Šta je novo?

Telenor kupio Mobi 63 (ex Mobtel)

ZoNi

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
30.08.2000
Poruke
8,085
Poena
859
Norveški Telenor kupio Mobi 63 po ceni od milijardu i 513 miliona evra, pobedivši u nadmetanju austrijski Mobilkom. Aukcija je počela sa početnom cenom koja je čak za pola milijarde evra bila viša od one koju je kao minimalnu odredila Vlada Srbije. Egipatski Oraskom je odmah odustao. Usledilo je uzbudljivo nadmetanje, a oba takmaca su stala na ceni od 1.533.000.000 evra, koju nisu prihvatili ni posle desetominutne pauze.

Source: B92 Vesti
 
delija_sever031 je napisao(la):
I sta se konkretno sada menja?:)
Pa vlasnik :d . Vrlo moguce nista. Jedino sto ce mozda da ide malo brze primena novih tehnologija i usluga. Nadam se.
 
jedno 3-6 meseci skoro nista. Tek kada udju u Mobi 063 i kada sagledaju celokupnu situaciju rese menadzment onda ce ozbilnijie da krenu na posao... Naravno logo firme mozda i ime ce biti brzo zamenjeni...
 
Isti vlasnik koji je ranije kupio Promonte kod nas
 
Ja se nadam da stvari mogu da krenu samo na bolje. Nove usluge, paketi, brži razvoj, skresanje cena...
 
Za pocetak bilo bi dobro da onda kada mi pise na telefonu da sam dostupan tj. da imam mrezu zaista i budem dostupan. Takodje, voleo bih kada bih redovno dobijao poruke o propustenim pozivima. Ah, da - bilo bi lepo kada bih redje dobijao poruku call failed - network busy. Mada, mozda trazim previse?

Jadni ovi Norvezani, koje su sranje kupili za 1.5 milijardi dolara :)
 
1.5 milijardi eura
Ja uvek kazem ako ti je sranje imas drugu mrezu pa izvoli tamo:wave:
 
Nisu oni kupili Mobtel nego mesto na tržištu. Jeste da nije neko tržište ali nisu oni glupi uostalom na ozbiljnijem tržćištu sumnjam da može operater da se kupi za 1,5milijardi. Ima tu godinama da kaplje, a cenim da će ovih 1,5 milijardi s obzirom na slabu tržišnu utakmicu da povrate za 5-7 godina.
 
Samo nek ubace neke pakete sa nekim krshtenim telefonima po pristupacnoj ceni,kao u Shvabiji recimo,za evric uzmesh k800 i pevash:)
 
Evo cujem na vestima b92 da je Boris Nemsic (glavni baja u Mobilkomu) izjavio da ce vec u narednih nekoliko nedelja podneti zahtev za trecu licencu jer kako kaze tako ce im biti i jeftinije... A Mladjo izjavljuje (sa smeskom kakav se retko vidja) da nije problem samo da se srede formalnosti oko raspisvanja tendera... E svasta ce jos biti u zemlji Srbiji...
 
voyager je napisao(la):
Nisu oni kupili Mobtel nego mesto na tržištu. Jeste da nije neko tržište ali nisu oni glupi

Kako nije neko tržište, kada imaju samo jednog rivala - MTS?! Ako ponude dinar jeftinije telefoniranje od MTS-a, gomila ljudi će pretrčati kod njih za dva dana :)
 
Ja se nadam da im nece pasti na pamet da na primer sestocifrene brojeve pretvaraju u sedmocifrene, bitan mi je broj za posao :)

Kakva su iskustva vas u CG, ostali su vam sestocifreni? Koliko vidim jesu.

A ovo mi pada na pamet zato sto nigde napolju nisam video broj sa manje od 7 cifara. Mada to opet ima veze i sa brojem stanovnika etc.
 
,)
delimir je napisao(la):
Jadni ovi Norvezani, koje su sranje kupili za 1.5 milijardi dolara :)
mala ispravka: US1.95$ milijardi :)

ne sumnjam da su dooobro istražili potencijal tržišta, stanje kompanije etc. pre nego što su se odlučili na taj korak,

sve u svemu dobar potez... sumnjam da će biti snižavanja cena, ali poboljšanja usluga definitivno. Još kad bismo sredili fixnu...
 
Opa, ovde ima i politike u ovom thread-u, veoma pohvalno ;) ...

Ako su ga kupili za 1,5 milijardu evra, onda verujem da ti Norvežani itekako dobro znaju šta rade. Delimire, te probleme koje si ti naveo izgleda imaš samo ti :) , a i nisu neki ozbiljnije prirode...
 
Nisu oni te pare poklonili ni zemlji ni Vladi nego investirali da im se vrati a sve ćemo mi da platimo kroz cene impulsa, razne 'planove' i pakete. Hoću da kažem: čemu euforija oko visoke dostignute cene, samo znači da ćemo skuplje plaćati u dolazećim godinama.
 
ZorMi je napisao(la):
Nisu oni te pare poklonili ni zemlji ni Vladi nego investirali da im se vrati a sve ćemo mi da platimo kroz cene impulsa, razne 'planove' i pakete. Hoću da kažem: čemu euforija oko visoke dostignute cene, samo znači da ćemo skuplje plaćati u dolazećim godinama.

Pa nije bas tako .
U vecini normalnih drzava cena impulsa je niza nego kod nas .
A da ne pricam da se za 1 evro uzima telefon poslednje generacije (ali uz sklapanje ugovora od 1-2 god ). Setite se sta su nasi operateri nudili u paketima i za koliko para.
 
jel gledao neko prenos jutros ?

elem egipćani kad su otvorili koverte i videli da norvežani nude 1.3 milijadi odmah odustali. dizanje ruke je bilo 20 miliona kad su presli licitiranje preko 1.5 milijardi
bila je pauza morali su da zovu gazde.


sve u svemu kao ocecavaju 3g za sest meseci ... videcemo .....
 
B92: Da li sta očekivali da ce cena Mobi 63 biti toliko visoka?

Tigesen: Mi smo u Srbiji da bi ostali ovde i ubuduće ovo je jedna investicija i u budućnost, očekujemo da budemo ovde mnogo godina i mislimo da je ovo bila jedna poštena cena, cena koja je u redu, bili smo spremni da je platimo, i to je na mestu.

B92: Posle aukcije govorili ste da će kvalitet vaše kompanije Telenora biti dostupan korisnicima u Srbiji već iduće godine, šta to znači konkretno?

Tigesen: Pa, mi imamo našu osnovnu filozofiju da imamo dobru pokrivenost terena, dobar kvalitet usluge, da pružamo nove inovativne usluge i to ćemo učiniti dostupnim i našim korisnicima u Srbiji.

B92: Korisnici u Srbiji očekuju i promene u cenama, nadamo se nižim cenama, da li to možete obećati?

Tigesen: Pa cena je jako važna, naravno, i cenovnici naših paketa koje nudimo će biti kompetitivni na tržištu, tačne cene ne znamo za sada. Videćemo kako će izgledati sa našom konkurencijom u budućnosti.

B92: A kada potrošeči, vaši klijenti u Srbiji mogu očekivati prve znake Telenor prisustva u našem etru?

Tigesen: Pa mislim da ćete videti poboljšanja već tokom prve godine našeg delovanja.

B92: Austrijski Mobilkom je takođe učestvovao na ovoj aukciji, već su rekli da će se prijaviti da budu konkurent za trećeg nacionalnog provajdera.

Tigesen: Mi smo navikli na konkurenciju, mi smo uspešni, imamo 100 miliona pretplatnika, navikli smo na oštru konkurenciju ako postoje tri operatera u Srbiji i to je sasvim u redu za nas.

B92: Prisutni ste u Mađarskoj kao i u CG, kakva su vaša iskustva u ovoj regiji?

Tigesen: Pa prisutni smo ovde više od 10 godina. Kao što sam rekao, prisutni smo u Ukrajni, Mađarskoj, Crnoj Gori i sada u Srbiji. Razmatramo mogućnosti proširenja u ovom delu sveta i to je jedan od naših strateških fokusa.


# B92
 
ZorMi je napisao(la):
Nisu oni te pare poklonili ni zemlji ni Vladi nego investirali da im se vrati a sve ćemo mi da platimo kroz cene impulsa, razne 'planove' i pakete. Hoću da kažem: čemu euforija oko visoke dostignute cene, samo znači da ćemo skuplje plaćati u dolazećim godinama.
Vidiš, to je i meni jutros prošlo kroz glavu, ali, opet ponavljam, ne verujem da su se oni zeznuli, kao "u, jebte, al' smo se zeznuli, kol'ke smo pare dali, šta sad da radimo?" :) . Definitivno je ta cifra realna cena Mobtela. Tome u prilog govori i to da su, nakon inicijalne cene od 800 miliona, oni odmah roknuli 1,3 milijarde, jer im je to bio i cilj. Sve u svemu, ne verujem da će sad nešto da poskupe usluge, da bi oni što pre vratili pare. Situacija u zemlji se stabilizuje, oni ne idu nikuda. Vraćaće(mo) te pare godinama i još će lepo da zarade na nama.
 
ja iskreno ne verujem da ce se skoro ici na izjednacavanje cene fixne i mobilne sto bi jednio bilo pravi potez (naravno fixna bi isla malo na gore, a mobilna dosta na dole).... posle ovolike kinte tesko ce oni ista spustati tako brzo...

a 3. licenca pa valjda je dogovor da se ona nece davati tako skoro iz razloga sto je ova prodata upravo pod takvim uslovima da se omoguci povracaj investicije, bilo je o tome reci... iskreno ne verujem da ce nama skoro biti bolje sto se toga tice...
 
thunderchase je napisao(la):
Vraćaće(mo) te pare godinama i još će lepo da zarade na nama.
Upravo si lepo ukratko rekao. Neke (velike) pare su prebačene od Telenora državi, Telenor to vodi kao trošak poslovanja na ovom području, a ko mu generiše prihod - pa budući pretplatnici. Oduzimanjem a zatim preprodajom GSM licence Vlada je na brzinu došla do ogromnih para koje će otplatiti građani u dolazećim godinama Telenoru (a koji će se i sam omastiti u tom 'posredovanju' inače su se mnogo prešli). Biće bolja usluga, biće atraktivnih ponuda i navlaka na nove modele i pakete, novih tehnologija... ali će sve to ipak za nijansu biti skuplje nego što bi moralo.

Svejedno, meni je drago da je dobio baš Telenor, najozbiljnija firma na tenderu, a inače je zanimljivo da se Norvežani dosta ovde motaju, prednjače u humanitarnim akcijama, prilozima, evo sad i velike investicije... kao da su na nivou svoje vlade označili ovo područje od posebnog interesa.
 
Iskreno ne kapiram opštu euforiju koja se da zapaziti po nekim sajtovima,maltene kao da će svakom od nas biti uplaćeno po 200 eur na račun. A još više me provocira politički marketing koje odredjene strukture prave oko ove prodaje nečeg što je država stekla na krajnje sumnjiv način (zbog čega je većina prvobitno zainteresovanih firmi digla ruke). I poznajući te iste strukture,mislim da će gradjani od tih para dobiti samo mrvice i da neće užiti nikakvo opšte dobro. Pare,by the way, iznose 1.5 milijardi X 0.70 (30% gosn. Schlaf-u) a i PTT potražuje 100 miliona od te sume zbog ranijih dugova..
I na kraju,mislim da će biti nekih inovacija u pogledu novih tehnologija,ali sumnjam u pad cene usluga,mobilne telefone na poklon,trećeg operatera itd... Pa da su ti Norvežani toliko naivni i samarićani,ne bi posedovali brdo para. Kao što neko reče "sve ćemo to mi platiti".
 
nothing for free

truli kapitalizam ;)
 
Nazad
Vrh Dno