Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Nadam se da nisam promasio temu.....
U pitanju je Crucial MX100 256GB star bezmalo pet godina.
...

Da promasio si temu.
Ovo je tema za HDD, znas oni uredjaji sto zuje, klikcu, vrti se nesto unutra... :d

... ali s obzirom da smo mi fini ljudi, odgovaramo i na pitanja kojima nije mesto bas u ovoj temi, sta ce mo to je jače od nas, volimo da pomognemo. :d

Trebao si ovde : https://forum.benchmark.rs/showthre...it-16nm-MLC)&p=4497683&viewfull=1#post4497683 da se javis sa pitanjem.
Nije tesko bilo ni naci, dovoljno je bilo ukucati u pretrazivacu na forumu naziv tvog ssd-a i pogledati teme koje nudi...

Inace ti procenti "zdravlja" za ssd-ove na programima koji su uglavnom namenjeni proveri rada HDD-ova nisu merodavni za procenu "ispravnosti", dotrajalosti ili preostalog zivotnog veka...
 
Inace ti procenti "zdravlja" za ssd-ove na programima koji su uglavnom namenjeni proveri rada HDD-ova nisu merodavni za procenu "ispravnosti", dotrajalosti ili preostalog zivotnog veka...
Procenti zdravlja su besmislica i kod hdd diskova, Sentinel ih je stavio u svoj softver za najširi krug korisnika kao opisno sredstvo. Za 9 od 10 korisnika ništa ne znači nijedan od parametara pa je iz tog ugla lakše ponuditi overall health uredjaja u procentima...
A sami smart parametri su jednako bitni i važni i za ssd i hdd, reallocated nand blocks i svi ostali parametri su tu zato što su bitni a ne zato što je nekom bilo dosadno ili je želeo da komplikuje stvari.
 
Da promasio si temu.
Ovo je tema za HDD, znas oni uredjaji sto zuje, klikcu, vrti se nesto unutra... :d

... ali s obzirom da smo mi fini ljudi, odgovaramo i na pitanja kojima nije mesto bas u ovoj temi, sta ce mo to je jače od nas, volimo da pomognemo. :d

Trebao si ovde : https://forum.benchmark.rs/showthre...it-16nm-MLC)&p=4497683&viewfull=1#post4497683 da se javis sa pitanjem.
Nije tesko bilo ni naci, dovoljno je bilo ukucati u pretrazivacu na forumu naziv tvog ssd-a i pogledati teme koje nudi...

Inace ti procenti "zdravlja" za ssd-ove na programima koji su uglavnom namenjeni proveri rada HDD-ova nisu merodavni za procenu "ispravnosti", dotrajalosti ili preostalog zivotnog veka...

Hvala na sugestiji, tvoj komentar ce mi svakako biti od koristi da sledeci put ne ponovim gresku kada budem postavljao neko pitanje.

Sto se tice drugog dela tvog posta, vezanog za pitanje koje sam postavio, a na kome ti se takodje zahvaljujem, moram reci da mi i nije bas od neke koristi uprkos tvojoj izrazenoj volji i zelji da pomazes drugima, bez obzira sto ne znaju ni da pitaju kako treba. No kakvo pitanje takav i odgovor.
Uostalom, ne mozes ni ti biti podjednako uspesan u svim vidovima edukacije, mada se mora priznati da se trudis.......
 
Ljudi imam jako čudan problem sa hard diskom. Naime, sklopio sam HTPC i kao storage disk mi je WD RED 4TB (realativno nov) i primijetio sam da fajlovi znaju da nestanu iz čista mira (nekad epizoda serije, nekad folder sa čitavom sezonom). Ponekad kroz cmd check disk, fajlovi se opet pojave, mada kroz tool disk ne prijavljuje nikakve greške.

HD Sentinel i par sličnih programa kažu 100% performance i health, temperatura takođe normalna, koji mu je đavo zna li ko?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
mrtav hdd, bio 100/100, da li vredi probati sa menjanjem ploce ili kako se vec zove? nasao sam na oglasima isti model cak i datum proizvodnje isti mesec. ne bih se njakao da mi slike nisu bas na tom hardu.
https://www.youtube.com/watch?v=Ng_0WaTzKmY ili bi moralo ovako? kako on kaze bios chip da se sa starog stavi na novi
 
Poslednja izmena:
Ljudi imam jako čudan problem sa hard diskom. Naime, sklopio sam HTPC i kao storage disk mi je WD RED 4TB (realativno nov) i primijetio sam da fajlovi znaju da nestanu iz čista mira (nekad epizoda serije, nekad folder sa čitavom sezonom). Ponekad kroz cmd check disk, fajlovi se opet pojave, mada kroz tool disk ne prijavljuje nikakve greške.

HD Sentinel i par sličnih programa kažu 100% performance i health, temperatura takođe normalna, koji mu je đavo zna li ko?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Sata kabl sam iz Sata 4 ubo u Sata 1 i evo par mjeseci nije bilo nikakvih problema, međutim danas fajlovi i folderi opet počeli da nestaju..

Probaću još sa novim sata kablom, prije nego otpišem disk...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Koristio sam usb flash live linux sa isključenim hdd-om ( jedini drive je bio usb flash) neko vremem, kada sam vratio hdd na kome je bio win i pokrenu sve je bilo kako treba, uaradio update svega i svačega. Nakon 2-3 dana počelo je da mi se dešava....
Prateći u Sentinel-u, video sam da su performanse i zdravlje pale na 99%, prateći dešavanja iz dana u dan zdravlje stoji na 99% a performanse padaju svakog dana za po 1%. Pre nego sam isključio hdd sve je bilo na 100%.
Šta je preporuka, šta činiti, može li se ovaj hdd sačuvati da ne ode?

Evo par screen-ova iz Sentinel-a,

HDD 1.PNG HDD 2.PNG HDD 3.PNG
HDD 4.PNG HDD 5.PNG
 
Znam da nije mlad svi mlađi pocrkaše, jedino u njega sam smeo da se zakunem. Kako da uradim test?
 
očisti kontakte
 
Imao sam još dva SATA kabla jedan prošlogodišnji a jedan stariji, alkoholom sam obrisao sve kontkate na SATA kablu hdd-u i SATA na MB. Sa svakim SATA kablom povezivao sam hdd u različite SATA konektore na MB i svuda su bila ista očitavanja u Sentinel-u, jedino nisam okretao SATA konektor onaj koji je bio u HDD-u da ga ubodem u MB a drugi kraj u HDD, ako to uopšte ima smisla raditi?

Koliko vidim nije do SATA kabla, šta bih mogao drugo nešto da pokušam?
 
Ništa više, kao što ti je rekao i @poolmaker...
Jedino probaj read/write/verify ili re-write, da vidiš jel sektor zaista slab pa će u BB ili će se oporaviti.
 
Poslednja izmena:
Evo sada za nekih 1-1,5h desilo mi se da izbaci plavi ekran i pominje koruptivni file, i sam se restartovao, nako podizanja OS-a i gledanja u Sentinel dobio sam sledeće, HDD 6.PNG, da bih se nakon pola sata desilo isto to sa sledećim isčitavanjem HDD 7.PNG.
U oba slučaja pored browsera bio mi je aktivan jedan txt file i sve je bilo zbog njega.
definitivno je problem. Do sada se nisam sretao ni sa jednim HDD-om da je crkavao a da je gubio performanse, tj. zdravlje je padalo a ne performanse. Ovaj HDD je star neki mesec preko 9god. i stvarno je akan i akan.

Misliš Screenshot (52).png da se uradi test?

Da li može da bude gore nakon testa ili ne, pitam zbog podataka na njemu?
 
Prikaži SMART stranicu. ove slike ne prikaziju detalje.
 
Evo SMART str, Screenshot (66).png

Pustio sam ga kroz Victoria na Test/Repair i ostavio ga ali opet je zabo plavi ekran.
Pustio sam ga ponovo ali sada uz nadzor odradio je šta god to bilo, meni se čini da je samo radio read, jer je samo to prijavljiva da radi? Screenshot (63).png

Ne znam koliko je rešenje, ako je prijavljivao problem na tom txt file koji je bio na C: particiji da C: particiju isključim a od ove dve preostale tj. od jedne napravim dve za win. Da li bi ovo bilo neko rešenje ili ne?
Ako da, da li je moguće da C: particiju isključim a da ono što je na njoj ostane netaknuto?
 
@djalf hvala na odgovoru.
Nakon Victoria testa nema više plavog ekrana i hdd ne zabada, perf.92%-zdrav.99%, sve radi kako treba.
Čisto me onako zanima, ako nema loših sektora, šta je onda u pitanju, strada li elektronika ili ...?
Da li bi se nešto desilo ako bih C: particiju isključio a ostale dve ostavio da rade? Da li bi nešto značilo uraditi formatiranje celog HDD-a ili bi ga ubrzao u crkavanju?
 
Poslednja izmena:
Ako vidiš da su sektori imali spor pristup, kako možeš i jedan sekund pomilsiti da je elektronika, kad je onda kristalno jasno da je do medijuma - ploče..?!
Nema mu tada nikakve pomoći, crkava sporo ali sigurno, preneti podatke što pre na novi disk je jedina stvar za učiniti!
 
Ako ih nema sada vrlo je moguće da će se pojaviti uskoro čim popuni rezervni deo diska. Nije elektronika, onda sve crkne, može jedino da zeza glava ili megnetna površina.
Kako da isključiš C: particiju kada su tu windows ? Bilo šta više da probaš prvo bekapuj važne podatke negde drugo, bilo šta de se pogreši i ode sve.
Geška zbog koje padne system ili se nešto pokvari ne mora da bude baš na C: particiji. Posle možeš da uradiš potpun disk ili low level format. To neće da vrati podatke u SMART-u ali disk može da radi nesmetano jer će da isključi loše sektore.
 
Da, upis nula na ceo hard disk iliti low level format moze da ga oporavi da nestanu ti spori, sanse su 50% za to. U svakom slucaju i da bude ok posle formata na njemu cuvati samo nebitne stvari tipa muzika, filmovi i sve ono bez cega mozes.
 
Hvala Vam još jednom na odgovorima, u dilemi sam šta činiti, da li uzeti SSD a ovaj HDD zadržati ako je moguće ili uzeti samo novi HDD, neplanirani troškovi.
 
SSD a hdd za skladiste, pozeljno zameniti taj stari hdd.
Sta mozes finasijski je druga proca koju ces sam odluciti bez naseg savetovanja.
 
WD Red od 10 TB:

Western Digital Red 10TB - HD Tune 1.png Western Digital Red 10TB - HD Tach RW.png Western Digital Red 10TB - CDM.png


Zivahna mrcina, da sumiram.
 
Sasvim simpatične cifre Care! Kako su krenuli još malo će da stignu i ssd kad se pojavio [emoji56][emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Evo nesto jos malo bolje, WD UltraStar DC H510 10TB, s' tim da je skoro 6TB popunjeno, tako da bi rez vjer bio i nesto bolji...

Edit: Dodan i HdTach.
 

Prilozi

  • WD Ultrastar DC HC510 10TB Crystalmark v1.jpg
    WD Ultrastar DC HC510 10TB Crystalmark v1.jpg
    67 KB · Pregleda: 52
  • WD Ultrastar DC HC510 10TB HDTacch v1.jpg
    WD Ultrastar DC HC510 10TB HDTacch v1.jpg
    169.3 KB · Pregleda: 51
Poslednja izmena:
Ja se izvinjavam, ali u ovoj temi sam započeo problem sa HDD-om koji imam i iz toga proizlaze neki novi problemi.
Ako Vam nije mučno da ispratite.

Nakon nastavka korišćenja HDD-a dešavalo se da kada se pali komp ujutru, podigne OS, pokretanjem konkretno googlechrome komp se restartuje. Nakon par puta pokretanja, komp počinje normalno da radi bez ikakvih anomalija u radu, toga dana.
Sutra dan novo nanovo.
Ono što sam primetio je da sat i datum kasne.
Tako nešto mi se nije dešavalo kada mi je bilo koji HDD crkavao (koliko se sećam). Znam da kada se to dešava treba zameniti bateriju na MB. Tako 2-3 dana zaredom svakog dana nameštam sat i datum, isto kao što i komp neće da podigne OS, tek nakon nekoliko restarta proradi i toga dana radi bez ikakve greške.

Tako danas palim komp, podigne se OS, nakon pokretanja googolechrome-a OS se restartuje, i tako nekoliko puta, ali ovog puta neće da podigne OS, uđoh u bios, videh da je HDD first boot, krećući se kroz bios primetih neko kočkanje, izađoh iz bosa i restart i opet isto neće OS da se digne. Ajde opet u bios, uđem i tu mi bios zamrzne (prvi put mi se ovako nešto dešava), ajde restart na taster i ja više nakon toga nisam dobio sliku ulaska u bios niti sam dobio zvučni signal pri paljenju kompa niti se više OS moga podići.

Radio sam sledeće:
ugasim komp iz struje i ostavim neko vreme, uključim ga u struju, upalim taster na napajanju i upali se lampica na MB, upalim komp - upali se napajanje, čuju se ventovi ali zvučnog signala nema, nema ulaska u bios, nema OS-a.
Menjao sam sata kablove i sata mesta HDD-u na MB, dodavao još jedan HDD, vadio ram, menjao im mesta, vadio bateriju (nisam je menjao) na 10-ak min sa MB, obrisao kontakte i samu bat. alkoholom i uvek isto, tj ništa.

Šta me je ovo snašlo, da li je i MB u problemu?
Da li postoji neki reset biosa na MB?
Da li, iako je slaba baterija (nisam siguran da li je slaba) na MB može da prouzrokuje ovakve probleme? Šta da radim?

Izvinjavam se još jednom.
 
Ako je baterija slaba može da prouzrokuje gubljenje nameštanja u CMOS-u at može da se odrazi in prepoznavanje diskova. Dok je kompjuter u radu ne treba mu puna baterija.
Ti simpomy gubljenje vremean i da radi dobro dok radi i posle dužeg mirovanja bez struje me navodi na mišljenje da je slaba baterija.
Vađenje baterije na neko vreme normalno resetuje CMOS/BIOS, neznam koja ti je ploča ali skoro sigurno ima bar dve iglice za resetovanje a verovatno može i iz BIOS-a, F5 ili tako nešto.
PS. bollje proveri zdravlje diska.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno