Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Upravo sam ga instalirao i izgleda sasvim normalno, sve boje su tu.
 
To je Win-a, ili IE, mislim da koristi njega kao skin ili nešto (piše na sajtu). Nešto ti je OS oštećen...
 
Da li je za ovaj HDD potrebno eksterno kuciste sa dodatnim kablom za napajanje?
 
Pa to zavisi od eksternog kučišta a ne od HDD-a...Tj. specifikacija
 
Koliko sam razumeo postoje stariji modeli hdd-ova koji su veci potrosaci i da je za njih potrebno kuciste sa dva kabla, ti kazes da zavisi od od samog kucista da li ono ima potrebe za vecom strujom pa su potrebna dva kabla? Zasto onda postoje kucista sa dva kabla?
 
Piše koliko kućište daje W, a koliko HDD troši W piše kod njega.
Dalje razmišljanje nije potrebno...
 
Na poslu, test SSD-a Biostar od 120G i hard diska Seagate 500G 7k.

@sakiboj, treba da budu brojevi uokvireni svetlo zelenom bojom, a pozadina je bela. Vidi u "themes", mozda je selektovano nesto bez veze.
 

Prilozi

  • ssd.jpg
    ssd.jpg
    142.5 KB · Pregleda: 73
  • hdd.png
    hdd.png
    552.9 KB · Pregleda: 65
Upravo to, po USB-u se zna koliko može da potroši kućište. Danas se kupuje minimum USB 3.0, a ima i 3.1 kućišta...
 
Stigao mi je novi HDD, sta treba uraditi sada, MBR ili GPT?
toshiba.PNG
Savet za particionisanje, da li 2 particije na pola ili ga ostaviti celog?
Posto je sistemski SSD, da li za download napraviti jednu particiju na HDD ili ne?
 
Kako da znam da li je uefi ili ne, radi se o laptopu i u cemu je razlika izmedju MBR ili GPT?
 
Poslednja izmena:
GPT se koristi za UEFI BIOS ako ga laptop ima a ako ima Legacy BIOS (ili ako je opcija ukljucena) onda moze i MBR. GPT je noviji i koristi se u Win 8 i 10, stariji ga ne citaju.
SSD koristi kao ceo nikako particionisanje, za sistem i gledaj da ga ne punis preko 60-70% da bi radio TRIM kako treba. Download uvek na klasican HDD zbog stalnog upisa.
 
Puni ssd do 95% ali nemoj vise AKO ne moras i onda odslobodis stopre...
A sto da ne particionise ssd?
 
Pa da bi koristio ravnomerno ceo NAND, ako ga podelis na primer jednu particiju za sistem a drugu za podatke ona za sistem ce pre propasti NAND jer ima stalnog upisa. Ako ga napunis do kraja onda ce konstantno raditi upis na preostalih 5% (jer mu je samo toliko dostupno za upis) i taj deo ce brze da strada a zbog tih 5% moze ceo SSD da bude neupotrebljiv posle. Ima na netu sve o tome, ima dobrih tutorijala i na Youtube kako radi SSD i saveta za njega.
 
Besmisleno je particionisati disk od ispod 500GB. Pogotovo sto to nije HDD pa je fragmentacija potpuno nebitna.
 
Pa da bi koristio ravnomerno ceo NAND, ako ga podelis na primer jednu particiju za sistem a drugu za podatke ona za sistem ce pre propasti NAND jer ima stalnog upisa. Ako ga napunis do kraja onda ce konstantno raditi upis na preostalih 5% (jer mu je samo toliko dostupno za upis) i taj deo ce brze da strada a zbog tih 5% moze ceo SSD da bude neupotrebljiv posle. Ima na netu sve o tome, ima dobrih tutorijala i na Youtube kako radi SSD i saveta za njega.

Ovo je totalno pogrešno! I ponovo izvlačenje analogije sa HDD koji radi potpuno drugačije, i širenje dezinformacija posle toliko godina postojanja SSDa... :lupko:
SSD ne funkcioniše tako, podaci nisu tamo gde fajl system OSa misli da jesu, i FW ravnomerno raspoređuje podatke po NANDu i uopšte ga ne interesuju particije to se zove wear leveling gde i TRIM pomaže da se to odradi.
Ukratko "particioniše" se prostor koji je iznad fajl system-a, koji je iznad NAND blokova. Stara priča:
 

Prilozi

  • RD4FR.png
    RD4FR.png
    13.8 KB · Pregleda: 85
Laptop, cuvanje podataka u slucaju potrebe za novom isntalacijom... ima puno razloga zasto ssd puniti do 95% ili ga podeliti u 2 particije na laptopu...
 
Sta znaci ovakva poruka,
Screenshot (32).png?

U PC-u sam imao dva HDD-a (jedan sa OS-om a drugi prazan), dodao treci na kome je bio sistem sa laptop-a (citajuci na forumu neko je rekao da je moguce da se sa jednog kompa podigne taj isti sitem na drugom kompu, bez obzira na driver-e) i boot-a sam njega.......nesto je cavrljao-muljao i proradio jedino je rezolucija bila pogresna sve drugo je bilo uredu, ALI mi je napravio gore pomenuti problem i sada ne mogu da boot-am OS sa njega niti mogu da mu pristupim da pokupim podatke sa njega.
Pomagajte, kako da resim ovaj problem, imam podatke na toj particiji!?

Screenshot (33).png Screenshot (34).png
 
Nisam imao nikakvu sifru, podeljen je na tri particije, dve se vide a treca ne na kojoj je OS.
 
Hvala, resio sam problem, imam pristup toj particiji ali da dignem OS sa nje nece pa nece.
 
Preinstalirao sam OS, u samoj instalaciji sam obrisao onu particiju od 500MB koju pravi OS i particiju na koju je bio OS, formatirao te dve spojene u jednu i uradio instalaciju OS-a na toj particiji i dobio sledeci problem,
Capture.PNG

SSD - C i E
HDD - F , dok se druga particija TOSHIBA - storage ne vidi u win.explorer-u a u disk managment-u je i stoji da je System.

Kako da particiju TOSHIBA - storage vidim u win.explorer-u a da podatke sa nje ne izgubim?
Uopste mi nije jasno kako je doslo do ovoga.
 
Nazad
Vrh Dno