Šta je novo?

Kako subwoofer na fabricki radio u kolima?

jovan_jocic

Slavan
Učlanjen(a)
29.11.2004
Poruke
158
Poena
319
Hteo bih da dodam subwoofer (aktivni) u opel astru, ali na fabricki radio. Da li neko ima ideju kako bi se to moglo izvesti. Radio je delco cdr500.

On ima odlican zvuk inace, al bas bih voleo da probam da dodam sub.

Hval unapred na odgovorima, a ako nedostaju bilo kakve informacije... tu sam.
 
Aktivan SW obično ima pored klasičnog line-in ulaza i ulaz za speaker out sa recimo zadnjih zvučnika. Ako ih nemaš u Astri, eto ti odmah rešenja. Ako ih imaš, moraš da sračunaš ukupnu impedansu - pa da ih vežeš redno ili paralelno sa zadnjim zvučnicima. Ako nemaš računicu, veži ih redno sa zadnjim zvučnicima i ne bi trebalo ništa da spališ.

Idealna varijanta bi bila da cdr500 eventualno ima line out.
 
Pogledacu da li ima line out, mada neverujem. Jos se nisam usudio da rastavljam jer na svakom koraku ima nekih upozorenja da se air bag-ovi mogu aktivirati. Prvo cu se dobro raspitati pre nego sto prionem na posao.

Takvo vezivanje na recimo zadnje zvucnike ce uticati na zvuk iz tih zvucnika??

U kolima postoje 4 zvucnika u vratima dole i 4 visokotonca dole.
 
Aktivni sub ne utice ne impedanse ostalih zvucnika.
Jedino ga ne treba vezivati za visokotonce, posle skretnice. Najbolje na "cist" signal iz auto radia.
Pri tom izbegavati "odvrtanje do daske" potenciometara na radiju, zbog izoblicenja izlaznog stepena.
 
Ne znam čemu će ti onda sub. Čuo sam fabričko ozvučenje u astri kad ima sve zvučnike, to zvuči fenomenalno. Sub je dobar samo da svi znaju da imaš sub i da te boli glava posle. :D

Za kabriolete sub već i ima smisla. U zatvorenim kolima meni dođe da poludim. ;)
 
Ozvucenje je u stvari odlicno, ali uvek imo ono "ali" sto devojci srecu kvari. Kad na radiju podesim bass na max zvucnici u prednjim vratima proizvode toliko vibracija da oplata ili nesto drugo u vratima pocne da zuji. A to posle pola sata slusanja pocne da izludjuje, a o otvaranju oplata na vratima necu ni da razmisljam. Ako izlomim zabice koje drze oplatu mogu samo da se slikam u koloru!

U vratima zuji nesto kao da neka sajla zveci o metal ili tome slicno. A razmisljam da ako stavim subwoofer, vibracije ce dolaziti iz gepeka a ne iz vrata. A onda cu moci i da smanjim bass na samom radiju, a time i da pojacam vise, a da vrate ne zuje.

Ako imate resenje za zujanje iz vrata, sub mi ondak nece trebati!
 
Ne bi smelo da polomiš bilo šta. Ako se lome pri skidanju tapacirunga, sigurno mogu da se nabave kao rezervni deo, tj. ako su za jednokratnu upotrebu - što uglavnom nije slučaj.

Otvori lepo taj tapacirung i prišrafi šta god da ti zveči unutra. Da nemaš neke gluposti po džepovima od vrata? Ili jednostavno preteruješ sa basovima? Imao sam prilike da montiram MP3 u jednu Astru Classic ('05.), i to stvarno zvuči prelepo. Probaj da rešiš zvečanje, pošto vuferi za male pare, poput SAL, i daju adekvatan i mutan, nimalo odsečan bas. Ima drugar u wrangleru tako nešto, i kad nema krova, to je okej, ali kad se stavi krov - to je užas.

On voli da mu muzika okreće želudac, ja volim da slušam muziku, bez preterivanja u bilo kom frekventnom opsegu - jednostavno da uživam u njoj. Razmisli u koju vrstu ljudi spadaš, pa tako i uradi.
 
Nazad
Vrh Dno