Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Svi programi rade isto, očitavaju SMART podatke i testiraju površinu diska. Kod tebe se vidi da imaš loše sektore. Ako već nemaš backup, trebao bi da ga napraviš. Posle možeš da probaš da ga koristiš za manje bitne podatke, tako što ćeš da skeniraš površinu diska nekim read testom (Sentinel pro verzija ili HD Tune free ili evaluation verzija), da bi dobio mapu loših sektora, pa ako su grupisani, možeš da pokušaš da particionišeš disk tako da se taj deo ne koristi.
 
Hvala za odgovore. NIkako da ssd dodje na red. Jel mislite da ce ssd 120gb biti dovoljno za Win 7 i najosnovnije programe(komp koristim za surf yt i pomalo photoshop)
 
Pozdrav svima. Jel merodavno ovo sto sentitel prikazuje da je zdravlje na 20% a performanse na 100%. hard radi dobro osim kada je u chromu otvoreno 20-30tabova i radim nesto u photoshopu pa kada hocu iz photoshopa da pogledam neki klip na yt npr. onda pocinje da struze i naravno uspori se komp.
Hdd je WD blue, u desktopu je,oduvek hladjen.
Pogledajte prilog 266151
Pogledajte prilog 266152

Pa umire ima BB, šta tu nije jasno? Može crći svakog momenta, hitno backup.
Kakve ima veze koji program, to je samo očitan SMART.??
Ovo je pređeno u forumu jedno 100 puta, najmanja pretraga bi sve rekla...
 
U lap top Legion Y520 ubacio sam A-DATA SSD XPG SX8200 od 256gb. Sve lepo radi samo mi programi prikazuju sledeće:

sAiMAbb.png

sKhRYGR.png

zljfecA.png

Brzine su ok:

f2v-Zt-ND-Imgur.png

Na stranu Health status u Sentinelu, nego mi nije jasno kako Crystal prikazuje toliku količinu unosa? Prntscr je od pre par dana. Sada je ta brojka oko TB.

Da probam da uradim apdejt biosa ili da zanemarim te podatke jer je garancija 3 godine. :D
 
Za pocetak bi da pitam, da li ti znas protumaciti ova ocitavanja u CDM ?

zljfecA.png

Ja ne umem a mislim ni da bi iko drugi na forumu mogao, barem ne bez ozbiljnog "prevodjenja" rezultata u razumljive decimalne iznose...

Promeni ti to ovde, da se za u buduce ocitava valjano: 1a.png

Drugo, moram da primetim da je ssd malo previše vruć, prešao je 65000 C, vruce mnogo... :d

I pravilno si primetio da na HD Sentinel se ne treba osvrtati kad se gledi ssd.
Potpuno si u pravi sto si zakljucio da imas garanciju od 3 godine i da ga teras sve dok radi.

A povecan upis bi mogao da znaci da neki program nesto podosta pise i pise.
Imao je jos neko ovde na forumu problema sa povecanim upisom na ssd, mozda da potrazis ili se sam javi drugar sta je bilo s tim i sa ssd-om.

Nije na odmet imati sto noviji i ispravan bios, pogotovo ako se primeti neka nepravilnost u radu...
 
Poslednja izmena:
I meni delovala taa temperatura malo povišeno, ali da ne ispadnem glup u društvu pa je nisam spomenuo. :D
Untitled.png

Skeniraću sada za gamad na disku.

Neka ideja za program koji bi prati šta ko piše i briše po disku?

Ne ubija mi se sada Win zbog ovoga, a svakako ću uraditi apdejt biosa.
 
Koji je realno najbolji tool za dijagnostiku ssd diskova?

Sent from my Galaxy S9+ using Tapatalk
 
Ja bih preporučio program proizvodjača diska, ako je iole neki poznatiji. Ali ko sam ja da dajem preporuke sa 1TB upisa dnevno od strane ko zna čega... :smash:
 
Aj da javim nakon nekoliko dana rada rezultate. Skenirao za viruse i trojance i našao ih nekoliko. Više mi ne pali ventilator "u leru". Nisam ni obraćao pažnju na zvuk ventilatora. Mislio sam da tako mora jer je "gejmerski" lap top. Verovatno sam nešto zapatio odmah nakon instalacije Win-a pa mi taj zvuk postao normalan.

Sada imam oko 1,9TB čitanja i 1,2TB pisanja. Primetio sam da sam najveći skok imao prilikom igranja Far Cry5. Za oko 200gb je porastao broj čitanja u jednoj sesiji igranja. Nakon toga sam par puta igrao i nije bilo tih skokova.

Sve u svemu prs' u uvo i ne brinem previše. ,)
 
Jel ovaj svoje odsvirao, uskoro? Nekoliko puta mi se pojavljivalo ovo, ima ovaj hard još od ranije problema sa bad sectorima i healthom. Uglavnom ga korsitim za download. Tako da neće biti neke štete[emoji16]
0dd5ffe653046f0dc81a584f9f7ac313.jpg


Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Pa proveri ga sa Sentinel-om.
 
Pa kažem već je duze vreme sa bad sectorima(18) i nižim healthom(73%), i jos mu je preostalo života ~582 dana mada to stoji već oko godinu dana bez promene, ali ovako radi ok za ovo šta mi treba. Nego mi se ova poruka od pre par dana pojavljuje nekad.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Proveri opet, možda je postalo gore. Pogledaj u BIOS, možda može SMART da se isključi ako ti smeta
 
Zanima me sledeće, kako da znam koja je zadnja verzija firmware za HDD:
Drive Model: TOSHIBA MQ01ABD100
Drive Firmware Revision: AX001A
Drive Serial Number: 87GVP1Y6T
nikako se oznaka do kraja ne poklapa i ima više verzija, nije mi jasno koja je za ovaj HDD?
Ili možda gledam na pogrešnom mestu.
 
Nema potrebe da se bavis azuriranjem FW za HDD.
 
Pozdrav ljudi. Napravio sam gresku slucajno.
Hard disk ima 1 terabajt memorije, a podeljen mi je na 2 particije bio C i D.
U D particiji sam kliknuo nesto i otvorila se nova particija F. Tj. oduzelo se od te particije D ono sto se nalazilo u particiji F po memoriji. Onda sam isao na eject particiju F.
Sad kad idem na Disk management imam particiju C i D, samo sto mi je i dalje ta D umanjena za memoriju particije F. I imam i system reserved. Koji imam i u particiji D.
Kako ovo da popravim? :)
 
Baci sliku iz Disk Management-a.
 
https://prnt.sc/pltg8g

E ovako deluje da je sve u redu osim ovoga (disk 0 partition 3 koje se u medjuvremenu stvorilo ni od kuda - i ne pojavljuje se u My Computer).
Nego sam nesto kad sam pisao taj post cackao u properties (ili nekako drugacije) u particiji D - i bilo je u njoj ukljuceno to system reserved pored ovog system reserved u disk managementu, ali sad da me pitas kako sam do toga dosao, ne znam. Pa je onda bilo duplo to system reserved, jedno u okviru particije D, a jedno posebno u Disk Management-u.
Nemam pojma. Verovatno sve deluje ok.

Mada i ovi opisi particija su cudni.
Recovery partition mi je particija D, a ne ova nova, jer u D drzim backup.
A fajlove i windows u particiji C.

A ovu Disk 0 partition 3 - ne mogu da obrisem ili bilo sta, samo "help" izlazi desnim klikom.
A nisam ni formatirao HDD, tj. particije, a ne znam ni da li treba. Treba da iscitam to detaljno, neko upustvo za nobove.
 
Baš čudno, nema F: nigde a imaš 2 recovery. Recovery partition ne treba da ima slovo. Recovery partion nije isto što i backup, to je systemska particija a na nju se ne stavlja ništa. Ponekad windows naprave novu Recovery particiju tokom upgrade-a. Probaj sa nekim alatom kao Minitool Partition managerom da je izbrišeš i prispojiš sa C:.
PS.
Sad videh da imaš W10, 100MB je postalo malo pa kako je stara na početku diska oni napraviše novu, veću prilikom update-a.
 
Poslednja izmena:
Hvala. :)
Ja sam pomesao system image u D particiji sa system reserved.
A F particiju cini mi se da imam samo kad prikacim USB ili telefon. Nije bitno to. Hvala jos jednom.
 
Poslednja izmena:
Nadam se da nisam promasio temu.....
U pitanju je Crucial MX100 256GB star bezmalo pet godina.
Evo njegovog stanja i karakteristika:

Crucial.jpg
STEX.jpg
CDM6.jpg

Da li ovo znaci da sam "potrosio" 7% zivotnog veka diska?
Kojom brzinom se nadalje smanjuje health status?
Da li je ovakvo stanje Ok nakon petogodisnje eksploatacije, na osnovu ovih prikazanih podataka?
Prosto me interesuje komentar nekoga ko bolje razume sve ove brojke i neka prognoza sta mogu ocekivati od ovog diska u nekom narednom periodu?
Unapred hvala za svaki koristan komentar.
 
sve je to super,mx100 je super.vozi dok ne rikne,a nece skorije.jedino bitan je upis,a s' obzirom na sve imas ti tu jos decenija upisa,procenti ne znace nista narocito na ozbiljnijim diskovima (kao sto je mx100).
 
sve je to super,mx100 je super.vozi dok ne rikne,a nece skorije.jedino bitan je upis,a s' obzirom na sve imas ti tu jos decenija upisa,procenti ne znace nista narocito na ozbiljnijim diskovima (kao sto je mx100).

Da se ne razumemo pogresno, nemam nikakvih primedbi na rad diska, u realnom radu se nista ne primeti, sve radi bez greske.
Citao sam malo ove teme o SSD-ovima novije generacije i usput video i ove teme kako vam radi disk i slicno, pa uzeo da proverim i ja. Inace to radim jako retko, ne mogu ni da se stim kada je to bilo zadnji put, no siguran sam da je tada health bio 100%.
Zato sam hteo da cujem misljenje iskusnijih da li je ovo normalno stanje za disk sa ovakvom "kilometrazom"?
 
Da li ovo znaci da sam "potrosio" 7% zivotnog veka diska?
Kojom brzinom se nadalje smanjuje health status?
Da li je ovakvo stanje Ok nakon petogodisnje eksploatacije, na osnovu ovih prikazanih podataka?
Prosto me interesuje komentar nekoga ko bolje razume sve ove brojke i neka prognoza sta mogu ocekivati od ovog diska u nekom narednom periodu?
Unapred hvala za svaki koristan komentar.
Kao što si i sam rekao pet godina te služi lepo. Nema ništa alarmantno što se s.m.a.r.t. parametara tiče a koliko će još niko ne može da ispravno prognozira. Bekap bitnih stvari (isto važi i za nov ssd i hdd) i dok služi voziš.
 
Nazad
Vrh Dno