Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Ko se usudi uzeti ovog od 12TB (Ultrastar He12 HUH721212ALE604)?
Cena je bonbonica ali mene brine da nije repariran primerak.
WD se i inace dosta greje i bas zbog visih temp nego kod ostalih proizvodjaca i zbog visokog procenta otkaza kod pojedinih crvenih modela sam odustao od njihove kupovine ...
Kad vidim 5% otkaza ja se prepadnem.
Meni "Ironwolf" od 8tb evo sasvim lepo radi.
 
Grejanje kod WDa kao i kod svakog hdd-a zavisi od mnogo cega a ponajvise od brzine i broja ploca.
Zato gotivim hdd-ove sa manjim brzinama. igrom slucaja imam SG-IWolf8tb kao i ti ali ga koristim samo kao backup media biblioteke.
Inace, jedino mi ide na zivce njegovo "klokotanje" pri startovanju Nas-a. To kod WDa nisam primjetio.

Inace, takodje sam primjetio da je HGTS uvijek najjeftiniji sto se tice hdd-ova iste klase.
Pitam se da li je lov u mutnom u pitanju?
 
Poslednja izmena:
Da ali budimo realni...tvoj nas hdd i nije zamisljen da bude u usb fioci!!
Kad ga budes prebacio u u neko usb-kuciste sa boljom ventilacijom, vrlo moguce je da ce mu radna temperatura biti niza ili nesto niza.

Nesmijemo zaboraviti (izmedju ostalog npr. wd green)takodje i na fizicku razliku izmedju serija(kao sto sam gore spomenuo(koliko ploca ima green od 2tb a koliko red od 8tb).
 
Poslednja izmena:
Ja imam prvi je WD black a drugi je Red i kada je leto ne dozvoljavam da mi je temperatura viša od 35°C. A sada kada je prijatnija temperatura dvadesetak stepeni je idealno. Za mene je Red veoma pouzdan dok mi je ovaj Black zveknuo posle godinu ipo dana dok Red radi da ga ne ureknem.
Ako hoćeš da je ladnije povećaj promaju.
 
Samo da prijavim...
Evo vec par dana imam RED 8tb i radne temperature su oko 36. Vidjet cemo kako ce biti na ljeto kad se i zidovi i beton upale.
Dakle, kao sto je Analayzer rekao....
 
Samo da prijavim...
Evo vec par dana imam RED 8tb i radne temperature su oko 36. Vidjet cemo kako ce biti na ljeto kad se i zidovi i beton upale.
Dakle, kao sto je Analayzer rekao....

Red WD80EFAX ili Red WD80EFZX ?
Gde se nalazi, kako je hladjen, cime ...?

brate al je ladan moj je 52

Ufffff, gde se nalazi, dal je icim hladjen...?
To nije malo. Da li je to radna temp ili kad tovaris nesto veliko, ogromno na njega...

Meni je IronWolf od 8TB dostigao 49C prema smart-u kada sam o dock-u klonirao hdd, potrajalo nekih 5-6h.
 
Poslednja izmena:
Red WD80EFAX ili Red WD80EFZX ?
Gde se nalazi, kako je hladjen, cime ...?

Nalazi se u zidnom ormaru(vrata uvijek zakljucana):

http://www.mediafire.com/view/8w8a88bmc6cnapg/IMG_6214.jpg/file

A kuciste je HPE Proliant Gen8 microserver

Hladjenje od kucista namjesteno na najmanji broj obrtaja(cpu takt takdje snizen sa 2 na 1.X ghz)

http://www.mediafire.com/view/x5oe5aytbx7q28a/IMG_6215.jpg/file

Slijeva na desno:
1.red4tb, 2.red8tb,3. prazno mjesto, 4.wd green 1.5tb.

Smart od Red 8tb:

= START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family: Western Digital Red
Device Model: WDC WD80EFAX-68LHPN0


Firmware Version: 83.H0A83
User Capacity: 8,001,563,222,016 bytes [8.00 TB]
Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate: 5400 rpm
Form Factor: 3.5 inches
Device is: In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is: ACS-2, ATA8-ACS T13/1699-D revision 4
SATA Version is: SATA 3.2, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
Local Time is: Tue Jan 15 15:23:55 2019 CET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

ID# ATTRIBUTE_NAME FLAGS VALUE WORST THRESH FAIL RAW_VALUE

194 Temperature_Celsius -O---- 191 191 000 - 34 (Min/Max 25/38)



SCT Status Version: 3
SCT Version (vendor specific): 256 (0x0100)
SCT Support Level: 0
Device State: Active (0)
Current Temperature: 34 Celsius
Power Cycle Min/Max Temperature: 33/37 Celsius
Lifetime Min/Max Temperature: 25/38 Celsius
Under/Over Temperature Limit Count: 0/0

SCT Temperature History Version: 2
Temperature Sampling Period: 1 minute
Temperature Logging Interval: 1 minute
Min/Max recommended Temperature: 0/65 Celsius
Min/Max Temperature Limit: -40/70 Celsius
Temperature History Size (Index): 128 (53)

Index Estimated Time Temperature Celsius
54 2019-01-15 13:16 34 ***************
... ..( 17 skipped). .. ***************
72 2019-01-15 13:34 34 ***************
73 2019-01-15 13:35 33 **************
... ..( 5 skipped). .. **************
79 2019-01-15 13:41 33 **************
80 2019-01-15 13:42 34 ***************
... ..(100 skipped). .. ***************
53 2019-01-15 15:23 34 ***************
 
Poslednja izmena:
Ko se usudi uzeti ovog od 12TB (Ultrastar He12 HUH721212ALE604)?

Uzeo bih ja ali da je RED.
Nazalost za sada WD Red ide samo do 10Tb. Vece nisam vidio.
Naravno kad cijena bude sadasnjih od 8Tb.

Meni je IronWolf od 8TB dostigao 49C prema smart-u kada sam o dock-u klonirao hdd, potrajalo nekih 5-6h.

To je bas puno, ali dobro nije 24/7. Da se izdurati. Nego, ako je u "dock" varijanti...uzmi ventilator za kucno hladjenje prostorija(ako imas) i nek duva dok se kopira.
To isto radim i sa svojim lapom kad sync-ujem dva nas-a(kada se nakupi filmova i serija a nisam dugo back-up-ovao).
 
To je bilo samo jednom, sad je on u desk masini, hteo sam samo da kloniram sadrzaj hhd na hdd tako mi bilo najlakse.
 
Pozdrav, pre neki dan sam testirao Intel SSD 520 120gb na mašini kao u potpisu pa me zanima zašto je brzina pisanja ovako loša ?IMG_20190203_201747.jpg
 
Da li je nesto "podesavano" u vezi ssd-a?
Proveri da li je "write cache" (write caching) ukljuceno...

A sto se ti o ovome raspitujes u temi o hdd?
 
Da li je nesto "podesavano" u vezi ssd-a?
Proveri da li je "write cache" (write caching) ukljuceno...

A sto se ti o ovome raspitujes u temi o hdd?

Ma greškom, :wall: zablesavio sam čitajući o SSD pa nisam ni provalio da su HD u pitanju pa rekoh da ne otvaram novu temu, uključen je i "write cache" i instaliran najnoviji firmware.
 
Može biti do drajvera, ažuriraj drajvere i Windows. Drajvere sa intelovog sajta, ili Device manager, desni klik na Sata Ahci controller, pa Update driver. Stavi i Intel ssd toolbox i idi na Optimizer i System Tuner.

Pokreni WinPE 10-8 Sergei Strelec u njemu imaš Crystaldiskmark, da isklučiš Windows. Da li u S.M.A.R.T.-u(HDtune/Health) javi neke probleme?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, pre neki dan sam testirao Intel SSD 520 120gb na mašini kao u potpisu pa me zanima zašto je brzina pisanja ovako loša ?Pogledajte prilog 265149

Prvo to je SF - SandForce, i ne treba očekivati čudo od njega, naime ovo je normalno posebno za manji od 120GB (112GB), a proveri/uradi:
Podesi test na 0 Fill (biće baš brži, to je SF!)
1.png
Prepun? Radi li TRIM?
Pusti ručno TRIM (optimize u Win 10)
Ako ne SE (Secure Erase) čitavog dska i biće nešto brži...
;)
 
Poslednja izmena:
Reci mu da mora posle dizati sistem iz pocetka ili iz backup-a ako uradi SE... :d
 
Probaću još ove predloge mada sam update Intel-a i Windows-a odradio, ako ništa ne bude bolje ide ovaj disk u laptop, a drugi dolazi na njegovo mesto;)
 
Odradio test na 0 Fill i dobio ovakve rezultate, tako da ide nabavka novog diska (od 250-500 gb) jer je ovaj i dosta popunjen. Zahvaljujem svima na pomoći !IMG_20190206_180714.jpg
 
Pozdrav svima. Jel merodavno ovo sto sentitel prikazuje da je zdravlje na 20% a performanse na 100%. hard radi dobro osim kada je u chromu otvoreno 20-30tabova i radim nesto u photoshopu pa kada hocu iz photoshopa da pogledam neki klip na yt npr. onda pocinje da struze i naravno uspori se komp.
Hdd je WD blue, u desktopu je,oduvek hladjen.
1.PNG
Capture.PNG
 
Prikazani performance se odnosi na trenutak merenja. To znači da u tom trenutku nije bilo padova performansi ali taj health od 20% govori da će hdd uskoro morati da se menja.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Skini najnoviju verziju HD sentinela i vidi da li isto stoji

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno