Šta je novo?

Koji 24'' TFT?

AyS^

Čuven
Učlanjen(a)
22.12.2003
Poruke
405
Poena
619
Planiram da menjam ova dva IBM-a za neki od 24"(ne mora 24 ali da je tu negde),e sad,koji uzeti ? ne treba mi za igranje,uglavnom posao (dizajn)

kakav je Dell 2405FPW ? ajde neki iskusni saveti :d
 
Poslednja izmena od urednika:
da li je moguce da je toliko falicnih primeraka u opticaju, ili se isti monitori pokusavaju uvaliti razlicitim kupcima kada se vrate na reklamaciju?

sve mi neverovatno? Da li vi svi pokusavate da kupite ovaj monitor u istoj prodavnici?

Ja ga isto merkam, ali mi polako odlazi volja kad citam ove reklamacije...
 
Ja sam uzeo preko "teratrona" ( ne znam da li je dozvoljeno pisanje imena prodavnica, al shvaticete koja je) jer su imali neki popust pa je bilo povoljnije od ostalih za par stotina dinara.
u svakom slucaju kutiju su otvorili ispred mene, dakle isekli one zastitne nalepnice ( security seal il kako se vec zove ) tako da cenim da je ovo ne otvaran model a i unutra je sve izgledalo fabricki upakovano. Tako da ne znam da li vrte te sa reklamacija ili ne.
 
Ja kupio preko Bencha, ali posto je to Gigatron u stvari, da isto mesto izgleda. Ali opet, Gigatron uvozi od jednog uvoznika tako da, se cudne stvari desavaju. U ponedeljak cu ga vratiti i traziti novac, nemam vremena da kopam dobar monitor. Onaj test je najbolji nacin za proveru jer prikazuje kako su ga kalibrisali/napravili u fabrici. Dell support preporucuje da se to uradi i ako nije dobro tu, reklamiraj bolje. Ne znam sta da uzmem drugo, da li da dodajem 10k za u2417h ili da cekam...
 
Poslednja izmena:
Jutros sam odeno drugi monitor u servis, cekam njihovu potvrdu za vracanje novca. Koji bi jos 24" bio dobar izbor, cena oko 26K-30K mozda i malo vise, 35K) ? Ovaj LG od gore mi se jedino ne svidja zbog postolja, deluje klimavo. Komp koristim najvise za multimediju, par igara, programiranje, u buducnosti bi kupio jos jedan takav koji bi i sad kupio (dual setup). Grafa ima 3 DP, 1 HDMI i DVI. Trenutno koristim monitore u opisu masine.
 
Poslednja izmena:
Da ne ispadne da samo ovde škart dolazi...

Čitajte ozbiljne strane HW forume pa ćete videti koliko se po Sev. Americi i Evropi žale na loše monitore.
Samo vraćaju. Ne znam da li postoji proizvođač koji nije pogođen sa nekom lošom serijom/modelom.

Situacija je loša i tako je kako je :wall:.
 
Da ne ispadne da samo ovde škart dolazi...

Čitajte ozbiljne strane HW forume pa ćete videti koliko se po Sev. Americi i Evropi žale na loše monitore.
Samo vraćaju. Ne znam da li postoji proizvođač koji nije pogođen sa nekom lošom serijom/modelom.

Situacija je loša i tako je kako je :wall:.
Koji su to ozbiljni HW forumi?
Ne zezam, ozbiljno me interesuje.
 
Poslednja izmena:
amdpower kako si zadovoljan LG-jem za sad? Kakav je za igre, za filmove, surfovanje? Ja imam istu dilemu kao ti, još uvek se nisam odlučio između njega i Benq gw2470h. U stvari, više mi se svideo Benq, ali čitam svašta o njemu na netu, napljuvaše ghosting, black crush, neki kažu da se javlja užano treperenje kada se skroluje strana sa crnom pozadinom... Da li je ovaj LG sigurniji u smislu da manje toga može da ne valja sa slikom, pošto je IPS?
 
BenQ GW2470H ima AMVA+ panel. Dakle, VA tip panela.

Taj monitor nije napljuvan. Postoje bar tri stručna testa tog monitora zajedno sa još dva 24" BenQ modela
koji imaju taj isti panel. Samo se razlikuju po kućištu/dizajnu. Zato su rezultati manje-više i isti.
Monitor je odličan uz sve prednosti i mane koje dolaze uz VA panel.

Ako treba ću ostaviti linkove.

Kad biraš monitor moraš znati šta ti je najvažnije i primarna namena. Ne može sve. Svaki tip panela ima prednosti i mane.

VA paneli imaju najsporiji odziv, to im je inherentno i to im je najveća mana.
Black crush, gama i color shift su prilično minimizovani na modernim VA panelima.
 
Poslednja izmena:
Nema stručnih testova ta tri monitora.
2. i 3. imaju FreeSync pa kad jednog dana pređeš na GCN 2+ Radeon će se aktivirati.

1. i 2. imaju IPS (LG Display) panel, 3. ima AD-PLS (Samsung konkurent IPS-u).

Pazi kod Samsunga, puno škarta (probijanje belog, IPS glow je neminovan).
Takođe taj Samsung nema pravi 8-bitni panel, ako ti je to bitno uopšte.
https://youtu.be/UiA3-mZ98b8?t=263

4. BenQ GW2470H
 
BenQ GW2470H ima AMVA+ panel. Dakle, VA tip panela.

Taj monitor nije napljuvan. Postoje bar tri stručna testa tog monitora zajedno sa još dva 24" BenQ modela
koji imaju taj isti panel. Samo se razlikuju po kućištu/dizajnu. Zato su rezultati manje-više i isti.
Monitor je odličan uz sve prednosti i mane koje dolaze uz VA panel.

Ako treba ću ostaviti linkove.

Kad biraš monitor moraš znati šta ti je najvažnije i primarna namena. Ne može sve. Svaki tip panela ima prednosti i mane.

VA paneli imaju najsporiji odziv, to im je inherentno i to im je najveća mana.
Black crush, gama i color shift su prilično minimizovani na modernim VA panelima.

Znam da BenQ ima AMVA+ panel. IPS panel ima onaj LG koji je amdpower kupio.

Ne znam da li imaš ovaj monitor, ili si imao prilike da ga isprobaš? Na ovom forumu su prilično napljuvali pomenuti BenQ https://hardforum.com/threads/benq-gw2470h-questions-answers-opinions-everything-gw2470h-related.1888620/ Pominju izražen ghosting, kao i treperenje kada se skroluju strane sa crnom pozadinom. Kako reče jedan "Great for stationary pictures but fairly poor for displaying movement." Meni treba monitor, a ne ram za sliku. Takođe, na YouTube ima nekoliko klipova koji pokazuju black crush i gubitak detalja kada se rotira kamera u igricama. Meni to ne deluje toliko strašno, ali sam video snimak treperenja kad se skroluju strane na netu i deluje jako iritantno.

Što se tiče toga da li može sve, zavisi šta podrazumevaš pod tim "sve". Ne mislim da će jedan monitor (ili jedan tip panela) biti bolji od svih drugih u svakoj oblasti - filmovi, igre, boje... Sa druge strane, apsolutno očekujem od monitora da nema nijednu oblast od tih u kojoj je toliko loš da je manje-više neupotrebljiv. U tom smislu i moj matori SyncMaster T220 "može sve"; nije najbolji monitor koji sam video, ali, sa druge strane, nije mi se nikad desilo da pomislim da je neupotrebljiv za nešto. Meni treba monitor za sve namene - najviše za net, pa za igre, filmove i čitanje.

Ovaj BenQ mi se baš svideo na papiru, više nego LG, ali sam onda pročitao dosta komentara ljudi koji ga imaju i žale se na ovo ili ono. Ostavi linkove za te recenzije, možda ih nisam pročitao, mada sam čitao svašta o njemu. Te recenzije su bile prilično kratke i uopštene, i prilično nepovezane sa svakodnevnim korišćenjem. Meni ne znači toliko što će neko stručno da drobi o gami, gamutu, Kelvinima i slično, ako to nije potkrepljeno konkretnim primerima. Takođe, manje mi znači kad u stručnoj recenziji nađem pola rečenice kako je monitor "dobar za igranje", nego kad neko, ko taj monitor svakodnevno koristi, navede konkretan primer sa problemom u igrama, sa sve video klipom koji to pokazuje.

A što se tiče tih drugih modela sa istim panelom, da li je jedan od njih VZ2470H?
 
Koji 24" preporucujete sa sto boljom fabrickom kalibracijom boja?

Na mestima sa kojih mogu da nabavljam nemaju Dell P2417 i neznaju kad ce ga ponovo biti (mada sam se i licno uplasio sa vasim velikim brojem reklamacija), niti mogu da nabave lg 24mp88hm za koja 2 monitora sam citao da imaju dosta dobru fabricku kalibraciju.

Ne interesuju me igre, odziv nije bitan, refresh rate nije bitan.
 
@ Turbo

Da li su ti bitni uglovi gledanja?
sRGB 100% pretpostavljam?

Znam da BenQ ima AMVA+ panel. IPS panel ima onaj LG koji je amdpower kupio.

Ne znam da li imaš ovaj monitor, ili si imao prilike da ga isprobaš? Na ovom forumu su prilično napljuvali pomenuti BenQ https://hardforum.com/threads/benq-gw2470h-questions-answers-opinions-everything-gw2470h-related.1888620/ Pominju izražen ghosting, kao i treperenje kada se skroluju strane sa crnom pozadinom. Kako reče jedan "Great for stationary pictures but fairly poor for displaying movement." Meni treba monitor, a ne ram za sliku. Takođe, na YouTube ima nekoliko klipova koji pokazuju black crush i gubitak detalja kada se rotira kamera u igricama. Meni to ne deluje toliko strašno, ali sam video snimak treperenja kad se skroluju strane na netu i deluje jako iritantno.

Što se tiče toga da li može sve, zavisi šta podrazumevaš pod tim "sve". Ne mislim da će jedan monitor (ili jedan tip panela) biti bolji od svih drugih u svakoj oblasti - filmovi, igre, boje... Sa druge strane, apsolutno očekujem od monitora da nema nijednu oblast od tih u kojoj je toliko loš da je manje-više neupotrebljiv. U tom smislu i moj matori SyncMaster T220 "može sve"; nije najbolji monitor koji sam video, ali, sa druge strane, nije mi se nikad desilo da pomislim da je neupotrebljiv za nešto. Meni treba monitor za sve namene - najviše za net, pa za igre, filmove i čitanje.

Ovaj BenQ mi se baš svideo na papiru, više nego LG, ali sam onda pročitao dosta komentara ljudi koji ga imaju i žale se na ovo ili ono. Ostavi linkove za te recenzije, možda ih nisam pročitao, mada sam čitao svašta o njemu. Te recenzije su bile prilično kratke i uopštene, i prilično nepovezane sa svakodnevnim korišćenjem. Meni ne znači toliko što će neko stručno da drobi o gami, gamutu, Kelvinima i slično, ako to nije potkrepljeno konkretnim primerima. Takođe, manje mi znači kad u stručnoj recenziji nađem pola rečenice kako je monitor "dobar za igranje", nego kad neko, ko taj monitor svakodnevno koristi, navede konkretan primer sa problemom u igrama, sa sve video klipom koji to pokazuje.

A što se tiče tih drugih modela sa istim panelom, da li je jedan od njih VZ2470H?
BenQ GW2470H, VZ2470H i EW2445ZH imaju potpuno isti panel samo je dizajn kućišta monitora drugačiji.

http://playwares.com/dpreview/47604706
http://playwares.com/dpreview/49820741
http://www.tomshardware.com/reviews/benq-vz2470h-24-inch-amva-monitor,4499.html

Ako si iz BG-a pa da vidiš uživo monitor, to bi bilo najbolje.
Takođe, do 15 dana se može otkazati ugovor na daljinu.

Ako ti je odziv bitan, samo monitor sa TN panelom. Druge nema. Pošto ti odgovara Samsungov monitor sa TN panelom,
onda traži sa TN panelom ili IPS ako ti ne smeta IPS glow. Ljudi spucaju i po 1.000+ $ na monitore pa se opet žale.
Stanje je generalno zaista jadno.

Motion blur je neminovan sa VA panelom. Monitori sa VA panelom se kupuju zbog crne boje i kontrasta, tu su superiorni.
Piše i na toj temi jasno.

Koristim Samsungov TV koji ima (očekivano) VA panel i ima motion blur i tragove uključujući i kursor miša
i kada skrolujem web stranice. Lično mi ne smeta. Možeš videti u mom Steam profilu gomilu skrinšotova iz
CoD BOII MP gde sam najbolji u mečevima bez obzira na odziv panela :).

Možda je BenQ ispravio brljotine u novijim revizijama?
No flickering and ghosting at all on iiyama xb2483hsu-b2, while it was both flickering and ghosting on benq.
the difference is almost unbelivable considering it seems to be the same panel.
Kao iiyama sa b2 revizijom.

Open na Amazonu je većina zadovoljna (verifikovane kupovine)…

P. S.
Iznenadio bi se koliko je puno starijih monitora bolje nego moderni :-/.
Koje je sve probleme samo donelo LED pozadinsko osvetljenje.
Što više čitam sam sve više ubeđen da kontrola kvaliteta uopšte više ne postoji...
 
Poslednja izmena:
Ako ćemo striktno da se držimo, odziv ekrana je najvažniji za kompetitivno FPS igranje, onda je jasno:
TN > AHVA* > VA

Međutim, ako ti je bitna atmosfera u igri, onda znaš da je VA najbolji, al‘ su skupi.

Ove godine je ultimativni igrački monitor trebao da bude Samsung C24FG70: SVA panel, zakrivljen, 1 ms odziv,
144 Hz, FreeSync sa LFC podrškom (70-144 Hz), Quantum-Dot. Savršenstvo na papiru…
Čitam temu na overlock.net od početka. Nažalost, kontrola kvaliteta ne postoji :crash:.

Čitajuću, AOC G2460PF je sasvim ok u budžet klasi ako se još može u Srbiji kupiti...

U suštini, mora kompromis. Meni lično su kontrast i duboka crna apsolutno najvažnija stavka pa onda sve ostalo.
Ne smetaju mi motion blur i tragovi na VA panelima. Kome smeta, TN panel. IPS/AHVA imaju bolji odziv od VA,
al‘ opet ne kao TN. Oba tipa imaju krš kontrast i crnu, ali IPS/AHVA imaju bez premca najbolje uglove gledanja pa
se ne gube detalji u uglovima.
A opet sa druge strane, konzolarni igrači koji masovno igraju na TV-ima sa VA panelima...

*AUO konkurent LG Display IPS-u koji je tek nedavno izbacio panele na 144 Hz godinu dana kasnije u odnosu na AUO.
 
BenQ GW2470H, VZ2470H i EW2445ZH imaju potpuno isti panel samo je dizajn kućišta monitora drugačiji.

http://playwares.com/dpreview/47604706
http://playwares.com/dpreview/49820741
http://www.tomshardware.com/reviews/benq-vz2470h-24-inch-amva-monitor,4499.html

Ako si iz BG-a pa da vidiš uživo monitor, to bi bilo najbolje.
Takođe, do 15 dana se može otkazati ugovor na daljinu.

Ako ti je odziv bitan, samo monitor sa TN panelom. Druge nema. Pošto ti odgovara Samsungov monitor sa TN panelom,
onda traži sa TN panelom ili IPS ako ti ne smeta IPS glow. Ljudi spucaju i po 1.000+ $ na monitore pa se opet žale.
Stanje je generalno zaista jadno.

Motion blur je neminovan sa VA panelom. Monitori sa VA panelom se kupuju zbog crne boje i kontrasta, tu su superiorni.
Piše i na toj temi jasno.

Koristim Samsungov TV koji ima (očekivano) VA panel i ima motion blur i tragove uključujući i kursor miša
i kada skrolujem web stranice. Lično mi ne smeta. Možeš videti u mom Steam profilu gomilu skrinšotova iz
CoD BOII MP gde sam najbolji u mečevima bez obzira na odziv panela :).

Možda je BenQ ispravio brljotine u novijim revizijama?

Kao iiyama sa b2 revizijom.

Open na Amazonu je većina zadovoljna (verifikovane kupovine)…

P. S.
Iznenadio bi se koliko je puno starijih monitora bolje nego moderni :-/.
Koje je sve probleme samo donelo LED pozadinsko osvetljenje.
Što više čitam sam sve više ubeđen da kontrola kvaliteta uopšte više ne postoji...

Video sam i ranije prvu i treću recenziju od te tri, gledao sam i ranije šta kažu na Amazonu. Sve me je to i privuklo, dok nisam video komentare u kojima se žale. Lično, ne smeta mi ono gubljenje detalja kad se okreće kamera u igrama, ali mi onaj ghosting i flicker koji sam video na snimcima deluje baš preterano.

Video sam na nekom od foruma, ne sećam se više gde, da pominju kako je firmware najbitnija stvar i da monitori sa istim panelom koji imaju različit firmware mogu da budu nebo i zemlja. Nisam do sad čuo da kod monitora može da se apdejtuje firmware. Može li, ili je ono sa čim je izašao iz fabrike kraj?

Pitao sam u gigamega radnji da vidim kakav je monitor kad se uključi, ali su mi rekli da kod njih ne mogu da se uključe monitori. Da li znaš nekoga kod koga to može?
I da li, možda, znaš šta mu dođe "almost flicker free" kod LG monitora? :D
 
Ako ćemo striktno da se držimo, odziv ekrana je najvažniji za kompetitivno FPS igranje, onda je jasno:
TN > AHVA* > VA

Međutim, ako ti je bitna atmosfera u igri, onda znaš da je VA najbolji, al‘ su skupi.

Ove godine je ultimativni igrački monitor trebao da bude Samsung C24FG70: SVA panel, zakrivljen, 1 ms odziv,
144 Hz, FreeSync sa LFC podrškom (70-144 Hz), Quantum-Dot. Savršenstvo na papiru…
Čitam temu na overlock.net od početka. Nažalost, kontrola kvaliteta ne postoji :crash:.

Čitajuću, AOC G2460PF je sasvim ok u budžet klasi ako se još može u Srbiji kupiti...

U suštini, mora kompromis. Meni lično su kontrast i duboka crna apsolutno najvažnija stavka pa onda sve ostalo.
Ne smetaju mi motion blur i tragovi na VA panelima. Kome smeta, TN panel. IPS/AHVA imaju bolji odziv od VA,
al‘ opet ne kao TN. Oba tipa imaju krš kontrast i crnu, ali IPS/AHVA imaju bez premca najbolje uglove gledanja pa
se ne gube detalji u uglovima.
A opet sa druge strane, konzolarni igrači koji masovno igraju na TV-ima sa VA panelima...

*AUO konkurent LG Display IPS-u koji je tek nedavno izbacio panele na 144 Hz godinu dana kasnije u odnosu na AUO.
Hvala na odgovoru. Moraću da se udubim u tematiku, jer bih mora da menjam uskoro monitor iz potpisa, pa gledam unapred šta je dobar izbor.
Uglavnom igram Quake Live, ali bih da odigram i neke novije Single Player naslove. Surf i igre. Filmove gledam na TV-u.
 
Hvala na odgovoru. Moraću da se udubim u tematiku, jer bih mora da menjam uskoro monitor iz potpisa, pa gledam unapred šta je dobar izbor.
Uglavnom igram Quake Live, ali bih da odigram i neke novije Single Player naslove. Surf i igre. Filmove gledam na TV-u.
Onda se drži TN panela.
Tematika za proučiti. Nije baš prosta kao što se čini na prvi pogled.
Factors Affecting PC Monitor Responsiveness

Nije 24" :). Kucao sam u temi o njemu...
Imaju dva testa tog monitora, ako trebaju linkovi da pročitaš. Rusi su objavili i kalibraciju za njega.
Monitor nije za hard kor igranje, ali se tako ni ne reklamira.

Panel je moderan Innolux S-MVA.
Prosečan kontrast ~4.850-900! To je u klasi puno skupljih monitora i TV-a sa VA panelima.
Posle kalibracije, dubina crne je 0,02 što je apsurdno nisko!
Pokrivenost boja: sRGB 99,6%; AdobeRGB 84,4% što je u klasi skupljih monitora.
DC eliminacija treperenja (kao i kod svih modernih BenQ monitora).

Idealan monitor za gledanje filmova, programiranje i tamnije igre.
Black crush i gamma shift se minimizuju kalibracijom.

Kao i svaki VA panel, problem je odziv prilikom prelaska crne i sive što nekome može smetati.
To je rak rana VA panela. U filmovima ne smeta.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno