Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Radi se o ovoj MB, ako se bios resetuje vađenjem baterije na neko vreme, vrv. je resetovan onda nakon 10-ak min. Sada pokušavam ponovo isto se ponaša, nedaje zvučni signal, neće da baci sliku na monitor, ne podiže OS.
Zadnja provera iz Sentinela, zdravlje je bilo 99% a performanse su pale na 88%.
Nisam u mogućnosti da proverim na drugi način HDD.

Zanima me, kada bih izvadio bateriju sa MB, da li bi komp trebao normalno da startuje i da li bi trebao da uđe u bios normalno bez obzira što nema bat. na MB, drugo da li bi trebalo da može biosu da se pristupi iako nema priključen bilo kakav HDD i treće iako se isključi diskretna GPU može li se pristupiti biosu?
 
Zavisi, starije ploce su radile bez baterije dok kad je krenula era DDR3 neki modeli kao sto su iz MSI-a nece da se ukljuce bez baterije. Tvoja je DDR3 pa je moguce da ne moze bez baterije.
Ocisti kontakte na RAM memoriji i ostavi plocu bez baterije da prenoci. Ako je isto ploca ili procesor.
 
Šta god uradio i probao spremaj se za opširni šoping kompjuterske opreme. Taj hdd je gotov....
 
Probao sam bateriju na vagici za tačno merenje :) koriste iste, neće da radi, kupio sam novu i stavio isti simptomi i dalje. Ajd reko da probam drugu granu napajanja isto i dalje. MB je bila bez bsterije jedno dva sata.
@djalf kažeš "Ako je isto ploca ili procesor.", šta podrazumevaš pod tim?
Jbm. mat. logično je bilo da očistim ram... nepade mi na pamet.
@Analayzer ma to mi je jasno kao dan, ali de me sada nađe...

Šta bi se desilo ako bi stavio SSD sa laptopa sa win-om.... mada kada razmislim pošto mi je na laptopu SSD+HDD i izrotirano mi je šta treba bitina SSD a šta na HDD, da ne poremetim nešto pa da moram podešavam ponovo, bolje da ne čačakam ?
 
Meni svi simptomi mirišu na Napajanje! Ni baterija ni disk ne daju takve simptome, ALI disk je najosetljiviji na promene u naponu i zato se prvi pobunio...
 
Poslednja izmena:
Ovako,
prvo je počeo HDD da pravi probleme da bi se nakon 4-5 dana desilo da neće da se upali komp.
Koliko je moguće da se baš u isto vreme, prvo desi HDD, pa da neće komp da upali i na kraju da je baterija prazna. Ne ide mi u glavu da se sve odjednom nakalemi jedno na drugo.
Što reče @djalf prvo očistiti kontakte od ram-a, što sam i uradio, pokrenu komp sa jednim modulom u jednom slotu i komp se uključi, ubacim drugi neće da se upali. Opet samo stavim jedan, radi, ubacim taj isti u drugi slot, ne radi. Uzmem drugi ram i u tom istom radi a u ovom drugom opet ne radi, stavim oba neće komp da se upali.
Opet skinem komp i ponovo alkoholom okupam taj drugi slot i dobro istrljam i konačno su proradila oba rama.

@mdm i ja sam počeo da sumnjam na napajanje, rekoh da li je moguće da me sve poteralo odjednom, ajde HDD, pa prazna baterija, pa da li je moguće da je ram crkao ili još gore da je kvar na ploči tj. da je otišao neki kanal (viđao sam oglase na forumu da se prodaje ploča a da jedan kanal ne radi).
Opet je dobro ispalo.

Sada razmišljam da li bi trebalo proveravati napajanje... mada gledano samo je HDD načet ostalo radi.

Da pitam nešto drugo da li je neko vadio celu MB i prao tj. potapao u šta? Da li se sme u alkohol ili nešto drugo?

Hvala svima na savetima i podršci, @djalf hvala još jednom.
 
Ja u servisu svaki dan imam te slucajeve sa zaprljanim kontaktima na RAM modulima, ponekad i na grafici. Obicno se ne ukljucuje a speaker ne daje kod za RAM, samo crno. Skinem RAM, ploca pisti bez njega. Ocistim kontakte papirom jer se bolje ociste od alkohola, to je neka oksidacija koja se ne vidi ali kad se kontakt protrlja papirom za stampanje ostaje linija kao grafitnom olovkom da si pisao. Tek onda predjem alkoholom i to resava stvar.
Sto se tice ploce nema potrebe da je kupas osim ako nisi pusac jer se duvanski dim lepi za sve i najgori je za elektroniku. Mada ribanjem nista ne dobijas. Kako se ponasa sad?
 
Ja gumicom ćistim kontakte, taman skine svu patinu a dovoljno nežno! :D
A slotove kontakt cleaner sprejom..
 
Sasvim simpatične cifre Care! Kako su krenuli još malo će da stignu i ssd kad se pojavio [emoji56][emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

Slažem se, tu su negde... najbrži izdanci Red Pro serije, ekvivalentni 7200 RPM modeli iz Seagate-ove ponude, pa uostalom baš i ovaj model što je Splinter okačio - to su sve diskovi koji imaju ~250 MB/s transfer na početku diska, dok im se prosečna brzina čitanja kreće oko 200 mega.
Ako me sećanje ne vara, mislim da je ~200 MB/s bila cifra sa kojom su prve varijante SSD-ova krenule da se pojavljujuju, tako da si u pravu, još malo, pa egal. Doduše, vreme pristupa i totalno odsustvo buke će uvek biti nedosanjani san za svaki HDD :)


P.S. Videh baš juče da se pojavila nova verzija Red-a od 10TB sa oznakom WD101EFAX... ali na osnovu pročitanog, apsolutno nije za preporuku.
 
@djalf Danas radio sve normalno, ne pravi nikakve probleme, stanje HDD-a stoji kako je bilo poslednje očitavanje iz Sentinela, mislim nema nikakavih anomalija u radu celog kompa za sada. Videću kako će da se ponaša narednih dana.
Verujem da će biti sve uredu, panika je nastala zato što je počelo da se nadovezuje problem za problemom.
 
Imam hard disk Toshiba TOSHIBA DT01ACA300 (3TB) kupljen krajem 2017. u pogonu od januara 2018. Podeljen je na dve particije 2TB i 1TB. Služi samo i isključivo za storage, sistem je na ssd-u. Na njega sam pakovala sadržaj koji skinem sa torenta a koji sam inače jako retko, skoro nikad reprodukovala na računaru odnosno sa hdd-a. Ne igram video igre, hard disk je u povećem kućištu koje se redovno održava, ventilator ga hladi. Kad god otvorim Task Manager zauzeće hdd-a je bilo 0% ili nešto minimalno.

Pre neko veče niotkuda se javio problem. Pustila sam epizodu neke serije pokušala da premotam i zatorkiralo je. Prvo sam mislila da je POT plejer zaglupio ali isto se desilo i na VLC plejeru. Potom kada bih pokušala da otvorim neku od dve particije koje pripadaju hdd-u nije htelo i izbacivalo je "Not Responding". I naravno čulo se ono čuveno drljanje a Task Manager pokazuje zauzeće od 50% dokle god se hdd ne ućuti. Sad već ima problem i da učita sadržaj foldera i gore u adres baru se sve vreme učitava ona zelena linija.

Slabo se razumem u programe za dijagnostiku. Našla sam onaj Sentinel i HDD Scan. Sentinel prijavljuje 500+ bad sectora i daje mu još 20 dana života :zgran: HDD Scan mi nije baš najjasniji. Prilažem i skrinšotove. Da mu kuvam panaiju ili ima neka magija za oporavak?
sentinel.png
hdd scan.png
 
Poslednja izmena:
Nema magije gotov je, samo je pitanje dana/sata...
 
Spašavaj šta se spasti može pa menjaj, taj je teško zadrljao.
 
Jasno mi je. Ali da li je moguće da se posle dve i po godine slabog rabljenja smrtno razboleo? Sad ne znam ni šta da uzmem. Vidim da je hdd knjiga spala na tri slova WD, Seagate i Toshiba koja više ne dolazi u obzir. Hvala na pomoći i savetima.
 
Naravno, ume da umre i za mesec dana, nema pravila.
Sve je to slično, pitanje preference (ja zadnje uzeo IronWolf)...
 
Pre totalnog otpisa,zameni SATA kabl pa proveri stanje
 
HDD knjiga je spala na 2 slova, jer je Seagate kupio Toshibu pre 2 godine. Ne mozes se rukovoditi jednim losim licnim iskustvom u kupovini, ja sam kupio sebi bas Toshibu jer im je % odumiranja diskova u tom trenutku bio manji.
 
Kolko sam shvatio, kupili su deo Toshibe koji se bavi flash memorijom, deo za proizvodnju diskova je i dalje nezavisan.
 
Ali ne običan Red jer su SMR što baš nije performanse friendly.

Ako iole često pises/brises traži disk koji je CMR. SMR umeju da budu baš spori.

A što se čupanja podataka tiče - prvo poskidaj najbitnije podatke pa manje bitne pa nebitne. Ako crkne skroz da izvučeš što više bitnih stvari.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imam hard disk Toshiba TOSHIBA DT01ACA300 (3TB) kupljen krajem 2017. u pogonu od januara 2018. Podeljen je na dve particije 2TB i 1TB. Služi samo i isključivo za storage, sistem je na ssd-u. Na njega sam pakovala sadržaj koji skinem sa torenta a koji sam inače jako retko, skoro nikad reprodukovala na računaru odnosno sa hdd-a. Ne igram video igre, hard disk je u povećem kućištu koje se redovno održava, ventilator ga hladi. Kad god otvorim Task Manager zauzeće hdd-a je bilo 0% ili nešto minimalno.

Pre neko veče niotkuda se javio problem. Pustila sam epizodu neke serije pokušala da premotam i zatorkiralo je. Prvo sam mislila da je POT plejer zaglupio ali isto se desilo i na VLC plejeru. Potom kada bih pokušala da otvorim neku od dve particije koje pripadaju hdd-u nije htelo i izbacivalo je "Not Responding". I naravno čulo se ono čuveno drljanje a Task Manager pokazuje zauzeće od 50% dokle god se hdd ne ućuti. Sad već ima problem i da učita sadržaj foldera i gore u adres baru se sve vreme učitava ona zelena linija.

Slabo se razumem u programe za dijagnostiku. Našla sam onaj Sentinel i HDD Scan. Sentinel prijavljuje 500+ bad sectora i daje mu još 20 dana života :zgran: HDD Scan mi nije baš najjasniji. Prilažem i skrinšotove. Da mu kuvam panaiju ili ima neka magija za oporavak?
Pogledajte prilog 287059
Pogledajte prilog 287060

Ono sto je meni privuklo paznju je to da u proseku dnevno taj hdd 20x palio i gasio.

BTW da iznesem svoj iskustvo vezano za to.
Na svim hard diskovima obavezno iskljucim da se automacki gase, po defaultu je 20min, ali kao sto napisah, ja to iskljucim.
Kod mene se barem ispostavilo da je to dobra odluka, jer za svo ovo vreme, koriscenja uglagnom WD hdd nisam imao problem, sem jednog od 4TB koji je crkao ali ne zbog sebe samog.
 
Poslednja izmena:
Mirza82, izgleda da si u pravu. Na moju sramotu ja pojma nisam imala da W10 gasi hard disk. Jesam primetila kad ga ne koristim pa tipa hoću nešto da skinem ili aploudujem da mu treba vremena da se pokrene ali sam mislila da je do toga što je velikog kapaciteta. Paradoksalno ubilo ga je to što sam ga slabo akala. Mučenik je bukvalno bio kao sijalica koju neko non-stop pali i gasi.
 
Ne slažem se da ga je to ubilo. Taj disk je i dalje vidljiv sistemu, ali ima problem sa lošim sektorima. Kada se pogleda SMART izveštaj, vidi se sem loših sektora da su Raw Read Errors > 0, što ukazuje na problem sa glavama/površinom diska.
 
Jasno mi je. Ali da li je moguće da se posle dve i po godine slabog rabljenja smrtno razboleo? Sad ne znam ni šta da uzmem. Vidim da je hdd knjiga spala na tri slova WD, Seagate i Toshiba koja više ne dolazi u obzir. Hvala na pomoći i savetima.

Đevojko ovaj disk je imao blizu 9000 paljenja i gašenja za svo ovo vrijeme.
Ili ti nešto nije u redu sa napajanjem ili ga je često Windows ostavljao u sleep.

Bolje za HDD je da stalno radi nego da ovako secka.

Da ti probližim, radne mašine koje rade 10 sati dnevno će za godinu dana prikazati oko 100 dana rada i oko 500 paljenja i gašenja.

Kod tebe imamo 400 dana rada i 9000 paljenja i gašenja. Jednostavno si ga ubila (uz pomoć Windows ili napajanja).

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kad smo kod gašenja drajva...otkako sam strpao Hitachi u externo kućište, stalno ga gasi nakon manje od 10 minuta, što me izuzetno nervira. Pri tom ignoriše podešavanje za gašenje HDD-a u Power opcijama Control Panela. Da li je moguće da elektronika u externom kućištu (LC Power Becrux) ima svoj tajming za gašenje drajva koji ignoriše Windows (verovatno zbog "štednje energije")?

Ne znam da li bi nešto promenilo da prebacim power plan na "ultimate performance" sa trenutnog "Ryzen balanced"...
 
Mislim da to fioka sama radi to jest njena elektronika, to i moj Apacer radi kad je neaktivan.

Slažem se sa ovim, provereno neke to rade a neke ne.
A obzirom da je to setovano u FW fioke/eksternog, da može se setovati u Win-u. Ali za eksterni neće mnogo pomoći kad se opet ubode ili na drugom kompu...
 
Nazad
Vrh Dno