticu koja podržava FreeSync, kupovina monitora sa
istim je totalno promašena „investicija“ u ovoj kategoriji (22-27“ 1080p) zato što preporučeni modeli koji nemaju FreeSync
su generalno bolji. Ovo sam otkucao zato što ga dva predložena modela imaju.

Dalje, koje igre? Ovo je bitno zbog tipa panela.

Generalno ne preporučujem modele sa TN panelima izuzev za određene tipove igara. Za sve ostalo ili IPS-oliki ili VA model
zato što imaju puno kvalitetniji prikaz slike.

BenQ VZ2470H (AMVA+) ako bi kupio VA. Odavde idu poruke u vezi VZ serije.

Philips E-Line 246E7QDSW (PLS) ako bi kupio IPS-oliki. Ovde možeš pročitati o njemu moju mini recenziju.

Koji god da kupiš od ta dva modela, nećeš pogrešiti. Oba tipa panela imaju svoje inherentne prednosti i mane. Za filmove
je VZ superioran ako se noću gledaju u mraku.

Ako bi u nekoj bližoj budućnosti prešao na Radeon grafičku zbog FreeSynca, onda to menja situaciju.

Hvala na odgovoru. Najvise igram MMO igre pa i vecinu AAA sto izadju nisam bas nesto previse zahtevan. a filmove gledam nocu :D
Do sad sam uvek imao NVIDIA GeForce tako da neverujem kad budem menjao ovu grafu sto sad imam da cu ici na neki radeon.
 
Za tebe bi bio sasvim dobar BenQ VZ2470H.

Kupila su ga do sada dva člana foruma (barem koji su javili na forumu). Prvi član je isto prešao sa Samsunga 223BW.
I još jedan član. Pošto za model postoji objavljena kalibracija, moćeš ga fino doterati.

Ovde na Bench šopu je najjeftiniji.
https://shop.benchmark.rs/racunari_i_komponente/monitori/benq_led_24_vz247h_full_hd-86579

Pitaj slobodno ako te još nešto interesuje i pozdrav za susednu opštinu :).

Svidja mi se taj BenQ VZ2470H. ima dobre karakteristike jedina mana sto je bele boje, vise bi mi odgovaralo da je crni :) Hvala jos jednom i pozdrav!
 
Kako se kotira Dell U2412M u poredjenju sa Philips 246E7QDSW i HP25ae kada je kvalitet prikaza u pitanju i u nekom ukupnom rezultatu (igre se ne igraju, i da izuzmemo ergonomiju Dell-a). Da li se isplati zameniti Dell-a za neki od ovih modela ili za njihove 27" varijante?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Treba mi preporuka za 24" monitor. Najveci dio vremena monitori bi se koristili za programiranje, a ostatak recimo gledanje video HD sadržaja.
Obzirom da planiram kupovinu 2 monitora budžet je 225€ po komadu.

Prva ideja je bio DELL P2417H, ali vidim da mnogi imaju problem sa ovim monitorom, pa sam na kraju odustao od toga. Alternativa?
 
@forum1nick, Benq gw2470hm ~ 150e. Ima i skupljih amva+ modela, ako je potrebna veca dijagonala ili ergonomija postolja. Ips je izbor za obradu fotografija i mozda gaming, ali video i rad sa tekstom po meni bolji va - zbog veceg kontrasta. Poguglaj amva+ vs ah-ips. Ako se odlucis za ips pogledaj lg 24mp88hv (ako nadjes po toj ceni) ili mozda AOC i2475Pxqu..
 
Poslednja izmena:
Hajde da pitam ovde posto nisam pametan posle nekoliko dana rovarenja na netu sta valja uzeti od monitora sa 24" FHD i IPS panelom.

Posto sam skratio listu vec, koji od sledeceih modela preporucujete (odnosno koji od ovih dolaze sa dobrim panelima):

Asus VX239h
Asus MX259h
Dell U2414h ?? (ili u2415)
LG 24MP88HV-S

Ili pak neki 27" model poput

HP 27es
Asus VX279H

(eventualno mozda i BenQ VZ2470/2770 serija).

"bolna granica" je oko 200ak jura (+/- 30/40e)
Prevashodno uzimam zbog PS4 (slim varijanta), ali planiram da ga nakacim na lap koji koristim dosta sa textom. Eventualno filmovi (mada i povremeno odigram nesto ali uglavnom smanjim na x768).

Takodje mi je "must" 2 hdmi prikljucka kako bih drzao PS4 i laptop nakacene i "switchovao" po potrebi. VESA i zvucnici nisu neophodni (audio izlaz jeste) ali bi bili dobar plus.
 
Poslednja izmena:
+Edit

Upravo sam uzivo gledao i 27", definitivno su preveliki za moj ukus. Ostao bih ipak na modelima od 24"/25"
 
Poslednja izmena:
27" nije veliko (naviknes se vremenom, a onda ti 24" izgleda kao da se sa 24 vratis na tipa 20")
Problem je sto je gomila 27" modela HD ili QHD sto je smesno za tu velicinu - pixeli su ogromni. Po meni 27" jedino 4k ili 5k vredi uzimati.
24" FHD takodje njesra rezolucija - bar QHD, osim ako ne sedis bas bas daleko od istoga.

@forum1nick, Benq gw2470hm ~ 150e. Ima i skupljih amva+ modela, ako je potrebna veca dijagonala ili ergonomija postolja. Ips je izbor za obradu fotografija i mozda gaming, ali video i rad sa tekstom po meni bolji va - zbog veceg kontrasta. Poguglaj amva+ vs ah-ips. Ako se odlucis za ips pogledaj lg 24mp88hv (ako nadjes po toj ceni) ili mozda AOC i2475Pxqu..
Nadam se da si svestan da i na IPS mozes da podesis kontrast kao na svakom monitoru ako ti tako vise odgovara, ali reci da je IPS bolji za gaming, a rad sa textom da je bolji na VA je takva glupost da je to strasno. IPS je bas vise za realan prikaz boja (mozes nabudziti kontrast pa da sljasti ko lud ili promeniti color profile ako volis sljamsljung telefon stil), i bas nije za gaming (jeftinji svi su 60Hz i uglavnom veci GtG), dok su VA realniji prikaz boja od TN, ali ne pokriva bas gamut kao IPS, ali bolji refresh rate... Takodje - ugao vidljivosti IPS >> VA >> TN
 
Sto se tice kontrasti samog teksta, U2515H (koga sam imao na raspolaganju nedelju dana) imao je losiju kontrast u odnosu na prastari Samsung 710N, cak je i na laptopu tekst citljiviji.
 
@n1tr0, sta pricas ti? VA ima 3 puta jaci kontrast od ips, crna je bas crna, a ne kao kod ips koji jos pati od glow. Da je ips bolji za foto (upravo zbog prikaza boja) i ja sam napisao, a za gtg (gaming) ovi obicni 60Hz va paneli imaju problem sa tim (overdrive ne radi bas ekstra, a bez njega osetno sporiji) + black crash moze da nervira u tamnim igrama, za razliku od slicnih 60Hz ips. Kod gejmerskih 144Hz je druga prica.
 
Caridze@ Da li mozes da paralelu paralelu izmedju IPS-a i VA, sta je to sto ce korisniku da smeta izmedju ova dva, tj. za sta je koja primena monitora i sta je u njim prednost-mana za koje korisnike?
 
@nesa07, nisam ja expert za monitore. Va obicno ima mnogo bolju crnu boju (nemoj da brkas sa AHVA - to je nalik ips od auo, koja pravi i AMVA panele), to mu je glavna prednost, obicno ima i bolje pozadinsko osvetljenje (ravnomernije od ips), nema problem sa "prljavim/vlaznim ekranom" (kao neko mokrom krpom da je obrisao) jer je polumat obicno, ali ima black crush (poguglaj slike da vidis), jacu inverziju boja pod uglovima i obicno nisu mnogo brzi paneli (primeti se ako ugasis overdrive), mozda ima poneki model 60Hz koji ima nesto brzi GtG - meni se svidjaju ti paneli zboh duboke crne boje, tesko je opisati dok ne vidis (kontrast im prelazi 3000:1) i stabilnijeg kvaliteta (mislim na pozadinsko osvetljenje, ali uvek ima uzuzetaka). IPS su uvek bili izbor za dizajnere i fotografe zbog tacnije predaje boja, sirih uglova posmatranja (boje se manje menjaju pod uglom), ali imaju glow (izguglaj slike), i linije na crnom ekranu su vidljive kod nekih panela (izguglaj cross hatching), mogu da imaju efekat prljavog ekrana (pogotovo matirani paneli), pozadinsko osvetljenje takodje seta od primerka do primerka, kontrast od 1000:1 kod dobrih savremenih ips panela vec i nije los (nekada su va imali po 700-800:1) Sta da kazem, po mom misljenju va je bolji za filmove (samsung i sony su koristili va panele za svoje TV), rad u polumraku, strogo ispred monitora, dok ips slike, igre, da se razvalis ispred monitora i slicno. Ips je i skuplji. IPS je postao nekako vise opste resenje za sve (nove generacije stvarno imaju vec dobar kontrast, iako slabiji od va), ali ako imas novca i ubodes dobar primerak sa sto manjim glow, bez "prljavog ekrana" i ravnomernim pozadinskim osvetljenjem. Tako nekako.
 
Poslednja izmena:
Hvala na iscrpno odgovoru,
da li sam dobro razumeo VA je isto sto AMVA+? rezime je da se IPS smatra najisbalansiranijim panelom za sve? Kakav je onda Samsungov PLS vs IPS? znam da su pandan jedan drugome, nekako se vise spominje IPS ili AH-IPS u odnosu na PLS.
 
Poslednja izmena:
@Nesa07, ista je tehnologija (mislim maksimalno slicna ips, razlika u nekim detaljima zbog patenata), a sad zavisi od kvaliteta samog panela. IPS su: i AH-IPS, i PLS, i AHVA. Ne znam kako stvari stoje trenutno jer ne pratim mnogo to trziste. Imas ovde na forumu podforum monitori i tamo ima dve velike teme sa ips i va gde savetuju najbolje modele ljudi koji se vise od mene bave time.
https://www.pchardwarehelp.com/guides/lcd-panel-types.php evo ovde mozda bolje objasnjena razlika izmedju tipova panela.
"Color shifts also cause a loss of shadow detail in dark scenes when viewed directly from the center." - upravo na ovo sam mislio kada sam pisao da black crush kod VA zna da nervira u tamnim igrama
 
Poslednja izmena:
Da napism i ovde. Do ~200e imate solidne 24' monitore (bez freesync):
VA - BenQ VZ2470H (klasican, brzi panel od gw2470, t.j. za razliku od njega moze i za igre), Samsung C24F390 (zakrivljen), Samsung S24E500/510C (zakrivljeni) - za filmove (pogotovo u mraku) i zaljubljenike u duboku crnu boju (kontrast 3000:1)
IPS - Philips E-Line 246E7QDSW (kako je clan DukeofSerbia otkucao) - za fotografiju (98% sRGB, kontrast 900:1)
 
Nazad
Vrh Dno