Šta je novo?

heat-pipe chipset hladjenje - rucni rad (dialup BEWARE)

emaniac

Slavan
Učlanjen(a)
30.01.2005
Poruke
2,139
Poena
379
evo par slicica onoga sto sam veceras napravio...
u pitanju je neznatna modifikacija zalmanovog heat-pipe pasivca ZM50-HP
http://www.zalman.co.kr/usa/product/view.asp?idx=4&code=013
koji mi se vukao po sobi previse vremena :smoke:
cela akcija je trajala oko 3 sata, sa sve vadjenjem i ponovnim vracanjem ploce u kuciste.
masina, evo, radi vec sat i po, temp chipseta, mereno iz biosa i speedfan-om, iznosi 44C. nisam kacio nikakav ventilator, ono sto duva kroz kutjiste ima da mu bude dovoljno :crash:
slike su 1600*1200 :
 

Prilozi

  • P7110432.JPG
    P7110432.JPG
    431.7 KB · Pregleda: 295
  • P7110433.JPG
    P7110433.JPG
    426.6 KB · Pregleda: 231
  • P7110437.JPG
    P7110437.JPG
    385.6 KB · Pregleda: 214
  • P7110438.JPG
    P7110438.JPG
    402.2 KB · Pregleda: 227
  • P7110439.JPG
    P7110439.JPG
    413.5 KB · Pregleda: 260
jos slika :
 

Prilozi

  • P7110440.JPG
    P7110440.JPG
    433.1 KB · Pregleda: 216
  • P7110442.JPG
    P7110442.JPG
    380.8 KB · Pregleda: 167
  • P7110443.JPG
    P7110443.JPG
    377.3 KB · Pregleda: 202
  • P7110444.JPG
    P7110444.JPG
    430.5 KB · Pregleda: 177
  • P7110445.JPG
    P7110445.JPG
    357.3 KB · Pregleda: 156
i jos jedna, kako to sve izgleda spakovano :
 

Prilozi

  • P7110448.JPG
    P7110448.JPG
    397 KB · Pregleda: 248
Pa ti si lud covek potpuno... Zbog cega ti e toliko vremena taj Zalman stajao neiskoristen? Strasno... Trebao si to istog trenutka ;)
 
E-manijache,... pa sto vako velike slike :smash:.... odlicna ideja BTW :) Mozda si mogao da provuces heatpipe ispod ploce i na drugi bok kucista :D
 
pa, dugo sam razmisljao kako da savijem cevku a da je ne prelomim ili da pukne.
pa vise nisam mogao da cekam (stigao 7600GS)...

nisam hteo nista da provlacim, nema dovoljno mesta izmedju maticne i nosaca maticne, a da i to sad busim - tesko, limcina je debela!
sad samo ostaje da resim hladjenje na grafickoj...pa da bude 2 venta manje u kucistu.
 
i na ovaj nacin imam mogucnost da ubodem i drugu graficku (bice jednog dana i taj SLI)
 
Poslednja izmena:
Mogu samo da kazem da je extra!!
Reci sta si to lepio izmedju hladnjaka i chipseta?Neki termalni papir?
Ovo je najbolje resenje koje sam video do sada. Bravo!
 
Care!
Svaka chast!
Elegantno,lepo i funkcionalno ;)
Gde da nabavim taj zalman i koja je cena?
Poz
 
lepio sam pad sa blue ice-a. posto nisam mogao lepo i u komadu da ga skinem, morao sam da zasecem na jednom mestu da bih ga odlepio, pa sam onda iseckao skroz na komadice. slucajno je ispalo da okruzuje die chip-a u deo milimetra, pa je plus sto se pasta ne razliva preterano sa povrsine.

inace, zalman sam kupio pre dve godine u TNT, tada je kostao 14E.
nisam siguran da ga jos uvek ima bilo gde, a da je nov!

inace, hvala na komentarima !

ps. dugo vremena sam u glavi zamisljao LP Ultra-D sa heat-pipe resenjem !!!
 
Poslednja izmena:
reci mi samo kako bi namontirao taj hladnjak na lanparty a da pritom mozes da stavis i graficku ?
 
@ steamroller :
hm,hm...pa ispalo me dzabe. taj hladnjak nisam kupio pre 2 godine namenski za chipset ove ploce, nego za tadasnju mi karticu mx440...
u poslednjie vreme se desio jednostavno kao visak delova :)
a posto nekakva paste mora da se stavi, gledano u tom smislu, nesto malo sam platio celu akciju...
ne razumem na koji nacin razmisljas o tome?

i po meni, poenta nije da sve bude jeftino, zasto mora?
poenta je da svojim rukama i glavom prilagodis nesto sto je predvidjeno za neku drugu ulogu ILI da 'from scratch' smislis nesto unikatno...
 
Poslednja izmena:
Steamroller je napisao(la):
Hmmmm , nice. Ali zar poenta home made stuff-a nije da bude jeftino?

neshto kao ovo:


http://img215.imageshack.us/img215/199/img59464ae.jpg

Brate gdje si prikljucio taj drugi fan???
Ja imam stari Thermaltake Volcano 7+ HSF koji mi je dugo vremena stajao u nekoj kutiji, pa se vremenom navatalo rdje na sink (zeljezni dio) i tona prasine. Sinoc sam slucajno "iskopao" (nasao) taj fan od procesora, ocistio dobro, rastavio (posto je sink pun rdje) i kontam da iskoristim fan. Al ne znam gdje bi ga prikljucio, pokusao na motherboard al nista ne reaguje???
Sta mi predlazete?

slika fan-a...
http://www.modthebox.com/reviews/thermaltake/vol7plus/vol7plus11.jpg
http://www.modthebox.com/review21_3.shtml
 
[SAJ]ber Kurajber je napisao(la):
A da razmontiras ti sve to i dobijes 1x ventilator i 1x koristan gril?!

Ako se meni obracas to sam i uradio, posto je bilo tona prasine i rdje. Sad barem imam jedan do jaja fino ociscen fen i polu zardjao gril.
Pitanje je gdje da prikljucim taj fan na mojoj ploci (MSI Kt3 Ultra2)?
 
@emaniac
Sa cime si pricvrstio hladnjak sa druge strane ploce?
 
Malo ti je velika ta plocica koja prakticno blokira topao vazduh iz donjeg dela kucista da ode na gore (vertikala izmedju kartica i diskova). Nisi to mogao da gurnes jos malo dublje izmedju graficke i cpu kulera?
 
Karbo je napisao(la):
Pitanje je gdje da prikljucim taj fan na mojoj ploci (MSI Kt3 Ultra2)?

Mislis na napajanje? Pa nemo na plocu, prikaci ga direktno na PSU, na neki molex, recimo na 5 ili 7 v posto ce na 12 suvise da se dere...
 
GOXY83 je napisao(la):
Mislis na napajanje? Pa nemo na plocu, prikaci ga direktno na PSU, na neki molex, recimo na 5 ili 7 v posto ce na 12 suvise da se dere...

Imao sam taj kuler, definitivno na 7V ili cak na 5V. Poredjenja radi:
12V --- ~6000RPM
10.5V --- ~4500RPM
9V --- 3000RPM
 
gornja plocica ne moze blize (tj. dalje, zavisi odakle gledas).
moglo bi mnogo drugacije da sam smeo da savijem cev jos vise.
ne blokira nista, jer je vazdusna struja forsirana odozgo na dole, tako da grebe malo vazduha od procesorskog ventilatora.
znam ta zvuci nelogicno, ali da sam obrnuo vazdusnu struju odozdo navise, cpu hladnjak bi uzimao topao vazduh sa graficke.
a, inace, nisam jos zavrsio hladjenje diskova...pa ce onda biti malo drugacija situacija u celom kucistu.
 
evo i ja da pohvalim ovaj mod super je:smash:
 
kolika je temperatura sa starim a kolika sa novim hladjenjem?
 
pa sa ovim 'novim' idle/full je 39/45 sa ventilatorom koji sam uperio s boka u graficku, pa malko 'baca' i na hp. od povrsine maticne udaljen je ~22-23 cm (taman je van kucista)
bez ventilatora je 44/49
napominjem da sam vent stavio iskljucivo zbog graficke karte. da ne bude zabune. zalmana sam predvideo da obavlja posao BEZ posvecenog mu ventilatora...
ja sam zadovoljan temperaturama...

a koje su bile sa originalnom 'turbinom' i ne secam se, pre ovoga sam imao Blue Ice II 2 meseca, sa onim njegovim malim ventilatorom, temp je bila u full-u, recimo ~36-39 (da ne lupam, jer se zaista ne secam). skinuo sam ga jer nikako nije mogla da stane pci-e karta, cak ni u donji slot, mada sam pokusao prvo njega da modujem...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno