Šta je novo?

EXCEL, preuzimanje podataka iz drugog dokumenta ili worksheeta?

HAL

Čuven
Učlanjen(a)
13.04.2002
Poruke
1,349
Poena
649
Evo ovako potrebno je uraditi sledece:

File 1. u koloni A nalazi mi se nekoliko redova sa trocifrenim vrednostima npr. (111, 222, 333, 444, 555, 666, 777, 888, 999) kolone B i C su prazne.

File 2 u koloni A nalaze se redovi sa trocifrenim brojevima od 100 do 999 i odgovarajucim vrednostima (brojevima) u kolonama B i C.

Potrebno je iz File 2 prebaciti u File 1 samo odgovarajuce redove kao sto je to npr. u gornjem slucaju a da se pri tome i vrednosti u kolonama B i C iz File 2 takodje popune u praznim kolonama u File 1.

Znaci kako da u File 2 selektujem celije i prebacim ih u File 1 a da one pri tome povuku i informacije koje se nalaze u ostalim celijama u redu.

Ako je laske mogu se posmatrati kao dva odvojena Worksheeta, da li je moguce napraviti neki Macro koji ce po nekom kljucu to raditi, jer ce se vrednosti u File 1 menjati.
 
Poslednja izmena:
Mora postojati vrednost u koloni A koja je ista u oba sheeta. Na osnovu te vrednosti funkcija VLOOKUP će ti odraditi posao.
Ako sam dobro shvatio pitanje.

Ah, vrednosti u prvoj koloni moraju biti sortirane u rastucem nizu.
 
Poslednja izmena:
Jesu, sortirane su vrednosti u rastucem nizu u oba Worksheeta, mozes li mi dati email na koji bih ti poslao primer fajla oko kojeg bi mi trebala pomoc?
Unapred hvala, Pozdrav
 
Za sve one koje zanima okačiću primer excel file-a, čisto da se nadje.

Sastoji se iz dva sheet-a. Sheet 1 u koji je potrebno uneti podatke i sheet2 iz kojeg se podaci preuzimaju. U sheet1 bi trebalo kolonu koja će biti referentna sortirati u rastućem nizu (nije neophodno da ta kolona bude prva). Označite polje u koje treba preneti podatak.
Nađite funkciju VLOOKUP.
U prvo polje ove funkcije unesite prvo polje referentne kolone (možete ga jednostavno samo označiti na sheet-u), što će reći : a1 ili c5 ili g3, itd...
U drugo polje treba uneti odnosno selektovati kompletnu tabelu odakle će se podaci preuzimati, što će reći iz sheet2.
U treće polje treba uneti broj kolone u sheet2 iz koje će se vući podaci za kolonu u sheet1. Kolona A je broj 1, kolona B je broj 2, itd...
Na kraju u poslednje polje funkcije stavite vrednost FALSE, ukoliko tražite da podaci koje prenosite budu precizni (otprilike sam objasnio, ali shvatićete).
 

Prilozi

  • Book1.zip
    3.6 KB · Pregleda: 419
Nisam uspeo da se snadjem, a ne mogu da okacim fajl sa kojim imam problem da vidis kako izgleda.

Ja recimo na Sheetu 2 imam u koloni 100 celija, i sad hocu da mi on sam prepozna na Sheetu 1 odabrani broj celija (ne sve) i da ih prebaci.

Kao da na Sheetu 2 imam veliku bazu a da na Sheet 1 lepim samo odredjene celije i njihove vrednosti u redu. Tesko mi je objasnim kada bi video file verovatno bi ti bilo jasnije.
 
Poslednja izmena:
Offset+match...

edit:
...a vrednosti ne moraju da budu uredjene, dobices prvu koja odgovara
 

Prilozi

  • match.zip
    2.4 KB · Pregleda: 234
Poslednja izmena:
E hvala, mozes li mi pojasniti samo formulu, kako bih mogao da je implementiram na moj file.

I kako da se na recimo Sheetu 1 zadrze vrednosti i nakon brisanja podataka sa Sheeta 2, moze li to nekako?
 
Poslednja izmena:
OFFSET(Sheet2!B$2, MATCH(A2, Sheet2!$A$2:$A$95, 0) - 1, 0)
- Rezultujuca vrednost je vrednost celije koja je pomerena za MATCH(A2, Sheet2!$A$2:$A$95, 0)-1 redova od celije Sheet2!B$2 (kolona B u sheet-u 2 sadrzi vrednosti koje dohvatas)
- MATCH(A2, Sheet2!$A$2:$A$95, 0) nalazi relativni offset vrednosti celije A2 u opsegu celija Sheet2!$A$2:$A$95 (dakle, kolona A u sheet-u 2 sadrzi vrednosti koje pretrazujes)

da pretvoris fromule u njihove trenutne vrednosti uradis copy cele kolone, paste cele kolone na istom mestu, i onda u paste options-u (mala ikonica koja se pojavi posle paste-a) izaberes values only; tek onda brises sheet 2
 
Sada je sve u redu, Hvala
 
Imam jos neka pitanja:

prvo pitanje: na primer imam jedan file sa 31 worksheet koji oznacavaju dane u mesecu (1-31), i jos jedan worksheet koji predstavlja master. Svi sheetovi su potpuno identicni sa tabelama i formulama. Ideja je da se popunjava svaki dan jedan sheet a da se automatski podaci prenose i sabiraju na master sheet. Ovo bi predstavljalo neko racunanje na mesecnom nivou, recimo da se file zove maj2006. Kako ovo izvesti.

drugo pitanje: nakon ovoga bih napravio potpuno novi file, recimo total 2006, u koje bi mi se automatski unosili podaci iz master sheetova svakoga meseca, u jednu tabelu koja je identivna tabeli sa master sheeta?
 
mozes da koristis nesto slicno ovome u prvoj celiji master sheet-a a posle "razvuces" na celi sheet; tako ces u celijama koje sadrze brojeve dobiti sumu, a u ostalima prepisanu vrednost iz jednog od sheetova; imaj u vidu da ja ovde imam samo 3 sheeta iz kojih se sabira, a ti imas 31 !!! slicno bi bilo i za sabiranje iz 12 sheetova koji sadrze podatke za pojedinacne mesece
Kod:
=IF(NOT(ISBLANK(OFFSET(K1_Sum_pod_raz, ROW(A1)-1,
COLUMN(A1)-1))), IF(ISNUMBER(OFFSET(K1_Sum_pod_raz, ROW(A1)-1,
COLUMN(A1)-1)), OFFSET(K1_Sum_pod_raz, ROW(A1)-1, COLUMN(A1)-1) +
OFFSET(K2_Sum_pod_raz, ROW(A1)-1, COLUMN(A1)-1) +
OFFSET(K3_Sum_pod_raz, ROW(A1)-1, COLUMN(A1)-1),
OFFSET(K1_Sum_pod_raz, ROW(A1)-1, COLUMN(A1)-1)), "")

ovaj primer je kod mene doduse dinamicki generisan macro-om (macro upisuje formulu u celije da ne bi morao da se poziva svaki put kad se promeni neki broj u nekom sheetu, vec samo kada se promeni broj sheet-ova i sl.) i tebi bih preporucio da s obzirom na obim zadatka za izradu tvog sistema koristis u najmanju ruku neki specijalizovani macro ili jos bolje MS Access, ili kao freeware varijantu PHP + MySQL ili Delphi 2005 Personal (samo u nekomercijane svrhe) + MySQL ili bilo koju drugu bazu (i jezik) sa kojom si dobar
 
Kako da zamenim sadrzaj redova i kolona.
Trebalo bi okrenuti jednu tabelu gde ce vrednosti koje se nalaze u koloni A prebaciti u prvi red, a vrednosti iz prvog reda u kolonu A.
Pri tom da sadrzaj u tabeli zauzme nove pozicije shodno ovom okretanju.
 
Pri tom da sadrzaj u tabeli zauzme nove pozicije shodno ovom okretanju.[/QOUTE]
^ pojasni malo ovo ^
da li to znaci da ostatak sheeta treba da se pomeri u desno za te dve (nove) kolone?
 
recimo da je to tabela sa 10 redova i 5 kolona koja u sebi ima neki sadrzaj (brojeve), i sad ja hocu da nazivi redova budu gde su kolone a nazivi kolona budu gde su redovi, tj. da dobijem tabelu sa 5 redova i 10 kolona...
 
copy na tih 10x5 pa paste special gde hoces, ukljucis transpose pa OK
ovo radi ok sa vrednostima, ali ces formule skoro sigurno morati malo da doteras
 
Hvala puno na korisnim informacijama, imam jos jedno pitanje.

Imam recimo 4 identicna excel fajla sa tabelama, u prva tri se unose podaci recimo neka se zovu 1,2 i 3 u cetvrti koji se zove Total hocu da spojim podatke iz sva tri fajla. Tako da ako recimo u fajllovima 1,2 i 3 u celiji A1 imam vrednosti 10, 15, i 20 dobijem u fajlu Total zbir tj. 45 u celiji A1?
 
Па ако су идентичне најједноставније је да користиш Consolidate.
 
Moze li neko pojasnjenje?
 
izvinjavam se ako nisam postavio pitanje na pravo mesto...Ppotrebna mi je pomoć za jednu tabelu.
Imam tabelu sa oko 50 radnih listova i svaki list ima oko 50 redova sa 3 kolone. (u prilogu su listovi 1,2,3 i 4).
Da li exel može da mi na 51-i list (kao na slici br.4) ispisuje podatke koje ja unosim na bilo koje listove i ako su neki arikli isti da ih sabere ( kao na slici br 4.)?
ako to može molio bih neki fajl sa formulom (primerom) .
Unapred hvala
XutYOOr
V38POz7
j9U7vld


7fJFD
 
Potrebna pomoć za tabelu

evo tabele.
 

Prilozi

  • proba.xls
    9 KB · Pregleda: 25
U poslednjem sheet-u upišeš u svakoj ćeliji formulu po kojoj hoćeš da ti računa vrednost, primer za sabiranje vrednosti a1 iz lista 1 i a1 iz lista a2 u a1 list3

=Sheet1!A1+Sheet2!A1
 
^ Nece to da valja. Njemu se iste sifre nalaze u razlicitim redovima, ovo bi mu sabralo udice sa najlonom i varalicama.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno